Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα και καλό καλοκαίρι σε όλους...

Ενδιαφέροντα όλα όσα έχουν γραφεί για την αθλητική ζωή και τη διατροφή που ομολογώ ότι λαμβάνω γνώσεις πολύτιμες...

Με τον αθλητισμό ασχολούμαι από μικρό παιδί.

Πλέον στα 32 μου, εργάζομαι από τις 08-17 και δεν έχω και τρελό ελεύθερο χρόνο να γυμναστώ όποτε θέλω (πρωί) αλλά παρ' όλ' αυτά 3 τουλάχιστον φορές την εβδομάδα θα πάω γυμναστήριο ή τώρα το καλοκαίρι θα τρέξω στο γήπεδο.

Τα δεδομένα μου μετά από δίαιτα που ακολούθησα (ήμουν 97 κιλά) σε συνδυασμό με γυμναστική είναι τα εξής:

 

-1.92 cm, 89 κιλά

-2 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο με έμφαση σε απώλεια λίπους από τη μέση και κάτω-πόδια άρα:

20 λεπτά διάδρομος+step, ---ενδιάμεσα κοιλιακοί στο μηχάνημα και στον πάγκο

τετρακέφαλοι 

προσαγωγοί

2-3 ασκήσεις χύμα κάθε φορά για στήθος, πλάτη, τρικέφαλοι, τραπεζοηδείς, 

 

1 φορά την εβδομάδα τρέξιμο στο γήπεδο-> περίπου 4-5 χιλιόμετρα 

 

Τρέχουσα κατάσταση: Παρατηρώ ότι όταν ακολουθώ ένα πρόγραμμα δίαιτας μολονότι κάνω παράλληλα και γυμναστική σε μύες, στεγνώνω με αποτέλεσμα να φαίνομαι πολύ λεπτός από την κοιλιά και πάνω. Από τη μέση και κάτω μολονότι κάνω προσπάθεια έχω δει αποτέλεσμα στα πόδια αλλά δεν έχω κάνει τη διαφορά που θέλω στους μηρούς...

 

Ο στόχος μου είναι να γίνω πολύ αθλητικός από τη μέση και κάτω, να πάρω μύες από τη μέση και πάνω αλλά και να χάσω σε κοιλιά και κυρίως σε ψωμάκια που έχω πλάγια τα οποία δεν φεύγουν με τίποτα... Παράλληλα θα ήθελα να χάσω και επιπλέον κιλά, εάν μπορούσα δηλαδή να φθάσω στα 86 (ο λόγος είναι ότι τα παίρνω πολύ εύκολα γιατί όποτε πάω για διακοπές τρώω λαίμαργα και γυρνάω με +5 στο κεφάλι)...

Πρωτεϊνες κλπ. δεν παίρνω και ούτε θα ήθελα...

Προτάσεις?

5χ5 http://stronglifts.com/stronglifts-5x5-beginner-strength-training-program/

 

Πιο απλό πρόγραμμα πεθαίνεις. Με καλή διατροφή θα κάνεις το στόχο σου. 3 φορές μόλις την εβδομάδα. Αυτό το 2 φορές την εβδομάδα με random πράγματα δε σε πάει παραπέρα πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Προτάσεις?

 

Πιστεύω πως πρέπει να βάλεις περισσότερες μέρες αερόβια, δηλαδή τρέξιμο.

1 φορά την εβδομάδα είναι πολύ λίγο εάν σκεφτείς ότι κανονικά θα έπρεπε κάθε μέρα να τρέχεις αν όχι για να χάσεις κιλά, αλλά για να κρατάς σε φόρμα το καρδιαγγειακό σύστημα. Οπότε στην θέση σου εάν είχα πολύ περιορισμένο χρόνο θα έκανα περισσότερο τρέξιμο και λιγότερα βάρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε Νίκο, αντί για ζαχαρίνη μπορώ να βάλω stevia?

ναι , εννοείτε 

αλλα αν λες για τις μπάρες απο ταχίνι/αμύγδαλα πρόσεχε λίγο να ειναι στην διατροφή σου τα παραπάνω γιατι βγάζουν αρκετές calories και most απο λιπαρά

ειναι για κετο περισσότερο , τώρα πχ που δεν ειμαι σε κετο ουτε καν  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η μεταμόρφωση σε skinny bastard θα ήταν ολοκληρωμένη

 

Έλα ρε, μην τρελαίνεσαι. 

 

3 φορές τη βδομάδα κάνω αερόβια, 2 φορές βάρη και 2 συνδυαστική (βάρη με αερόβια, aka bodypower κλπ)

Η ζυγαριά έχει κολλήσει στα 94,5, αλλά έχουν ανέβει πολύ στήθος, δικέφαλα, τρικέφαλα και έχει πέσει αισθητότατα η κοιλιά.

