Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τον αποπαίρνετε ρε, μια χαρά εύκολα φεύγουν.

 

Αερόβια, διατροφή και μερικούς πλάγιους κοιλιακούς παραπάνω και θα είναι κανόνι ο άνθρωπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Οκ...δοκιμάζεις και βλέπεις πως σου πάει απλά στο λέω γιατί έχω διαβάσει για κάτι πολύ τρελές διαίτες τύπου 1500 θερμίδες 80 κιλά γομάρι και αναρωτιόταν πως κόλλησε και δεν έπεφτε άλλο σε κιλά.

 

Για IF δεν έχω διαβάσει οπότε κρατάω μία επιφύλαξη και θα περιμένω update από εσένα να λες πως πάει με τόσο χαμηλές θερμίδες.

 

αν είναι 1500 -1700 θερμίδες κάθε μέρα θα κολλήσει σίγουρα γιατι το σώμα θα μπει starvation. Το έκανα πολύ παλια και κολησα δεν έπεφτα ούτε γραμμάριο μετά. 

 

Στο if οι θερμίδες και τα carbs πάνε κυκλικά οπότε δεν τίθεται θέμα starvation. Στην εβδομάδα (δ- Κυριακή) θα πάω να καταλάβεις

 

Δε 1800 (30g c) - Τρι 3150 (500g carbs) - Τε 1800 -Πε 3150 - Πα 1800 - Σα 1800 - Κυ 3150. - 3 μέρες βάρη.

 

 

οι θερμίδες μειώνονται όσο πέφτει το βάρος. Εδώ θα είμαστε κατα τα άλλα θα ενημερώνω πώς παει. Πάντως έχεις δίκιο 1700 είναι πολύ χαμηλά και χωρίς λόγο με έπεισες να αρχίσω 1800

Ανεβασα φωτο, πως ημουν στις 18-ιουνιου -2013

 

 

 

 

 

και πως ειμαι σημερα περιπου μετα απο δυο μηνες. 

 

 

 

 

 

Σχολια περι του θεματος. Μην μετανιωσω που ανεβασα φωτο...

 

Έχεις αλλάξει, μια χαρά πας δυνατά. 

 

Παρόλο που μιλούσαμε για ισοθερμιδικά σε άλλα πόστ όμως το λίπος σου είναι σίγουρα ίσο η πάνω από 25%. 

 

Δεν έχει νόημα με αυτό το λίπος να παίζεις ισοθερμιδικά και καθώς μόλις άρχισες και το σώμα διψάει να χτίσει μυς, ετσι θα χτίζεις και υποθερμιδικά μη μασάς, απλά παίξε ελαφρά υπο-θερμιδικά με πολύ πρωτεΐνη, (-10% θερμίδες την μέρα).

 

Κανόνισε μόνο το μεταπροπονητικό γεύμα σου να είναι γερό , και τις μέρες προπόνησης (αν όχι όλες τις μέρες) να πάς για ύπνο με πρωτεΐνη στο στομάχι όχι πεινασμένος. 

 

Έχεις κάνα πλάνο διατροφής? Εχεις υπολογίσει macros θερμίδες κτλ? Χρειάζεσαι και ένα καλό πλάνο αερόβιας. 

Για τα μάκρος συμφωνώ, είναι πολύ σημαντικά. 

 

Αλλά για τις θερμίδες, ποιος ο λόγος; Δεν αρκεί να βλέπεις την πορεία του σώματός σου; Αν παχαίνεις είσαι υπερθερμιδικός, αν αδυνατίζεις υπό κι αν μένεις στα ίδια ισό. 

 

@viper: δοκίμασε να βάλεις 1 κουταλιά γλυκού κακάο ζαχαροπλαστικής. Ίσως να βελτιώσει τη γεύση αρκετά ώστε να πίνεται.

 

Ο λόγος φίλε Γιάννη είναι οτι είναι έτσι η φύση του "αθλήματος" που είναι γεμάτο κύκλους πρέπει να προ - σχεδιάζεις τι θα κάνεις στην επόμενη σου φάση. 

