Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν θα γίνεις σαν άντρας, αν αυτός είναι ο φόβος σου. Να έχεις τον νου σου να εκτελείς τις ασκήσεις με σωστή τεχνική. Αυτό είναι το μόνο που πρέπει να σε ανησυχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω και πολλά για τα pros vs cons του πρωινού τρεξίματος αλλά και του τρεξίματος γενικότερα. Θα μάθω σταδιακά. Το ζήτημα είναι να μας αρέσει αυτό που κάνουμε όπως είπε και ο φίλος πιο πριν γιατί αλλιώς σύντομα θα βαρεθούμε και θα τα παρατήσουμε.

 

Εγώ ξεκίνησα για να χάσω τη χαζοκοιλια που έχω και ήδη είδα διαφορά αν και έχω μόλις 2 βδομάδες. Μάλιστα επειδή ο στόχος μου είναι να χάσω κοιλιά χωρίς να χάσω βάρος, αυτό προς το παρόν πάει καλά. Είμαι στα ίδια κιλά και -6 πόντους στην περιφέρεια. Οπότε, προς το παρόν η πρωινή γυμναστική μένει ως έχει. 

 

Τρέχω κανά 4λεπτο, έπειτα κάνω λίγες ασκήσεις με βάρη -χωρίς διάλειμμα- και ξανά μανά τρέξιμο, και ξανά διάλειμμα,  συνολικά 20 λεπτά. Σταδιακά θα αυξήσω το χρόνο, προσέχω πάντως να ξεκινήσω ήρεμα, μην πάθω καμιά ζημιά.

 

Δοκίμασα να κάνω αποκλειστικά τρέξιμο αλλά δε μου άρεσε. Το πρόγραμμα με τα διαλείμματα για βάρη έχει πιο πολύ ενδιαφέρον.

 

Πάντως αφήνει μια υπέροχη αίσθηση, σα να έχω πάρει ναρκωτικά. Κάτι παίζει με τις ενδορφίνες or something σωστά; Έχω δύναμη να βγάλω όλη τη μέρα και το βράδυ νιώθω μια γλυκιά κούραση και διάθεση για ύπνο που δεν είχα πριν. 

 

Άσχετο, όσο τρέχω χρησιμοποιώ ελατήρια καρπών. Θα δω διαφορά στους πήχεις μου ή τσάμπα ο κόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω και πολλά για τα pros vs cons του πρωινού τρεξίματος αλλά και του τρεξίματος γενικότερα. Θα μάθω σταδιακά. Το ζήτημα είναι να μας αρέσει αυτό που κάνουμε όπως είπε και ο φίλος πιο πριν γιατί αλλιώς σύντομα θα βαρεθούμε και θα τα παρατήσουμε.

 

Εγώ ξεκίνησα για να χάσω τη χαζοκοιλια που έχω και ήδη είδα διαφορά αν και έχω μόλις 2 βδομάδες. Μάλιστα επειδή ο στόχος μου είναι να χάσω κοιλιά χωρίς να χάσω βάρος, αυτό προς το παρόν πάει καλά. Είμαι στα ίδια κιλά και -6 πόντους στην περιφέρεια. Οπότε, προς το παρόν η πρωινή γυμναστική μένει ως έχει. 

 

Τρέχω κανά 4λεπτο, έπειτα κάνω λίγες ασκήσεις με βάρη -χωρίς διάλειμμα- και ξανά μανά τρέξιμο, και ξανά διάλειμμα,  συνολικά 20 λεπτά. Σταδιακά θα αυξήσω το χρόνο, προσέχω πάντως να ξεκινήσω ήρεμα, μην πάθω καμιά ζημιά.

 

Δοκίμασα να κάνω αποκλειστικά τρέξιμο αλλά δε μου άρεσε. Το πρόγραμμα με τα διαλείμματα για βάρη έχει πιο πολύ ενδιαφέρον.