 

Η αερόβια θα τον βοηθήσει να χάσει κοιλιά και πλάγιους και με ένα πρόγραμμα σε βάρη 3 φορές τη βδομάδα, σε συνδυασμό με τη διατροφή του σε 2 μήνες θα είναι τούμπανο. 

 

Εξάλλου τον γάιδαρο τον έφαγε, με τα κιλά που έχασε, η ουρά μένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως πρέπει να βάλεις περισσότερες μέρες αερόβια, δηλαδή τρέξιμο.

1 φορά την εβδομάδα είναι πολύ λίγο εάν σκεφτείς ότι κανονικά θα έπρεπε κάθε μέρα να τρέχεις αν όχι για να χάσεις κιλά, αλλά για να κρατάς σε φόρμα το καρδιαγγειακό σύστημα. Οπότε στην θέση σου εάν είχα πολύ περιορισμένο χρόνο θα έκανα περισσότερο τρέξιμο και λιγότερα βάρη.

Θα έλεγα καλύτερα να συνδιάσεις μια προπόνηση με cardio workout και βάρη οπωσδήποτε, τι να το κάνεις να χάσεις τα λίπος και αυτά να παραμένουν χαλαρωμένα - κρεμασμένα στο σώμα σου...

όσο για διατροφή, το junk food πρέπει να το διαγράψεις τελείως από την ζωή σου αν θέλεις πραγματικά να χτίσεις το σώμα σου.

αφού δεν θέλεις να παίρνεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης τότε πρέπει να τρως γεύματα πλούσια σε πρωτεΐνες.

όσο για τα ψωμάκια που παλεύεις να χάσεις, να ξέρεις ότι είναι το τελευταίο οχυρό που θα πέσει..δυστυχώς.

Για αρχή, αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα σε έναν διατροφολόγο να μου βγάλει ένα ειδικό πρόγραμμα και μετά θα ξεκινούσα προπονήσεις τουλ 3-4φορές την εβδομάδα.

 

ναι , εννοείτε 

αλλα αν λες για τις μπάρες απο ταχίνι/αμύγδαλα πρόσεχε λίγο να ειναι στην διατροφή σου τα παραπάνω γιατι βγάζουν αρκετές calories και most απο λιπαρά

ειναι για κετο περισσότερο , τώρα πχ που δεν ειμαι σε κετο ουτε καν  :-D

yeah! είναι στην διατροφή μου αλλά όχι ημερισίως. Πάντως προτιμότερα από το να φας ένα μπολάκι προφιτερόλ ή αντίστοιχα, λόγω εποχής, παγωτάκι μηχανής!

 

yummy yummy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lroi, δε νομίζω πως έχει τόσο χρόνο για τόσες προπονήσεις. Καταλαβαίνω επίσης παιδιά πως θέλετε να βοηθήσετε και λέτε χρήσιμα πράγματα αλλά το επόμενο βήμα , είναι να προτείνετε συγκεκριμμένα πράγματα. Ένα συγκεκριμμένο πρόγραμμα προπόνησης και ας είναι και δικό σας, εμπιστεύομαι πως θα το ψάξετε πριν το πείτε και θα έχετε και τους λόγους σας. Αυτό βέβαια για όλους μας. Πρέπει να γίνουμε πιο συγκεκριμμένοι. Θα κάνεις το τάδε. Είναι καλά να μιλάμε για βάρη και αερόβια αλλά τι ακριβώς? Κάνε βάρη, βάλε αερόβια, βελτίωσε τη διατροφή σου, πήγαινε σε διατροφολόγο και κάνε αιματολογικες και καρδιά. Χρήσιμες συμβουλές αλλά πρέπει να πάμε και λίγο παραπέρα πλέον. Δε τα λέω για να μαλώσω κανένα εννοείται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα καλύτερα να συνδιάσεις μια προπόνηση με cardio workout και βάρη οπωσδήποτε, τι να το κάνεις να χάσεις τα λίπος και αυτά να παραμένουν χαλαρωμένα - κρεμασμένα στο σώμα σου...

όσο για διατροφή, το junk food πρέπει να το διαγράψεις τελείως από την ζωή σου αν θέλεις πραγματικά να χτίσεις το σώμα σου.

αφού δεν θέλεις να παίρνεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης τότε πρέπει να τρως γεύματα πλούσια σε πρωτεΐνες.

όσο για τα ψωμάκια που παλεύεις να χάσεις, να ξέρεις ότι είναι το τελευταίο οχυρό που θα πέσει..δυστυχώς.

Για αρχή, αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα σε έναν διατροφολόγο να μου βγάλει ένα ειδικό πρόγραμμα και μετά θα ξεκινούσα προπονήσεις τουλ 3-4φορές την εβδομάδα.

 

yeah! είναι στην διατροφή μου αλλά όχι ημερισίως. Πάντως προτιμότερα από το να φας ένα μπολάκι προφιτερόλ ή αντίστοιχα, λόγω εποχής, παγωτάκι μηχανής!