 

Αν περιμένεις να δεις πως αντιδράει το σώμα σου για να προχωρήσεις δεν προκειται να έχεις μέγιστα αποτελέσματα. 

 

Πχ στην διάρκεια ενός cut πρέπει και να έχεις προσχεδιάσει την διατροφή σου πριν αρχίσεις αλλά και να μειώνεις θερμίδες όσο πέφτεις αλλιώς θα κολλήσεις. 

 

Στο bulk τα πράματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Με καθαρή διατροφή εγώ τουλάχιστον θα έχω σκάσει στο φαί πολύ πριν πετύχω τον ημερήσιο στόχο μου σε θερμίδες, και η μέρα θα είναι χαμένη. Δεν φτάνει να ακούω το σώμα μου εκεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τον αποπαίρνετε ρε, μια χαρά εύκολα φεύγουν.

 

Αερόβια, διατροφή και μερικούς πλάγιους κοιλιακούς παραπάνω και θα είναι κανόνι ο άνθρωπος.

 

Οι πλαγιοι κοιλιακοι δεν κανουν τιποτα σε αυτη την περιπτωση

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς χρόνος 0 για να μπορέσω να βοηθήσω την κατάσταση εδώ.Απλά θέλω να γράψω κάποια πράγματα όσο πιο σύντομα μπορώ:

1.Ποιος σας είπε ότι πρέπει να περνάτε από κάθε μυϊκή ομάδα ΜΟΝΟ μια φορά την εβδομάδα;

2.Ποιος σας είπε ότι πρέπει να δουλεύετε ΜΟΝΟ 2 μυϊκές ομάδες ή 1 την φορά;Με 3 δηλαδή ποιο το αρνητικό ειδικά σε έναν αρχάριο;Ή αν κάποιος ΔΕΝ έχει χρόνο είναι κακό να κάνει κυκλικές προπονήσεις;

3. Μην μπλέκεστε με υπερβολές στην διατροφή και στην γυμναστική από την αρχή!Στην γυμναστική ένα σωστό χωρίς υπερβολές πρόγραμμα και στην διατροφή απλά μια ισορροπία!Έχετε χρόνο για πιο εξειδικευμένα πράγματα!

4.Κάποιοι γράφετε να κάνει κάποιος κάθε μέρα αερόβια για να χάσει κιλά!Ενημερωτικά.....αυτή η αντίληψη έχει καταρριφθεί επιστημονικά με άρθρα εδώ και πολλά χρόνια!Ο καλύτερος συνδυασμός είναι να υπάρχει ένα σωστό προπονητικό και με αερόβιο αλλά και αναερόβιο!

5.Κάποιοι άλλοι γράφετε για "έντονο αερόβιο"!!!!ΔΕΝ υπάρχει τέτοιος όρος!Το αερόβιο ΔΕΝ πρέπει να είναι έντονο και ειδικά σε προγράμματα όπως το spinning δεν δουλεύετε αερόβιο αλλά ΑΝΑΕΡΟΒΙΟ!Μην μιλήσουμε για πιο εξειδικευμένα για γαλακτικά/αγαλακτικά, αναερόβια κατώφλια κ.α.!ΔΕΝ υπάρχει λόγος!

6.Πιο πίσω αν θυμάμαι καλά κάποιος έγραψε ότι έχει πρόβλημα με αυχενικά κ.α. και στο πρόγραμμα που του προτείνατε είχατε βάλει και ασκήσεις που τουλάχιστον σε αρχάριο θέλει προσοχή με τα κιλά γιατί μπορεί να του κάνει ζημιά!Π.χ. πιέσεις σε επικλινή πάγκο!Επίσης αφήστε τις άρσεις θανάτου κ.α.!Μην ακούτε ότι σας πασάρουν οι διάφοροι για να πουλήσουν!Με πολλές κλασικές/βασικές ασκήσεις είστε άρχοντες.Σίγουρα εμείς βάζουμε και άλλες ασκήσεις για ποικιλία (και να μην βαριέται ο άλλος) αλλά επίσης αυτές μπαίνουν ανάλογα με το επίπεδο του καθενός!