 

Πάντως αφήνει μια υπέροχη αίσθηση, σα να έχω πάρει ναρκωτικά. Κάτι παίζει με τις ενδορφίνες or something σωστά; Έχω δύναμη να βγάλω όλη τη μέρα και το βράδυ νιώθω μια γλυκιά κούραση και διάθεση για ύπνο που δεν είχα πριν. 

 

Άσχετο, όσο τρέχω χρησιμοποιώ ελατήρια καρπών. Θα δω διαφορά στους πήχεις μου ή τσάμπα ο κόπος;

 

Οι μυς που είναι υπεύθυνοι για την κίνηση που κάνεις με τα ελατήρια είναι κυρίως των δακτύλων όπου δεν είναι και μεγάλοι μυς οπότε κάνεις δεν κάνεις δεν θα γίνουν ποτέ τέρατα από αυτές τις ασκήσεις...ίσως καταφέρεις να τονώσεις λίγο την περιοχή της "πάπιας" αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από το ποσοστό λίπους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγω με τη σειρά μου 2-3 ερωτησούλες. Πρίν κανα μήνα άρχισα το τρέξιμο μιας και πέταξα μπάκα. Λέω άντε πάμε να δούμε μπας και λέει τίποτα, έβαλα λοιπόν μουσικούλα και έφυγα. Έκανα ~3km και σχεδόν έπεσα κάτω λολ^n ! Πήγα ξανα σε 2 μέρες τα κατάφερα κάπως καλύτερα. Πόσα km πρέπει να βγάζω την ημέρα για να μην πάθω καμιά ζημιά; Γτ είδα στο νετ που λένε ότι για αρχή θέλει περπάτημα. Επίσης πήγα στην Αντίντας να πάρω παπούτσια, κ μ είπε ο τυπάς εκεί να πάρω τα Boston 3 ή τα Supernova glide 5, και λέω εγω τώρα να δώσω 100 Ε για παπούτσια τα οποία προφανώς είναι για σοβαρούρς ράννερς και όχι για νουμπά σαν κ εμένα ή να προτιμήσω κάτι πιο φτηνό; (αφού αν το παρατήσω το άθλημα με αυτά δεν βγαίνω ούτε για καφέ στο Περιστέρι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει να κανει γυμναστικη στο σπιτι, να εκτυπωσει και να διαβασει το You are your own gym. Ειναι πολυ καλο.

 

Από οτι είδα στο site του βιβλίου αυτό περιλαμβάνει ασκήσεις μόνο με το σώμα χωρίς βάρη. Καλή επιλογή για άτομα που ξεκινούν γυμναστική και δεν ξέρουν αν θα συνεχίζουν μετά από κάποιο χρωνικό διάστημα. Προσωπικά προτιμώ ασκήσεις με βάρη συν κάποιες ασκήσεις όπως έλξεις στο μονόζυγο ή βυθίσεις παρά αποκλειστικά ασκήσεις χωρίς βάρη. Btw και εγώ σπίτι γυμνάζομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οτι είδα στο site του βιβλίου αυτό περιλαμβάνει ασκήσεις μόνο με το σώμα χωρίς βάρη. Καλή επιλογή για άτομα που ξεκινούν γυμναστική και δεν ξέρουν αν θα συνεχίζουν μετά από κάποιο χρωνικό διάστημα. Προσωπικά προτιμώ ασκήσεις με βάρη συν κάποιες ασκήσεις όπως έλξεις στο μονόζυγο ή βυθίσεις παρά αποκλειστικά ασκήσεις χωρίς βάρη. Btw και εγώ σπίτι γυμνάζομαι

 

Εχει ασκησεις που πρεπει να χρησιμοποιεις μονοζυγο (η τραπεζι κλπ.).

