Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω κι'γω τον πόνο μου?

Θέλω να πάρω λίγα παραπάνω κιλά. Άρα πρέπει να τρώω μεγαλύτερες ποσότητες, σωστά? (υγιεινά πάντα, δεν εννοώ σαβούρα).

Κάθε φορά όμως που τρώω όσο πιο πολύ μπορώ, το μόνο που συμβαίνει είναι να φουσκώνει/τουμπανιάζει η κοιλιά μου (και να χάνεται η όποια υποψία κοιλιακών έχω :P).

Γενικά είμαι στάσιμος στα 68kg, στα καλύτερα μου να έχω πάει στα 71. Πως θα αυξήσω μάζα ώστε μετά να γραμμώσω καλύτερα?

Είναι θέμα σωματότυπου απλά?

(btw, με τσατίζει να βλέπω αδύνατους έως κοκκαλιαρέους που φαίνονται σκιές και ψευτογραμμώσεις και το παίζουν γυμνασμένοι και με κοιλιακούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μην μπερδεύεσαι ribo. Αν θες τα επιπλέον κιλά να είναι μυική μάζα πρέπει ένα σημαντικό κομμάτι της διατροφής σου να είναι πρωτείνες. Το θέμα δεν είναι λοιπόν απλώς να τρως πολύ, αλλά να τρως σωστά. Π.χ. το λαχανόρυζο είναι ένα υγειινό πιάτο αλλά έχει πολύ υψηλό ποσοστό υδατανθράκων και χαμηλό ποσοστό πρωτεινών. Αν φας 2-3 πιάτα είναι αναμενόμενο να βάλεις κιλά στην κοιλιά κι όχι στα μπράτσα.

 

Αν θες μυς, φρόντισε το 20% της διατροφής σου να είναι πρωτεινες.

 

Αν θες να είσαι υγιείς, φρόντισε τις πρωτείνες να τις πάρεις από τις σωστές τροφές κι όχι από πιτόγυρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι'γω τον πόνο μου?

Θέλω να πάρω λίγα παραπάνω κιλά. Άρα πρέπει να τρώω μεγαλύτερες ποσότητες, σωστά? (υγιεινά πάντα, δεν εννοώ σαβούρα).

Κάθε φορά όμως που τρώω όσο πιο πολύ μπορώ, το μόνο που συμβαίνει είναι να φουσκώνει/τουμπανιάζει η κοιλιά μου (και να χάνεται η όποια υποψία κοιλιακών έχω :P).

Γενικά είμαι στάσιμος στα 68kg, στα καλύτερα μου να έχω πάει στα 71. Πως θα αυξήσω μάζα ώστε μετά να γραμμώσω καλύτερα?

Είναι θέμα σωματότυπου απλά?

(btw, με τσατίζει να βλέπω αδύνατους έως κοκκαλιαρέους που φαίνονται σκιές και ψευτογραμμώσεις και το παίζουν γυμνασμένοι και με κοιλιακούς).

 

διαβαστο όλο και θα σου λυθεί κάθε απορία. Για πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις μετά αφου το διαβάσεις εδώ είμαστε

 

http://simplesciencefitness.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος ή κατάλαβες λάθος!Αερόβια άσκηση είναι πάντοτε μέτριας έντασης!Περίπου 60-80%!Αλλά βέβαια σε αυτό παίζουν πολλά πράγματα ρόλο(άθλημα,αθλητής,στόχος κ.α.)!Από εκεί και πέρα έχουμε ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ!Αναερόβια άσκηση δεν είναι ΜΟΝΟ τα βάρη!Αναερόβια προπόνηση γίνεται και στον διάδρομο/ποδήλατο/ελλειπτικό, έξω στον δρόμο κ.α.!!!Οι έρευνες που έλεγα ισχύουν πάνω από μια δεκαετία!Ο συνδυασμός αερόβιας-αναερόβιας μέσα σε μια ο.χ. εβδομάδα είναι ότι καλύτερο!Το ξέρεις ότι ο οργανισμός σου συνεχίζει και καίει θερμίδες μετά από καλή αναερόβια άσκηση;Όπως λες είναι απλά μαθηματικά.....καις θερμίδες.....χάνεις κιλά!

 

2. Επίσης το σώμα ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ (για τα 30 λεπτά την μέρα κάθε μέρα που λες) και τα αποτελέσματα απλά ΔΕΝ...!Επίσης θα δεις ότι σε ΚΑΝΕΝΑ άθλημα στον κόσμο δεν ασχολούνται ΜΟΝΟ με αερόβια!Αυτή είναι μόνο στην περίοδο της προετοιμασίας κι έπειτα αλλάζουν σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν την καταργούν!