 

Υ.Γ.: Όλα αυτά τροποποιούνται ανάλογα με τον καθένα!Έχω ξαναπεί ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίρνουμε στα υπόψιν!

 

@Liverpool89

Μήπως μπορείς να μου πεις το συνολικό σου εβδομαδιαίο πρόγραμμα;Αν έχεις κάποιο θέμα που θέλει προσοχή;Πόσες φορές την εβδομάδα μπορείς να γυμνάζεσαι;Και αυτούς τους δύο μήνες τι στυλ προπόνησης κάνεις όσον αφορά τις επαναλήψεις και τα διαλείμματα;Επίσης γενικά η καθημερινότητα σου όσον αφορά δουλειά/δραστηριότητες;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα μου ειναι 4 μερες προπονηση : δευτερα(στηθος-ωμους)-τριτη(ποδια)-πεμπτη(χερια)-σαββατο(πλατυ-ωμους).

 

Επαναληψεις κανω 12/8/6 οπου ανεβαζω κιλα οσο κατεβαινω. Διαλλειματα περιπου 60-90 sec.

 

Μπορω να γυμναζομαι ολες τις καθημερινες δεν εχω προβλημα..

 

Απο την Δουλεια τωρα εχω αδεια. Ξεκιναω απο δευτερα ωραριο 4:30-9:00 το πρωι, υπνο και 17:00 προπονηση. Παω σχεδον ξεκουραστος.. Απο σεπτεμβρη θα μπω σε νορμαλ ρυθμους 8:30-16:30 δουλεια γιατι θα παω σε αλλη. Καθε μερα κατι θα βρω να κανω. Παω στο συνεργειο του πατερα μου και τον βοηθαω, θα ξεδιδωσω ροδες, βιδες, θα κρατησω κανενα σασμαν, τετοια πραγματα. Οχι καθε μερα, αλλα μερα παρα μερα.

 

Την διατροφη μου την ειχα ρυθμισει καλα.

 

Πρωι βρωμη με σταφιδες

 

12:00 τοστ με γαλοπουλα και ψωμι ολικης.

 

14:30 φαι μεσιμεριανο, ποτε κοτοπουλο με ρυζι, μακαρονια, κεφτεδακια, κλπ

 

17:00 μια μπανανα

 

20:30 μαρουλοσαλατα με καλαμποκι, αγγουρι, τονο/σαρδελα/κοτοπουλο μαζι με γιαουρτι.

 

Επελεγα μετα την προπονηση να μην τρωω υδατανθρακα. Ή να τρωω πολυ ελαχιστο.

 

24:00 κοιμομουνα...

 

Στην διαρκεια της μερα ετρωγα και 7 αυγα. Ενα ολοκληρο και τ'αλλα ασπραδια...

 

Εγω που ξερω το εαυτο μου βλεπω σταδιακη βελτιωση. Τα πλαινα μου ηταν πιο εμφανη, οταν εβαζα παντελονι μπορουσε καποιος να μου τα πειραξει και να με πει ε τι ειναι αυτα.. Τωρα οχι. Οταν φοραω το παντελονι δεν πεταγονται οπως πριν, νιωθω ανετα με τα ρουχα, αλλα συνεχιζω, ο στοχος μου ειναι να δω στον καθρεφτη ενα καλο στημενο σωμα, χωρις υπερβολες..

 

Τωρα αν δεν μπορεσω να το φερω εκει που θελω, δεν θα κατσω να πεθανω, μεχρι εκει θα παει, θα το πιεσω λιγο αλλο ως εκει..

 

Κανω μονο σχοινακι. Οταν κανω κιλα, το δινω και καταλαβαινει.

 

@Alex σεευχαριστω για τα καλα σου λογια.

 

Τωρα κανω προπονηση με το αφερφο μου. Επειδη θα εχω βοηθεια θα πιεστω πιο πολυ, σε δυο μηνακια πρωτα ο θεος θα ξανανεβασω φωτο,να ακουσω γνωμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιπαποθηκες.μπαινουν πρωτες κ φευγουν τελευταιες.

