Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

γραφεις για προβλημα απο πρεσσα και το αναφερεις γιατι>? αυτο που τους νοιαζει ειναι να μην τους μεινεις απο καρδια και τρεχουν. Η κολυμβηση ειναι αθλημα που επιβαρυνει την καρδια και για αυτο θελουν να ξερουν οτι εισαι κομπλε. τωρα στο γυμναστηριο ειναι αλλο ειδους ασκηση οποτε δεν καιγονται και πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

γραφεις για προβλημα απο πρεσσα και το αναφερεις γιατι>? αυτο που τους νοιαζει ειναι να μην τους μεινεις απο καρδια και τρεχουν. Η κολυμβηση ειναι αθλημα που επιβαρυνει την καρδια και για αυτο θελουν να ξερουν οτι εισαι κομπλε. τωρα στο γυμναστηριο ειναι αλλο ειδους ασκηση οποτε δεν καιγονται και πολυ

 

 

Γιατί είναι 1 γεγονός με κοινή αιτιολογία επιβεβαιωμένη απο γυμναστές, ορθοπεδικούς και νευροχειρουργούς που κατέστρεψε και ταλαιπώρησε για 2 χρόνια ( and still going ) την καθημερινή ζωή σε δυο μου φίλους .

Αν θέλεις παράβλεψε το, καλώς ή κακώς έχω σχηματισει άποψη για το θέμα.

 

 

Ήθελα απλώς να εκφράσω το οτι μου κάνει εντύπωση το θέμα της μη προαπαίτησης ιατρικής βεβαίωσης . that's all 

 

Σήμερα έχει τρέξιμο το βράδυ με στόχο τα 4 χλμ χωρίς λαχάνιασμα.

 

εδιτ :

τωρα κατάλαβα γιατί με ρώτησες για τον λόγο που το αναφέρω... 

Ο λόγος είναι οτι μέσες άκρες διαπίστωσα εναν πανικό του στύλ οτι αν είχε γίνει στο συγκεκριμένο γυμναστήριο θα ελλόχευε ο κίνδυνος να είχαν τρεχάματα με ευθύνες κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Γιατί είναι 1 γεγονός με κοινή αιτιολογία επιβεβαιωμένη απο γυμναστές, ορθοπεδικούς και νευροχειρουργούς που κατέστρεψε και ταλαιπώρησε για 2 χρόνια ( and still going ) την καθημερινή ζωή σε δυο μου φίλους .

Αν θέλεις παράβλεψε το, καλώς ή κακώς έχω σχηματισει άποψη για το θέμα.

 

 

Ήθελα απλώς να εκφράσω το οτι μου κάνει εντύπωση το θέμα της μη προαπαίτησης ιατρικής βεβαίωσης . that's all 

 

Σήμερα έχει τρέξιμο το βράδυ με στόχο τα 4 χλμ χωρίς λαχάνιασμα.

 

σου ζητησαν χαρτι απο ορθοπαιδικους,χειρουργους κτλ για το αν εχεις κανει μαλακια στο παρελθον σε καποιο γυμναστηριο?

 

ζητησαν λογικα καρδιολογο και παθολογο γιαι να ξερουν οτι εισια καλα. τωρα και στην πισινα να πας με τα χαρτια οτι εισαι καλα

και εσυ οταν τελειωσει η πισινα σκασεις με το κεφαλι στον τοιχο φταιει το οτι εισαι ηλιθιος και χτυπησες και τα χαρτια που σου εδωσαν οι γιατρε δεν εχουν ουδεμια σχεση με το τι ζητανε και γιατι. 

 

για αυτο δεν καταλαβα που κολλαει αυτο το θεμα με την ερωτηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το περι ηλιθιότητας στο απράδειγμα με το κολυμβητήριο.

 

Γενικά η απορία μου έγγειται στο οτι μου κάνει εντύπωση οτι δεν ζητάνε στα γυμναστήρια βεβαιώσεις υγείας για το καλό του γυμναζόμενου αλλά και του γυμναστηρίου . That's all .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συμφωνώ για το περι ηλιθιότητας στο απράδειγμα με το κολυμβητήριο.

