Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@ silverado , όταν λες ότι είναι απαραίτητο το λάδι (ελαιόλαδο ή άλλο?) σε τι είδους διατροφή αναφέρεσαι (Paleo/Atkins;) και σε τι ποσότητα;

 

Μου φαίνεται περίεργο να είναι απαραίτητο με τόσο μεγάλη περιεκτικότητα λίπους (100%).

Γιατί να μην φας τροφές που έχουν λίπος αλλά και διάφορα άλλα θρεπτικά συστατικά και να φας μόνο το λίπος;

Τόσο πολύ λίπος χρειαζόμαστε κατά την άποψή σου;

 

Αν το λες για κάποιον που δεν τρώει πολύ (σε όγκο φαγητού) και θέλει να πάρει βάρος σχετικά γρήγορα, τότε ναι συμφωνώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε αν τρώς καθαρά όπως όσοι παίρνουν την διατροφή σοβαρά αφού τα βάλεις κάτω και υπολογίσεις φαγητά και θερμίδες θα δεις οτι την ημέρα βγαίνει πολύ λίγο λίπος. (μιλάμε για για κλασσικές "fitness" τροφές -  λαχανικά, όσπρια, δημητριακά  μαύρο ρύζι, ζυμαρικά ολικής,  γιαούρτια , κοτόπουλα στήθος κτλ). Το λίπος όμως πρέπει να είναι οπωσδήποτε μέρος της καθημερινής μας διατροφής σε ποσοστό πάνω απο 15%. 

 

Συνήθως για να βγει το 15-20% (η και παραπάνω ανάλογα με την διατροφή που κάνει ο καθένας άλλος μπορεί να κάνει κετο πχ) συμπληρώνουμε τις θερμίδες με καλές πηγές λίπους όπως ξυρούς καρπούς και ελαιόλαδο. Τα λίπη στο ελαιόλαδο είναι μονοακόρεστα λιπαρά που θεωρητικά έχουν πολλά πλεονεκτήματα όσον αφορά την υγεία δεν συγκρίνονται με "τροφές που έχουν λίπος" όπως ένα πιτόγυρο.  

 

Αν κάποιος δεν κάνει "διατροφή" και τρώει ότι του σερβίρει η μάνα του αφού το αλείψει 2 κιλά βούτυρο πρώτα ή σουβλάκια και πιτόγυρα εννοείται οτι δεν χρειάζεται να ασχολείται με έξτρα θερμίδες απο ελαιόλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alex_000 Παρόλο που και εγώ γύρω στο 15% λίπος καταναλώνω (λίγο πάνω, λίγο κάτω ανάλογα τη μέρα) δεν συμφωνώ με το ότι τουλάχιστον 15% είναι απαραίτητο. Μπορέις και 10% να καταναλώνεις, άνετα. 

Αλλά ανεξάρτητα από αυτό και πάλι θα προτιμήσω ξηρούς καρπούς (ή σε μορφή βουτύρου), αβοκάντο ή ελιές παρά σκέτο λίπος (λάδι).

 

Απλώς ήθελα να δω ο silverado γιατί προτείνει το λάδι, για ποιούς και με ποιό στόχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ silverado , όταν λες ότι είναι απαραίτητο το λάδι (ελαιόλαδο ή άλλο?) σε τι είδους διατροφή αναφέρεσαι (Paleo/Atkins;) και σε τι ποσότητα;

 

Μου φαίνεται περίεργο να είναι απαραίτητο με τόσο μεγάλη περιεκτικότητα λίπους (100%).

Γιατί να μην φας τροφές που έχουν λίπος αλλά και διάφορα άλλα θρεπτικά συστατικά και να φας μόνο το λίπος;

Τόσο πολύ λίπος χρειαζόμαστε κατά την άποψή σου;

 

Αν το λες για κάποιον που δεν τρώει πολύ (σε όγκο φαγητού) και θέλει να πάρει βάρος σχετικά γρήγορα, τότε ναι συμφωνώ.