 

Δε συμφωνώ φιλενάδα. Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά τελικά ειναι θέμα διατροφής. Αν υπάρχει άφθονη πρωτείνη και παίζεις ελαφρώς υποθερμιδικά και γυμνάζεσαι, τότε θα χάνεις μόνο λίπος χωρίς να φεύγουν μυς. Και το λίπος θα φύγει από τις λιπαποθήκες (προφανώς). Και (προφανώς) θα φύγει από κει που είναι κυρίως μαζεμένο :)

 

Αν πάλι τρως υποθερμιδικά και γυμνάζεσαι αλλά ΔΕΝ φροντίζεις να υπάρχει άφθονη πρωτείνη, τότε την έκατσες. Θα αδυνατίζεις μεν αλλά το σώμα ΔΕΝ θα αλλάζει σχήμα -κι αυτό είναι το χειρότερο.

 

@runner: Η καθημερινή αερόβια είναι must για οσους θέλουν γρήγορα να αλλάξει σχήμα το σώμα τους. Χρειάζεται ελαφριά προς μέτρια ένταση ώστε να κάιγεται κατά βάση λίπος. Αν καις χ ποσότητα λίπους κάθε φορά, τότε όσο αυξάνεις τις φορές αυξάνεις και το λίπος που έκαψες. Μισή ώρα την ημέρα-5 φορές τη βδομάδα νομίζω ότι μπορεί κάποιος να βρει. Αν δεν μπορεί, θα πετύχει το ίδιο αποτέλεσμα σε περισσότερο χρόνο. 

Διαφωνείς με την απλή αριθμητική; 

 

Τα βάρη ωφελούν σε χίλια δυο άλλα πράγματα και ΠΡΕΠΕΙ να κάνει η πλειοψηφία του πληθυσμού, ενώ σήμερα κάνει η μειοψηφία, αλλά δε νομίζω να είναι η 1η επιλογή για κάποιον που θέλει να χάσει λίπος. Εκεί δουλεύεις με διατροφή και αερόβια. Τα βάρη βοηθούν, επικουρικά.

 

Λιβ, η αερόβια που κάνεις είναι υψηλής έντασης -όπως λες "του δίνεις και καταλαβαίνει" όποτε κάνεις σχοινάκι- κι αυτό σημαίνει λίγες καύσεις λίπους και κίνδυνο να κάψεις και μυς. Βρες ένα πιο χαλαρό ρυθμό κι αύξησε το χρόνο που αφιερώνεις εκεί. Κάνε 5 λεπτά πριν τα βάρη για ζέσταμα κι άλλα 25 μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Liverpool89

Δοκίμασε τότε ένα άλλο χωρισμό:

Α.Στήθος-Ώμοι-Δικέφαλοι

Β.Πλάτη-Τρικέφαλοι-Πόδια

Γ.Στήθος-Ώμοι-Δικέφαλοι

Δ.Πλάτη-Τρικέφαλοι-Πόδια

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να χωρίσεις πιο σωστά το πρόγραμμά σου πάντως!Βέβαια θα με ρωτήσεις.....γιατί να παίζω τρεις μυϊκές ομάδες!Για να μην μπω υπερβολικά σε λεπτομέρειες απλά......θα ενεργοποιείς μέσα σε μια μέρα περισσότερες μυϊκές ομάδες συν ότι θα περνάς μέσα σε μια εβδομάδα τουλάχιστον από δύο φορές από κάθε μυϊκή ομάδα!1 φορά δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ!Πρέπει να δίνεις πιο συχνά ερεθίσματα!

 

Όσον αφορά το στυλ προπόνησης.....απευθείας σου έβαλαν πυραμίδες σε όλες τις ασκήσεις για ανάπτυξη δύναμης;ΔΕΝ ξέρω το γυμναστήριο σου γι'αυτό θα περιοριστώ σε συγκεκριμένες ασκήσεις και παίξε με το διάλειμμα π.χ. 60" και όχι παραπάνω:

Στήθος

Πιέσεις σε επικλινή πάγκο 4 σετ 15-12-10-10

Πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο 3 σετ 12-10-8

Peck Deck 3 σετ 10-8-8

Pullover 3 σετ 12

 