 

1. Για τον όρο "κάψιμο" μυών που ακούω......αυτός ο όρος δεν υπάρχει πουθενά!Μην λέτε ότι να'ναι!Απλά όταν ΔΕΝ κάνεις σωστή διατροφή και έντονη άσκηση κάποια στιγμή ΔΕΝ βλέπεις αποτελέσματα και οπτικά αλλά και πρακτικά λόγω μη σωστής ανάπλασης των μυϊκών ινών!

 

Όσον αφορά τα βάρη.......συνοπτικά.....3. αύξηση μυϊκής μάζας->αύξηση βασικού μεταβολισμού->καύσεις περισσότερων θερμίδων->απώλεια λίπους!Συν όλα τα άλλα πλεονεκτήματα....!

 

Υ.Γ.: Για το θέμα που σου λέω διάβασε αυτό που έγραψα σε δυο μου άρθρα

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/2012/12/blog-post_15.html

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/2012/11/blog-post_17.html

 

1. Δεν υπάρχει κάψιμο μυών; Δηλαδή αν το σώμα δεν βρει αρκετούς υδατάνθρακες δε θα οξειδώσει ("κάψει") μυικο ιστο για να τον χρησιμοποιήσει ως πηγή ενέργειας; Σοβαρά μιλάς τώρα; Ειδικός δεν είμαι, αλλά απ' όσο έχω διαβάσει, είσαι ο πρώτος που ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Θα ήθελα τη γνώμη/γνώσεις και των υπολοίπων στο θέμα.

 

2. Επέτρψε μου να διαφωνώ. Μισή ώρα τρέξιμο 3-4 φορές τη βδομάδα για 3-4 μήνες και πήγα στους -15 πόντους στην κοιλιά. Για άλλη μια φορά, δεν είμαι ειδικός' απλά έχω εμπειρία που δε συνάδει με τη θεωρία σου.

 

3. Υπεραπλουστευμένο. Υπάρχουν άπειροι γυμνασμένοι που είναι πήχτρα στο λίπος. Το αισθητικά όμορφο σώμα βασίζεται κατά 80% στη διατροφή και 20% στα βάρη.

 

Για να συνοψίσω, αν κάποιος είχε να διαθέσει 5 40λεπτα την εβδομάδα και σκοπός του ήταν να χάσει το λίπος της κοιλιάς, εγώ θα του πρότεινα να αφιερώσει τα 2 40λεπτά σε κυκλική προπόνηση με βάρη και τα 3 σε αερόβια που να μην ξεπερνά το 60% της ΜΚΣ. Όταν με το καλό πετύχαινε το σκοπό του, θα μπορούσε να μειώσει την αερόβια και να αυξήσει τα βάρη.

 

Εσύ τι θα πρότεινες στην ίδια περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Δεν υπάρχει κάψιμο μυών; Δηλαδή αν το σώμα δεν βρει αρκετούς υδατάνθρακες δε θα οξειδώσει ("κάψει") μυικο ιστο για να τον χρησιμοποιήσει ως πηγή ενέργειας; Σοβαρά μιλάς τώρα; Ειδικός δεν είμαι, αλλά απ' όσο έχω διαβάσει, είσαι ο πρώτος που ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Θα ήθελα τη γνώμη/γνώσεις και των υπολοίπων στο θέμα.

 

 

 

 

αφού θες άλλη άποψη απο ότι ξέρω το σώμα καίει μυς αντί / μαζί με λίπος πολύ δύσκολα αλλά συμβαίνει σε μερικές περιπτώσεις 

 

1) starvation mode: Όταν καταναλώνει κάποιος υπερβολικά λίγες θερμίδες το σώμα μετά απο μερικές μέρες θα μπει σε μια κατάσταση αυτό - συντήρησης, εκεί καίει μυικό ιστό κανονικά. Με αυτό έχω προσωπική εμπειρία απο μαλακίες που έκανα παλιά. Επίσης -νομίζω- υπάρχει και ένα μέγιστο ποσό ενέργειας που το σώμα θα αντλήσει από λίπος κάθε μέρα. Αυτοί είναι οι λόγοι που στα cut πρέπει να χάνονται maximum 2 κιλά τον μήνα (μέσος όρος ανάλογα του βάρος του καθενός) για να διατηρείται όλος ο μυικός ιστός

 

2) υπερβολική άσκηση : Hard core παραδείγματα px μαραθονοδρόμοι. Το σώμα όταν πάρει το max απο λύπη και γλυκογόνο θα πάει στους μύες για ενέργεια. (δεν έχω προσωπική εμπειρία απο αυτά αλλά το αποδεικνύουν οι ίδιοι οι μαραθονοδρόμοι ..)

 

3) Πολύ χαμηλή κατανάλωση πρωτεΐνης + υποθερμική διατροφή  (πχ αυστηρή χορτοφαγία ίσως). Τα λίπη του σώματος δεν περιέχουν πρωτεΐνη αργά η γρήγορα το σώμα θα αρχίσει να τρώει μυες, Η πρωτεΐνη είναι απαραίτητη για να λειτουργήσει ο ανθρώπινος οργανισμός πολύ λίγη από αυτή χρησιμοποιείται για να χτίζουμε μύες. 

