Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ξεκινάς για deload και καταληγεις να ανεβάσεις ένα 5κιλο πάγκο.

Είναι μερικά πράγματα που θα είναι για πάντα ανεξήγητα μέσα στο κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς για deload και καταληγεις να ανεβάσεις ένα 5κιλο πάγκο.

Είναι μερικά πράγματα που θα είναι για πάντα ανεξήγητα μέσα στο κεφάλι μου.

Που ειναι τα 1,25? Ε? Ωραία πάντως B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο site! Και το ensomati.gr εχει ενα μικρο gifaki για να δειξει την εκτέλεση μιας ασκησης. 

 

 

 

Πολυ καλο site και ολα γραμμενα στα ελληνικα...

 

Μπραβο....

 

Σε αυτο τα δειχνει ολα.. Σωστες λαβες, τραυματισμοι μπορει να να προκειψουν κλπ..

 

 

Χαίρομαι που σας άρεσε, ελπίζω να το βρουν χρήσιμο και άλλοι. Ο Ι. Φατούρος (ο συγγραφέας των .pdf files) είναι ακαδημαϊκός στο Τμήμα Φυσικής Αγωγής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης - τα credits σε αυτόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι τα 1,25? Ε? Ωραία πάντως B)

 

Ε αφού μπορούσα!

Και τις συμπληρωματικές ανέβασα, φαντάσου. Έριξα κι ένα τρεξιματάκι μετά.

Γενικά εχθές κάτι μου ρίξανε στον καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση για όποιον γνωρίζει και μόνο (οχι "πιστεύω" και "κάτι άκουσα" plz)

οι παράνομες ουσίες που χρησιμοποιούνται στον αθλητισμό είναι ποινικά στο ίδιο τσουβάλι με τα ναρκωτικά σε θέμα δίωξης ?

δηλαδή αν έχεις στην κατοχή σου σε μαζεύουν ή ειναι παράνομη η διακίνηση τους και μόνο?

δεν ρωτάω για εμένα , αν ηταν για εμένα δεν θα είχα πρόβλημα να το πω , δεν έχω τέτοια κολλήματα , αλλα σήμερα άκουσα ενα τύπο να λέει με σιγουριά οτι για κατοχή δεν πας μέσα και έτσι για το γαμώτο θέλω να ξέρω αν έλεγε μαλακίες.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα και καλό καλοκαίρι σε όλους...

Ενδιαφέροντα όλα όσα έχουν γραφεί για την αθλητική ζωή και τη διατροφή που ομολογώ ότι λαμβάνω γνώσεις πολύτιμες...

Με τον αθλητισμό ασχολούμαι από μικρό παιδί.

Πλέον στα 32 μου, εργάζομαι από τις 08-17 και δεν έχω και τρελό ελεύθερο χρόνο να γυμναστώ όποτε θέλω (πρωί) αλλά παρ' όλ' αυτά 3 τουλάχιστον φορές την εβδομάδα θα πάω γυμναστήριο ή τώρα το καλοκαίρι θα τρέξω στο γήπεδο.

Τα δεδομένα μου μετά από δίαιτα που ακολούθησα (ήμουν 97 κιλά) σε συνδυασμό με γυμναστική είναι τα εξής:

 

-1.92 cm, 89 κιλά

-2 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο με έμφαση σε απώλεια λίπους από τη μέση και κάτω-πόδια άρα:

20 λεπτά διάδρομος+step, ---ενδιάμεσα κοιλιακοί στο μηχάνημα και στον πάγκο

τετρακέφαλοι 

προσαγωγοί

2-3 ασκήσεις χύμα κάθε φορά για στήθος, πλάτη, τρικέφαλοι, τραπεζοηδείς, 

 

1 φορά την εβδομάδα τρέξιμο στο γήπεδο-> περίπου 4-5 χιλιόμετρα 

 

Τρέχουσα κατάσταση: Παρατηρώ ότι όταν ακολουθώ ένα πρόγραμμα δίαιτας μολονότι κάνω παράλληλα και γυμναστική σε μύες, στεγνώνω με αποτέλεσμα να φαίνομαι πολύ λεπτός από την κοιλιά και πάνω. Από τη μέση και κάτω μολονότι κάνω προσπάθεια έχω δει αποτέλεσμα στα πόδια αλλά δεν έχω κάνει τη διαφορά που θέλω στους μηρούς...