Πλάτη

Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλία 4 σετ 15-12-10-10

Έλξεις τροχαλίας κλειστή 3 σετ 12-10-8

Κωπηλατική Dorsal (ανοιχτή) 3 σετ 10-8-6 

Κωπηλατική με αλτήρες 1-1 χέρι κλειστή 3 σετ 12

 

Ώμοι

Πιέσεις αλτήρων σε πάγκο 90 μοιρών 3 σετ 12-10-8

Απαγωγούς ώμων/Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων 3 σετ 12

Shrugs 3 σετ 12

 

Δικέφαλοι

Κάμψεις αλτήρων όρθιος με λαβή σφυριά 3 σετ 12

Larry Scott 3 σετ 10-8-8

Κάμψεις σε επικλινή πάγκο 3 σετ 12

 

Τρικέφαλοι

Γαλλικές πιέσεις 3 σετ 12

Πιέσεις τρικεφάλων σε τροχαλία με σχοινί 3 σετ 10-8-8

Βυθίσεις σε πάγκο 2-3 σετ με όσες επαναλήψεις μπορείς

 

Πόδια

Leg Press 4 σετ 15-12-10-10

Leg extension 3 σετ 12-10-8

Μηχάνημα γλουτιαίων 3 σετ 15

Άρσεις γαμπών 3 σετ 15-20

 

Κοιλιακούς-Ραχιαίους

Ροκανίσματα 4 σετ 20

Πλάγιους 3 σετ 16

Σε ρωμαϊκή άρσεις λυγισμένων ποδιών 3 σετ 12

Πάγκος ραχιαίων 3 σετ 15

 

Καταλαβαίνεις ότι σίγουρα αν ήξερα περισσότερα στοιχεία θα μπορούσα να το εξατομικεύσω ακόμα περισσότερο αλλά πιστεύω πήρες μια ιδέα!

 

@yannis27gr

Δεν έχω πολύ χρόνο και θα σου απαντήσω αργότερα που θα γυρίσω για το όλο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ που είμαι σχετικά αδύνατος (1.70, ~68kg) και δε θέλω να λιώνω στο διάδρομο, τι άλλη αναερόβια προτείνετε? Ποδήλατο οκ, κάνω που και που. Επίσης πηγαίνω 1 φορά τη βδομάδα σε μαθήματα cardio workout.

Και μια απορία να ακούσω γνώμες.. Τρέξιμο στο διάδρομο κάνετε πριν τα βάρη ή μετά? Αν κάνεις πριν, δεν είσαι εξαντλημένος μετά στα βάρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παίδες εγώ που είμαι σχετικά αδύνατος (1.70, ~68kg) και δε θέλω να λιώνω στο διάδρομο, τι άλλη αναερόβια προτείνετε? Ποδήλατο οκ, κάνω που και που. Επίσης πηγαίνω 1 φορά τη βδομάδα σε μαθήματα cardio workout.</p>

<p>Και μια απορία να ακούσω γνώμες.. Τρέξιμο στο διάδρομο κάνετε πριν τα βάρη ή μετά? Αν κάνεις πριν, δεν είσαι εξαντλημένος μετά στα βάρη?</p>

 

Διαδρομο μετα τα βαρη πριν κανουν οι ασχετοι.

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου runner σε ευχαριστω πολυ που εκατσε και ασχοληθηκες..

 

Θα δω απο εβδομαδα πως θα το διαμορφωσω το προγραμμα μου.

 

Πιστευω στους δυο μηνες να ανεβασω ρυθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

cardio θέλει μετά τα βάρη για δυο λόγους

 

1) αν το κάνεις πριν τα βάρη κουράζεσαι και δεν δίνεις τα μέγιστα κατά την διάρκεια της προπόνησης που είναι το κύριο ζητούμενο.

2) κατά την διαρκεια μιας έντονης προπόνησης με βάρη καις όλα τα αποθέματα ενέργειας απο φαγητό οπότε στην αερόβια το σώμα χρησιμοποιεί κυρίως λίπος. 