 

Αναφερομαι σε ελαιολαδο και μαλιστα καλης ποιοτητας αθερμο ( εξαιρετικο παρθενο που παραγεται
 
μονο απευθειας απο ελιες  χωρις να υποστει θερμανση )
 
Αναφερομαι στην απλη καθημερινη αλλα σωστη διατροφη και οχι ειδικα σε διαιτα.
 
Ειναι πολυ καλη πηγη βιταμινης Ε και εχει τουλαχιστον 5.000 διαφορετικες ουσιες απαραιτητες για τον
 
οργανισμο μας. 
 
Οσο για την δοσολογια κανονικη οσο χρησιμοποιει ο μεσος Ελληνας στην σαλατα του.
 
Τα ωφελη στον οργανισμο ειναι πολλαπλασια απο το συνολο των επιπλεον θερμιδων που θα μας
 
δωσει.
 
Θα κρατησει ολο το ορμονικο μας συστημα σε καλυτερη κατασταση πραγμα που σημαινει οτι και ο
 
βασικος μεταβολισμος θα ειναι ποιο αυξημενος.
 
Θα αισθανομαστε χορτασμενοι περισσοτερο μεχρι το επομενο γευμα με οτι αυτο σημαινει ( ελλειψη
 
αναγκης για επιπλεον τσιμπολογηματα ).
 
Λιγοτερους τραυματισμους και πονους στις αρθρωσεις.
 
Καλυτερη επιδερμιδα .

 

@ alex_000 Παρόλο που και εγώ γύρω στο 15% λίπος καταναλώνω (λίγο πάνω, λίγο κάτω ανάλογα τη μέρα) δεν συμφωνώ με το ότι τουλάχιστον 15% είναι απαραίτητο. Μπορέις και 10% να καταναλώνεις, άνετα. 

Αλλά ανεξάρτητα από αυτό και πάλι θα προτιμήσω ξηρούς καρπούς (ή σε μορφή βουτύρου), αβοκάντο ή ελιές παρά σκέτο λίπος (λάδι).

 

Απλώς ήθελα να δω ο silverado γιατί προτείνει το λάδι, για ποιούς και με ποιό στόχο.

 

Πριν απο καποια χρονια για 2 περιπου χρονια περιορισα το ελαιολαδο που ετρωγα σε ενα μικρο
 
κουταλακι στο γευμα.  Πιστευα οτι με τους ξηρους καρπους που φυσικα αυξησα την καταναλωση
 
τους,συν τα αβοκαντο και το ταχινη που επαιρνα οτι θα αναπληρωνα το ελαιολαδο που περιορισα. Αυτο
 
ηταν το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει στην διατροφη μου.
 
Ειδα οτι μειωσα πολυ την καλη χοληστερινη και ειχα σημαντικες αλλαγες συνολικα στο σωμα προς το
 
χειροτερο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν όλα αυτά που αναφέρεις ότι έχει το ελαιόλαδο (για extra virgin λεω και εγώ) φαντάσου πόσο καλύτερες είναι ολόκληρες οι ελίες... Δεν αμφισβητώ ότι έχει και καλά πράγματα το λάδι αλλά η ποσότητα του λαδιού (λίπους) με ανησυχεί. Είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις.

 

Από την άλλη θα μου πείς πόσες ελιές να φας όμως; Εκεί όμως κολλάω και εγώ.

Δηλ. αν πούμε ότι χρειαζόμαστε όσο βάζει ο μέσος έλληνας (που δεν είναι σε κέτο βέβαια) στη σαλάτα του (που βάζει από αρκετό έως πολύ) και βάζει "με το μάτι", αυτό πολλές φορές αντιστοιχεί και σε 100 ελιές (μπορεί και παραπάνω). Χρειαζόμαστε όμως 100+ ελιές στη σαλάτα μας; και πόσο μάλλον το λίπος μόνο από τις 100+ ελιές;

 

Παραπάνω ο alex έγραψε ότι αν τρως καθαρά δεν βγαίνει το "σωστό" ποσοστό λίπους. Τι σημαίνει όμως αυτό;

