Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον άλεξ, δεν έχω την υποδομή να το κάνω αλλά θα το έχω στα υπόψην. Πρέπει να δίνει τρελά ο μυς με τέτοια καταπόνηση! To κάνεις σε κάθε προπόνηση ή σε συγκεκριμένες ασκήσεις;

 

 

 

Drop set κάνω προπόνηση παρά προπόνηση. Στις ενδιάμεσες προπονήσεις παίζω πολλές επαναλήψεις (περίπου 12). Drop σετ κάνω σε όλες τις ασκήσεις εκτός από τετρακέφαλους αλλά τα προτιμώ σε single joint ασκήσεις. Λόγω τραυματισμών στο γόνατο κάνω πάντα περίπου 20 επαναλήψεις περίπου. Αν κάνω 6 θα γαμήσω το γόνατο θα μπορώ να περπατήσω καθώς θα πρεπει να βάλω πάρα πολλα κιλα.. Δεν δουλεύω πολύ μπάρες όμως γενικά αφού γυμνάζομαι μόνος. Οι μπαρες δεν βολεύουν πολυ για drop set. 

 

Στις γάμπες δίνω drop set. Είχα ακούσει τον Rich Piana (εντάξει αυτός αν κατουρήσει σε κύπελο το πουλάει 1000 ευρώ μετά αλλα anyway) έλεγε ότι οι γάμπες θέλουν πολλά κιλά και λιγα ρεπς (πχ 10) για να πάρουν παρόλο που ο ίδιος είναι long reps τυπος (20+). Το αιτιολογούσε λέγοντας οτι οι γάμπες είναι ο μόνος μυς που σηκώνει όλο το σώμα διαρκώς και αντέχει πολύ πόνο, δεν θα κωλώσει με λιγα κιλά και high reps. Ε μου φαίνεται απολυτά λογικό και ακολουθώ την συμβουλή του (είμαι chicken legs τύπος από τα πολλά χρόνια kick boxing - χωρις εκγύμναση με βάρη ισως - αλλά so far βλέπω ανταπόκριση.  

 

Δοκίμαστα δεν έχεις να χάσεις τίποτε. Κάνε ένα σετ κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες που είναι πολυ safe να δεις πως θα κλάψει ο μυς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Congrats gatokoritso, παντως να ξεκινησεις τα βαρη, μονο καλο θα σου κανουν.

 

Εγω ψαχνω την ισορροπια στα μακρος μου. Εν ολιγοις παριστανω τη διατροφολογω του εαυτου μου. Πηρα αποφαση να ριξω κ αλλο το ποσοστο του λιπους απτα 18 στα 11 % κρατωντας και συναμα αυξανοντας τη μυικη μαζα.

 

Ξέρεις ότι αυτό είναι εκτός φυσιολογικών πλαισίων για γυναίκα έτσι;

Πέραν αυτού, μην εκπλαγείς αν μαζί με το λίπος φύγει και η περίοδός σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναικα ανα προσεχει την διατροφη της και εστω λιγο να γυμναζεται θα εχει ωραιο σωμα.

 

Τωρα αν εχει και λιγο κυταριτιδα δεν χαθηκε και ο κοσμος.

 

Δεν θα ελεγα ποτε τι ειναι αυτο.. Αλλωστε η πολυ αφυνατες δεν μου αρεσαν ποτε,οι προσεγμενες με λιγο μπουτακια με κινουν το ενδιαφερον.

 

Τωρα οπως εχω ξαναγραψει, δεν μπορω ομως να βλεπω γυναικες να φορανε κατι που δεν πρεπει.. Τρανταχτο παραδειγμα το κολαν. Οταν το βλεπω σε γυναικες με πολλα παραπανισια κιλα με νευριαζουν. Ρε κοπελα μου βαλε ενα φορεμα με ανοιχτη γραμμη να σε κολακευσει, οχι το κολαν που θα σε κανει να φαινεσαι και κοντη και πιο ογκωδης απο τι εισαι..

