Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Λιγα λογια για το crossfit ,μετα απο μερικες προπονησεις.

  Τα χρηματα που ζητανε ειναι παρα πολλα [50 ευρω τον μηνα το πιο φθηνο],αλλα το αξιζει.Ο λογος ειναι οτι εχεις εναν προπονητη πανω απο το κεφαλι σου,ειναι σαν να εχεις personal trainer.Πηγα 9 η ωρα εχθες ,αδειο τελειως ηταν[εγω και αλλος ενας],και ερχεται μονος ο γυμναστης και που λεει κανε ζεσταμα και ερχομαι.Και καναμε 45 λεπτα προπονηση ,μεχρι και διατασεις .

   Δευτερον,η γυμναστικη και ολο το στυλ ειναι κατι που αν δεν εισαι απο τους τεμπεληδες του γυμναστηριου[αυτους δηλαδη που πανε οποτε βρουν χρονο]θα το λατρεψεις.Η απο τους αλλους που μια τους ποναει η μεση ,μια ο κωλος ,μια το γονατο.

    Squat-deadlift-overhead squats-box jumps-snatches  ειναι σχεδον τα βασικα + μερικα ακομη,θα βαρεθεις να κανεις αυτες τις ασκησεις.Ειναι πραγματικα σαν χομπι,σαν να εισαι σε μια ομαδα και να κανεις προπονηση

   Μπορεις να χτισεις μυς με αυτον τον τροπο?Και αν ναι,ειναι καλυτερο απο το bodybuilding?

 Εδω ειμαστε.Οτι μπορεις να χτισεις μυς με το crossfit ,φυσικα και μπορεις[αλλωστε εχει ολες τις βασικες ασκησεις μεσα].ΑΛλα για κανεναν λογο δεν μπορεις να χτισεις τοσο γρηγορα οσο με το bodybuilding.Οταν πρεπει να βγαζεις τοσες ασκησεις σε τοσο μικρο διαστημα,σημαινει λιγορα κιλα,που στο bb απλα θα εκανες μια με πολυ περισσοτερα κιλα που θα σε επιανε καλυτερα θα

σε εκαιγε και θα ειχες μεγαλυτερα διαλλειαμτα.

Οπως ειπα ομως,μπρορεις να χτισεις και να μεγαλωσεις και απο το crossfit ,απλα οχι τοσο αποτελεσματικα και γρηγορα οσο στο bb.

  To Θεμα ειναι οτι το crossfit θα σου δωσει ,ελαστικοτητα,δυναμη,αντοχη που δεν την εχεις δει απο το bb ποτε.Πηγα με ενα ωραιο σωματακι,και μετα απο 2 προπονησεις καταλαβα οτι αυτο που ειχα χτισει τοσα χρονια στο γυμναστηριο ,ειναι απλα για να το κοιταζω στον καθρεφτη.0 Ελαστηκοτητα,αντοχη,η δυναμη μου μετα απο 2 ασκησεις κλαταρε,και εβλεπα αλλους διπλα μου να μου κανουν πλακα.Ενιωσα ασχημα πραγματικα ,να ειμαι τοσο γραμμωμενος και να μην εχω λιγη αντοχη στο τρεξιμο-η λιγη αντοχη στην δυναμη.

  Αν θες να μεγαλωσεις και να γινεις κτηνος γρηγορα ,πηγαινε bb.Αν θες να φτιαξεις ενα καλο σωμα[ή ηδη το εχεις],και να κανεις το σωμα σου πio λειτουργικο[αντοχη δυναμη],σκεψου το crossfit.

  Δεν νομιζω παντως οτι με το crossfit μπορεις να φτασεις τον ογκο και τις γραμμωσεις καποιου απο το bb για κανεναν λογο,αλλα σιγουρα σε ολους τους αλλους τομεις,απλα τον φτυνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς παίζαμε μαντολίνο αλλά όχι ηλεκτρικό...ντράγκα ντρούγκα.

 

Πήγα την παρασκευή γαστρεντερολόγο και μου είπε δαμάσκηνα κάθε μέρα και 2 activia.

