Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ δρομέα, έχεις 0 χρόνο και γράφεις κατεβατά. Φαντάσου και να ήσουν χαλαρός δηλαδή :)

 

Άλεξ, αύριο που έχω στήθος θα δοκιμάσω drop set στην μπάρα. Βάζω 15 σε κάθε πλευρά (+20 η μπάρα), μόλις φτάσω failure θα βγάλω από ένα πεντάκιλο να δω πώς είναι η φάση.

Γενικά με μπάρα έχω τη δυνατότητα και μπορώ να το κάνω σε αρκετές ασκήσεις. Τουλάχιστον να δω πώς είναι σε όλες τις μυικές ομάδες. 

 

Μια απορία, κάνω 4χ8. Το drop set το κάνω σε κάθε επανάληψη ή μόνο στην τελευταία;

 

 

 

 

Και μια διατροφική, για να ξεκαθαρίσω καναδυό πράγματα. Πέρσι τέτοια εποχή αποφάσισα να βάλω κιλά, κι απλώς έτρωγα παραπάνω, χωρίς να έχω ιδέα για μάκρος, πρωτείνες, κτλ και χωρίς να κάνω βάρη. Μια και δεν τρώω κρέας, αυτό που αύξησα ήταν τα σπανακόρυζα και τα συναφή. Έβαλα 8 κιλά, όλα στην κοιλιά. :)

 

Τώρα ξέρω κατιτίς παραπάνω, έχασα τα κιλά/κοιλιά χωρίς να χάσω σε μυς (yeah), κι αποφάσισα να κάνω άλλη μια δοκιμή να παχύνω. Πλέον παίρνω αρκετές έως πολλές πρωτείνες (αν υπάρξει έλλειψη στην ελληνική αγορά σε όσπρια, εγώ φταίω) και φυσικά κάνω βάρη. Να ελπίσω ότι αυτή τη φορά θα βαλω μυς ή να ετοιμάζομαι για νέα εγκυμοσύνη;   :ph34r:

 

 

-drop set
Δεν είναι drop set αυτό που πάς να κάνεις ρε εσύ είναι το set του superman .. Πας απο 50 κιλά μετά το faiure στα 40, θα τραβηχτεί κάνας ώμος και μετα θα μου την πείς :P
 
Δοκίμασε να βάλεις τα 10ρια απο εξω και τα 5αρια απο μέσα μερια της μπάρας , και βγάλε τα 10ρια ώστε να πάς 50>30. Τώτε θα είσαι ωραίος. 
 
Θα σου πρότεινα να κάνεις το drop set σε ένα μόνο απο τα σετ κάθε άσκησης για να δείς πώς σου κάθεται. Καθε καινουριο που δοκιμάζεις καλό ειναι να το παίρνεις χαλαρα στην αρχή να δείς πως αντιδράει το σώμα και πόσο πιασμένος είσαι την επόμενη μέρα. Εγω το κάνω σε όλα τα σετ αλλά κάνω μονο 2 σετ για κάθε μυική ομάδα λόγω full body. Αν κάποιος έχει μερα στηθους και κάνει 8 σετ στηθους , όλα drop set ίσως του πέσει λίγο βαρυ. Δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτά αφου το αρχίσεις θα το βρείς μόνος σου , το drop σετ είναι απλά ένα απο τα εργαλεία για να πάρεις το max απο μια προπόνηση
 
 
-διατροφή 
 
edit: Μολις είδα οτι είπες "χωρίς να κάνω βάρη" ελεος ρε συ φυσικά θα πάνε όλα λίπος που θες να πάνε τα κιλά δηλαδή. Αν το παραπάνω φαί γινοταν μυς χωρίς γυμναστική δεν θα υπήρχαν χοντροι θα υπήρχαν μόνο σφίχτηδες... Αφήνω την προηγούμενη απάντηση σε spoiler anyway

 

 
 
 
1)Το ρύζι που έτρωγες είναι κυρίως carbs αλλά δεν νομίζω να ήταν αυτό το πρόβλημα. Ισα ίσα μαυρο ρύζι συγκεκριμένα είναι απο τα πιο σωστα φαγητά για όγκο. To θέμα είναι οτι το ρύζι είναι από τα πιο calorie dense υγιεινά φαγητά.
 
Διατροφή όγκου σημαίνει +10-15% την ημέρα πάνω απο θερμίδες συντήρησης (+300-400 περίπου ανάλογα με τον μεταβολισμό).
 
Τα 8 κιλά που έβαλες , αν και δεν γράφεις την περίοδο- είναι πολλά. Εικάζω οτι ξεπέρασες κατα πολύ το +10%. Το σώμα ότι πάρει έξτρα απο αυτό το 10% θα το αποθηκεύσει κυρίως ως λίπος όχι σαν έξτρα μυες
 
Για αυτό μιλάμε για μέτρημα θερμίδων. Οτι και να κάνεις πάντως το σώμα σου θα χτίσει μύες μαζί με λίπος δεν το αποφεύγεις αυτό. απλα θα ρίξεις μια υποθερμιδική μετά τον όγκο να κάψεις το λίπος και να στρώσεις. 
 