 

4) Αν δεν χρειάζεται  να γίνει συντήρηση μυικής μάζας λόγω αλαγής lifestyle. Πχ αν κάποιος έπαιζε με αναβολικά έφτασε 100 κιλά και μετά σταματάει την γυμναστική , το σώμα θα αρχίσει να κόβει μυική μάζα καθώς δεν είναι απαραίτητη και είναι άτοπο και τρομερά δύσκολο να την συντηρεί. 

 

5) Σαρκοπενία. Οταν γεράσεις θα πέσει ο μυικός ιστός ότι και να κάνεις deal with it 

 

 

Όλα αυτά είναι ακραία παραδείγματα φυσικά. Νορμάλ αερόβια και αναερόβια άσκηση δεν καίει μύες όταν η διατροφή είναι σωστή

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex_000

Σε γενικές γραμμές με κάλυψες!

 

@yannis27gr

1.Σε προκαλώ να μου βρεις στην ΔΙΕΘΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ τον όρο "κάψιμο μυών"!Γενικά ο alex_000 σου έδωσε μια ιδέα για το πότε μπορεί να γίνει κάτι...."παρόμοιο"!Ενημερωτικά.....το γαλακτικό ξέρεις τι είναι;Εδώ και κάποια χρόνια έχει αποδειχτεί με έρευνες (σε επίπεδο πρωταθλητισμού ήταν αποδεκτό εδώ και πολλάααα χρόνια!) ότι το γαλακτικό είναι ένα είδος καύσιμου για τον οργανισμό όταν δεν έχει κάτι άλλο για να σου "δώσει"!Γι'αυτό και σε πολλά αθλήματα οι προπονήσεις έχουν να κάνουν με "ανοχή στο γαλακτικό"!Δεν θέλω να μπω στα ενδότερα αλλά πήρες μια ιδέα!

 

2.Μιλάς για εμπειρία 3-4 μηνών για να μου πεις ότι έχεις δίκιο;ΟΚ!Να "τις μετρήσουμε τότε"!Εγώ που από τα 7 μέχρι τα 24 μου ήμουν αθλητής και μάλιστα τα 8 χρόνια σε επίπεδο προπονήσεων πρωταθλητισμού και τα 12 που ασχολούμαι επαγγελματικά ως γυμναστής/προπονητής (έχουν περάσει αθλητές αλλά και απλοί αθλούμενοι,από γυμναστήριο μέχρι....όπου μπορείς να φανταστείς!) και έχω τελειώσει και ένα πανεπιστήμιο έχω άδικο! Καταλαβαίνεις ότι αυτά που μου λες δεν στέκουν και φυσικά δεν το συνεχίζω ως επιχείρημα!

 

3.Υπεραπλουστευμένο ποιο;;;;;;Ότι ο βασικός μεταβολισμός του ανθρώπου αυξάνει όσο αυξάνεται η μυϊκή μάζα;Πραγματικά για να υποστηρίξεις κάποια πράγματα πας στο άλλο άκρο!Όσον αφορά την τελευταία σου φράση....όντως ένα περίπου 70% είναι η διατροφή αλλά το υπόλοιπο 30% δεν είναι τα βάρη αλλά γενικά η άσκηση!

 

Όσον αφορά το παράδειγμα που λες......είναι πολύ γενικό και πάρα πολύ στενό σε χρονικά περιθώρια έτσι όπως το λες αλλά θα σου δώσω μια ιδέα:

Δευτέρα= Αερόβιο στο 65%-70% περίπου 40 λεπτά

Τρίτη=Κυκλική προπόνηση με βάρη

Τετάρτη=Αναερόβια προπόνηση, είτε κάποια διαλειμματική ή απλά συνεχόμενο 25-30λεπτο με 80%-85% περίπου ρυθμό ή κάτι τέτοιο ανάλογα με τον άλλο που έχω απέναντί μου

Πέμπτη=Διάλειμμα

Παρασκευή=Κυκλική προπόνηση με βάρη

Σάββατο=Αερόβια προπόνηση 70%-80% για περίπου 30-35 λεπτά

 

Όπως καταλαβαίνεις αυτό μπορεί να αλλάξει πολύ άνετα ανάλογα αυτόν που έχεις απέναντί σου(υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν μια προπονητική μονάδα αλλά και περίοδο)!

