Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντα δεν πρεπει να κανουμε ενα απλο ζεσταμα με λιγα κιλα πριν αρχισουνε να γυμναζουμε μια μυικη ομαδα..

 

Πχ αυριο εχω πλατη και ωμους..

 

Στην πρωτη ασκηση στην πλατη θα κανω ζεσταμα με λιγα κιλα *15 επαναληψεις

 

Και μετα στην πρωτη ασκηση για ωμους θα κανω παλι ζεσταμα οπως πανω..

 

Ενω θα εχω κανει και 10λεπτα σχοινακι στην αρχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγω κανω ενα ζεσταματακι στο ποδηλατο περι των 10' με καποιες καμψεις πανω στις λαβες του ποδηλατο κ μετα ξεκιναω τα εκαστοτε ασκησιολογια. Ο καθενας οπως κουρδιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμψεις κανεις καθε μερα???

 

Για ζεσταμα κιολας? 

 

Το ποδηλατο αρκει, αλλα αυτο που εγραψα παραπανω ειναι καλο να γινεται.

 

πχ να κανεις ενα ζεσταμα με λιγα κιλα πριν φορτωσεις την μυικη ομαδα με πολλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την διάρκεια του ποδηλάτου κάνω κάμψεις προς το τιμόνι, τις λαβές δλδ του στατικού ποδηλάτου έτσι λιγάκι να ενεργοποιηθούν
οι μύες.
(κατάλοιπο από το spinning-δες την αρχή του βίντεο για να καταλάβεις

)

btw έχω αλλάξει το διατροφολόγιο μου και δη το νυχτερινό...έκοψα τους υδατάνθρακες και έβαλα περισσότερο πρωτεΐνη
πραγματικά βλέπω διαφορά στη βασική μου λιπαποθήκη! Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας! 

άλλαξα και το πρόγραμμα γυμναστικής σε 2 μέρες αερόβια και 2-3μέρες ασκησιολόγιο ενδυνάμωσης με βάρη, έτσι για το καλό!

:-D feel perfect!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα.. Αλλα σταδιακα θα δεις διαφορα..

 

Νομιζω ομως οτι θα πρεπει να βαλεις λιγα κιλακια.. Σε συνδυασμο με την γυμναστικη να μπουν ομορφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα γυμναστικη μαζι με τον αδερφο μου...

 

 

Τελικα οταν κανεις με αλλο ατομο μαζι υπαρχει ενας υγιεις ανταγωνισμος...

 

Ανεβασα κιλα και καναμε καλη προπονηση...

 

Αν κανουμε ετσι με βλεπω να εχω πιο γρηγορα τα αποτελεσματα που θα ειχα, αν εκανα μονος μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα γυμναστικη μαζι με τον αδερφο μου...

 

 

Τελικα οταν κανεις με αλλο ατομο μαζι υπαρχει ενας υγιεις ανταγωνισμος...

 

Ανεβασα κιλα και καναμε καλη προπονηση...

 

Αν κανουμε ετσι με βλεπω να εχω πιο γρηγορα τα αποτελεσματα που θα ειχα, αν εκανα μονος μου....

Αν είναι οκ το άτομο που κάνεις μαζί ναι...βγαίνουν καλές προπονήσεις. Αν είναι κανένας "στόκος" καλύτερα να αποφεύγεις ομαδικές προπονήσεις...με τα νεύρα τσατάλια θα φεύγεις.

 

Όσο για το ανέβασμα ωραίος αλλά πρόσεχε πως τα ανεβάζεις γιατί σπάει πολύ εύκολα η τεχνική όταν θες σόνι και ντε να ανεβάσεις κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι οκ το άτομο που κάνεις μαζί ναι...βγαίνουν καλές προπονήσεις. Αν είναι κανένας "στόκος" καλύτερα να αποφεύγεις ομαδικές προπονήσεις...με τα νεύρα τσατάλια θα φεύγεις.

 

Όσο για το ανέβασμα ωραίος αλλά πρόσεχε πως τα ανεβάζεις γιατί σπάει πολύ εύκολα η τεχνική όταν θες σόνι και ντε να ανεβάσεις κιλά.