Με ενα παράδειγμα ας πουμε νομίζω οτι στην προηγούμενη αποπειρά σου έτρωγες πολυ παραπάνω και έβαλες +1 κιλό μυες και +7 κιλά λίπος αντι για το ζητύμενο +1 , +2,5 πχ και σου κακοφάνηκε. 
 
2) Η αύξηση βάρους πρέπει να συνοδεύεται απο αυξηση κιλών η επαναλήψεων με τα ίδια κιλά στην προπόνηση. Δεν γίνεται να είσαι 2-3 κιλά βαρύτερος και να σηκώνεις τα ίδια, θα λιπώσεις απλά. Πρόσεξέ το και αυτό
 
Ελπίζω να το μάντεψα σωστά να μην σε πάρω στο λαιμό μου. Προσπαθησε να υπολογίσεις τα basic metabolic rate soy και δερμίδες συντηρησής σου να ξές πάνω κάτω που παίζεις.. τουλάχιστον να μην ξεφεύγεις πολυ δεν είναι τόσο δύσκολο.

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Dimitra...

 

Αν εχει 18% λιπος και εισαι περιπου σαν τις φωτο μαλλον σε εχουν δημιουργησει κομπλεξ οι διατροφολογοι που πηγαινες, οτι επρεπε να χανεις συνεχεια.

 

Μεινε σε αυτα τα κιλα/ποσοστα και κανε γυμναστικη για να σφιξεις. Μια χαρα θα εισαι πιστευω. Εμενα ακομα και η γυναικα με 25% λιπος μια χαρα μου φανηκε, ειδικα αν εκανε λιγο γυμναστικη.

 

Μην σε αγχωνει ολο αυτο, κοιτα να το ευχαριστιεσαι, διαλεξε τροφες που θα σ'αρεσουν.

 

Μην κοιτας το σωμα σου συνεχεια στο καθρεφτη, εσυ μπορει να νομιζεις οτι εισαι στασιμη αλλα οι αλλοι να βλεπουν την διαφορα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yannis27gr

Πρώτον.....έχω μάθει στην ζωή μου να τελειώνω τις συζητήσεις μου σωστά!

 

Δεύτερον.....συγγνώμη κιόλας που θέλησα να απαντήσω σε κάποια πράγματα και δεν τα αφήνω να αιωρούνται στον αέρα!

 

Τρίτον.....ευχαριστώ για ένα ακόμη ειρωνικό σου σχόλιο!

 

Τέταρτον.....ευχαριστώ που "απάντησες" σε ότι ήθελες όπως ήθελες από τόσα που έγραψα!Καληνύχτα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε λίγο δρομέα, είσαι καινούργιος φαίνεται στις ιντερνετικές κοκορομαχίες και τις παίρνεις πολύ έντονα. :)

 

Α, και οι φατσούλες δείχνουν το πως νιώθει αυτός που γράφει. Κι αυτό γιατί σημαντικό στοιχείο σε μια συζήτηση είναι ο τόνος της φωνής, στοιχείο που δεν υπάρχει στο γραπτό λόγο. Όταν λοιπόν σου έγραψα ότι γράφεις κατεβατά ενώ λες ότι δεν έχεις χρόνο, έβαλα στο τέλος μια χαρούμενη φατσούλα ακριβώς για να μη νομίσεις ότι σε ειρωνεύομαι.

 

Για μένα πάντως δεν υπάρχει θέμα μεταξυ μας. Άμα είσαι και πάνθηρας, ακόμη καλυτερα ;)

 

Λιβ, πολύ σωστό το προηγούμενο ποστ. Όχι μόνο 25 αλλά και με 30% λίπος η γυναίκα είναι πολύ όμορφη άμα γυμνάζεται. Μόνο αν έχει τέτοιο σωματότυπο που το λίπος πάει και κάθεται σε ένα μόνο μέρος θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αν η Δήμητρα δεν έχει τέτοιο σωματότυπο, μάλλον είναι θύμα των περιοδικών που θέλει να φτάσει σε λίπος κάτω του 20%. 

 

Σας έχουν τρελλάνει ρε κορίτσια με τα κοκαλιάρικα μοντέλα τύπου Κειτ Μος. Η πρώτη γυναίκα που αγάπησε ο κάθε άντρας, και που είναι η βάση σύγκρισης όλων των υπολοίπων, είναι η μάνα του. Πόσοι είχαν μοντέλα για μάνες; Άντε, χαλαρώστε λιγο κι απολαύστε τη ζωή σας!

