Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Βλέποντας τον μέσο Ελληνα (στο τραπέζι) θα έλεγα με σιγουριά ότι δεν βάζει μόνο 2 κουτάλια λάδι στη σαλάτα του.

 

@silverado, δεν είμαι παραγωγός λαδιού αλλά έχω διαβάσει από διάφορες πηγές ότι 1 κουτάλι (σούπας) λάδι μπορεί να χρειάζεται 20 με 40 ελίες (ανάλογα το είδος), άρα άνετα βγαίνουν 100 ελιές σε μια σαλάτα.

 

 

Η απόδοση της ελιας σε λάδι είναι ανάλογη με το είδος της. Στην Ελλάδα είναι γύρω στο 20-30%, για τις
 
ποικιλίες που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή λαδιού. Στις ελιές, που χρησιμοποιούνται για φαγητό,
 
δεν ξεπερνά το 10%. 
 
Η αναλογια που λες προκυπτει μονο οταν βγαζουμε λαδι απο μη καταλληλες για λαδι ελιες. 
 

 

 

 

Επίσης, μιάς και αναφέρεις την προσωπική σου εμπειρία (και καλά κάνεις), εγώ π.χ. το περιόρισα σε ένα μεγάλο κουτάλι λαδιού ανά σαλάτα και είχα θετικές αλλαγές στο σώμα μου (από 12% σε 10%bf).

 

Περιορισες το λαδι σε ενα μεγαλο κουταλι λαδιου ανα σαλατα, εγω στα δυο χρονια του λαθους στο ενα
 
κουταλακι δηλαδη στο ενα τριτο της δικης σου καταναλωσης.
 
Ποσο καιρο εσυ εχεις κανει τον περιορισμο και εισαι σιγουρος οτι λειτουργει θετικα σε σενα και
 
μακροπροθεσμα?
 

 

 

@alex, επίσης, αυτό που λες ότι μπορεί να μειώθηκαν και οι θερμίδες όταν ελλάτωσα το λάδι πολύ πιθανό να ισχύει αλλά μπορεί και μην λέει πολλά αυτο από μόνο του. Είναι και το θέμα των θερμίδων και αυτό μεγάλη κουβέντα βέβαια (είναι όλες οι θερμίδες ίσες; ποιές θα "κάψεις" και ποιές θα "αποθηκεύσεις" ;) υπάρχουν διάφορες έρευνες επί του θέματος.

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά πόσες έτρωγα πριν και πόσες μετά, γιατί απλά δεν μετράω θερμίδες.

Δεν κάνω δίαιτα, διατροφή κάνω.

 
 
Η θεωρια λεει οτι επιπλεον θερμιδες δωσουμε στον οργανισμο μας περα απο αυτες που του ειναι
 
απαραιτητες θα μετατραπουν σε λιπος ειτε προερχονται απο λιπος ειτε απο υδατανθρακες 
 
ειτε απο πρωτεινες. Το μονο που διαφερει ειναι η ενεργεια που απαιτειται απο τον οργανισμο μας για
 
την μετατροπη.
 

Στην πραξη ομως καλυτερα να παιρνω περισσοτερες θερμιδες απο σωστες πηγες παρα λιγοτερες

 

θερμιδες απο μη ισορροπημενα γευματα που μονο μακροπροθεσμα θα βλαψουν τον οργανισμο μου.

 
Ο αριθμος των θερμιδων ειναι ενας βασικος παραγοντας στα πλανα για μια σωστη διατροφη αλλα οχι ο
 
μονος. Το ειδος των θερμιδων ειναι πολυ σημαντικοτερο για να μην εχουμε ελλειψεις απαραιτητων
 
συστατικων για τον οργανισμο μας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@ silverado, πάνω κάτω τα ίδια λέμε για τις θερμίδες, εγώ λέω απλώς ότι είναι σύνθετο το θέμα,

δεν βλέπεις απλώς τις θερμίδες που αναγράφονται και ησυχάζεις.

Είναι και ανάλογα το άτομο, τη συνολική διατροφή του (από τι πηγές είναι οι θερμίδες αυτές που συζητάμε αλλά και οι υπόλοιπες), γυμναστική, ύπνο... Εγώ τώρα, αν και δεν χρειάστηκε να μετρήσω θερμίδες ποτέ μου, αν κατέβαινα σε διαγωνισμό (λέμε τώρα) και ήθελα πχ να πέσω σε 5%bf εννοείται ότι θα τις μέτραγα ή θα έμπαινα σε πιο έντονο πρόγραμμα γυμναστικής ή και τα δύο.

Τον "περιορισμό" στο λάδι τον έχω κάνει εδώ και 10 μήνες και πέρα από το λίπος που έπεσε δεν έχω δει κάποια άλλη διαφορά. Όσον αφορά τις ελιές, αυτές τρώω/τρώμε έτσι και αλλιώς, άρα λογικά σ'αυτές αναφέρομαι και κάνω την αναλογία.