 

Ξεχασα να πω για τα drop set οτι μου ειναι κιγο αδυνατο να τα κανω ανδεν αγορασω αλλους δυο αλτηρες γιατι αν καταω να βγαζω και να βαζω κιλα, θα παει περιπατο η ολη προσπαθεια...

 

δεν είναι αδύνατο φίλε , πάνε αγόρασε ένα σκληρό λάστιχο γυμναστικής και κάνε πρώτο σετ με βάρη και δεύτερο σετ με λάστιχο, μια χαρά δουλεύει. Κανα 10 ευρω έχει. 

 

έτσι κάνω στο σπίτι. 

 

Congrats gatokoritso, παντως να ξεκινησεις τα βαρη, μονο καλο θα σου κανουν.

 

Εγω ψαχνω την ισορροπια στα μακρος μου. Εν ολιγοις παριστανω τη διατροφολογω του εαυτου μου. Πηρα αποφαση να ριξω κ αλλο το ποσοστο του λιπους απτα 18 στα 11 % κρατωντας και συναμα αυξανοντας τη μυικη μαζα.

 

Τα ποσοστά λίπους γυναικών είναι διαφορετικά από των ανδρών.

 

Αν έχεις 18% είσαι fitness model. Αν έχεις 11% είσαι σε bodybuilding contest και το κρατάς με ασφάλεια κάνα 2 μέρες μόνο. Αν σου βρίσκουν αυτά τα ποσοστά σε λιπομετρήσεις μην ψαρώνεις , ότι νά ναι κανουν στα γυμναστήρια, δίνουν skinfold caliper στις καθαρίστριες και βαράνε όπου βρούν 

 

αν θες να δείς το ποσοστό λίπους σου με το μάτι δες εδώ body-fat-percentage-women.jpg

 

και κρίνε με βάση τι βλέπεις στον καθρεφτη. Αν ξες καλά το σώμα σου θα είσαι στο +-2 από ότι μαντέψεις (εκτός αν είσαι καμια φάλαινα λολ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ότι αυτό είναι εκτός φυσιολογικών πλαισίων για γυναίκα έτσι;

Πέραν αυτού, μην εκπλαγείς αν μαζί με το λίπος φύγει και η περίοδός σου.

αυτη ειναι μια πιθανοτητα αλλα αμα κανει τη μεταβαση αργα και σταθερα τρωγοντας θρεπτικα και χωρις να ψωμολυσσαει μπορει να μην επηρεαστεί.βεβαια αυτα ειναι και θεμα οργανισμου.ο καθενας αντιδρα διαφορετικα.

 

γενικα dimitra_m3 ακου το σωμα σου.και να εχεις λιγο λιπακι δεν χαθηκε ο κοσμος κοπελες ειμαστε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ότι αυτό είναι εκτός φυσιολογικών πλαισίων για γυναίκα έτσι;

Πέραν αυτού, μην εκπλαγείς αν μαζί με το λίπος φύγει και η περίοδός σου.

Οχι YiN, δεν το ξερα, δλδ θεωρεις οτι κ το 18 ειναι αρκετα κατωτερο του φυσιολογικου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@viper2005

1.Από την στιγμή που οι γνώσεις μουέχουν να κάνουν με την δουλειά μου είναι αλληλένδετα!

 

2.Εγώ ΔΕΝ έχω βιβλιογραφία με αυτόν τον όρο γι'αυτό και ζητάω από κάποιον να βρει αυτό που δεν βρίσκω εγώ!

 

3.Άλλο κάψιμο λίπους που χρησιμοποιείται άμεσα σαν ενέργεια κι άλλο κάψιμο μυών!Το εξήγησα αλλά επιλέγεις να το αγνοείς και να μην το αντικρούεις!Το τι επιλέγουν κάποιοι να χρησιμοποιούν από εδώ κι από εκεί δεν σημαίνει ότι είναι επιστημονικά ορθό!Εδώ πέρα ακόμα κάποιοι πιστεύουν ότι το λίπος μετατρέπεται σε μυς και ειδικά οι γυναίκες, γι'αυτό δεν θέλουν να κάνουν βάρη!