 

Πήγαινα τουαλέτα 1 φορά τις 3 μέρες και νόμιζα ότι ήταν φυσιολογικό :P

Εγω 2-3 φορες τη 1 μερα και μου εχουν πει οτι ειναι καλο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11933402_892116420869487_776618486443893


 

  To Θεμα ειναι οτι το crossfit θα σου δωσει ,ελαστικοτητα,δυναμη,αντοχη που δεν την εχεις δει απο το bb ποτε.Πηγα με ενα ωραιο σωματακι,και μετα απο 2 προπονησεις καταλαβα οτι αυτο που ειχα χτισει τοσα χρονια στο γυμναστηριο ,ειναι απλα για να το κοιταζω στον καθρεφτη.0  

όχι
απλά δεν είχες συνηθίσει αυτό το στυλ προπόνησης . Και τις πρώτες μέρες της ζωής σου που έκανες βάρη κλάταρες αλλα αυτό δε σημαίνει οτι μετά απο μια δύο εβδομάδες είχες γίνει , απλά το σώμα σου συνήθισε και μπήκε στον συγκεκριμένο ρυθμό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tren muscle workout

 

 


όχι
απλά δεν είχες συνηθίσει αυτό το στυλ προπόνησης . Και τις πρώτες μέρες της ζωής σου που έκανες βάρη κλάταρες αλλα αυτό δε σημαίνει οτι μετά απο μια δύο εβδομάδες είχες γίνει , απλά το σώμα σου συνήθισε και μπήκε στον συγκεκριμένο ρυθμό. 

 

ναι, το σώμα αποδίδει σε ότι το προπονούμε. Αν κάνεις crossfit αποδίδεις σε αυτού του είδους την "λειτουργική δύναμη". Αν κάνεις διατάσεις είσαι flexible. Αν κάνεις πυγμαχία βάζεις όλο το σώμα πίσω από το κροσέ και βαρας πιο σωστά από ένα ντουκι που δεν ξέρει να βαράει, αν κάνεις bodybuilding κάνεις φοβερά bicep curls με drop set (λίγο άχρηστο skill όντως :D )..

 

Το πρόβλημα είναι ότι όσοι κάνουν bb συχνά νομίζουν ότι είναι καλοί σε όλα, επειδή έχουν μυς και εμφάνιση αλλά βελτιώνει κυρίως την δύναμη που βγάζουμε όταν είμαστε ξεκούραστοι, χωρίς να βοηθάει ιδιαίτερα σε αντοχή κτλ. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που μου ελεγε η γυμναστρια μου σε αντιστοιχη συζητηση ειναι οτι θελει να εχω ενα σωμα δυνατο που θα ανταποκρινεται ομως στη καθημερινοτητα. Να υπαρχει ελαστικοτητα και να γινονται ασκησεις παρομοιες με κινησεις που θα εκανα στη καθημερινοτητα μου και οχι πργανατα που το σωμα δε τα κανει απο μονο του.. Δε το λεω ακριβως οπως μου τα πε , εχει περασει και καιρος... Αλλα το point ειναι οτι καθε προπονηση δινει τα δικα της..

 

Το crοss training και η λειτουργικη προπονηση συνδυαζουν τη δυναμη με την αντοχη, δουλευεις τελειως διαφορετικα απ το να κανες μονο βαρη ή μονο αεροβιο.

 

Δεν ειμαι υπερ του κροσφιτ λογω χρονου και επειδη τεχνικες ασκησεις τις κανει ο καθενας.. Τουλαχ απ αυτα που χω ακουσει εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tren muscle workout

 

ακόμα θυμάμαι τη φάση με έναν στο gym μου παλιότερα που μ είχε πει οτι είναι vegan natty και μετά απο καιρό συζητάγαμε σε τι θα μπει next μιας και έπαιζε blast n cruise φάση με bridge και όχι on/off. 

