Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, το είχα διαβάσει αυτό με το νερό. Συνήθως δεν ανησυχώ αν πχ. μετά το γυμναστήριο τα τεστ βγαίνουν αρνητικά γιατί εκεί συνήθως έχω πιεί ήδη αρκετό νερό μέσα στη μέρα. Ενηγουεη, as long as it works.

 

2 μήνες σε κέτο και εντατική γυμναστική δεν έχω χάσει γραμμάριο yet από πόντους έχω στενέψει όλα μου τα παντελόνια. Λογικά αυτό σημαίνει κάτι καλό για το ποσοστό λίπους πάνω μου =ρ

u doing it right girl

συνέχισε έτσι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Καλησπέρα!!

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για διατάσεις, μετά την προπόνηση?

 

Thanx!!

 

Δεν έχω ιδέα, το link το βρήκα τυχαία και όπως θα δεις, τα .pdf είναι μέρος του μαθήματος που διδάσκεται στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

 

Αν θες να μάθεις για διατάσεις, ρώτα εδώ, στο thread, τα παιδιά θα σε βοηθήσουν. Πάντως, με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο tread, βρήκα αρκετές αναφορές οι οποίες υπερθεματίζουν το να κάνουμε διατάσεις μετά την προπόνηση με βάρη, όχι πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα διατασεις δεν κανεις ποτε σε "κρυο" μυ!!

 

Όπως και καμία άσκηση.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει για όλα τα είδη ασκήσεων. Για παράδειγμα, πριν να ξεκινήσουμε ποδηλασίες (κυρίως μεγάλων αποστάσεων), κάνουμε διατάσεις στα πόδια (γάμπες, τετρακέφαλους). Δεν είναι πολύ έντονες, αλλά βοηθούν στο "ξύπνημα" των μυώνων πριν να τεθούν "επί τω έργω". Εννοείται ότι κάνουμε και μετά το τέλος της ποδηλασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλύτερο ειναι να κανεις 5-10' χαλαρα ποδηλασία, να σταματησεις, να κανεις διατάσεις στα πόδια και μετα να συνεχίσεις όσο θελεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει για όλα τα είδη ασκήσεων. Για παράδειγμα, πριν να ξεκινήσουμε ποδηλασίες (κυρίως μεγάλων αποστάσεων), κάνουμε διατάσεις στα πόδια (γάμπες, τετρακέφαλους). Δεν είναι πολύ έντονες, αλλά βοηθούν στο "ξύπνημα" των μυώνων πριν να τεθούν "επί τω έργω". Εννοείται ότι κάνουμε και μετά το τέλος της ποδηλασίας.

 

Έχει να κάνει με την ένταση της άσκησης. Και στα βάρη μπορείς να κάνεις ζέσταμα κάνοντας τις ασκήσεις με πολύ λίγα κιλά κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@wizzy

 

ειναι αυτο που ειμαι και ο κρις!

κανεις 5-10' χαλαρα για ζεσταμα και μετα διατασεις!

μετα μπορεις να ξεκινησεις την κανονικη προπονηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@YiN, Spect, Chrisxxx~: ΟΚ παιδιά, κατανοητό. Απλά, μέχρι τώρα, έκανα αυτό που περιέγραψα μετά από σχετική συμβουλή πρώην αθλητή της ποδηλασίας. Με την πρώτη ευκαιρία, θα δοκιμάσω και τον τρόπο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@YiN, Spect, Chrisxxx~: ΟΚ παιδιά, κατανοητό. Απλά, μέχρι τώρα, έκανα αυτό που περιέγραψα μετά από σχετική συμβουλή πρώην αθλητή της ποδηλασίας. Με την πρώτη ευκαιρία, θα δοκιμάσω και τον τρόπο σας.

 

 Αυτο περιπου καναμε στην ομαδα μπασκετ. 15' καλό ζέσταμα είτε τρέξιμο με σχετικα καλή ταχύτητα, μετα ακολουθούσαν σπριντ και έπειτα απο αυτά νερό και διατάσεις, μετα τις διατάσεις ξεκινουσε η κανονική προπονηση. Χωριζαν δηλαδη την προπονηση σε 1/3 ζεσταμα - διατάσεις και μετα ακολουθούσαν 2/3 προπόνησης. Θεωρώ ότι είχε πολυ καλά αποτελέσματα γιατί έφτανα σε καλύτερα επίπεδα ελαστικότητας από οτι αν έκανα διατάσεις σε κρύο μυ ή μετα την προπονηση που ήμουν εξαντλημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια..

 

Χτες ειχα ποδια..

Σημερα ποναω παντου, σχεδον δεν μπορω να κατσω σε καρεκλα, αν κατσω δεν εχω δυναμη να σηκωθω. Τις γαμπες μου τις νιωθω σαν να καινε οταν προχωραω.

 

Οπου τον κωλο μου δεν μπορω να σφιξω. Ποναει τωρα που το δοκιμασε.

 

Μολις κουνηθω τσακ ποναω.. Τρελο πιασιμο..

 

Καναμε καλη δουλεια @bosei

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@YiN, Spect, Chrisxxx~: ΟΚ παιδιά, κατανοητό. Απλά, μέχρι τώρα, έκανα αυτό που περιέγραψα μετά από σχετική συμβουλή πρώην αθλητή της ποδηλασίας. Με την πρώτη ευκαιρία, θα δοκιμάσω και τον τρόπο σας.

Βρε πουλάκι μου, εννοούσα ότι δεν κάνεις καμία έντονη άσκηση χωρίς να ζεσταθείς. Για το ζέσταμα καθαυτό υπάρχουν διάφοροι τρόποι, όπως τη βρίσκει κανείς - φαντάζομαι πάει αναλόγως κ τη γυμναστική που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...