 

Τωρα αν δεν μπορεσω να το φερω εκει που θελω, δεν θα κατσω να πεθανω, μεχρι εκει θα παει, θα το πιεσω λιγο αλλο ως εκει..

 

 

 

Άκου λίγο, στην φάση που είσαι ότι και να κάνεις θα δουλεύει χωρίς μεγάλες διαφορές καθώς μόλις άρχισες πρώτη φορά να καθαρίζεις την διατροφή σου και να κάνεις βάρη. Έχει φάση το να αλλάζεις και να πειράζεις συνέχεια την διατροφή και την ασκηση είναι μέρος του χόμπυ αλλά μην αγχωθείς οτι μπορείς να έχεις πάρει λάθος δρόμο ειδικα τον πρώτο χρόνο.

 

μπορείς να επιλέξεις split η full body και low reps , high reps , pyramid , ακόμα και drop sets η δισετ κτλ, εγώ θα σου έλεγα κάνε ότι φαίνεται να γουστάρεις εσύ περισσότερο, αν προπονείσαι σκληρά όλα θα είναι λίγο πολύ το ίδιο. Το πιο σημαντικό είναι να κάνεις την προπόνηση που αν και σκληρή σου αρέσει -that's what she said- (Αν και σε όσους πρώτο-ξεκινάνε προτείνεται full body οπότε δεν διαφωνώ με τον φίλο που πρότεινε να χτυπάς κάθε μυική ομάδα πάνω απο μια φορά) Μετά απο κάνα χρόνο όταν θα έχεις χτίσει μυική μάζα θα πρέπει να αρχίσεις εναλλαγές στις προπονήσεις για να έχεις συνεχή βελτίωση καθώς το σώμα προσαρμόζεται ότι και να κάνεις αν κάνεις συνέχεια το ίδιο πράμα. 

 

Με τίποτα μην περιμένεις απίστευτες αλλαγές (μέσα στο δίμηνο που έκανες) όπως άλλες φώτο που βλέπεις στο internet οπότε μην απογοητεύεσαι ότι και αν ακούς η βλέπεις. Άλλοι έχουν ήδη μυική μάζα χτισμένη απο παλιά η γενικά κάτω απο το λίπος, τα παρατάνε και λιπώνουν και μετά επιστρέφουν καθαρίζουν και φαίνονται turbo σε 2-6 μήνες. 

 

Ενα είναι το σίγουρο το "δεν θα μπορέσω να το φέρω εκεί που θέλω" ξέχνα το. Θα μπορέσεις να το φέρεις όπου ακριβώς θέλεις αρκεί να συνεχίζεις με καθαρή διατροφή και προπόνηση χωρίς να τα παρατήσεις. Στο τέλος του πρώτου χρόνου θα βλέπεις παλιές φωτογραφίες και δεν θα τις πιστεύεις. 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον σε ευχαριστω που με ωθεις.

 

Δεν εχω προβλημα, δεν τα παραταω.. Το ειχα πει και γω μεσα σε δυο μηνες η διαφορα δεν θα μπορουσε να ειναι κατι το απιθανο...

 

 

Πιστευω απο αρχες Σεπτεμβριου θα κανω πιο καλη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ φιλενάδα. Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά τελικά ειναι θέμα διατροφής. Αν υπάρχει άφθονη πρωτείνη και παίζεις ελαφρώς υποθερμιδικά και γυμνάζεσαι, τότε θα χάνεις μόνο λίπος χωρίς να φεύγουν μυς. Και το λίπος θα φύγει από τις λιπαποθήκες (προφανώς). Και (προφανώς) θα φύγει από κει που είναι κυρίως μαζεμένο :)

 

Αν πάλι τρως υποθερμιδικά και γυμνάζεσαι αλλά ΔΕΝ φροντίζεις να υπάρχει άφθονη πρωτείνη, τότε την έκατσες. Θα αδυνατίζεις μεν αλλά το σώμα ΔΕΝ θα αλλάζει σχήμα -κι αυτό είναι το χειρότερο.

