Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ρε, σας έχουν μείνει ακόμα λεφτά για τσιγάρα; Α ρε, καινούργιο μνημόνιο που σας χρειάζετε :P

 

-------------Αλλαγή θέματος-----------------

 

50γρ πρωτεινης/100γρ τροφής, είναι δυνατόν; Κι όμως, τόσο έγραφαν ότι είχαν 2 διαφορετικής μάρκας συσκευασίας σόγιας σε μορφή κιμά.

 

Κι οι ύπουλοι, σε γνωστή αλυσίδα Σ/Μ, επειδή τους είπα ότι τα συγκεκριμένα είναι μεταλλαγμένα, αντί να φέρουν βιολογικά, πήγαν και τα τοποθέτησαν ακριβώς δίπλα στο ράφι των βιολογικών. 

 

-----------------κι άλλη Αλλαγή θέματος-----------------

 

Διάβασα λίγο παραπάνω για τα drop set. Θέλουν προσοχή από αρχαρίους ντουγάνια σαν και του λόγου μου αλλά για λίγο διάστημα μπορούν να δώσουν καλά αποτελέσματα. Πάντως, σε προσωπικό επίπεδο, έδωσαν το κάτι παραπάνω στη γυμναστική μου. Θα τα κρατήσω μέχρι Οκτώβρη που ούτως ή άλλως θα αλλάξω πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν είμαι και ειδική επί της διατροφής, αλλά νομίζω ήθελες περισσότερα στο πρωινό, απλά μόνο λίγο κουάκερ, βάλε κάτι μέσα, καμιά σταφίδα κανα ξηρό καρπό, μέλι. επίσης έχουμε και ταχίνι, φυστικοβούτυρο.
Τα γεμιστά σκέτα; βάλε λίγη φέτα και λίγο ψωμί ολικής :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα μια φετα ψωμί για να μαζέψω το λάδι. Μέχρι και αυτό έπρεπε να γράψω? :P<br><br>

Το χειμωνα εβαζα στα quaker μια κουταλιά μαρμελάδα αλλα το καλοκαίρι τα τρωω σκετα με μπουζί γαλα.δεν εχω ορεξη να βαλω κάτι αλλο..αυριο το πρωι θα φαω ενα σαντουιτσακι για να ερθω στα ισα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα 2 φετες ψωμί (νομιζω μου τελειωσε το σικαλεως...) με γαλοπούλα, μαρουλακι, ενα κλικ μουστάρδα και ένα μεγαλο κομματι φετα.γιαμ γιαμ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω είναι που λέμε τι φάγαμε σήμερα, διατροφή κτλ; Το λοιπον σήμερα έφαγα τυροπιτάκια το πρωι μπιφτέκια και πανσέτες το μεσημέρι κ το βράδυ μαντέψτε πάλι μπιφτέκι με σαλάτα. Στο ενδιάμεσο έφαγα λουκουμάδες κ ήπια κ 2 καφέδες. Ε θα έχασα κανα κιλό δε γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα κρέπες βρώμης. Πηρα την βρώμη και την άλεσα στο μπλέντερ να γίνει αλεύρι. Οι αναλογίες είναι σχετικά χοντρικές

 

1λιτρο γάλα (0,5% λιπαρά)

5-6 αυγά (ανάλογα το μέγεθος)

1-2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο

Περίπου 300 γραμμάρια βρωμοάλευρο :P (ανάλογα πόσο πηχτό θέλετε το μείγμα)

1 κουταλιά του γλυκού αλάτι

 

Χτυπατε τα αυγά, ρίχνετε το γάλα το ελαιόλαδο και το αλάτι, του δίνετε  2 γύρες να'ουμ, προσθέτετε και το αλεύρι. Αν θέλετε μπορείτε να τις ψήσετε αμέσως αλλά καλό θα ήταν να αφήσετε 1 μέρα να "τραβηξει" το βρωμοάλευρο. Εμένα μου αρέσει να βάζω στο μείγμα αυτό και πιπεριά (δειτε φωτό) αλλά κολλάει περισσότερο στο τηγάνι :P

 

