Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο yannis27 ειναι ο ανθρωπος σου..

 

Θα σου ποσταρει λυσεις μολις το δει..

 

Τρωγε σαλατες, μαρουλι, αγγουρι, ντοματα, μπροκολο.

 

Σαρδελες, τονο.

 

Ξηρους καρπους, οπως αψητα αμυγμαλα, καρυδια, αναλατα φυστικια, κλπ αλλα σε μικρες ποσοτητες.

 

Βαλε στο πρωινο σου βρωμη .

 

Την σογια ουτε να την ακουω δεν μπορω.

 

Κανε κολοθυκοκεφτεδες στον φουρνο, κανενα ζυμαρικο ολοκης για μεσιμερη, ρυζι καστανο, κριτσινια ολικης, ρυζογκοφρετες.

 

Φασολακια ειναι μια καλη λυση. Οπως ολα τα οσπρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Spect, μη με αγριεύεις. άκου λάθος το να μην τρως κρέας. Θες να αρχίσω κατεβατα σαν το δρομέα; :)

 

Βιάζομαι τώρα, όταν γυρίσω θα γράψω για το φίλο μερικές τροφές με άφθονη πρωτείνη -εκτός κρέας, ψαριών, γαλακτοκομικών και αυγών που είναι οι προφανείς επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εδω οσοι κανουν καλες διατροφες αναγκαζονται να παιρνουν βιταμινες κτλ γιατι απο το φαγητο ειναι αδυνατο (ειδικα με τα μεταλλαγμενα που παιζουν τωρα) να παρεις ολα οσα χρειαζεται ο οργανισμος! απο αυτη την αποψη λεω οτι ειναι λαθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spect, αν προσπαθείς να αγοράζεις κατά βάση βιολογικά προιόντα (και το αντεχεις οικονομικά βέβαια) τα γλιτώνεις τα GMO σε μεγάλο βαθμό.

Οι περισσότεροι δεν μπορούν καν να το φανταστούν, αλλά μπορείς να κάνεις (με επιτυχία) οποιοδήποτε σπορ θέλεις (ακόμα και bodybuilding και power lifting) χωρίς τροφές ζωικής προέλευσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yannis δωσε πρωτεινη στν λαο. Μιας και θα κανεις τον κοπο να αναφερεις τροφες πλουσιες σε πρωτεινες μπορεις κ να μας πεις για κρεατικα,γαλακτοκομικα μιας και με ενδιαφερουν δεοντος.

σε ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα γεύματα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Το κύριο -μεσημεριανό- και όλα τα άλλα που τρώω κάθε 2-3 ώρες.

 

Κύριο: Όσπρια και μπιζέλια έχουν πολύ πρωτείνη, οπότε 4-5 φορές τη βδομάδα εγώ τα έχω στο τραπέζι μου. Για τις άλλες 2, η μία θα είναι ψάρι και η άλλη ό,τι τύχει.

 

Υπόλοιπα γεύματα:

 

1. Φάβα - Χούμους. Είναι 2 αλοιφές που τις απλώνω σε καλαμποκογκοφρέτες (έχουν 0,5 γρ πρωτείνης η γκοφρέτα, άρα 3γρ στις 6 που χρειάζομαι για να χορτάσω). Η μεν φάβα είναι όσπριο ενώ το χούμους έχει σαν κύριο συστατικό τα ρεβίθια. Συνήθως είναι το πρωινό μου.

2. 50γρ βρώμη + 100γρ αμύγδαλα/φιστίκια αράπικα/καρύδια. Οι ξηροί καρποί να είναι ψημένοι -έχουν περισσότερη πρωτείνη- και ανάλατοι. Επειδή το συγκεκριμένο μιξ είναι δύσκολο να φαγωθεί έτσι, προσωπικά το "πνίγω" σε χυμό πορτοκαλιού. Τις προάλλες μου ήρθε έμπνευση επειδή αυτή την εποχή έδωσε ο λαχανόκηπος πολλές τομάτες, και έλιωσα 2-3 στο μπλέντερ και τις έριξα αντί για χυμό. Λουκούμι. Συνήθως βραδυνό.

3. 50-100γρ στραγάλια.

4. Σαλάτα με 30γρ σουσάμι + 30γρ κολοκυθόσπορους (ψίχα από άσπρο σπόρι) + 30γρ ηλιόσπορους (ψίχα από μαύρα σπόρια) +3-4 λιαστές τομάτες. Τούτο το μιξ έχει μεν αρκετή πρωτείνη αλλά έχει και ΠΟΛΥ σίδηρο*, μια ουσία που μπορεί εύκολα να λείψει σε κάποιο που δεν τρώει κρέας αλλά δεν έχει το νου του.

5. Κάποιο πρωτεινούχο ρόφημα. Για αυστηρούς χορτοφάγους έχει από πρωτεινη μπιζελιου, για τους λιγότερο αυστηρούς επιλέγουν whey.

6. Τσάι βουνού ή θυμάρι ή τσουκνίδα + 2 κουταλιές γλυκού γύρη. Για σίδηρο + πρωτείνες.

7. Σπιρουλίνα.