.

 

4.Άστο να πέσει....!

 

5.Ξέρω πολύ καλά αυτά που λες γιατί έχω ασχοληθεί ο ίδιος με αυτό το κομμάτι.Κάποιες έρευνες μπορεί να βγάλουν στάνταρ συμπεράσματα γιατί είναι τέτοιο το αντικείμενο και πολλές άλλες βασίζονται σε άλλες και κάνουν επαληθεύσεις ή κάποιες άλλες απλά τις εξηγούμε με διάφορους τρόπος ανάλογα με τις εκάστοτε γνώσεις!Γι'αυτό και ανέφερα ήδη δύο παραδείγματα εξέλιξεις της επιστήμης αλλα δεν έκανες καν τον κόπο να τα διαβάσεις!

 

6.Ο Θεός να το κάνει;;;;Καλά σοβαρά μιλάς;Έχεις διαβάσει ποτέ σου abstract;Γιατί αυτό είναι αυτό που παρέθεσα απλά για να δείτε κάποιοι τι εννοώ εγώ ως επιστημονική έρευνα!Τώρα με το να αμφισβητείς έρευνα που έχει εγκριθεί από το European Journal of Applied Physiology....ΟΚ.....κατάλαβα ποιος μπαίνει στα forum για να κράξει απλά!Για του λόγου το αληθές πάρε όλο το άρθρο:


 

Υ.Γ.:Μιλάς εσύ τον τρόπο συμπεριφοράς μου που το μόνο που κάνεις είναι να ειρωνέυεσαι;Ωραιος...!

 

@yannis27gr

Δεν είμαι αλάνθαστος αλλά ΖΗΤΑΩ να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ εσύ ή ο οποιοσδήποτε αυτά που μου λέτε!Αν δεν τα ζητούσα θα ήμουν αυτό που λες!Στο κάτω κάτω δεν ήρθα να πείσω κανέναν ντε και καλά!Δεν έχω να κερδίσω κάτι!Όποιος θέλει ακούει!Όποιος δεν θέλει....καλά κάνει!Τέλος!

 

@dimitra_m3

Μακάρι η κυταρρίτιδα να ήταν τόσο εύκολο να εξαφανιστεί!Η διατροφή, η άσκηση κ.α. βοηθάνε αλλά μέχρι τώρα φαίνεται ότι είναι το θέμα κυρίως γονιδιακό!Δεν έχει βρεθεί κάτι 100% αποτελεσματικό για την καταπολέμησή της!Είχα φίλες αθλήτριες που πρόσεχαν τρελά διατροφή και έκαναν προπόνηση να πεθαίνεις και ήταν μικρές σε ηλικία ΑΛΛΑ κάποιες "φώναζε" η κυταρρίτιδα και σε άλλες......εξαφανισμένη!Προσπαθείς απλά για το καλύτερο!

 

Όσον αφορά την βιβλιογραφία που  λες.....δες ένα άρθρο που επισυνάπτω για να δεις ότι ΟΛΕΣ οι βιβλιογραφίες που βρίσκονται σε επιστημονικές έρευνες ΔΕΝ είναι forums,απόψεις,περιοδικά του εμπορίου!Μαζί μου τυχαίνει να έχω περίπου καμιά 200αριά άρθρα που έχουν να κάνουν με την προπόνηση δόνησης!ΟΛΑ έρευνες!Και μάλιστα τελευτάιες όχι παλιές!ΟΜΩΣ αυτά τα βρίσκεις μόνο μέσω πανεπιστημίων ή αν εσύ κάθεσαι και πληρώνεις ετήσιες συνδρομές σε αυτά (οικονομικά δεν είναι εφικτό)!