 

Υ.Γ.:Το ότι το σώμα των ανθρώπων προσαρμόζεται σε διάφορα προπονητικά ερεθίσματα το ξέρεις;Για να μου λες αυτά τα πράγματα μάλλον δεν το έχεις ακούσει!Επίσης.....την διαφορά αερόβιας και αναερόβιας την κατάλαβες ή θα συνεχίσεις να μου λες για αερόβια μέτριας και υψηλής έντασης;Τα άρθρα που σου παρέθεσα τα κοίταξες καθόλου;Πάντως ότι γράφω από το μυαλό μου δεν είναι!

 

Υ.Γ. 2:Μην είσαι τόσο απόλυτος σε κάποια πράγματα. Αν θέλεις όντως κάποια ποιο έγκυρα πράγματα όσον αφορά την εξειδίκευση σε κάποιο θέμα μην ψάξεις να το βρεις σε περιοδικά του περιπτέρου και sites που τα γράφουν απλά κάποιοι από εμπειρίες ή όταν τα έχουν ανυπόγραφα!Ψάξτε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ!Ναι είναι δύσκολο αλλά είναι πιο αξιόπιστο!Η' αν δεν έχετε χρόνο ρωτήστε και αφήστε "έχω μια εμπειρία πάνω μου και ξέρω"!!!Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός!Από τον σωματότυπο μέχρι αιματολογικά χαρακτηριστικά τα οποία επηρεάζουν ακόμα και την προπόνησή μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> 12 χρόνια PT

> ένας θεός ξέρει ποτέ έβγαλε το uni

 

Post in the year 2011 of our lord and savior που λέει οτι energy metabolism is not well understood...

 

http://fitness.stackexchange.com/questions/6349/ensuring-the-body-burns-fat-instead-of-muscle

 

Μου φαίνεται αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοούσε ο άλλος με το επαγγελματίες ή καρριεριστες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ είσαι απόλυτος φίλε runner.

 

Μου λες ότι δεν υπάρχει η έννοια "κάψιμο μυων", σου γράφει ο Άλεξ 5 διαφορετικές περιπτώσεις που μπορεί να γίνει αυτό και το θεωρείς ότι είναι επιχείρημα υπέρ σου. Προσκυνώ,

 

Σου λέω ότι στην προσωπική μου εμπειρία η θεωρία σου αποδείχτηκε λάθος και πάλι το θεωρείς επιχείρημα υπέρ σου. Δεν μπαίνεις καν στον κόπο να αλλάξεις τη φράση "το σώμα προσαρμόζεται" στην "το σώμα συνήθως προσαρμόζεται" ή έστω "ο χρόνος που το σώμα προσαρμόζεται και παύει να λειτουργεί θετικά η άσκηση ποικίλει". Διάολε.

 

Γενικά, απομόνωσε φράσεις που δείχνουν ότι είμαι απόλυτος κι όχι ότι απλώς υποστηρίζω την άποψη που έχω ήδη διαμορφώσει για να γίνει συζήτηση. Επειδή διαφωνώ μαζί σου είμαι απόλυτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι

 

Επειδη πρέπει να είμαστε pretentious ακαδημαϊκοί, σε τούτη εδώ την μικρή χώρα, δεν καιμε λίπος αλλα απελευθερώσουμε τα free fatty acids με αποτέλεσμα να μικραινουν σε διαστάσεις τα ήδη υπάρχοντα fat cells...

 

Pretentious mode off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> 12 χρόνια PT

> ένας θεός ξέρει ποτέ έβγαλε το uni

 

Post in the year 2011 of our lord and savior που λέει οτι energy metabolism is not well understood...

 

http://fitness.stackexchange.com/questions/6349/ensuring-the-body-burns-fat-instead-of-muscle

 

Μου φαίνεται αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοούσε ο άλλος με το επαγγελματίες ή καρριεριστες...

 

Σωστά , ομολογώ ότι η περίπτωση ectomorphs η ατόμων με πολύ υψηλό μεταβολισμό δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό, καθώς εγώ δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία. Εκεί ίσως να μην είναι και τόσο δύσκολο το σώμα να στραφεί στους μυς για ενέργεια. Για αυτό το θέμα δεν γνωρίζω καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@viper2005

Δεν σου επιτρέπω να αφήνεις υπονοούμενα για την δουλειά μου και όχι μόνο και να είσαι φουλ επιθετικός-ειρωνικός χωρίς να έχεις ιδέα για μένα!ΔΕΝ έθιξα κανέναν όσον αφορά το τι σπούδασε ή τι επάγγελμα κάνει.Αντιθέτως αφιερώνω (έστω και αυτον τον λιγοστό) χρόνο να πω κάποια πράγματα που ισχύουν και κάποια που έχουν να κάνουν με την άποψή μου.