Και ειναι λιγο βλακωδες, αλλα εχει αντιστοιχα "βαρη", για την περιπτωση που δεν εχεις κανονικα βαρη. Σου λεει τι μπορεις να βρεις και να τα χρησιμοποιησεις. Βλακωδες το λεω γιατι κανονικα βαρη μπορεις να βρεις ευκολα, δεν ειναι τοσο ακριβα και ειναι πιο ευχρηστα.

 

Το μονοζυγο και οι βυθισεις που λες ειναι ασκησεις με το βαρος του σωματος ετσι κι αλλιως. Ελπιζω να κανεις και σκουατς. Γιατι αυτα που μου ειπες ειναι μονο για το πανω σωμα. Και κορμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω και εγω με τη σειρά μου 2-3 ερωτησούλες. Πρίν κανα μήνα άρχισα το τρέξιμο μιας και πέταξα μπάκα. Λέω άντε πάμε να δούμε μπας και λέει τίποτα, έβαλα λοιπόν μουσικούλα και έφυγα. Έκανα ~3km και σχεδόν έπεσα κάτω λολ^n ! Πήγα ξανα σε 2 μέρες τα κατάφερα κάπως καλύτερα. Πόσα km πρέπει να βγάζω την ημέρα για να μην πάθω καμιά ζημιά; Γτ είδα στο νετ που λένε ότι για αρχή θέλει περπάτημα. Επίσης πήγα στην Αντίντας να πάρω παπούτσια, κ μ είπε ο τυπάς εκεί να πάρω τα Boston 3 ή τα Supernova glide 5, και λέω εγω τώρα να δώσω 100 Ε για παπούτσια τα οποία προφανώς είναι για σοβαρούρς ράννερς και όχι για νουμπά σαν κ εμένα ή να προτιμήσω κάτι πιο φτηνό; (αφού αν το παρατήσω το άθλημα με αυτά δεν βγαίνω ούτε για καφέ στο Περιστέρι ;)

 

Για ρίξε μια ματιά στο ακόλουθο πρόγραμμα. Δεν γνωρίζω πόσο καλό είναι αλλά πρόκειται για αράριους: http://www.c25k.com/c25k_greek.html

 

Όσον αφορά τα παπούτσια εγώ έχω ένα ζευγάρι από admiral με 35 ευρώ και είναι μια χαρά για 2-3 φορές την εβδομάδα. Για αρχή μην ξοδευτείς πάρε κάτι πιο οικονομικό.

 

 

Εχει ασκησεις που πρεπει να χρησιμοποιεις μονοζυγο (η τραπεζι κλπ.).

Και ειναι λιγο βλακωδες, αλλα εχει αντιστοιχα "βαρη", για την περιπτωση που δεν εχεις κανονικα βαρη. Σου λεει τι μπορεις να βρεις και να τα χρησιμοποιησεις. Βλακωδες το λεω γιατι κανονικα βαρη μπορεις να βρεις ευκολα, δεν ειναι τοσο ακριβα και ειναι πιο ευχρηστα.

 

Το μονοζυγο και οι βυθισεις που λες ειναι ασκησεις με το βαρος του σωματος ετσι κι αλλιως. Ελπιζω να κανεις και σκουατς. Γιατι αυτα που μου ειπες ειναι μονο για το πανω σωμα. Και κορμο.

 

 

 

Εγώ κάνω κυρίως πολυαρθρικές ασκήσεις. back και front squat, bench και SOHPress και deadlift. Αυτός είναι ο πυρήνας. Από εκεί και πέρα κάποιες βοηθητικές.

 

mL2fcIK.jpg

 

Όποιος το έγραψε αυτό βιάστηκε. Ακόμη Ιανουάριο έχουμε όχι Απρίλη :-D .

Επεξ/σία από 3c0r1z
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεχίσω λίγο αυτό με τα ελατήρια χεριού. Επειδή ταυτόχρονα μαθαίνω κιθάρα, θα βοηθήσει έστω εκεί -μπας και καταφέρω να πίασω επιτέλους ένα σωστό μπαρέ- ή είναι εντελώς άχρηστη άσκηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...