 

Για το λίπος.....πρόσεξε!Μείνε το πολύ κοντά στο 15 και όχι λιγότερο!Όπως λέει και ο Yin είναι πολύ πιθανό να δημιουργηθούν διαταραχές στην περίοδο!Προσοχή!Για να σε βοηθήσω όταν είσαι 13-21% ταξινομείσαι ως αθλήτρια ή ως κάτω από τον μέσο όρο!Από εκεί κι έπειτα κάτω από το 13 δεν θεωρείται φυσιολογικό και έχει σχετιστεί με ορμονικά προβλήματα!

 

@captainf2008

Ρώρα κάνα φίλο σου για το γυμναστήριο, δες το και βλέπεις. Το πολύ πολύ κάνε ένα μήνα δοκιμαστικό και αν δεν μείνεις ευχαριστημένος απλά....φεύγεις!Κάποια δημοτικά γυμναστήρια είναι αρκετά καλά και δεν έχουν να ζηλέψουν πράγματα από κάποια ιδιωτικά και κάποια χάνουν!Το ίδιο ισχύει και για τους γυμναστές!

 

 

Όσον αφορά το drop sets....καλό στυλ προπόνησης, πολύ έντονο, εξαντλητικό αλλά θέλει λίγη προσοχή και ΔΕΝ είναι απαραίτητο σε όλες τις ασκήσεις της ίδιας μυϊκής ομάδας να γίνεται αυτό. Αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο μηχάνημα αρχικά για καλύτερο έλεγχο της κίνησης!Ένας τρόπος είναι να κάνετε σε μια άσκηση 1χ10, 1χ8 κι έπειτα 3 8αρια drop set (π.χ. 8 επαναλ. με 20 κιλά, 8 με 15 και 8 με 10).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη ειναι μια πιθανοτητα αλλα αμα κανει τη μεταβαση αργα και σταθερα τρωγοντας θρεπτικα και χωρις να ψωμολυσσαει μπορει να μην επηρεαστεί.βεβαια αυτα ειναι και θεμα οργανισμου.ο καθενας αντιδρα διαφορετικα.

 

γενικα dimitra_m3 ακου το σωμα σου.και να εχεις λιγο λιπακι δεν χαθηκε ο κοσμος κοπελες ειμαστε :P

 

Γύρω στο 10% λίπος κυνηγάνε αθλήτριες, αυτά που λέει ο άλεξ από πάνω. Η περίοδος κόβεται στην απότομη μετάβαση καμιά φορά, αλλά κυρίως σε ποσοστά λίπους γύρω στο 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι αδύνατο φίλε , πάνε αγόρασε ένα σκληρό λάστιχο γυμναστικής και κάνε πρώτο σετ με βάρη και δεύτερο σετ με λάστιχο, μια χαρά δουλεύει. Κανα 10 ευρω έχει.

 

έτσι κάνω στο σπίτι.

 

 

 

Τα ποσοστά λίπους γυναικών είναι διαφορετικά από των ανδρών.

 

Αν έχεις 18% είσαι fitness model. Αν έχεις 11% είσαι σε bodybuilding contest και το κρατάς με ασφάλεια κάνα 2 μέρες μόνο. Αν σου βρίσκουν αυτά τα ποσοστά σε λιπομετρήσεις μην ψαρώνεις , ότι νά ναι κανουν στα γυμναστήρια, δίνουν skinfold caliper στις καθαρίστριες και βαράνε όπου βρούν

 

αν θες να δείς το ποσοστό λίπους σου με το μάτι δες εδώ body-fat-percentage-women.jpg

 

και κρίνε με βάση τι βλέπεις στον καθρεφτη. Αν ξες καλά το σώμα σου θα είσαι στο +-2 από ότι μαντέψεις (εκτός αν είσαι καμια φάλαινα λολ)

Το 18% το ειπα με βαση τη τελευταια λιπομετρηση. Το 11% το ειπα τυχαια με γνωμονα τη γραμμωση. Μαλλον το 15 ειναι το καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι YiN, δεν το ξερα, δλδ θεωρεις οτι κ το 18 ειναι αρκετα κατωτερο του φυσιολογικου?

