Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

για αυτο ειμασετ εδω :)
 

απλα να θυμασαι "ξυπνημα" των μυων σημαινει ζεσταματακι! 

5-10' χαλαρο τρεξιμο ή ποδηλατο ή σκοινακι ή δεν ξερω τι αλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν έχω ιδέα, το link το βρήκα τυχαία και όπως θα δεις, τα .pdf είναι μέρος του μαθήματος που διδάσκεται στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

 

Αν θες να μάθεις για διατάσεις, ρώτα εδώ, στο thread, τα παιδιά θα σε βοηθήσουν. Πάντως, με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο tread, βρήκα αρκετές αναφορές οι οποίες υπερθεματίζουν το να κάνουμε διατάσεις μετά την προπόνηση με βάρη, όχι πριν.

 

Ξέρω τι διατάσεις πρέπει να κάνω μετά την προπόνηση και για βάρη και για ποδηλασία και για κολύμβηση.

Απλά μου άρεσαν πολύ τα σχέδια με τους μυς, γι' αυτό και ρώτησα αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για διατάσεις.

 

Στα βάρη κάνω περίπου 20 λεπτά ζέσταμα (συνήθως στο ελειπτικό) με αυξανόμενη ένταση αργά και σταθερά, μετά προπόνηση μετά βάρη και τέλος τρέξιμο και διατάσεις.

Στην ποδηλασία (δρόμου) χαλαρά ποδήλατο πάλι κανένα 20λεπτο, σαν να κάνω τουριστική βόλτα και μετά πάλι αρχίζω σταθερά και αυξάνω. Εκεί παίζω με παλμούς ανάλογα με την προπόνηση που θέλω να κάνω. Διατάσεις στο τέλος οταν φτάσω σπίτι, αφού έχει πάλι προηγηθεί κανα 10λεπτο τουριστικός ρυθμός βόλτας.

Στην κολύμβηση (όταν έκανα, γιατί έχω κανα χρόνο+ να πάω) έμπενα κατευθείαν πισίνα, έκανα 300m ελεύθερο σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς και όταν ένιωθα το σώμα οκ ανέβαζα ένταση. Διατάσεις στο τέλος της προπόνησης μέσα στο νερό (επιβάνεια ή πάτο κρατώντας την αναπνοή μου).

 

Επίσης σε όλα εκτος της ποδηλασίας τα διαλείματα είναι διάρκειας 1 λεπτού το πολύ. Στην ποδηλασία μπορεί να το πάρω σερί, μπορεί στην μέση της διαδρομής να κάτσω 5-10 λεπτά, ανάλογα με τα κέφια και με τα πόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μερικες φορες ξεχναω να κανω διατασεις.

 

Φευγοντας συνηθως ασχολουμε κανενα δεκαλεπτο με δαυτες.

 

Εγω κανω 4φορες την εβδομαδα προπονηση.

 

Δευτερα στηθος ωμους.

 

Τριτη ποδια

 

Πεμπτη χερια

 

Σαββατο πλατη ωμους

 

Παντα κανω κοιλιακους .

 

Δευτερα και πεμπτη κανω κοιλιακους στον παγκο, διαφορες ασκησεις.

 

Τριτη με σαββατο κανω κοιλιακους με την ροδα, 3σετ* 20/25 επαναληψεις.

 

Ωστε να μην συνηθιζει το σωμα στα ιδια.

 

Πιστευω οτι ετσι δεν καταπονω την ομαδα που εχω γυμνασει εκεινη την μερα. Πχ αν εκανα κοιλιακους με την ροδα την πεμπτη που εχω χερια θα ζοριζομουν, διοτι θα ηταν ηδη κουρασμενα .

 

Τι λετε σωστα το χω προγραμματισει για τους κοιλιακους;

 

Πιστευω ετσι γυμναζω διαφορα σημεια ..

 

Την κοιλια μου με το βραδινο την βλεπω φουσκωμενη.

 

Τι σκατα; Εχω κοψει τους πολλους υδατανθρακες. Ειδικα μετα τις 18:00 το απογευμα..

 

Προσπαθω να τρωω γευμετα που εχουν μικρα ποσοστα υδατανθρακων ή καθολου..

 

Λαδι στην σαλατα δεν βαζω..

 

Παλια ετρωγα ρυζι με κοτοπουλο ή γιαουρτι ή τονο και αυτο το πριξιμο δεν το εβλεπα..