 

@alex, δεν έγραψα ότι η Low Fat Raw Vegan (80/10/10) είναι ιδανική για βάρη, σου έγραψα απλώς ότι δεν έχεις πρόβλημα αν καταναλώνεις κάτω από 15% όπως ισχυρίστηκες. Παρόλα αυτά, υπάρχουν αθλητές, ναι ακόμα και bodybuilders που κάνουν διατροφή κοντά στο 80/10/10 και έχουν πολύ μυική μάζα. Βέβαια δεν έχεις δει κανέναν φαντάζομαι, άρα δεν υπάρχουν ε; 

Και τέλος, το fitness δεν είναι απαραίτητα συνώνυμο με βάρη/bodybuilding φάση, άρα σε σωστό thread γράφω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@alex, δεν έγραψα ότι η Low Fat Raw Vegan (80/10/10) είναι ιδανική για βάρη, σου έγραψα απλώς ότι δεν έχεις πρόβλημα αν καταναλώνεις κάτω από 15% όπως ισχυρίστηκες. Παρόλα αυτά, υπάρχουν αθλητές, ναι ακόμα και bodybuilders που κάνουν διατροφή κοντά στο 80/10/10 και έχουν πολύ μυική μάζα. Βέβαια δεν έχεις δει κανέναν φαντάζομαι, άρα δεν υπάρχουν ε; 

Και τέλος, το fitness δεν είναι απαραίτητα συνώνυμο με βάρη/bodybuilding φάση, άρα σε σωστό thread γράφω.

 

Δεν εχεις προβλημα ακόμα και αν τρώς μόνο φύκια και μύγες , το ανθρωπινο σώμα είναι φτιαγμένο για να επιβιώνει. Αυτό δεν εχει σχέση με την ιδανική διατροφή.  Όλοι λοιπόν εκτός από γυναίκες ακραίους χορτοφάγους μιλάνε για λίπος πάνω από 15% τι να κάνουμε τώρα.

 

Για πες κάνα bodybuilder που κάνει 80 / 10 / 10 εσύ που τους ξες, γιατί οι vegan bodybuilders που ξέρω εγώ αγοράζουν σκόνες πρωτεΐνης σε πακέτα των 10 (και φυσικά τρώνε ελαιόλαδο κανονικά)

 

εκτός αν μιλάμε για αυτόν δηλαδη

 

http://www.veganbodybuilding.com/forum/viewtopic.php?f=48&t=21009

 

 

snapshot201002216.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα θα μου πεις ότι οι μη-vegan bodybuilders ΔΕΝ αγοράζουν σκόνες πρωτείνης.

Ε, τότε θα έχει γεμίσει ο κόσμος με vegan bodybuilders, γι'αυτό τις βλέπεις ΠΑΝΤΟΥ...

 

Φυσικά δεν εννοώ αυτόν που έβαλες παραπάνω, αλλά ας πούμε τον Karl Ess.

τσεκάρησε το κανάλι του αν θες:

http://www.youtube.com/channel/UCJxe1275ql69rf5-gu8x2cQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα θα μου πεις ότι οι μη-vegan bodybuilders ΔΕΝ αγοράζουν σκόνες πρωτείνης.

Ε, τότε θα έχει γεμίσει ο κόσμος με vegan bodybuilders, γι'αυτό τις βλέπεις ΠΑΝΤΟΥ...

 

 

 

Εννοώ  ότι οι Vegan bodybuilders ΔΕΝ κανουν 80/10/10.  anyway δεν βλέπω τον λόγο να διαφωνώ για κάτι που θεωρείται δεδομένο στο χώρο. (λίπος πανω απο 15%). Στο κάτω κάτω δεν το ανακάλυψα εγώ, απλά επαναλαμβάνω ότι διαβάζω παντού. Μπορείς να πιστεύεις ότι θες και να τρως όσο λίπος χτές. 

 

Πιστευε και οτι ο Karl Ess έχτισε τον όγκο του με 80/10/10 (παρόλο που ο ίδιος δεν λέει κατι τετοιο απλά λεει οτι είναι η διατροφή που ακολουθεί την οποία προφανώς άρχισε για να γραμμώσει). Δικαίωμά σου. Στο κάτω κάτω ο τυπος μπορεί να λέει και αλήθεια και μπορεί να έχτισε τους μυς του με χόρτα, δεν ήμουν διπλα του να ξέρω. 

 

O Kali Muscle -http://www.youtube.com/user/KaliMuscle- λέει ότι είναι natural...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σου ξαναλέω, έφερα σαν παράδειγμα την 80/10/10 σαν μια διατροφή με λίπος <15% και καλή για αθλητές.

Δεν έγραψα ότι είναι ιδανική για bodybuilding, συνήθως την κάνουν endurance athletes.

O Karl Ess κάνει μια διατροφή κοντά στο 80/10/10, δεν είναι ακριβώς Low Fat Raw Vegan.

Βέβαια, έτσι λέει αυτός, Για κανένα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

 

Δεδομένο ακόμα θεωρείται από πολλούς ότι vegans και bodybuilding ή powerlifting δεν πάνε μάζι.