 

χαχαχαχα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tren muscle workout

 

 

ναι, το σώμα αποδίδει σε ότι το προπονούμε. Αν κάνεις crossfit αποδίδεις σε αυτού του είδους την "λειτουργική δύναμη". Αν κάνεις διατάσεις είσαι flexible. Αν κάνεις πυγμαχία βάζεις όλο το σώμα πίσω από το κροσέ και βαρας πιο σωστά από ένα ντουκι που δεν ξέρει να βαράει, αν κάνεις bodybuilding κάνεις φοβερά bicep curls με drop set (λίγο άχρηστο skill όντως :D )..

 

Το πρόβλημα είναι ότι όσοι κάνουν bb συχνά νομίζουν ότι είναι καλοί σε όλα, επειδή έχουν μυς και εμφάνιση αλλά βελτιώνει κυρίως την δύναμη που βγάζουμε όταν είμαστε ξεκούραστοι, χωρίς να βοηθάει ιδιαίτερα σε αντοχή κτλ. 

 

Κριμα. Θυμαμαι παλια τους εβλεπα και ειχαν ενα σωμα κοντα στο ορια του νατουραλ, και ελεγες, θα γινω και γω ετσι αν διατροφες προπονησεις ξεκουραση τα εκανα ολα σωστα για πολλα χρονια. Με το που ειδα τη φωτο κατευθειαν σκεφτηκα και γω οτι κατι τρυπησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτασεις σε ενα σημειο με το crossfit που θα το αφησεις.

 

Θα ξαναγυρισεις στο ββ γιατι εσυ εχειςς εννα καλο σωμα και πηγες εκει, ενας αρχαριος για να φτασει στο δικο σου επιπεδο με αυτα που γραφεις θα διαλεγε τα βαρη, που μπορει να τα συνδυαζε με powerlifting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτασεις σε ενα σημειο με το crossfit που θα το αφησεις.

 

Θα ξαναγυρισεις στο ββ γιατι εσυ εχειςς εννα καλο σωμα και πηγες εκει, ενας αρχαριος για να φτασει στο δικο σου επιπεδο με αυτα που γραφεις θα διαλεγε τα βαρη, που μπορει να τα συνδυαζε με powerlifting

Συμφωνω,το crossfit θεωρω οτι δεν κανει για αρχαριους που δεν εχουν ιδεα,και γενικα ειναι ενα αθλημα το οποιο θελει δυναμη πρωτα και μετα φτιαχνεις αντοχη ,και οχι το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα. Θυμαμαι παλια τους εβλεπα και ειχαν ενα σωμα κοντα στο ορια του νατουραλ, και ελεγες, θα γινω και γω ετσι αν διατροφες προπονησεις ξεκουραση τα εκανα ολα σωστα για πολλα χρονια. Με το που ειδα τη φωτο κατευθειαν σκεφτηκα και γω οτι κατι τρυπησαν

ποιος σου είπε οτι δεν υπάρχει κόσμος στα όρια του natural και ποιο κάτω με αναβολικά? κάποιοι το κάνουν ακόμα και επίτηδες ώστε να μην κινούν υποψίες αλλα και να έχουν ένα καλό(για natural) σώμα με μικρή η καθόλου προσπάθεια 

θα έγραφα κ άλλα όμως βαριέμαι να ασχοληθώ με το θέμα , γενικά το bodybuilding περιτριγυρίζεται απο πολύ μούφα  

 

ps: χάζευα στο fb profile ατόμων απο συγκεκριμένη σελίδα 

 

νέοι που πέρσι ήταν σαν κόκαλα με δέρμα φέτος έχουν βάλει μάζα/γράμμωση που θες 5 χρόνια 

μεγάλοι σε ηλικία με σώματα που δεν παίζει να είχαν στην ηλικία τους λόγο χαμηλής τεστο , είναι κάτι φυσικό και θα συμβεί-συμβαίνει σε όλους μας 

 

μιλάμε για τρελές καταστάσεις , αυτή τη στιγμή που μιλάμε και η κουτσή Μαρία παίρνει αναβολικά, όχι μόνο οι πωρωμένοι που θα φτάσουν στα άκρα 

 

τα επόμενα χρόνια θα πέφτουν σαν τις μύγες

βλέπουμε τι συμβαίνει με τους παλιούς που οι περισσότεροι έπαιρναν καθαρά και ποιο safe αναβολικά (deca πχ) η deca σε σχέση με το trenbolone που κάνει θραύση στις μέρες μας είναι για τον οργανισμό σαν depon σε σχέση με δηλητήριο