Δεν είχα καρύδια, απλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας :P

 

Link με 2-3 φωτό. 1 εικόνα είναι 1000 λέξεις

 

Link.png Site: http://s1094.photobucket.com/user/Konstantinos_Lakiaras/library/om%20nom%20nom%20nom?sort=9&page=1">ομ νομ νομ νομ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όσπρια τρώω και ήξερα ότι έχουν κάποιο ποσοστό πρωτείνης αλλά νόμιζα ότι δεν είναι αρκετή, έχω επηρεαστεί και από το zone diet, είχα πάρει ένα βιβλίο παλιά και διάβασα και τα όσπρια τα έχει στους καλούς υδατάνθρακες, και ότι τα όσπρια πρέπει να τα συνδιάζεις με κάποια τροφή που έχει αρκετη πρωτείνη όπως τυρί, ψάρι πχ. Επίσης νόμιζα ότι η βρώμη και τα ολικής άλεσης δεν έχουν πρωτείνη, απλά ότι είναι καλά γιατί έχουν φυτικές ίνες, Είναι λίγο μπέρδεμα αυτό με τις πρωτείνες υδατάνθρακες κτλ  Το light γάλα και το light γιαούρτι θεωρούνται balanced τροφές στο zone diet σύμφωνα με τις πρωτείνες υδατάνθρακες και λίπος που έχουν.

Υπάρχει καμιά σκόνη πρωτείνης που να διαλύεται εύκολα και να μην έχει γεύση? δηλαδή να μπορώ να την βάζω και μέσα σε φαγητό και να μην αλλιώνεται η γεύση?? ή έστω σε ρόφημα πχ χυμό πορτοκάλι αλλά να μην αλλάζει γεύση και να γίνεται παχύρευστο?? είχα αγοράσει παλιά hempt protein powder με γεύση βατόμουρο νομιζω αλλά ήταν απαίσιο στη γεύση, σαν χώμα, και δεν διαλυόταν και καλά.

Το κάπνισμα όντως κάνει την αντοχή χάλια, εγώ καπνίζω πολύ και σε κάποια φάση νιώθω να μου κόβεται η ανάσα άμα κάνω γυμναστική, το είχα κόψει για 3 μήνες (άτμιζα instead) και είχα δει τεράστια διαφορά στην αντοχή μου. Θα ξανακάνω προσπάθεια να το κόψω σε κάποια φαση.

Ωραία η συνταγή με τις κρέπες και το quaker, θα την δοκιμάσω σύντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Κοιτα εξαρταται και ποιος θα τρεξει τωρα αμα ο αλλος ειναι τελειως αγυμναστος και ειναι η πρωτη του φορα

του λες νταξει τρεχα μια 5 γυρους ελαφρως πιο γρηγορα απο το τζοκιν να σε δω και βλεπουμε. :D

 

 

 

για αυτο σου λεω οτι το ενα 1000 δεν ειναι δεικτης για την αντοχη καποιου :P

εγω θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγα για τρεξιμο στον πρωτο γυρο τα πνευμονια μου ηταν τοσο μπουκωμενα(δεν καπνιζω κιολας) που κοντεψα να μεινω! μετα απο 1-2γυρους συνηλθα!

 

οσο για την αναπνοη απο οτι εχω διαβασει ανασα παιρνεις απο στομα και μυτη μαζι

γιατι χρειαζεσαι πολυ οξυγονο γιατι δουλευουν παρα πολλοι μυς και χρειαζεσαι μπολικο οξυγονο

και ειναι καλυτερο να παιρνεις ανασα στο δεξι ποδι και να εκπνεεις στο αριστερο!(εχει να κανει με το συκωτι και την πιεση που δεχεται στα πατηματα απο καθε ποδι)

 

και η πρωινη προπονηση!! (7-9)

http://www.endomondo.com/workouts/234846691/9062238

Επεξ/σία από Spect~
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο σου λεω οτι το ενα 1000 δεν ειναι δεικτης για την αντοχη καποιου :P

εγω θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγα για τρεξιμο στον πρωτο γυρο τα πνευμονια μου ηταν τοσο μπουκωμενα(δεν καπνιζω κιολας) που κοντεψα να μεινω! μετα απο 1-2γυρους συνηλθα!

