Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρχισα να ξεπερνάω τον τραυματισμό στον ώμο και έκανα 20 dips. Άντε σιγά σιγά να κρεμάω και βάρη. 

 

Το γόνατο καλά κρατάει πάντως αυτό δεν βλέπω να το ξεπερνάω ποτέ.. ο καιρός θα δείξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ωραίο πρόγραμμα αφεντικό, το ψιλοβαρέθηκα το δικό μου, θα πάω άλλους 2 μήνες (μέχρι να το βαρεθώ εντελώς + να φύγουν οι ζέστες) και θα πιάσω το δικό σου, έτσι για αλλαγή.

 

 

Ευχαριστώ Γιάννη.

 

Το πρόγραμμα μην το πάρεις και το κάνεις αυτό κάθε αυτό. Καλύτερα κάνε/να κάνουμε παραμετροποιήσεις ανάλογα τις ανάγκες σου και τι δουλεύει πάνω σου. Μπορεί ξέρω γω να μην σου δουλεύει στα πόδια οι δύο φορές γάμπες μία high rep και μία lower ή ξέρω γω να χρειάζεται να χτυπάς με περισσότερα ή λιγότερα σετ τους ώμους,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακες μαλακες μαλακες! Πηγα για πόδια σήμερα και ήταν μια βραζιλιάνα καποερίστα κ με έδειξε μία άσκηση για τα πόδια (τετρακεφαλο, χαμστρινγ γλουτους). Τα είδα όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδες κανω : δευτερα(στηθος-ωμους)-τριτη(ποδια)-πεμπτη(χερια)-σαββατο(πλατυ-ωμους)

 

Τωρα κανω μαζι με τον αδερφο μου γυμναστικη.. Ο ενας βοηθαει τον αλλον οταν ειναι να δωσουμε..

 

Αλλα εχουμε διαφορετικα προγραμματα..

 

Πχ αυτος κανει ολες τις καθημερινεσμια μυικη ομαδα και σ/κ ρεπο..

 

Εγω οπως το χω παραπανω..

 

Ειπαμε να το αλλαξουμε να κανουμε περιπου τις ιδιες μερες απο εβδομαδα.. Δηλαδη εγω εχω ωμους την δευτερα που χω στηθος και το σαββατο που χω πλατη..

 

Ειπα να βαλω τις ασκησεις των ωμων την τεταρτη.

 

Αλλα σκεφτομαι στο στηθος κανω συνολικα 12 σετ 4 ασκησεις να το αυξησω νακανω πχ 5 ασκησεις; Ή να το αφησω ετσι απλα να βγαλω τους ωμους..

 

Για πλατη πιστευω ειμαι κομπλε..

 

Αυτη την εβδομαδα που κανουμε μαζι βλεπω να κανουμε δουλεια..

 

Ειχα πει να εκανα το προγραμμα που ειχα βγαλει μαζι σας μεχρι τη Αυγουστου, αλλα τωρα πρεπει να το διαφοροποιησω στους ωμους. Το ασκησιολογιο μου δεν θα το αλλαξω ομως, οτι εκανα θα κανω με τα σετ και τις επαναληψεις που εκανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Γιάννη.

 

Το πρόγραμμα μην το πάρεις και το κάνεις αυτό κάθε αυτό. Καλύτερα κάνε/να κάνουμε παραμετροποιήσεις ανάλογα τις ανάγκες σου και τι δουλεύει πάνω σου. Μπορεί ξέρω γω να μην σου δουλεύει στα πόδια οι δύο φορές γάμπες μία high rep και μία lower ή ξέρω γω να χρειάζεται να χτυπάς με περισσότερα ή λιγότερα σετ τους ώμους,

 

Εννοείται ότι θα γίνουν κάποιες παραμετροποιήσεις. Είναι πάντως μια βάση για να βασιστεί κάποιος.

 

Μην ξεχνάς ότι και το πρόγραμμα που έχω τώρα πάλι εσύ το είχες βγάλει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα να ξεπερνάω τον τραυματισμό στον ώμο και έκανα 20 dips. Άντε σιγά σιγά να κρεμάω και βάρη. 

 

Το γόνατο καλά κρατάει πάντως αυτό δεν βλέπω να το ξεπερνάω ποτέ.. ο καιρός θα δείξει. 

Τι προβλημα εχεις με το γονατο αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tendonosis πλεον. (jumper's knee)

 

Ενα ζώο στο judο πριν από μια δεκαετία μου έκανε λαβή υποταγής στο γόνατο με full δύναμη (για να μου την δείξει όμως όχι πάνω σε πάλη), και επειδή περίμενα να μου δείξει ημουν χαλαρός και μου γάμησε τον τένοντα. Ποτέ δεν θεραπεύτηκε. 

 

Θεία δίκη, ο τύπος έμαθα ότι έβγαλε το γόνατο του στο ποδόσφαιρο μια μέρα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδες κανω : δευτερα(στηθος-ωμους)-τριτη(ποδια)-πεμπτη(χερια)-σαββατο(πλατυ-ωμους)

 

Τωρα κανω μαζι με τον αδερφο μου γυμναστικη.. Ο ενας βοηθαει τον αλλον οταν ειναι να δωσουμε..

 

Αλλα εχουμε διαφορετικα προγραμματα..

 

Πχ αυτος κανει ολες τις καθημερινεσμια μυικη ομαδα και σ/κ ρεπο..

 

Εγω οπως το χω παραπανω..

 

Ειπαμε να το αλλαξουμε να κανουμε περιπου τις ιδιες μερες απο εβδομαδα.. Δηλαδη εγω εχω ωμους την δευτερα που χω στηθος και το σαββατο που χω πλατη..