 

λάθος χρήση και στα δύο οδηγεί σε τρελά προβλήματα, αλλα η χρήση γενικά του δεύτερου οδηγεί σε προβλήματα ΕΤΣΙ κ αλλιώς. Όχι οτι η deca είναι safe to use , τίποτα απο αυτά δεν είναι , φτιάχτηκαν για συγκεκριμένο λόγο , απλά η deca φτιάχτηκε για τους ανθρώπους και το trenbolone για τις αγελάδες , για να φτιάχνουν γρήγορα κρέας και να τους ανοίγει η όρεξη!  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αναρωτιεμαι,ποιος ο λογος για το bb που δεν κατεβαινει σε αγωνες να παρουν φαρμακο.Να πω για καποιον ποδοσφαιριστη καποιον αθλητη στιβου κτλ Οκ.Τωρα για καποιον που δεν κατεβαινει σε αγωνες και απλα θελει να φτιαξει ενα ωραιο σωμα ,για ποιον πουστη λογο να γινουν σαν ζωα?Γιατι πραγματικα το φαρμακο πλεον φαινεται πολυ ευκολα[Ωμοι -traps ,κιλα]και για εμενα ειναι too mutch και αχημο απο ενα σημειο και μετα.

  Ειδικα αυτοι οι hodghetwins , καποτε τους εβλαπα ,και πραγματικα ηταν natural.Τωρα φαινεται οτι εχουν χωσει φαρμακο[εινα πασιφανες] και εχουν γινει εξωπραγματικοι στα 45 τους.Εχουν ενα κεφαλακι μια σταλια και ενα σωμο κτηνωδης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος σου είπε οτι δεν υπάρχει κόσμος στα όρια του natural και ποιο κάτω με αναβολικά? κάποιοι το κάνουν ακόμα και επίτηδες ώστε να μην κινούν υποψίες αλλα και να έχουν ένα καλό(για natural) σώμα με μικρή η καθόλου προσπάθεια

θα έγραφα κ άλλα όμως βαριέμαι να ασχοληθώ με το θέμα , γενικά το bodybuilding περιτριγυρίζεται απο πολύ μούφα

 

ps: χάζευα στο fb profile ατόμων απο συγκεκριμένη σελίδα

 

νέοι που πέρσι ήταν σαν κόκαλα με δέρμα φέτος έχουν βάλει μάζα/γράμμωση που θες 5 χρόνια

μεγάλοι σε ηλικία με σώματα που δεν παίζει να είχαν στην ηλικία τους λόγο χαμηλής τεστο , είναι κάτι φυσικό και θα συμβεί-συμβαίνει σε όλους μας

 

μιλάμε για τρελές καταστάσεις , αυτή τη στιγμή που μιλάμε και η κουτσή Μαρία παίρνει αναβολικά, όχι μόνο οι πωρωμένοι που θα φτάσουν στα άκρα

 

τα επόμενα χρόνια θα πέφτουν σαν τις μύγες

βλέπουμε τι συμβαίνει με τους παλιούς που οι περισσότεροι έπαιρναν καθαρά και ποιο safe αναβολικά (deca πχ) η deca σε σχέση με το trenbolone που κάνει θραύση στις μέρες μας είναι για τον οργανισμό σαν depon σε σχέση με δηλητήριο

 

λάθος χρήση και στα δύο οδηγεί σε τρελά προβλήματα, αλλα η χρήση γενικά του δεύτερου οδηγεί σε προβλήματα ΕΤΣΙ κ αλλιώς. Όχι οτι η deca είναι safe to use , τίποτα απο αυτά δεν είναι , φτιάχτηκαν για συγκεκριμένο λόγο , απλά η deca φτιάχτηκε για τους ανθρώπους και το trenbolone για τις αγελάδες , για να φτιάχνουν γρήγορα κρέας και να τους ανοίγει η όρεξη!