 

οσο για την αναπνοη απο οτι εχω διαβασει ανασα παιρνεις απο στομα και μυτη μαζι

γιατι χρειαζεσαι πολυ οξυγονο γιατι δουλευουν παρα πολλοι μυς και χρειαζεσαι μπολικο οξυγονο

και ειναι καλυτερο να παιρνεις ανασα στο δεξι ποδι και να εκπνεεις στο αριστερο!(εχει να κανει με το συκωτι και την πιεση που δεχεται στα πατηματα απο καθε ποδι)

 

Οπως σε βολευει. Εγω ειπα την αναπνοη ετσι οσο ακομα καποιος ειναι χαλαρος και κανει απλο τζοκιν.

 

Επισης δεν ειναι μονο η διατροφη και η αποφυγη καπνισματος ειναι και ο υπνος πχ εγω χθες κοιμηθηκα 1:30 μεχρι τις 9 σημερα μπορουσα και καλυτερα πχ κατα τις 12. Μην κοιμηθεις 4 το πρωι και σηκωθεις 9-10 να πας για γυμναστικη. =S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μπορει να ειχα καταλαβει εγω λαθος γιατι τωρα λιγο που εψαηξα δεν βρηκα καποιο αρθρο που να λεει αυτο!

παρολα αυτα λενε οτι δεν ειναι καλο να εκπνεεις συνεχεια στο ιδιο ποδι! επειδη ασκειται μεγαλη πιεση(2-3 φορες το βαρος μας)

κατα το πατημα, ετσι αν εκπνεεις συνεχεια στο ιδιο ποδι καταπονειται μονο η μια πλευρα και προκαλει τραυματισμο!

 

σιγουρα παιζει ρολο ο υπνος, αλλα ειναι και στον οργανισμο αυτο!

εγω με 6 ωρες βραδινου υπνου ειμαι ενταξει. ξυπναω απο μονος μου και ειμαι ξεκουραστος! αλλοι θελουν 4 ωρες αλλοι θελουν 10!

αλλα σιγουρα ο βραδινος ειναι ο καλυτερος! για το ποσες ωρες ομως διαφερει απο ατομο σε ατομο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, καταρχας να δωσω ενα +1000 στο πολυ χρησιμο thread σας!

 

Ξεκινησα κι εγω γυμναστηριο, μετα απο 10+ χρονια, ως τωρα η ασκηση που εκανα και συνεχιζω ειναι το τρεξιμο 2-3 φορες την εβδομαδα απο 4-5 χλμ, αντε και καμια καμψη, κοιλιακους οποτε το θυμηθω.

 

Το θεμα μου ειναι το εξης, στο γυμναστηριο μου εξηγησαν οτι πριν μου βγαλουν κανονικο προγραμμα, πρεπει 2-3 εβδομαδες να κανω προγραμμα ενδυναμωσης, αλλα εχω την εντυπωση οτι με βαζουν και κανω οτι να ναι ασκησεις (εντωμεταξυ καθε φορα που παω ειναι και αλλος γυμνστης/γυμναστρια).

 

Εχετε καμια προταση για καποιο σετ ασκησεων για αυτες τις πρωτες ημερες (κυκλικο φανταζομαι) εστω για να κανω μια συγκριση με αυτα που κανω τωρα?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε με τα βάρη και μάθε όσες μπορείς παραπάνω , όσο καλύτερα γίνεται. Μη σε νοιάζει και πολύ το ότι ναναι τώρα. Ζήτα 2 ασκήσεις για κοιλιακούς , ώμους, στήθος , πλάτη , πόδια , γάμπες, γλουτούς, δικέφαλους τρικέφαλους και μάθε τες. Μετά ζήτα 2 διαφορετικές την άλλη εβδομάδα. Κάπως έτσι κάντο. Και πήγαινε συχνά. Απλά μη τα δίνεις όλα.

 

Μας πήραν χαμπάρι με τα φαγητά ρεεεεεεεε!!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...