 

Ειπα να βαλω τις ασκησεις των ωμων την τεταρτη.

 

Αλλα σκεφτομαι στο στηθος κανω συνολικα 12 σετ 4 ασκησεις να το αυξησω νακανω πχ 5 ασκησεις; Ή να το αφησω ετσι απλα να βγαλω τους ωμους..

 

Για πλατη πιστευω ειμαι κομπλε..

 

Αυτη την εβδομαδα που κανουμε μαζι βλεπω να κανουμε δουλεια..

 

Ειχα πει να εκανα το προγραμμα που ειχα βγαλει μαζι σας μεχρι τη Αυγουστου, αλλα τωρα πρεπει να το διαφοροποιησω στους ωμους. Το ασκησιολογιο μου δεν θα το αλλαξω ομως, οτι εκανα θα κανω με τα σετ και τις επαναληψεις που εκανα..

Εγώ δεν θα σου πρότεινα να κάνεις το σπλιτ 5ήμερο, μιας και είσαι αρχάριος και δεν υπάρχει λόγος. Για αρχάριους γενικά καλύτερα είναι να γίνονται 3/4 ήμερα σπλιτ. Όταν ανέβαίνεις επίπεδο και δεις πιό ξεκάθαρα τι δουλεύει πάνω σου και δεις ότι το 5ήμερο θα είναι καλύτερη λύση και δεν θα σου αρκεί το 4ήμερο οκ.

 

+ έχεις εσύ το μειονέκτημα με τον περίεργο ύπνο...σκέψου 5 μέρες γυμναστήριο σερί με τον ύπνο που κάνεις. Θα κλατάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σεπτεμβρη την παραπαω την δουλεια αυτη που κανω και θα πιασω αλλου με νορμαλ ωραριο..

 

Δεν ξερω θα συνεχισω ετσι και οτι γινει..ας κανει ο αδερφος μου την μερα που εχω εγω ρεπο ωμους μονος του...

 

Τωρα κανω μονο τριτη κοιλιακους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σεπτεμβρη την παραπαω την δουλεια αυτη που κανω και θα πιασω αλλου με νορμαλ ωραριο..

 

Δεν ξερω θα συνεχισω ετσι και οτι γινει..ας κανει ο αδερφος μου την μερα που εχω εγω ρεπο ωμους μονος του...

 

Τωρα κανω μονο τριτη κοιλιακους..

Αφού έχεις την επιλογή να βρεις άλλη δουλειά είσαι κομπλέ.

 

Έτσι...συνέχισε μέχρι όσο είναι το πρόγραμμα και όταν το βαρεθείς για τα καλά το αλλάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφάσισα να κάνω ένα cut όταν γυρίσω σπίτι με σκοπό να αρχίζω όγκο το συντομότερο δυνατό. Οσο περνάει ο καιρός η ισοθερμική φαίνεται να έχει λιγότερο νόημα αν και δούλεψε πολύ καλά 4 μήνες με τα noob gains.

 

αρχίζω από

rest (cardio) days 4 - 1700 θερμίδες ~ 30g carbs

Training days - 3100 θερμίδες τέρμα carbs (500g)

Διάρκεια περίπου 10-12 εβδομάδες. Βάρος -5 κιλά υπολογίζω ότι θα φτάσω στα 79 κιλά κοντά 15% λίπος (που θεωρείται πολύ για να αρχίσεις όγκο άλλα για μένα 13-15% λίπος είναι το ιδανικό, δεν μου αρέσει το full separation με ίνες κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφάσισα να κάνω ένα cut όταν γυρίσω σπίτι με σκοπό να αρχίζω όγκο το συντομότερο δυνατό. Οσο περνάει ο καιρός η ισοθερμική φαίνεται να έχει λιγότερο νόημα αν και δούλεψε πολύ καλά 4 μήνες με τα noob gains.

 

αρχίζω από

rest (cardio) days 4 - 1700 θερμίδες ~ 30g carbs

Training days - 3100 θερμίδες τέρμα carbs (500g)

Διάρκεια περίπου 10-12 εβδομάδες. Βάρος -5 κιλά υπολογίζω ότι θα φτάσω στα 79 κιλά κοντά 15% λίπος (που θεωρείται πολύ για να αρχίσεις όγκο άλλα για μένα 13-15% λίπος είναι το ιδανικό, δεν μου αρέσει το full separation με ίνες κτλ. 

Ρε συ...1700 θερμίδες είναι πολύ ακραίο ειδικά αν συνιπολογίσεις και την αερόβια.

 

Όταν παίζεις με ακραίες θερμίδες μπορεί να έχουν για κάποιο διάστημα αποτέλεσμα αλλά μετά κολάει το σώμα...τι θα κάνεις εκεί ? θα πέσεις παραπάνω σε θερμίδες? 

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πέσεις κοντά στις 300-400 θερμίδες κάτω από την συντήρηση σε όλες τις μέρες με δεδομένο ότι τις μέρες που δεν θα κάνεις βάρη θα κάνεις αερόβιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ηταν πληρη απογοητευση, δν μπορουσα να βγαλω ουτε ενα σπινινγκ. Ενεργεια στο οφ, πληρη καταπτωση, πολυ χαλια. Δν μπορω να βρω την πηγη του κακου. Μαλλον ολα, ζεστη, υγρασια, εντονη προπονηση, κακο μουντ

σημερα θα κανω ενα ελαφρυ με λιγο αεροβιο ζεσταμα, δικεφαλο τρικεφαλο κ κοιλιακους. Αλλα και παλι νιωθω αουτ οφ ενεργεια. Μαλλον θελω διακοπες-διαλειμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...