 

yummy yummy

ναι , πάντα ειναι καλύτερο αυτό που φτιάχνεις μόνος σου

εγώ τρεις μέρες επειδή μου την βάρεσε για πίτα έφτιαξα σπιτικές πίτες με ψωμί ολικής που έφτιαξα μόνος μου στο αντικολλητικό για πρόψηση  και μετά στα κάρβουνα. Έφτιαξα και ψαρονέφρι στα κάρβουνα , πατάτα σε αλουμινόχαρτο μέσα στα κάρβουνα , ντομάτα , κρεμίδι και τζατζίκι homemade . Ολα ελεγχόμενα στα μακροσυστατικά μου και γούσταρα .   Σε μερικούς μηνες μπορεί να μου θυμηθεί και πάλι   :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα  εχουμε λιωσει στην πεινα(απο λιχουδιες)  και με αυτα που διαβαζουμε θα  κανουμε καμια τρελλα .

Ελεος δεν μας λυπαται κανενας εμας με την αυστηρη διατροφη θα αυτομπαναριστω απο το τοπικ να μην τα διαβαζω θα πνιγω απο τα σαλια μου.

Ψαρονεφρι λεει ο ενας ,παγωτα ο αλλος  εδω εχουμε ξεχασει πως ειναι το αλατι ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λιωσει στο κοτοπουλο στηθος-τονος και  μοσχαρισια  καθε κυριακη μονο  ,το ψαρονεφρι δυστυχως δεν ειναι απαχο (χοιρινο),τρυφερο ειναι μακαρι να ηταν απαχο.Κλεινω 3 μηνες αυστηρα πρωτεινικη  και εχω λαλησει με το θεμα διατροφη αντε να φυγει το καλοκαιρι να επανελθουμε σε φυσιολογικους ρυθμους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα  εχουμε λιωσει στην πεινα(απο λιχουδιες)  και με αυτα που διαβαζουμε θα  κανουμε καμια τρελλα .

Ελεος δεν μας λυπαται κανενας εμας με την αυστηρη διατροφη θα αυτομπαναριστω απο το τοπικ να μην τα διαβαζω θα πνιγω απο τα σαλια μου.

Ψαρονεφρι λεει ο ενας ,παγωτα ο αλλος  εδω εχουμε ξεχασει πως ειναι το αλατι ...

το ψαρονεφρι ειναι ΠΟΛΥ κοντά στο στήθος κοτόπουλο

αλλα επειδή ειμαι λιγο ψυχάκιας ώρες ώρες προσαρμόζω την ποσότητα ΜΠΑΜ στα μακρο

πάντως ψαρονεφρι μπορείς να τρως και κάθε μέρα ,no prob

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λιωσει στο κοτοπουλο στηθος-τονος και  μοσχαρισια  καθε κυριακη μονο  ,το ψαρονεφρι δυστυχως δεν ειναι απαχο (χοιρινο),τρυφερο ειναι μακαρι να ηταν απαχο.Κλεινω 3 μηνες αυστηρα πρωτεινικη  και εχω λαλησει με το θεμα διατροφη αντε να φυγει το καλοκαιρι να επανελθουμε σε φυσιολογικους ρυθμους .

Πρωτεΐνη και είσαι άρχοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λιωσει στο κοτοπουλο στηθος-τονος και  μοσχαρισια  καθε κυριακη μονο  ,το ψαρονεφρι δυστυχως δεν ειναι απαχο (χοιρινο),τρυφερο ειναι μακαρι να ηταν απαχο.Κλεινω 3 μηνες αυστηρα πρωτεινικη  και εχω λαλησει με το θεμα διατροφη αντε να φυγει το καλοκαιρι να επανελθουμε σε φυσιολογικους ρυθμους .

Source.png Πηγή: http://www.calorieking.com/foods/calories-in-chicken-breast-without-skin-raw_f-ZmlkPTY4Mjc1.html">στα 100γρ άψητο στήθος κοτόπουλο άψητο χωρίς πέτσα 

110 calories

1,2gr λιπαρά

πρωτείνη 23,1

 

Source.png Πηγή: http://www.calorieking.com/foods/calories-in-pork-loin-top-chop-boneless-lean-only-raw_f-ZmlkPTYzNTQ5.html">στα 100γρ άψητο ψαρονέφρι

 117 calories

2,3 λιπαρά

22,4 πρωτείνη

 

άπαχο ειναι 

 

τον τόνο πως μπορείς και τον τρως ? εγω ουτε καν που τον πλησιάζω 

γενικά ψαρικά , λίγα και στα κάρβουνα και αν 

κάψουλες ω3/anavite και ειμαστε κομπλε

 

εγω αυτή τη στιγμή σε υποθερμιδική στις 2100 ( 180/180/74) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...