Ότι το να τρως καθαρά δεν είναι σωστό ή μήπως το συγκεκριμένο (υψηλό) ποσοστό λίπους είναι λάθος;

Μπορούν να είναι και τα δύο σωστά;

 

Τέλος πάντων, ο καθένας τρώει όσο λίπος θέλει, απλώς αυτά τα γράφω σαν τροφή για σκέψη. (pun intended)   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20% λίπος στην καθημερινή διατροφή είναι 2-3 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο το πολύ πολύ (σε συνδυασμό με το υπόλοιπο λίπος απο καθαρές τροφές) που θα δώσουν περίπου 240 - 360 θερμίδες.

 

Δεν κατάλαβα είναι 2 κουταλια λάδι την ημέρα πολύ η είναι το ημερίσιο λίπος απο 2 κουταλια την ημέρα πολύ?

 

μια χαρά είναι σωστα και τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν όλα αυτά που αναφέρεις ότι έχει το ελαιόλαδο (για extra virgin λεω και εγώ) φαντάσου πόσο καλύτερες είναι ολόκληρες οι ελίες... Δεν αμφισβητώ ότι έχει και καλά πράγματα το λάδι αλλά η ποσότητα του λαδιού (λίπους) με ανησυχεί. Είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις.

 

Από την άλλη θα μου πείς πόσες ελιές να φας όμως; Εκεί όμως κολλάω και εγώ.

Δηλ. αν πούμε ότι χρειαζόμαστε όσο βάζει ο μέσος έλληνας (που δεν είναι σε κέτο βέβαια) στη σαλάτα του (που βάζει από αρκετό έως πολύ) και βάζει "με το μάτι", αυτό πολλές φορές αντιστοιχεί και σε 100 ελιές (μπορεί και παραπάνω). Χρειαζόμαστε όμως 100+ ελιές στη σαλάτα μας; και πόσο μάλλον το λίπος μόνο από τις 100+ ελιές;

 

Παραπάνω ο alex έγραψε ότι αν τρως καθαρά δεν βγαίνει το "σωστό" ποσοστό λίπους. Τι σημαίνει όμως αυτό;

Ότι το να τρως καθαρά δεν είναι σωστό ή μήπως το συγκεκριμένο (υψηλό) ποσοστό λίπους είναι λάθος;

Μπορούν να είναι και τα δύο σωστά;

 

Τέλος πάντων, ο καθένας τρώει όσο λίπος θέλει, απλώς αυτά τα γράφω σαν τροφή για σκέψη. (pun intended)   :-)

 
Καλα ειναι να συνδιαζεις και τα 2 και ελαιολαδο και ολοκληρες ελιες.
 
Ομως οι ελιες ευκολα γεμιζουν μυκητες και για καποιους γινονται αρκετα προβληματικες.
 
Το λαδι ειναι ποιο ευκολοχωνευτο σε ατομα που εχουν αδυνατο πεπτικο συστημα και ευαισθησια στους
 
μυκητες.
 
Δεν χρειαζεσαι 100+ ελιες για να βγαλεις το λαδι για μια σαλατα.
 
Ευτυχως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex, σχολίασα αυτό που έγραψες παραπάνω δηλ. ότι με καθαρή διατροφή δεν φτάνεις το "σωστό" ποσοστό λίπους. Άρα σου λέω μήπως η καθαρή διατροφή είναι σωστή και όχι το "σωστό" ποσοστό λίπους; (απο που προκύπτει το ποσοστό?)

 

Βλέποντας τον μέσο Ελληνα (στο τραπέζι) θα έλεγα με σιγουριά ότι δεν βάζει μόνο 2 κουτάλια λάδι στη σαλάτα του.

 

@silverado, δεν είμαι παραγωγός λαδιού αλλά έχω διαβάσει από διάφορες πηγές ότι 1 κουτάλι (σούπας) λάδι μπορεί να χρειάζεται 20 με 40 ελίες (ανάλογα το είδος), άρα άνετα βγαίνουν 100 ελιές σε μια σαλάτα.