Ενημερωτικά...έβγαλα το Πανεπιστήμιο στα 23 μου(5 χρόνια με δύο ειδικότητες!). Μέχρι τα 24 ήμουν ταυτόχρονα και αθλητής στίβου.Από τα 18 μου όμως ήμουν και βοηθός προπονητή σε ομάδα στίβου.Αλλά δεν θέλω να πω άλλα για μένα γιατί αν πραγματικά διάβασες τι έγραψα και πώς το έγραψα θα καταλάβαινες ότι μίλαγα ειρωνικά για το θέμα με τους 3-4 μήνες που είπε ο yannis27gr!Όσον αφορλα την παραπομπή σου.....πρώτον ακόμα περιμένω από κάποιον να μου βρει αν όντως υπάρχει ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΟΡΟΣ ΚΑΨΙΜΟ ΜΥΩΝ στην διεθνή βιβλιογραφία!Πώς δηλαδή υπάρχει ο όρος αερόβιο.....το ίδιο!Δεύτερον διάβασε καλύτερα αυτό που μου παρέθεσες εσύ ο ίδιος!Δεν υπάρχει στην ουσία "κάψιμο μυών" με την έννοια που το λέτε κάποιοι.Απλά έτσι έχει επικρατήσει στην "πιάτσα" για να γίνει πιο εύκολα κατανοητό! Απλά να το εξηγήσω όταν τελειώσουν ΟΛΑ τα ενεργειακά αποθέματα (δεν είναι τόσο εύκολο αυτό όσο νομίζετε κάποιοι) τότε στην ουσία το σώμα χρησιμοποιεί τα θρεπτικά συστατικά (πρωτεϊνες στο συγκεκριμένο θέμα) που βοηθάνε στην ανάπλαση των μυίκών ινών μετά από άσκηση.Όταν δεν γίνεται σωστά αυτό έχουμε τραυματισμούς και συνολικά ΟΧΙ αποτελέσματα,είτε οπτικά είτε ουσιαστικά!Τρίτον......το γαλακτικό οξύ σου αρέσει δεν σου αρέσει εδώ και κάποια χρόνια το θεωρούν ένα είδος καυσίμου για τον οργανισμό.Αυτό είναι γεγονός!Τέταρτον....αυτά που μου παραθέτετε είναι απόψεις κυρίως ή άρθρα από άλλα forum κ.α.!Το Journal of Sports Science το έχεις ακουστά;Το Journal of Applied Physiology;Υπάρχουν και πολλά άλλα παρεμφερή επιστημονικά περιοδικά που για να τα αγοράσεις δεν δίνεις 3€ ούτε είναι τζάμπα και τα άρθρα από εκεί μέσα για να δημοσιευτούν έχουν περάσει από κάποιους κριτές!Πέμπτον παρέθεσες μια πρόταση που λέει ότι ακόμα δεν έχουν κατανοηθεί κάποια πράγματα.Λογικό είναι!Όπως παλιότερα πίστευαν ότι το γαλακτικό είναι......"κακό" αυτό άλλαξε, όπως και το ότι κάποιοι παλιότερα πίστευαν ότι μόνο το αερόβιο κάνει δουλειά για καύσεις ενώ πολύ πιο πρόσφατες έρευνες απέδειξαν πολλά θετικά για την αναερόβια προπόνηση.Η επιστήμη εξελίσσεται....!

 

@yannis27gr

Διάβασε καλύτερα τι γράφω στην εξήγηση για το "κάψιμο μυών"!Εκεί θα καταλάβεις σε τι συμφώνησα με τον alex!

 

Όσον αφορά αυτό πουσου λέω για το αερόβιο.....ποια θεωρία μου;Δικιά μου θεωρία;Διάβασε ένα βιβλίο παραπάνω να καταλάβεις ότι ΔΕΝ είναι θεωρία ΜΟΥ ή αλλιώς άποψη μου αλλά κάτι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ!

 

Για την προσαρμοστικότητα.....δεν υπάρχει το "συνήθως" που λες αλλά αργά ή γρήγορα προσαρμόζεται!Γι'αυτό πάντοτε προσπαθούμε να δούμε με άλλα είδη προπόνησης διαφορετικά ερεθίσματα στον αθλούμενο μας!

 

Για το "απόλυτος"....άλλος είναι απόλυτος χωρίς να μου παραθέτει επιχειρήματα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ!Αυτά που σου λέω ΔΕΝ είναι απλά άποψή μουαλλά πράγματα που τα ξέρουν ΟΛΟΙ όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τον χώρο της άθλησης!Ακόμα και πολλοί καλοί "εμπειρικοί" που ψάχνονται σωστά!Όταν μου παραθέσεις κάτι χειροπιαστό τότε θα το δεχτώ!