8. Για τους λιγότερο αυστηρούς vegeterian, τονοσαλάτα 2 φορές τη βδομάδα είναι καλή επιλογή.

9. Το ίδιο και το κατσικίσιο τυρί.

 

*Ο σίδηρος είναι λεπτό ζήτημα καθώς δεν είναι μόνο να μπει στον οργανισμό αλλά και να απορροφηθεί. Γι αυτό, όποτε τρώμε τροφές πλούσιες σε σίδηρο, φροντίζουμε να τη συνδυάζουμε με βιταμίνη C (π.χ. τη σαλάτα που ανέφερα άνωθεν βάζουμε χυμό λεμονιού) κι αποφεύγουμε τυροκομικά αφού το ασβέστιο εμποδίζει τη πρόσληψή του.

 

Σημείωση: Με τα όσπρια, προτείνεται από πολλούς να τρώμε ρύζι για να είναι πλήρους προφιλ οι πρωτείνες. Άλλοι λένε ότι δε χρειάζεται. Σε κάθε περίπτωση, αντικαταστήστε το ρύζι με κινόα. Είναι εξίσου γευστικό κι έχει τη διπλάσια ποσότητα σε πρωτείνη.

 

Υ.Γ.1. Δεν ανέφερα καθόλου τα φρούτα. Εννοείται ότι τρώμε 1-2 τη μέρα, όποια μας αρέσουν. Επίσης, έγραψα 1 σαλάτα. Αν φάτε παραπάνω, no problem. Να ξέρετε όμως ότι τα λαχανικά είναι κάπως δύσπεπτα στους πολλούς και θέλει μέτρο.

Υ.Γ.2. Φυσικά, δεν αναφέρω θέμα θερμίδων. Τις ποσότητες τις καθορίζει ο καθένας με βάση τις ανάγκες του.

Υ.Γ.3. Επίτηδες δεν ανέφερα προιόντα σόγιας παρόλο που είναι η 1η τροφή -μη ζωικής προελεύσεως- σε ποσότητα πρωτεινων και η 1η επιλογή για vegan bb. Δεν ξέρω, δε μου κάθεται καλά γιατί είναι κάργα μεταλλαγμένη. Δεν έχω φάει ποτέ στη ζωή μου. Έχω παραγγείλει βιολογική για να δοκιμάσω, ίσως αργότερα να την εντάξω στη διατροφή μου.

Υ.Γ.4. Δήμητρα -έχεις το όνομα της μεγάλης μου κόρης και μου βγάζεις αυτόματα μια συμπάθεια :)-, αν θες να μάθεις για το ρόλο των κρεατικών-γαλακτοκομικών στη ζωή σου, ρίξε μια ματιά σε ένα ντοκιμαντέρ, αρκετά διαφωτιστικό θα έλεγα. Έχει κάποιες υπερβολες και κάποιες ανακρίβειες -όχι στα επιστημονικά δεδομένα αλλά στον τρόπο παρουσίασης- αλλά θα σε βάλει στο κλίμα.

Υ.Γ.5. Δρομέα, έγραψα περισσότερα κι από σενα ρε φίλε, με επηρέασες :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spect, μη με αγριεύεις. άκου λάθος το να μην τρως κρέας. Θες να αρχίσω κατεβατα σαν το δρομέα; :)

 

Βιάζομαι τώρα, όταν γυρίσω θα γράψω για το φίλο μερικές τροφές με άφθονη πρωτείνη -εκτός κρέας, ψαριών, γαλακτοκομικών και αυγών που είναι οι προφανείς επιλογές.

 

Εγώ όσους δεν τρώνε κόκκινο κρέας μπορώ να τους καταλάβω λιγο πολύ , μαγκιά τους και καλά κανουν

 

Οσους δεν τρώνε ουτε ψάρια , ουτε γαλακτοκομικά δεν τους καταλαβαίνω με τίποτα. Πολύ hardcorilα για το τίποτα οποτε περιμένω και εγώ να ακούσω τους λόγους γιαννη.

 

(προσοχή με τους ξηρούς καρπούς έχουν πολύ λιπος / θερμίδες για την προτείνη που περιέχουν. Είναι καλό φαγητο αν οχι αψογο για να συμπληρώσεις λίπος λόγω της προτείνης που έχει,  αλλα οχι ως κύρια πηγή για πρωτείνη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλακτοκομικά τρώω αλλά μόνο κατσικίσια. Επίσης, κρέας αν φάω, πάλι κατσίκι θα είναι.

 

Αλλά αγελάδα δεν τρώω, τέτοια αναβολικά/αντιβιοτικά δεν παλεύονται.

 

Τα ψάρια είναι πολύ μολυσμένα ρε συ. ΟΚ, θα φάω αλλά όχι πάνω από 1 φορά τη βδομάδα.

Τώρα θα μου πεις, τα λαχανικά δεν είναι; Ναι, είναι, αλλά έχω την πολυτέλεια να έχω προσωπικό κήπο. Επίσης, αν αντέχει η τσέπη κάποιου, παίρνει βιολογικά λαχανικά. Αλλά βιολογικά ψάρια δεν υπάρχουν, οι θάλλασες ειναι μολυσμένες πέρα για πέρα.