 

Γενικά η απορία μου έγγειται στο οτι μου κάνει εντύπωση οτι δεν ζητάνε στα γυμναστήρια βεβαιώσεις υγείας για το καλό του γυμναζόμενου αλλά και του γυμναστηρίου . That's all .

 

εχει να κανει με τον τυπο της ασκησεις πιστευω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματισμός λέγεται αυτό που συζητάτε τόση ώρα

Άλλοι είναι καραγκιόζηδες και άλλοι επαγγελματίες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη κολυμβηση αν χασεις για α,β λογους τις αισθησεις σου, μπορει να πνιγεις.

Αν παθεις καποιο εμφραγμα ενω κολυμπας δεν θα υπαρχει αμεση επεμβαση, ακομα και επαναφορα να γινει υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα μειωμενης εγκεφαλικης λειτουργιας.

 

Στην υγεια, πρωτες βοηθειες παιζεις με τα λεπτα/δευτερολεπτα...εδω μια κραμπα παθαινεις καποιος στη θαλασσα και πνιγεται.

 

Στο γυμναστηριο περα ανθρωπινου λαθους δυσκολα κατι μπορει να αποβεί τελειως μοιραιο.

 

Και οπως ειπαν επαγγελματισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να ξεκινήσω κολυμβητήριο απο το φθινόπωρο.

Αλλά επειδή δεν πήγαινα ποιο πριν δεν ξέρω πως δουλεύει ακριβώς εκεί το πράγμα.

Πχ με βολεύει αρκετά ο Πανελλήνιος και στο σάιτ βρήκα πως εκτός απο το αγωνιστικό τμήμα υπάρχει και τμήμα ενηλίκων. Μάλλον αυτό το τελευταίο απευθύνεται σε μένα. Εκεί υπάρχει προπονητής που σου βγάζει πρόγραμμά ή κάνεις εσύ ότι πρόγραμμα θες μόνος; Ή υπάρχουν ώρες και για τα δύο;

Επίσης οι τιμές τι λένε γιατί δεν βρήκα κάτι στο σάιτ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΜας στο γυμναστηριο ζητανε ιατρικη βεβαιωση απο παθολογο ή καρδιολογο.

 

Και τα δυο χρονια εκανα καρδιολογικο ελεγχο. Περυσι δε ειχα κανει και τεστ κοπωσεως. Εχω μια μικρη ανεπαρκεια της μιτροειδους (αν το γραψα σωστα) αλλα και περα απ αυτο το θεωρω τελειως ηλιθιο να ζητας μαιμου χαρτι.

Ενα τσεκ απ ολοι πρεπει να κανουν κ ειδικα αυτοι που αθλουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η "προπόνηση" μετά από 25 μέρες ξυσίματος. Παιδική χαρά προφανώς η πρώτη μέρα και έκανα κάτι μονοδιπλές με 100 κιλά squat, 60 πάγκο και 120 άρσεις. Και έτσι για το καλό 2 5άρες από 40 κιλά OHP και 5 reps μονόζυγο. 

 

Αυτό που είδα και έμεινα μαλάκας είναι ότι το form μου στο squat όχι απλά δεν χάλασε, αλλά και η κίνηση ένιωθε πιό φυσική από ποτέ και ότι δεν "ξέχασα" ούτε ένα σημείο στο ritual του set up μου. Την προηγούμενη φορά με μεγάλο ας πούμε off (10 μέρες) έκανα 2 προπονήσεις να βρω τον μπούσουλά μου.

 

A spect θα κανονιστεί τίποτα από την συνάντηση που έλεγες όσο θα είσαι Αθήνα ή έχασα τίποτα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχομαι και εγώ Αθήνα αν με πάτε σε κάνα μεταλάδικό. 

Πάρτε με και μένα όμως γιατί θα ξεχάσω πως είναι η μέταλ στο τέλος με την παρέα που έχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...