 

Επίσης, μιάς και αναφέρεις την προσωπική σου εμπειρία (και καλά κάνεις), εγώ π.χ. το περιόρισα σε ένα μεγάλο κουτάλι λαδιού ανά σαλάτα και είχα θετικές αλλαγές στο σώμα μου (από 12% σε 10%bf).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex, σχολίασα αυτό που έγραψες παραπάνω δηλ. ότι με καθαρή διατροφή δεν φτάνεις το "σωστό" ποσοστό λίπους. Άρα σου λέω μήπως η καθαρή διατροφή είναι σωστή και όχι το "σωστό" ποσοστό λίπους; (απο που προκύπτει το ποσοστό?)

 

Βλέποντας τον μέσο Ελληνα (στο τραπέζι) θα έλεγα με σιγουριά ότι δεν βάζει μόνο 2 κουτάλια λάδι στη σαλάτα του.

 

@silverado, δεν είμαι παραγωγός λαδιού αλλά έχω διαβάσει από διάφορες πηγές ότι 1 κουτάλι (σούπας) λάδι μπορεί να χρειάζεται 20 με 40 ελίες (ανάλογα το είδος), άρα άνετα βγαίνουν 100 ελιές σε μια σαλάτα.

 

Επίσης, μιάς και αναφέρεις την προσωπική σου εμπειρία (και καλά κάνεις), εγώ π.χ. το περιόρισα σε ένα μεγάλο κουτάλι λαδιού ανά σαλάτα και είχα θετικές αλλαγές στο σώμα μου (από 12% σε 10%bf).

 

Βαριέμαι να ψάξω πηγές οπότε πάρε ένα τυχαίο macros calculator που έχει πολλά είδη δίαιτας να διαλέξεις. Ακόμα και στην low fat diet το fat είναι 15%. Οτιδήποτε έχω διαβάσει ποτέ το fat δεν πεφτει ποτέ κάτω απο 15% 

 

http://www.freedieting.com/tools/nutrient_calculator.htm

 

 

είναι πολύ πιο εύκολο αν θες ψάξεις να βρεις κάπου για υπολογισμό macros που να προτείνουν 10% λίπος η λιγότερο.. αμφιβάλω αν θα βρεις κάτι. 

 

Το οτι περιόρισες το λάδι και σου έριξε το λίπος δεν το αμφισβητεί κανείς αλλά μηπως είναι πιο πιθανό να έπεσε το λιπος σου γιατι έκοψες πολλές θερμίδες την ημέρα απο την διατροφή σου  περιορίζοντας το λάδι και όχι λόγω λίπους? Σε τόσα χαμηλά ποσοστά λίπους πόσες θερμίδες έτρωγες? Μηπως οι  θερμίδες που επαιρνες απο λάδι πρις το περιορίσεις +  υπόλοιπες απο φαί ήταν παραπάνω απο 20%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μπορεί να μην έχεις δει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, ούτε ότι δε "δουλεύει" καλά.

Την 80/10/10 (γνωστή και σαν Low Fat Raw Vegan) μάλλον δεν την έχεις ακούσει τότε.

Πρόσεξε πάντως, δεν σου λέω ότι είναι η καλύτερη και ιδανική για όλους (άλλωστε μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο) απλώς ότι ακολουθόντας την μπορεί να καταναλώνεις 10% fat χωρίς θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορθοπεδικός είπε ότι λένε όλοι οι ορθοπεδικοί (που εντάξει δεν τους αδικώ τα πρωινά εγχειρίζουν μωρά που πυροβόλισε ο ραμπο και απόγευμα σκάνε μυτη τα ψώνια απο τα γυμναστήρια...)

 

"Αφου το κουνάς δεν έχεις τίποτα"

 

Ευτυχώς τον έπεισα να μου γράψει μια μαγνητική για να δω σε τι κατάσταση είναι οι τένοντες τουλάχιστον δείχνοντάς την σε κάνα φορουμ στο internet.  