Έλα όμως που πάνε... Τσέκαρε πχ τον Patrik Baboumian.

 

 

Καλά τον Kali Muscle τι τον βάζεις είναι full natural, φωνάζει από μακριά.

Μόνο ασπράδια και μπριζόλες.

Επεξ/σία από FaDeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κιόλας αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις όγκο με 80/10/10. Ίσως να συντηρήσεις, αλλά και πάλι το βρίσκω απίθανο. Νομίζω ότι είναι ιδανική για τους Κενυάτες αθλητές που είναι σαν καλάμια και τρέχουν τα 10.000 μ. σε όσο χρόνο χρειάζομαι εγώ να τρέξω τα 500...   :)

 

Vegan και bodybuilding φυσικά πάνε μαζί, αρκεί να πάρεις πρωτείνη από άλλες πηγές -όπως ανέφερα σε παλιότερο ποστ. Παράγγειλα και μεθαύριο θα έχω τους σπόρους κάνναβης Fader, θα ποστάρω εμπειρίες.

Πάντως τα όσπρια είναι υγειινά, πεντανόστιμα και ταιριάζουν σε πολλά γεύματα. Αλλά έχουν ένα σοβαρό μειονέκτημα, το γνωστό. Δεν είναι να τα φας και να πας επίσκεψη μετά ;)

 

Παίζει να έχω τους πιο αδύναμους τετρακέφαλους στη Μακεδονία. 5 μήνες βάρη, σε όλες τις μυικές ομάδες έχω υπερδιπλασιάσει τα βάρη με τα οποία ξεκίνησα, στο σκουατ όχι μόνο δεν πήγα πολύ μακριά αλλά μετά από ένα εντυπωσιακό πιάσιμο την προηγούμενη βδομαδα (για 3 μέρες περπατούσα λες κι είχα ξύλινα πόδια χωρίς αρθρώσεις) επανήλθα σήμερα στα κιλά που ξεκίνησα, δηλαδή μόνο την μπάρα -που είναι καμια εικοσαριά κιλά.

Και ζορίστηκα κιόλας, έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παίζει να έχω τους πιο αδύναμους τετρακέφαλους στη Μακεδονία. 5 μήνες βάρη, σε όλες τις μυικές ομάδες έχω υπερδιπλασιάσει τα βάρη με τα οποία ξεκίνησα, στο σκουατ όχι μόνο δεν πήγα πολύ μακριά αλλά μετά από ένα εντυπωσιακό πιάσιμο την προηγούμενη βδομαδα (για 3 μέρες περπατούσα λες κι είχα ξύλινα πόδια χωρίς αρθρώσεις) επανήλθα σήμερα στα κιλά που ξεκίνησα, δηλαδή μόνο την μπάρα -που είναι καμια εικοσαριά κιλά.

Και ζορίστηκα κιόλας, έλεος.

Γιάννη είχα το ίδιο θέμα σε bench press...δεν ανέβαινα με τίποτα. Μέχρι που έβγαλα ένα βίντεο την τεχνική μου, την βελτίωσα και άρχισα να εφαρμόζω progressive overloading. 

 

Επίσης για να ξεκολλήσεις μπορεί να σε βοηθήσει να παίξεις λίγο για δύναμη στα πόδια...μπορεί να βοηθήσει. EDIT...Με πρόλαβε και ο Dakon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Yanni δεν ακούς. 5χ5 σετάκια squat με αυξανόμενο βάρος σε κάθε προπόνηση.

 

Προσυπογράφω. Σ'εμένα δούλεψε με 3x5 =ρ

 

Εγώ σήμερα έκανα πόδια (είχα καιρό να κάνω τη συγκεκριμένη μυική ομάδα)....

Μονάχα το "no pain no gain" ενός φίλου σκέφτομαι και κάπως απαλύνεται...

 

Τι ασκήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στατικό ποδήλατο ένα τέταρτο και λίγα push ups
squat με ελεύθερη μπάρα, όπου μπάρα βάλε σκουπόξυλο
προβολές ελεύθερες(δεν κράτησα βάρος)
Κοιλιακούς με λυγισμένα πόδια
κοιλιακούς πάνω σε μικρή μπάλα πιλάτες
Πιέσεις σε μπάλα πιλάτες
απαγωγή του ισχίου στο έδαφος από πλάγια θέση
έκταση του ισχίου από το έδαφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dakon σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Τριτη θα τα δοκιμασω..

 

Λεω να αγορασω ποδηλατο.

 

Τι γνωμη εχετε για αυτο--> http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&cat=4&id=2117

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, αλλά ένα παρόμοιο που αγορασα πρόσφατα είναι πολύ καλό. Στηνεις το λάπτοπ απέναντι και βλέπεις μια ταινιουλα όσο λιωνεις :)

 

Dakon, θα δοκιμάσω το προγραμμα που προτείνεις, ελπίζω να βοηθήσει. Αλλη άσκηση για τετρακεφαλο θα κάνω ´η συνεχίζω με δικέφαλο + γαμπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...