 

Έχεις δίκιο για τα λιπαρά στους ξηρούς καρπούς. Αλλά είναι καλά λιπαρά -καμία σχέση με τα κορεσμένα ή τα πιο διαολεμένα όλων, τα τρανς- και προσωπικά δε με χαλάνε γιατί θέλω να παχύνω τώρα. Γι αυτό είπα, ο καθένας μετράει θερμίδες κι έχει το νου ώστε να πετύχει το αποτέλεσμα που θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks θα δω το ντοκυμαντέρ , φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Το κρέας δεν βλέπω να το κόβω ποτέ και τα κοτόπουλα που εχει εδώ είναι πολύ πυρηνικα ρε γμτ, Ψάρι τρώω μόνο σολομό και εδώ έχει μόνο κατεψυγμένο.. 

 

 Τουλάχιστον μπορώ να το γυρίσω σε βιολογικά λαχανικά (μπροκολα , λαχανο ντομάτες που τρόω αρκετά καθώς 4 μέρες την ευδομάδα τρώω 0 carbs και χρειάζομαι fiber) . Κυρια πηγή μου για καρμπς είναι τα μακαρόνια ολικης αλέσεως. Γαλα πίνω 3 ποτήρια την ευδομάδα. 

 

Για το τυρί μπορώ να το γυρίσω και κατσικίσιο αν οι κατσίκες δεν ειναι πυρινικές , δεν ξέρω πολλά απο αυτά. Τρώω μισό κιλό χαλούμι την ευδομάδα. Τρωω και 1 γιαουρτι κάθε μέρα δεν εχω ιδέα πόσο πυρινικά ειναι τα γιαούρτια. 

 

Τα λιπαρά μου είναι οκ έρχονται μόνο απο ξηρούς καρπούς και ελεόλαδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω να πω για το κοτόπουλο είναι γιατι κάποιος να τρώει στήθος?

 

είναι απαίσιο δυσκολομάσητο και gtp γενικά. Ετρωγα μόνο στηθος δυο μηνες (εφριξα) και μετα είδα οτι το μπούτι έχει ελάχιστα λίπαρα πιο πάνω, ελάχιστα λιγότερο πρωτείνη και ελάχιστα παραπάνω θερμίδες (που είναι καλό γιατι βαρεθηκα να σκαω στο φαι). Κολοκύθια δηλαδή αλλά γαμάει σε γευση συγκριτικά με το στήθος. 

 

http://nutritiondata.self.com/facts/poultry-products/703/2

http://nutritiondata.self.com/facts/poultry-products/721/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σχετικά με το πόση πρωτεινη/λιπαρά/υδατάνθρακες έχει η κάθε τροφή, προσωπικά έχω χάσει την μπάλα. Η κάθε ιστοσελίδα έχει τα δικά της νούμερα ενώ παίζει ρόλο και η κατάσταση της τροφής, το μαγείρεμα, κτλ

 

Το πάμε και λίγο κουτουράδα δηλαδή :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το αντίθετο βλέπω, το σιτε που εμπιστεύομαι περισσότερο (το nutritiondata) λέει πάνω κάτω τα ίδια που λένε άλλα sites και οι συσκεβασίες τροφίμων.

 

Πρέπει να γράφεις ακριβώς αυτό που θές όμως (πχ τροφή ψημένη η ωμή, με skin η χωρίς με κόκκαλο η χωρίς κτλ) και να συγκρίνεις πάντα με γραμμαρια όχι με μερίδες η μοναδες (πχ Ενα μπουτι) ωστε να συγκρίνεις σωστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alex_000, αυτοί που δεν τρώνε ούτε ψάρια, ούτε γαλακτοκομικά το κάνουν ακριβώς για τους ίδιους λόγους που δεν τρώνε κόκκινο κρέας. Όπως και για το κόκκινο κρέας, κάποιοι από αυτούς το κάνουν για λόγους υγείας (κορεσμένα λίπη, χοληστερίνη, ζωική πρωτείνη), κάποιοι για λόγους ηθικής και προστασίας τους περιβάλλοντος και κάποιοι για ένα συνδιασμό όλων αυτών.

Ενημερωτικά στα γράφω αυτά, χωρίς καμία όρεξη για debate. Ο καθένας που ενδιαφέρεται για αυτά τα θέματα,

ενημερώνεται από πολλές πηγές (και το Fork Over Knives είναι καλό, που σου είπε ο yannis27gr)

και πράτει όπως κρίνει (και όπως μπορεί).

 

@ yannis27gr, έχεις δοκιμάσει hemp protein, είτε μόνη της, είτε σε συνδιασμό με pea & rice protein;

Έξω την χρησιμοποιούν όλο και περισσότερο ακόμα και μη-vegan αθλητές.

Αν δεν γουστάρεις σκόνες και προτιμάς ολόκληρες τροφές (όπως εγώ) θα σου πρότινα αποφλοιομένα hemp seeds.

Έχουν και πολλά ω-3, σε καλή αναλογία ως προς ω-6, εκτός των άλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...