Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγώ 3 μέρες το παλεύω να σηκωθώ να πάω γυμναστήριο, γιατί έκανα κάτι μεγάλα φαγοπότια 2 βδομάδες τώρα στις διακοπές και δε λέει το σώμα να ακολουθήσει με τίποτα. Χθές μάλιστα έβαζα πετσέτες και ρούχα στην τσάντα και όπως έκατσα στον καναπέ για να δέσω τα κορδόνια, εκεί έμεινα.

 

Από την επόμενη βδομάδα προπόνηση ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το αφηνεις ετσι..

 

Αφου ετοιμαζεσαι πρεπει να πας..

 

Πινε ενα καφε πριν να σε τονωνει λιγο...

 

Ρε, δεν πιάνει τίποτα. Σπαρίλα λέμε. Δεν την νικάει ούτε κασάκι Redbull.

 

Από Δευτέρα με φούλ τις μηχανές. επάνοδος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ...1700 θερμίδες είναι πολύ ακραίο ειδικά αν συνιπολογίσεις και την αερόβια.

 

Όταν παίζεις με ακραίες θερμίδες μπορεί να έχουν για κάποιο διάστημα αποτέλεσμα αλλά μετά κολάει το σώμα...τι θα κάνεις εκεί ? θα πέσεις παραπάνω σε θερμίδες? 

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πέσεις κοντά στις 300-400 θερμίδες κάτω από την συντήρηση σε όλες τις μέρες με δεδομένο ότι τις μέρες που δεν θα κάνεις βάρη θα κάνεις αερόβιο.

Δύσκολο να κολλήσω με καθημερινές εναλαγές σε θερμίδες και υδατάνθρακες, καθώς δεν πάω και για κάνα τρελά χαμηλό λίπος. Οσο χάνω βάρος θα πεφτουν οι θερμίδες οπως πρέπει και οι χαμηλές και οι υψηλές.

 

Επίσης έκανα ενα μήνα ελαφρώς υποθερμική στις 2400 κάθε μέρα πρίν αρχίσω το if (και με 6 γεύματα). Εχανα βάρος αλλά σε μυς δεν εβλεπα καθόλου βελτίωση. Οταν ξεκίνησα το if με 2100 στην ξεκούραση και 3300 στις μέρες προπόνησης είδα μεγάλη διαφορά παρόλο που οι εβδομαδιαίες θερμίδες ήταν ίδιες. Οτι και να είμαι όπως και να το κάνω οι training days θα είναι πάντα υπερθερμιδικές. 

 

1700 φαίνονται πολύ λίγες αν μιλάμε για 6 γεύματα , αλλά αν μιλάμε για 2 τα κάνω πολύ άνετα. Anyway θα το ξεκινήσω και βλέπουμε.  Ίσως ξεκινήσω με 1800.

 

όλα τα νούμερα τα βγάζω με τον if calculator http://www.1percentedge.com/ifcalc/

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εγώ 3 μέρες το παλεύω να σηκωθώ να πάω γυμναστήριο, γιατί έκανα κάτι μεγάλα φαγοπότια 2 βδομάδες τώρα στις διακοπές και δε λέει το σώμα να ακολουθήσει με τίποτα. Χθές μάλιστα έβαζα πετσέτες και ρούχα στην τσάντα και όπως έκατσα στον καναπέ για να δέσω τα κορδόνια, εκεί έμεινα.</p>

<p> </p>

<p>Από την επόμενη βδομάδα προπόνηση ξανά.</p>

Σήμερα ειχε πάει 7 παρα και ακόμα να κάνω γυμναστική. Φεύγει η μάνα και ετοιμαζομαι να ξεκινήσω φοράω αθλητικά τα πάντα στημένα και το dvd σε pause. Λέω μισό λεπτό να τσεκάρω τα μαιλ και ξεκίναω. Επιστρεφει η μάνα 9 παρα και ημουν ακόμα στο pc ούτε καν καταλαβα πως περασε η ώρα. Πηγα στο ντουζ ηττημένη...αχαχαχα αλλά αύριο θα κάνω διπλό πρόγραμμα για να ρεφαρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, πώς διάολο μετράτε θερμίδες; Δηλαδή, ετοιμάζει τώρα η γυναίκα μου γεμιστές πιπεριές με φαγόπυρο. Πώς διάολο θα ξέρω πόσες θερμίδες έχουν; Θα πρέπει να ζυγίσω τα γεμιστά πριν τα φάω;! Και το ίδιο σε κάθε τροφή;

 

ΟΚ, όλα συνήθεια είναι, αλλά δεν το παλεύω να κάνω κατι τέτοιο.

 

Αλλαγή θέματος, σπαρίλα week όντως, αλλά το πρόγραμμα βγαίνει. Δε θέλει σκέψη. Just do it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες! Ερώτηση: μήπως παει (η πήγαινε πρόσφατα) κανεις στο κολυμβητήριο στο ΟΑΚΑ (το κλειστο) ώστε να μου δώσει info για καθαριότητα (κυρίως) και γενικότερα τι παίζει από εγκαταστάσεις, προπονητές κτλ...;;;

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω μόλις επιστρέψω από διακοπές μαζί με λίγο ποδηλατακι και κανά βαρακι στο σπίτι... (Θα ξαναρωτησω όταν έρθει η ώρα για κανά προγραμματακι πάνω στο τελευταίο, μιας και απ ότι διαβάζω το κατέχετε αρκετά το άθλημα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ρε παιδιά, πώς διάολο μετράτε θερμίδες; Δηλαδή, ετοιμάζει τώρα η γυναίκα μου γεμιστές πιπεριές με φαγόπυρο. Πώς διάολο θα ξέρω πόσες θερμίδες έχουν; Θα πρέπει να ζυγίσω τα γεμιστά πριν τα φάω;! Και το ίδιο σε κάθε τροφή;

 

ΟΚ, όλα συνήθεια είναι, αλλά δεν το παλεύω να κάνω κατι τέτοιο.

 

Αλλαγή θέματος, σπαρίλα week όντως, αλλά το πρόγραμμα βγαίνει. Δε θέλει σκέψη. Just do it.

 

 

Εγώ μαγειρεύω μόνος οτι τρωω και μετράω τα παντα. Μπορείς να μετράς το μεσημεριανό σου στο περίπου και ακριβώς τα υπόλοιπα αν τρως σπιτικό φαι.

 

Τώρα αν είσαι του στυλ "η γυναίκα με ταιζει στο στoμα σαν σπουργιτακι όλη μερα" ατυχησες

 

Μετά τον πρώτο μήνα είναι εύκολο να καταλάβεις θερμίδες πολυ καλά, εγω έγινα ειδικός αν και συνεχίζω να χρησιμοποιώ ηλεκτρονική ζυγαριά . Τις θερμίδες για κάθε τροφή τις βρίσκεις στο νετ.

 

Οι θερμίδες δεν είναι το μόνο σημαντικό όμως είναι και τα μάκρος (πρωτεΐνες υδατάνθρακες λιπαρά που τρως κάθε μερα).

 

Πάρτα σοβαρά αυτά , χωρίς να ασχολείσαι με αυτά κανείς μισή δουλεια, και θα βλέπεις τα μισά αποτελέσματα (και αμα) αν σε νοιάζει η αισθητική του σωματος.

 

Πολυ πιθανό μετά τα noob gains (1 χρόνο) να μην να δεις και σχεδόν καθόλου αποτελέσματα , εκτός αν τρως γενικά παρά πολυ οπότε θα αυξανεις όγκο αλλα και λιπος.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...