 

Και πάμε στα πόδια... Είναι βέβαιο ότι θα έρθει η εποχή που θα γυμνάζω τα πόδια και θα μπορω να περπατήσω κανονικά την επόμενη μέρα; Ή μια ζωή όποτε κάνω σκουωτ την επόμενη θα είμαι να με κλαιν οι ρέγγες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε λίγο δρομέα, είσαι καινούργιος φαίνεται στις ιντερνετικές κοκορομαχίες και τις παίρνεις πολύ έντονα. :)

 

Α, και οι φατσούλες δείχνουν το πως νιώθει αυτός που γράφει. Κι αυτό γιατί σημαντικό στοιχείο σε μια συζήτηση είναι ο τόνος της φωνής, στοιχείο που δεν υπάρχει στο γραπτό λόγο. Όταν λοιπόν σου έγραψα ότι γράφεις κατεβατά ενώ λες ότι δεν έχεις χρόνο, έβαλα στο τέλος μια χαρούμενη φατσούλα ακριβώς για να μη νομίσεις ότι σε ειρωνεύομαι.

 

Για μένα πάντως δεν υπάρχει θέμα μεταξυ μας. Άμα είσαι και πάνθηρας, ακόμη καλυτερα ;)

 

Λιβ, πολύ σωστό το προηγούμενο ποστ. Όχι μόνο 25 αλλά και με 30% λίπος η γυναίκα είναι πολύ όμορφη άμα γυμνάζεται. Μόνο αν έχει τέτοιο σωματότυπο που το λίπος πάει και κάθεται σε ένα μόνο μέρος θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αν η Δήμητρα δεν έχει τέτοιο σωματότυπο, μάλλον είναι θύμα των περιοδικών που θέλει να φτάσει σε λίπος κάτω του 20%.

 

Σας έχουν τρελλάνει ρε κορίτσια με τα κοκαλιάρικα μοντέλα τύπου Κειτ Μος. Η πρώτη γυναίκα που αγάπησε ο κάθε άντρας, και που είναι η βάση σύγκρισης όλων των υπολοίπων, είναι η μάνα του. Πόσοι είχαν μοντέλα για μάνες; Άντε, χαλαρώστε λιγο κι απολαύστε τη ζωή σας!

 

Και πάμε στα πόδια... Είναι βέβαιο ότι θα έρθει η εποχή που θα γυμνάζω τα πόδια και θα μπορω να περπατήσω κανονικά την επόμενη μέρα; Ή μια ζωή όποτε κάνω σκουωτ την επόμενη θα είμαι να με κλαιν οι ρέγγες;

 

Να φανταστω οτι δεν ξέρουμε τι ειναι το sexual imprinting;

 

Επίσης

 

Λίγο ηρεμία με τα assumptions...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και πάμε στα πόδια... Είναι βέβαιο ότι θα έρθει η εποχή που θα γυμνάζω τα πόδια και θα μπορω να περπατήσω κανονικά την επόμενη μέρα; Ή μια ζωή όποτε κάνω σκουωτ την επόμενη θα είμαι να με κλαιν οι ρέγγες;

Όταν θα αρχίσεις να συνηθίζεις πολύ το squat τότε ίσως κάποια μέρα να μπορείς να περπατήσεις καλά. Αλλά όταν έρθει ποτέ η μέρα αυτή τότε ετοιμάσου για αλλαγές για να επανέλθει το πιάσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σημερα εχω ποδια. Μονο στην σκεψη νιωθω καπως, αλλα θα παω να δωσω πονο..

 

Αν παιζεις με διαφορα κιλα και δεν κοροιδευεις πιστευω οτι αυτη η ασκηση εχει να σου προσφερει πολλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να μπορουσα και εγω σας ακουω και ζηλεβω.

 

Εγω κανω τετρακεφαλο δικεφαλο γαμπα ξεχωριστα 3 φορες την ευδομαδα ομως λογω full body.

 

Μακαρι να κανω squat μια μερα η εστω κανα deadlift...

 

Τα ποδια μου ειναι πιασμενα την αλλη μερα αλλα ελαχιστα. Απο την μεση και πανω οτι και να κανω ειναι αδυνατο να νιωσω πιασμενος εβερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα μαυρισμένος και έτοιμος να σηκώσω το μισό γυμναστήριο. Χαλαρά 4 μέρες πάω να παίξω με τα βαράκια , να μάθω και το κορίτσι μερικές κινήσεις και από δευτέρα σκοτώνω. τσσσσ. Άντε καλή χρονιά παίδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για να αλλαξουμε λιγο συζητηση εδω ειναι το υπογειο μου!!

η διαρυθμιση ειναι λιγο διαφορετικη τωρα και εχει ενα μονοζυγο!

 

 

https://www.dropbox.com/s/hmqvyua9tiavtpi/IMG_20130613_114218.jpg

https://www.dropbox.com/s/5l4tbut1fmudgmj/gym.jpg

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...