Ξερεις και αυτος. Εκανε 6 περιπου μηνες στην αγγλια που ηταν και γενικα το ψαχνει σαν και μενα...

 

Αλλωστε ο καθενας κανει το δικο του προγραμμα.

 

Σημερα και οι δυο ειχαμε πλατη. 

 

Περιπου καναμε τις ιδιες ασκησεις. Αλλα δεν εκανε αρσεις θανατου. Τον εβαλα σημερα να κανεις και πεθανε..χχαχαχαχ...

 

Αλλα πιστευω σιγα σιγα θα βρουμε τον ρυθμο μας. Ανεβασα μεχρι εκει που με επαιρνε. Αλλωστε με βλεπει ο αλλος και δεν γινεται να μην με πει ...'Ε τι κανεις ρε, τωρα ασκηση ειναι αυτο' Ετσι δεν χανω την τεχνικη μου.

 

Εκανα 10 λεπτα σχοινακι πριν ερθει, με βλεπει και με λεει καλα πως ιδρωσες ετσι, ποσες ασκησεις εκανες. Του λεω μονο σχοινακι τωρα ξεκιναω... Απορουσε γιατι ειχα γινει μουσκεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις και αυτος. Εκανε 6 περιπου μηνες στην αγγλια που ηταν και γενικα το ψαχνει σαν και μενα...

 

Αλλωστε ο καθενας κανει το δικο του προγραμμα.

 

Σημερα και οι δυο ειχαμε πλατη. 

 

Περιπου καναμε τις ιδιες ασκησεις. Αλλα δεν εκανε αρσεις θανατου. Τον εβαλα σημερα να κανεις και πεθανε..χχαχαχαχ...

 

Αλλα πιστευω σιγα σιγα θα βρουμε τον ρυθμο μας. Ανεβασα μεχρι εκει που με επαιρνε. Αλλωστε με βλεπει ο αλλος και δεν γινεται να μην με πει ...'Ε τι κανεις ρε, τωρα ασκηση ειναι αυτο' Ετσι δεν χανω την τεχνικη μου.

 

Εκανα 10 λεπτα σχοινακι πριν ερθει, με βλεπει και με λεει καλα πως ιδρωσες ετσι, ποσες ασκησεις εκανες. Του λεω μονο σχοινακι τωρα ξεκιναω... Απορουσε γιατι ειχα γινει μουσκεμα....

Ο αδερφός σου ο σωβρακοανεμελος?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα κάνω μόνο το anahata μπορώ να λέω ότι κάνω yoga? :D

 

 

 

Να κριτικάρω λίγο λέγοντας ότι το πάνω διάγραμμα δίνει μεγάλη έμφαση στο core ενώ αγνοεί σημεία που χρειάζονται οπωσδήποτε ζέσταμα (πχ χερια). Έκανα διατάσεις πολλά χρόνια λόγω πολεμικών τεχνών, εκεί χρειαζόταν αρκετά περισσότερη ομοιομορφία.

 

Στα βάρη κάνω streching κυρίως τις πιο ευπαθείς αρθρώσεις όπως λαιμό , traps, shoulders, elbows και knees (κανω και hamstrings / pelvis αρκετά αλλά για να διατηρώ ανοίγματα δεν νομίζω οτι χρειάζεται για βάρη). Δεν έχω πάνω από 5 λεπτά να διαθέσω, θα προτιμούσα να είχα 10. Για πολεμικές τέχνες χρειαζόταν 15-20 περίπου αλλά εκεί χρειάζονται για να ζεστάνουν αλλά και για να τραβάνε τον μυ για ανοίγματα (πως να κλοτσήσεις κεφάλι αλλιώς). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν λεπτομέρειες τις οποίες δεν μπορείς να τις διακρίνεις μονο από το διάγραμμα.

 

Επίσης μη μπερδεύετε τη λειτουργία του stretching με το ζέσταμα. Το stretching βελτιώνει το εύρος κίνησης.

 

6 λεπτά για πάρτη σου αλέξη. Ενδιαφέρουσα ρουτίνα btw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...