 

Οι παρενέργειες θα φανούν σε λίγα χρόνια και αν σταματήσουν το φάρμακο θα γίνουν χειρότερα από ότι ήταν ως natural μιας και όλο αυτό το φούσκωμα από τα αναβολικα είναι απλά φούσκωμα. Επίσης το ότι πέρνει και η κουτσή Μαρία μην το λες. Πόσοι από εδώ στο Insomnia σε αυτό το θέμα κάνουν χρήση φαρμάκων? Κάνα 2? Οι υπόλοιποι προσπαθούμε χωρίς φάρμακα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αναρωτιεμαι,ποιος ο λογος για το bb που δεν κατεβαινει σε αγωνες να παρουν φαρμακο.Να πω για καποιον ποδοσφαιριστη καποιον αθλητη στιβου κτλ Οκ.Τωρα για καποιον που δεν κατεβαινει σε αγωνες και απλα θελει να φτιαξει ενα ωραιο σωμα ,για ποιον πουστη λογο να γινουν σαν ζωα?Γιατι πραγματικα το φαρμακο πλεον φαινεται πολυ ευκολα[Ωμοι -traps ,κιλα]και για εμενα ειναι too mutch και αχημο απο ενα σημειο και μετα.

  Ειδικα αυτοι οι hodghetwins , καποτε τους εβλαπα ,και πραγματικα ηταν natural.Τωρα φαινεται οτι εχουν χωσει φαρμακο[εινα πασιφανες] και εχουν γινει εξωπραγματικοι στα 45 τους.Εχουν ενα κεφαλακι μια σταλια και ενα σωμο κτηνωδης.

και για ποιο λόγο ειναι οκ τα αναβολικά στους ποδοσφαιριστές (καλά αυτοί παίρνουν κ ναρκωτικά τέσπα) ? για να κλέψουν ? γιατι αυτό κάνουν , σε οποιοδήποτε άθλημα χρησιμοποιούνται ουσίες δεν το θεωρώ οκ , το θεωρώ ξεφτίλα. Οι bb πάλι του σήμερα πάλι έχουν γίνει σαν να μη πω με το θέμα μάζα μάζα αλλα εκεί όλοι ειναι σε φάρμακο όταν μιλάμε για αγώνες , δεν υπάρχει κάποια κλεψιά. 

 

Οι παρενέργειες θα φανούν σε λίγα χρόνια και αν σταματήσουν το φάρμακο θα γίνουν χειρότερα από ότι ήταν ως natural μιας και όλο αυτό το φούσκωμα από τα αναβολικα είναι απλά φούσκωμα. Επίσης το ότι πέρνει και η κουτσή Μαρία μην το λες. Πόσοι από εδώ στο Insomnia σε αυτό το θέμα κάνουν χρήση φαρμάκων? Κάνα 2? Οι υπόλοιποι προσπαθούμε χωρίς φάρμακα κτλ.

ότι φτιάχνεις με αναβολικά χάνετε μετά τη διακοπή(όχι την άλλη μέρα , μετά απο χ καιρό) γιατι το σώμα σου δεν παράγει/έχει αρκετή ορμόνη να το διατηρήσει , όχι επειδή είναι φούσκωμα , κανονικοί μυς είναι απλά οι natural δεν χάνονται έτσι εύκολα αν δεν σταματήσεις , έχουν φτιαχτεί με τις δυνατότητες του σώματος. Ο χρήστης που θα αρχίσει την χρήση χωρίς υποδομή και γνώσεις θα επιστρέψει σε χειρότερη κατάσταση ναι.

 

Μη μου δίνεις παράδειγμα το θέμα του insomnia που έχει 8-10 άτομα , μιλάμε τον πολύ κόσμο.

Πάντως αν και εδω μεσα δεν έχουμε κομπλεξικούς μη το δένεις κόμπο επειδή κάποιος θα σου πει είναι natural οτι είναι , μην περιμένεις να δεις φρικαλέα σώματα , η πλειοψηφία κάνει χρήση σε μικρές ποσότητες , είναι άλλη σχολή που κάνουν χρήση σε old school ποσότητες μειώνοντας τις παρενέργειες όπως είπα για ένα natural look καλό σωματάκι και την διατήρηση του στο χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...