 

 

Υ.Γ.:Για όσους δεν καταλαβαίνουν τι εννοώ με τα επιστημονικά άρθρα πάρτε μια περίληψη ενός από τα άρθρα που έχω στην κατοχή μου(είναι από τα εύκολα να τα κατανοήσετε γιατί έχουν να κάνουν με την προπόνηση δύναμης):

 

Effects of combined resistance and cardiovascular training on strength,

power, muscle cross-sectional area, and endurance markers

in middle-aged men

 

AbstractThe effects of a 16-week training period (2 days

per week) of resistance training alone (upper- and lower-body extremity exercises) (S), endurance training alone

(cycling exercise) (E), or combined resistance (once

weekly) and endurance (once weekly) training (SE) on

muscle mass, maximal strength (1RM) and power of the

leg and arm extensor muscles, maximal workload

(Wmax) and submaximal blood lactate accumulation by

using an incremental cycling test were examined in

middle-aged men [s,n=11, 43 (2) years; E,n=10, 42

(2) years; SE, n=10, 41 (3) years]. During the early

phase of training (from week 0 to week 8), the increase

1RM leg strength was similar in both S (22%) and SE

(24%) groups, while the increase at week 16 in S (45%)

was larger (P<0.05) than that recorded in SE (37%).

During the 16-week training period, the increases in

power of the leg extensors at 30% and 45% of 1RM

were similar in all groups tested. However, the increases

in leg power at the loads of 60% and 70% of 1RM at

week 16 in S and SE were larger (P<0.05) than those

recorded in E, and the increase in power of the arm

extensors was larger (P<0.05) in S than in SE (P<0.05)

and E (n.s.). No significant differences were observed in

the magnitude of the increases in Wmaxbetween E

(14%), SE (12%) and E (10%) during the 16-week

training period. During the last 8 weeks of training, the

increases in Wmaxin E and SE were greater (P<0.05–

0.01) than that observed in S (n.s.). No significant dif-ferences between the groups were observed in the

training-induced changes in submaximal blood lactate

accumulation. Significant decreases (P<0.05–0.01) in

average heart rate were observed after 16 weeks of

training in 150 W and 180 W in SE and E, whereas no

changes were recorded in S. The data indicate that low-frequency combined training of the leg extensors in

previously untrained middle-aged men results in a lower

maximal leg strength development only after prolonged

training, but does not necessarily affect the development

of leg muscle power and cardiovascular fitness recorded

in the cycling test when compared with either mode of

training alone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 μέρες ζυγίζομαι και βγαζω φωτό, αν η διαφορά είναι εντυπωσιακή θα  ποστάρω κι εγώ :P

 

Χώνε φώτο να τρέχει το θρεντ μη ντρέπεσαι. Μπορεί να βάλω και εγώ μία που έβγαλα για πλάκα στο χαβαλέ αλλά με άφησε έκπληκτο σήμερα (τρελή μετριοφροσύνη).. Δείχνει τι θα πει drop set + IF.. Είχα λιώσει να διαβάζω παντού φορουμ , σιτε κτλ ότι δεν μπορεί να χτιστεί καλά μυικός ιστός με υπό θερμιδική και δεν πρόκειται να παίξει μεγάλη διαφορά... @@

 

Μάγκες όποιος δεν κάνει drop set χάνει πάντως. Και εγώ παλιά έκανα 6-8 επαναλήψεις και νόμιζα οτι κάτι έκανα... ο μυς έχει ακόμα να δώσει πολυυυυυυυυυ πράμα μετά τις 6. Ρίχνω το βάρος 50% και κάνω άλλες 10-12 - τότε νιώθω οτι πραγματικά γυμνάστηκα και έκανα σετ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη κανει πχ καμψεις δικεφαλλων με στραβομπαρα με 35 κιλα 3 σετ των 8 επαναληψεων και μετα ενα ακομα περιπου 18 κιλα των 12 επαναληψεων;

 

 

Εγω με το προγραμμα που εκανα ειδα διαφορα, ημουν πιο χοντρος αν αναλογιστει κανεισ οτι 9 μηνες στο στρατο μονο ετρωγα και καθομουν, πριν δεν ειχα τοσο στενη επαφη με την γυμναστικη. Τα πλαινα μου στην φαση που ειμαι ειναι μηδαμινα για μενα. Φοραω τα παντελονια και ουτε καν πεταγονται, ενταξει δεν ειναι πλακα ουτε τριγωνα εχω.

 

Απο αυτην την εβδομαδα θα αλλαξω το προγραμμα μου σε 5 μερες:

 

Πρωτον για να κανω γυμναστικη με τον αδερφο μου και να αλληλοβοηθαμε ο ενας τον αλλων ωστε να μπορω να δινω κατι παραπανω. Αυτες τις μερες που εκανα με τον αδερφο μου εκει που κολωνα με εκανε το τακ με τα δαχτυλα του και ζοριζομουν αντι να τα παρατησω.

 

Δευτερον: τεταρτη που θα κανω θα εχω μονο ωμους τις 4 ασκησεις που κανω. Που μπορει να κανω μετα τα βαρη αεροβιες ασκησεις...

 

Σε αλλα δυο μηνακια θα ανεβασω κι αλλη φωτο...