 

@runner: Η καθημερινή αερόβια είναι must για οσους θέλουν γρήγορα να αλλάξει σχήμα το σώμα τους. Χρειάζεται ελαφριά προς μέτρια ένταση ώστε να κάιγεται κατά βάση λίπος. Αν καις χ ποσότητα λίπους κάθε φορά, τότε όσο αυξάνεις τις φορές αυξάνεις και το λίπος που έκαψες. Μισή ώρα την ημέρα-5 φορές τη βδομάδα νομίζω ότι μπορεί κάποιος να βρει. Αν δεν μπορεί, θα πετύχει το ίδιο αποτέλεσμα σε περισσότερο χρόνο. 

Διαφωνείς με την απλή αριθμητική; 

 

Τα βάρη ωφελούν σε χίλια δυο άλλα πράγματα και ΠΡΕΠΕΙ να κάνει η πλειοψηφία του πληθυσμού, ενώ σήμερα κάνει η μειοψηφία, αλλά δε νομίζω να είναι η 1η επιλογή για κάποιον που θέλει να χάσει λίπος. Εκεί δουλεύεις με διατροφή και αερόβια. Τα βάρη βοηθούν, επικουρικά.

 

Λιβ, η αερόβια που κάνεις είναι υψηλής έντασης -όπως λες "του δίνεις και καταλαβαίνει" όποτε κάνεις σχοινάκι- κι αυτό σημαίνει λίγες καύσεις λίπους και κίνδυνο να κάψεις και μυς. Βρες ένα πιο χαλαρό ρυθμό κι αύξησε το χρόνο που αφιερώνεις εκεί. Κάνε 5 λεπτά πριν τα βάρη για ζέσταμα κι άλλα 25 μετά.

 

Κάνεις λάθος ή κατάλαβες λάθος!Αερόβια άσκηση είναι πάντοτε μέτριας έντασης!Περίπου 60-80%!Αλλά βέβαια σε αυτό παίζουν πολλά πράγματα ρόλο(άθλημα,αθλητής,στόχος κ.α.)!Από εκεί και πέρα έχουμε ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ!Αναερόβια άσκηση δεν είναι ΜΟΝΟ τα βάρη!Αναερόβια προπόνηση γίνεται και στον διάδρομο/ποδήλατο/ελλειπτικό, έξω στον δρόμο κ.α.!!!Οι έρευνες που έλεγα ισχύουν πάνω από μια δεκαετία!Ο συνδυασμός αερόβιας-αναερόβιας μέσα σε μια ο.χ. εβδομάδα είναι ότι καλύτερο!Το ξέρεις ότι ο οργανισμός σου συνεχίζει και καίει θερμίδες μετά από καλή αναερόβια άσκηση;Όπως λες είναι απλά μαθηματικά.....καις θερμίδες.....χάνεις κιλά!

 

Επίσης το σώμα ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ (για τα 30 λεπτά την μέρα κάθε μέρα που λες) και τα αποτελέσματα απλά ΔΕΝ...!Επίσης θα δεις ότι σε ΚΑΝΕΝΑ άθλημα στον κόσμο δεν ασχολούνται ΜΟΝΟ με αερόβια!Αυτή είναι μόνο στην περίοδο της προετοιμασίας κι έπειτα αλλάζουν σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν την καταργούν!

 

Για τον όρο "κάψιμο" μυών που ακούω......αυτός ο όρος δεν υπάρχει πουθενά!Μην λέτε ότι να'ναι!Απλά όταν ΔΕΝ κάνεις σωστή διατροφή και έντονη άσκηση κάποια στιγμή ΔΕΝ βλέπεις αποτελέσματα και οπτικά αλλά και πρακτικά λόγω μη σωστής ανάπλασης των μυϊκών ινών!

 

Όσον αφορά τα βάρη.......συνοπτικά.....αύξηση μυϊκής μάζας->αύξηση βασικού μεταβολισμού->καύσεις περισσότερων θερμίδων->απώλεια λίπους!Συν όλα τα άλλα πλεονεκτήματα....!

 

Υ.Γ.: Για το θέμα που σου λέω διάβασε αυτό που έγραψα σε δυο μου άρθρα

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/2012/12/blog-post_15.html

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/2012/11/blog-post_17.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...