Ποσο θα πληρωσεις για την μαγνητικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex, επίσης, αυτό που λες ότι μπορεί να μειώθηκαν και οι θερμίδες όταν ελλάτωσα το λάδι πολύ πιθανό να ισχύει αλλά μπορεί και μην λέει πολλά αυτο από μόνο του. Είναι και το θέμα των θερμίδων και αυτό μεγάλη κουβέντα βέβαια (είναι όλες οι θερμίδες ίσες; ποιές θα "κάψεις" και ποιές θα "αποθηκεύσεις";) υπάρχουν διάφορες έρευνες επί του θέματος.

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά πόσες έτρωγα πριν και πόσες μετά, γιατί απλά δεν μετράω θερμίδες.

Δεν κάνω δίαιτα, διατροφή κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μπορεί να μην έχεις δει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, ούτε ότι δε "δουλεύει" καλά.

Την 80/10/10 (γνωστή και σαν Low Fat Raw Vegan) μάλλον δεν την έχεις ακούσει τότε.

Πρόσεξε πάντως, δεν σου λέω ότι είναι η καλύτερη και ιδανική για όλους (άλλωστε μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο) απλώς ότι ακολουθόντας την μπορεί να καταναλώνεις 10% fat χωρίς θέμα.

 

ναι γιατί προφανώς η Low Fat Low Vegan diet με 10% πρωτεΐνη την ημέρα είναι η ιδανική δίαιτα για βάρη έτσι? Τώρα απλά λες κάτι για να το πεις ρε μεγάλε.. Official fitness thread λέγεται..

 

Ισως το ότι θα χάσεις όλη σου την μυική μάζα είναι ένα μικρό θέμα... λεπτομέρειες. 

 

@alex, επίσης, αυτό που λες ότι μπορεί να μειώθηκαν και οι θερμίδες όταν ελλάτωσα το λάδι πολύ πιθανό να ισχύει αλλά μπορεί και μην λέει πολλά αυτο από μόνο του. Είναι και το θέμα των θερμίδων και αυτό μεγάλη κουβέντα βέβαια (είναι όλες οι θερμίδες ίσες; ποιές θα "κάψεις" και ποιές θα "αποθηκεύσεις";) υπάρχουν διάφορες έρευνες επί του θέματος.

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά πόσες έτρωγα πριν και πόσες μετά, γιατί απλά δεν μετράω θερμίδες.

Δεν κάνω δίαιτα, διατροφή κάνω.

 

 

Ναι όλες οι θερμίδες είναι ίσες. Η θερμίδα είναι μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας, καμιά έρευνα δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό.

 

Οπότε  δεν μετράς θερμίδες , μετά κόβεις το πιο calorie dense food που τρώς (ελεόλαδο) -το οποίο πριν έτρωγες στο περίπου - , πέφτει το λίπος σου και πιστεύεις ότι το λίπος σου έπεσε γιατί μείωσες την κατανάλωση λίπους σαν μακρο και όχι τις θερμίδες σου?

 

Επίσης ξέχνα τα όλα αυτά. Το μόνο που με νοιάζει πραγματικά είναι πώς πέφτεις σε 10% bf χωρίς να μετράς θερμίδες διατηρώντας την μυική σου μάζα. Μοιράσου το μυστικό και θα σώσεις πολύ κόσμο



Ποσο θα πληρωσεις για την μαγνητικη?

 

κόστιζε 320 αλλά την καλύπτει η ασφάλεια που έχω, δεν πλήρωσα τίποτα έδωσα μόνο την κάρτα μέλους της ασφάλειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόσεξες έγραψα "είναι όλες οι θερμίδες ίσες; ποιές θα "κάψεις" και ποιές θα "αποθηκεύσεις"; 

και έπρεπε να να βάλω κόμα στη θέση του πρώτου ερωτηματικού.

Γιατί εξαρτάται από διάφορα πράγματα αν θα κάψεις όλες τις θερμίδες που κατανάλωσες και επίσης ποιές θα κάψεις αν δεν τις κάψεις όλες. Κατά αυτή την έννοια δεν είναι όλες οι θερμίδες ίσες (τρόπος του λέγειν βέβαια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...