Τουε μπορει να με ερωτευτει και καμια κοπελια απο δω μεσα.. Χαχαχα.. Πλακιτσα..

 

Την καλημερα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@viper2005

Δεν σου επιτρέπω να αφήνεις υπονοούμενα για την δουλειά μου και όχι μόνο και να είσαι φουλ επιθετικός-ειρωνικός χωρίς να έχεις ιδέα για μένα!ΔΕΝ έθιξα κανέναν όσον αφορά το τι σπούδασε ή τι επάγγελμα κάνει.Αντιθέτως αφιερώνω (έστω και αυτον τον λιγοστό) χρόνο να πω κάποια πράγματα που ισχύουν και κάποια που έχουν να κάνουν με την άποψή μου.

Ενημερωτικά...έβγαλα το Πανεπιστήμιο στα 23 μου(5 χρόνια με δύο ειδικότητες!). Μέχρι τα 24 ήμουν ταυτόχρονα και αθλητής στίβου.Από τα 18 μου όμως ήμουν και βοηθός προπονητή σε ομάδα στίβου.Αλλά δεν θέλω να πω άλλα για μένα γιατί αν πραγματικά διάβασες τι έγραψα και πώς το έγραψα θα καταλάβαινες ότι μίλαγα ειρωνικά για το θέμα με τους 3-4 μήνες που είπε ο yannis27gr!Όσον αφορλα την παραπομπή σου.....πρώτον ακόμα περιμένω από κάποιον να μου βρει αν όντως υπάρχει ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΟΡΟΣ ΚΑΨΙΜΟ ΜΥΩΝ στην διεθνή βιβλιογραφία!Πώς δηλαδή υπάρχει ο όρος αερόβιο.....το ίδιο!Δεύτερον διάβασε καλύτερα αυτό που μου παρέθεσες εσύ ο ίδιος!Δεν υπάρχει στην ουσία "κάψιμο μυών" με την έννοια που το λέτε κάποιοι.Απλά έτσι έχει επικρατήσει στην "πιάτσα" για να γίνει πιο εύκολα κατανοητό! Απλά να το εξηγήσω όταν τελειώσουν ΟΛΑ τα ενεργειακά αποθέματα (δεν είναι τόσο εύκολο αυτό όσο νομίζετε κάποιοι) τότε στην ουσία το σώμα χρησιμοποιεί τα θρεπτικά συστατικά (πρωτεϊνες στο συγκεκριμένο θέμα) που βοηθάνε στην ανάπλαση των μυίκών ινών μετά από άσκηση.Όταν δεν γίνεται σωστά αυτό έχουμε τραυματισμούς και συνολικά ΟΧΙ αποτελέσματα,είτε οπτικά είτε ουσιαστικά!Τρίτον......το γαλακτικό οξύ σου αρέσει δεν σου αρέσει εδώ και κάποια χρόνια το θεωρούν ένα είδος καυσίμου για τον οργανισμό.Αυτό είναι γεγονός!Τέταρτον....αυτά που μου παραθέτετε είναι απόψεις κυρίως ή άρθρα από άλλα forum κ.α.!Το Journal of Sports Science το έχεις ακουστά;Το Journal of Applied Physiology;Υπάρχουν και πολλά άλλα παρεμφερή επιστημονικά περιοδικά που για να τα αγοράσεις δεν δίνεις 3€ ούτε είναι τζάμπα και τα άρθρα από εκεί μέσα για να δημοσιευτούν έχουν περάσει από κάποιους κριτές!Πέμπτον παρέθεσες μια πρόταση που λέει ότι ακόμα δεν έχουν κατανοηθεί κάποια πράγματα.Λογικό είναι!Όπως παλιότερα πίστευαν ότι το γαλακτικό είναι......"κακό" αυτό άλλαξε, όπως και το ότι κάποιοι παλιότερα πίστευαν ότι μόνο το αερόβιο κάνει δουλειά για καύσεις ενώ πολύ πιο πρόσφατες έρευνες απέδειξαν πολλά θετικά για την αναερόβια προπόνηση.Η επιστήμη εξελίσσεται....!

 

@yannis27gr

Διάβασε καλύτερα τι γράφω στην εξήγηση για το "κάψιμο μυών"!Εκεί θα καταλάβεις σε τι συμφώνησα με τον alex!

 

Όσον αφορά αυτό πουσου λέω για το αερόβιο.....ποια θεωρία μου;Δικιά μου θεωρία;Διάβασε ένα βιβλίο παραπάνω να καταλάβεις ότι ΔΕΝ είναι θεωρία ΜΟΥ ή αλλιώς άποψη μου αλλά κάτι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ!