 

Μηπως φταιει το νερο που καταναλωνω;

 

Πανω απο 3,5 λιτρα την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι κοιλοιακοι ειναι μυς και αυτοι ,4 φορες την εβδομαδα ειναι παρα πολυ, τους καταπονεις και 200 φορες την βδομαδα να κανεις  δεν θα αλλαξει κατι το πολυ πολυ να τους τραυματισεις.

Ετσι και αλλιως μονο με αυστηρη διατροφη θα φανουν .

Γιατι δεν κανεις 4 φορες την βδομαδα δικεφαλα? Για τον ιδιο λογο δεν πρεπει να κανεις και τοσες φορες κοιλιακους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!Στους ποσους βαθμους βραζετε τα αβγα κ για ποση ωρα? :huh:

Τι εννοείς στου πόσους βαθμούς. Στους 100 :ρ

 

Για μελάτο αυγό τα βάζεις μόλις πάρει βράση το νερό και τα αφήνεις για 4-5 λεπτά.

 

Για σφιχτό ίδια φάση και τα αφήνεις 9-10 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς στου πόσους βαθμούς. Στους 100 :ρ

 

Για μελάτο αυγό τα βάζεις μόλις πάρει βράση το νερό και τα αφήνεις για 4-5 λεπτά.

 

Για σφιχτό ίδια φάση και τα αφήνεις 9-10 λεπτά.

Ναι εχεις δικιο επρεπε να γραψω "στο ποσο βαζετε το ματι". :P Χωρις να βρασω το νερο?Δηλαδη αν βαλω νερο αβγα κ ανοιξω το ματι ποση ωρα πρεπει να τα αφησω επανω κ στο ποσο?Ρωταω γιατι διαβασα καπου οτι οσο παραπανω τα αφηνεις τοσο περισσοτερα θρεπτικα συστατικα χανονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε βαλε κανα 2 λεπτα παραπανω αν ειναι κρυο.παντοτε σε κρυο τα βαζω.στη κουζινα στη τελευταια σκαλα και μολις ξεκινησει το βρασιμο χαμηλωνω και στο γκαζακι σε μεσαια φωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς στου πόσους βαθμούς. Στους 100 :ρ

 

Για μελάτο αυγό τα βάζεις μόλις πάρει βράση το νερό και τα αφήνεις για 4-5 λεπτά.

 

Για σφιχτό ίδια φάση και τα αφήνεις 9-10 λεπτά.

 

 

ε βαλε κανα 2 λεπτα παραπανω αν ειναι κρυο.παντοτε σε κρυο τα βαζω.στη κουζινα στη τελευταια σκαλα και μολις ξεκινησει το βρασιμο χαμηλωνω και στο γκαζακι σε μεσαια φωτια.

Ευχαριστω πολυ κοριτσια! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα προπό χέρια σήμερα και το πήγα σε άλλο επίπεδο
ανατρίχιασα με αυτό που έβλεπα
και έχεις και τον άλλο να σε πωρώνει "τα χέρια σου έχουν ξεφύγει"
ο υδατάνθρακας με αγαπάει :-D

το χειμώνα σε διατροφή όγκου θέλω να δω που θα παω
ωχ αμαν τι πάθαμεεε B)



 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σημερα χερια εχω.. Αλλα σημερα το πρωι εβγαλα 2 αμορτισερ απο ενα αμαξι χωρις γλυλους και λοιπα και μαμηθηκα....

 

Να δω τι θα κανουμε σημερα...

 

Ηταν παρατημενο σε μια μαντρα.. Και τακαρισμενο με κατι κορμους. Ισα ισα να βγαινουν οι ροδες...

 

Δεν χωρουσα κιολας.. Μου βγηκε η πιστη..

 

Ασχετα που ακομα το πιασιμο απο το τις γαμπες δεν εφυγε και επρεπε συνεχεια να ειναι καθιστο λες και κανω squat ...

 

Δηλαδη τους κοιλιακους πως να τους κανω;

 

Τριτη ροδα

 

Σαββατο παγκο..

 

Λιγο μου φαινεται.. Καλα η διατροφη παιζει σημαντικο ρολο, αλλα αν δεν τους γυμνασεις δεν κανεις τιποτα..

 

Οσο για τα αυγα τα αφηνεις 7/8 λεπτα αφοτου αρχισει να βραζει το νερο για να γινει σφιχτο..

 

Οσο πιο καλα βρασμενο ειναι το ασπραδι τοσο πιο καλα αποτελεσματα εχει στην διαρκεια. Τι θελω να πω. Οτι αν το ασπραδι ειναι σαν καουτσουκ θα αποροφηθει απο τον οργανισμο σιγα σιγα, αν ειναι λαπας ουτε που θα το συγκρατησει σαν νερο θα φυγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...