 

Ναι. Και με 21-24% είσαι κομπλέ (μη σου πω και παραπάνω). Οι γυναίκες εκ φύσεως έχουν παραπάνω λίπος από τους άντρες. Είναι έτσι σχεδιασμένο το γυναικείο σώμα για να αντέχει να κουβαλήσει παιδί και λόγω ορμονικών θεμάτων που ανισορροπούν με χαμηλότερο ποσοστό λίπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Και με 21-24% είσαι κομπλέ (μη σου πω και παραπάνω). Οι γυναίκες εκ φύσεως έχουν παραπάνω λίπος από τους άντρες. Είναι έτσι σχεδιασμένο το γυναικείο σώμα για να αντέχει να κουβαλήσει παιδί και λόγω ορμονικών θεμάτων που ανισορροπούν με χαμηλότερο ποσοστό λίπους.

Χμμ, τοτε θα δωσω μεγαλυτερη βαρυτητα στη διατροφη με μακρο κ στα βαρη.

Θενξ για τις παροτρυνσεις guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, τοτε θα δωσω μεγαλυτερη βαρυτητα στη διατροφη με μακρο κ στα βαρη.

Θενξ για τις παροτρυνσεις guys

 

Στα ποσοστά που είσαι νομίζω είναι καλή φάση να χαλαρώσεις λίγο και να κάνεις τη γυμναστικούλα σου γενικά. Θα φέρει άλλες ισορροπίες στο σώμα σου (και ενδεχομένως στα πρότυπά σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ δρομέα, έχεις 0 χρόνο και γράφεις κατεβατά. Φαντάσου και να ήσουν χαλαρός δηλαδή :)

 

Άλεξ, αύριο που έχω στήθος θα δοκιμάσω drop set στην μπάρα. Βάζω 15 σε κάθε πλευρά (+20 η μπάρα), μόλις φτάσω failure θα βγάλω από ένα πεντάκιλο να δω πώς είναι η φάση.

Γενικά με μπάρα έχω τη δυνατότητα και μπορώ να το κάνω σε αρκετές ασκήσεις. Τουλάχιστον να δω πώς είναι σε όλες τις μυικές ομάδες. 

 

Μια απορία, κάνω 4χ8. Το drop set το κάνω σε κάθε επανάληψη ή μόνο στην τελευταία;

 

Και μια διατροφική, για να ξεκαθαρίσω καναδυό πράγματα. Πέρσι τέτοια εποχή αποφάσισα να βάλω κιλά, κι απλώς έτρωγα παραπάνω, χωρίς να έχω ιδέα για μάκρος, πρωτείνες, κτλ και χωρίς να κάνω βάρη. Μια και δεν τρώω κρέας, αυτό που αύξησα ήταν τα σπανακόρυζα και τα συναφή. Έβαλα 8 κιλά, όλα στην κοιλιά. :)

 

Τώρα ξέρω κατιτίς παραπάνω, έχασα τα κιλά/κοιλιά χωρίς να χάσω σε μυς (yeah), κι αποφάσισα να κάνω άλλη μια δοκιμή να παχύνω. Πλέον παίρνω αρκετές έως πολλές πρωτείνες (αν υπάρξει έλλειψη στην ελληνική αγορά σε όσπρια, εγώ φταίω) και φυσικά κάνω βάρη. Να ελπίσω ότι αυτή τη φορά θα βαλω μυς ή να ετοιμάζομαι για νέα εγκυμοσύνη;   :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη ελλειπτικό μηχάνημα και ενδιαφέρομαι να το συνδυάσω με κωπηλατική. Σε καλές τιμές είδα αυτά:

http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&cat=6&id=978

http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&cat=6&id=129

Ποια η γνώμη σας? Δεν με ενδιαφέρουν μπράτσα κτλ, υγεία και fit.

Αν δεν εχει μοτέρ το ελλειπτικο, θα τα βρεις σκούρα...

 

Sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...