 

Για την προσαρμοστικότητα.....δεν υπάρχει το "συνήθως" που λες αλλά αργά ή γρήγορα προσαρμόζεται!Γι'αυτό πάντοτε προσπαθούμε να δούμε με άλλα είδη προπόνησης διαφορετικά ερεθίσματα στον αθλούμενο μας!

 

Για το "απόλυτος"....άλλος είναι απόλυτος χωρίς να μου παραθέτει επιχειρήματα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ!Αυτά που σου λέω ΔΕΝ είναι απλά άποψή μουαλλά πράγματα που τα ξέρουν ΟΛΟΙ όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τον χώρο της άθλησης!Ακόμα και πολλοί καλοί "εμπειρικοί" που ψάχνονται σωστά!Όταν μου παραθέσεις κάτι χειροπιαστό τότε θα το δεχτώ!

 

 

Υ.Γ.:Για όσους δεν καταλαβαίνουν τι εννοώ με τα επιστημονικά άρθρα πάρτε μια περίληψη ενός από τα άρθρα που έχω στην κατοχή μου(είναι από τα εύκολα να τα κατανοήσετε γιατί έχουν να κάνουν με την προπόνηση δύναμης):

 

Effects of combined resistance and cardiovascular training on strength,

power, muscle cross-sectional area, and endurance markers

in middle-aged men

 

AbstractThe effects of a 16-week training period (2 days

per week) of resistance training alone (upper- and lower-body extremity exercises) (S), endurance training alone

(cycling exercise) (E), or combined resistance (once

weekly) and endurance (once weekly) training (SE) on

muscle mass, maximal strength (1RM) and power of the

leg and arm extensor muscles, maximal workload

(Wmax) and submaximal blood lactate accumulation by

using an incremental cycling test were examined in

middle-aged men [s,n=11, 43 (2) years; E,n=10, 42

(2) years; SE, n=10, 41 (3) years]. During the early

phase of training (from week 0 to week 8), the increase

1RM leg strength was similar in both S (22%) and SE

(24%) groups, while the increase at week 16 in S (45%)

was larger (P<0.05) than that recorded in SE (37%).

During the 16-week training period, the increases in

power of the leg extensors at 30% and 45% of 1RM

were similar in all groups tested. However, the increases

in leg power at the loads of 60% and 70% of 1RM at

week 16 in S and SE were larger (P<0.05) than those

recorded in E, and the increase in power of the arm

extensors was larger (P<0.05) in S than in SE (P<0.05)

and E (n.s.). No significant differences were observed in

the magnitude of the increases in Wmaxbetween E

(14%), SE (12%) and E (10%) during the 16-week

training period. During the last 8 weeks of training, the

increases in Wmaxin E and SE were greater (P<0.05–

0.01) than that observed in S (n.s.). No significant dif-ferences between the groups were observed in the

training-induced changes in submaximal blood lactate

accumulation. Significant decreases (P<0.05–0.01) in

average heart rate were observed after 16 weeks of

training in 150 W and 180 W in SE and E, whereas no

changes were recorded in S. The data indicate that low-frequency combined training of the leg extensors in

previously untrained middle-aged men results in a lower

maximal leg strength development only after prolonged

training, but does not necessarily affect the development

of leg muscle power and cardiovascular fitness recorded

in the cycling test when compared with either mode of

training alone

You must be new on the Internet...

 

1) δεν μίλησε κανεις για την δουλειά σου αλλα για τις γνώσεις.

2) λύσσας για το κάψιμο μυών και απαιτείς, ωσαν σωστός ελληναρας που έβγαλε μόνο ενα πανεπιστήμιο, να σου βρει βιβλιογραφία, ενώ εσυ δεν προσφέρεις Βιβλιογραφία...

3) μιλάς για την πιάτσα, ενώ αγνοεις το γεγονός οτι χρησιμοποιείται η ίδια λέξη [καψιμο] και για τους μύες αλλα και για το λίπος.

4) το sales pitch το αφήνω να πέσει.

5) αν είχες την παραμικρή ιδέα για την επιστήμη και την έρευνα θα ήξερες οτι κανεις δεν πιστεύει τίποτα αλλα κανει, διαβάσει, και παρακολουθεί τις έρευνες. Ολα αυτα όταν ξέρεις οτι η επιστήμη ειναι κατι ανοιχτό @ interpretation...

6) όταν κανεις copy paste ενα ακαδημαϊκό, ο θεός να το κανει, κείμενο, θα έπρεπε να ξέρεις οτι, το κειμενο, θα πρέπει να εχει και την βιβλιογραφία στην ουρά του κειμένου...

 

Υγ. Ο λιγοστος χρόνος σου ειναι αδιάφορος για οποιοδήποτε reader αλλα αν θέλεις να συμετεχεις σε μια συζήτηση τότε ή άλλαξε τον τροπο συμπεριφοράς σου ή τις απαιτήσεις σου.

 

Ευχαριστούμε.

Επεξ/σία από viper2005
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...