 

Ο στόχος μου είναι να γίνω πολύ αθλητικός από τη μέση και κάτω, να πάρω μύες από τη μέση και πάνω αλλά και να χάσω σε κοιλιά και κυρίως σε ψωμάκια που έχω πλάγια τα οποία δεν φεύγουν με τίποτα... Παράλληλα θα ήθελα να χάσω και επιπλέον κιλά, εάν μπορούσα δηλαδή να φθάσω στα 86 (ο λόγος είναι ότι τα παίρνω πολύ εύκολα γιατί όποτε πάω για διακοπές τρώω λαίμαργα και γυρνάω με +5 στο κεφάλι)...

Πρωτεϊνες κλπ. δεν παίρνω και ούτε θα ήθελα...

Προτάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γράψεις και τη διατροφή που ακολουθείς.

 

Επίσης πρέπει να οργανώσεις το πρόγραμμά σου στα βάρη. 2-3 ασκήσεις χύμα κάθε φορά πετυχαίνουν αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που πιστεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διατροφή:

 

Πρωινό: 9-10-> Γιαούρτι με δημητριακά, κουλούρι απ' έξω

13.00-> 2 φρούτα

15-16-> ελεύθερα 1 μερίδα φαγητό χωρίς πολλές σάλτσες και 1 ντάκο ολικής για ψωμί

18.30-19-> σνακ τύπου παστελάκι ή μπάρα, 1 τοστ γαλοπούλα-τυρί

20-21-> 1 σαλάτα αγγουροντομάτα ή μαρούλι με 1 ντάκο και λάδι

 

Αυτό πάνω-κάτω είναι το πρόγραμμά μου καθημερινά με 1 φορά την εβδομάδα να τρώω junk food (σουβλάκι, pizza) σε normal όμως ποσότητες αλλά χωρίς coca-cola.

 

Προτάσεις για τα βάρη θα ήθελα γιατί λόγω αυχενικού έχω θέμα ειδικά στις εκτάσεις στήθους τόσο με βάρος όσο και στο μηχάνημα όπως και στο βοηθητικό μηχάνημα πιέσεων προς τα πάνω. Μπάρα έχω να πιάσω καιρό (1,5 χρόνο) αλλά πάλι με ενοχλεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την εβδομάδα αναγκαστικα πήγα τη γυμναστική μεσημέρι από αργά απόγευμα που την είχα. Ο καιρός είναι σε ωραία επίπεδα και δεν λιώνω αλλά μετά το μεσημεριανό το καταβροχθιζω σαν ζώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, άσχετο, παίζει να ξαναποστάρεις τη συνταγή για nut bars που είχες φτιάξει; Δεν τη βρίσκω!

για κέτο λες? που ειναι μπάρες με αμύγδαλα/ταχίνι/ασπράδι/κανέλα ?

γιατι εκτός κέτο ξέρω και άλλες που έχεις μεγαλύτερη ελευθερία λόγο υδατάνθρακα 

 

θα πρέπει να πειραματιστείς βέβαια για να βρεις την υφή που σου αρέσει

εγώ όταν έκανα λάθος και έβαλα παραπάνω ασπράδι απότι έπρεπε συμπλήρωσα με κανέλα για να πήξει το μείγμα (λολ ... μπορώ να φαω πολύ ποσότητα κανέλα και δεν ηταν prob για εμένα).

 

το πρόβλημα τώρα ειναι οτι δεν θυμάμαι ποσότητες και μπορεί να κάνω λάθος. Δες πως πάει και υπολόγισε αναλόγος τι έχεις στην διατροφή σου να φας ofc (βγάλε τις ποσότητες με τα μακροσυστατικά που έχεις να φας ).

 

για της κετο πχ

Νομίζω πως είχα φτιάξει με 100γρ ταχίνι , 50γρ αμύγδαλα ζυγισμένα πριν τα ψήσω στο φούρνο , 4 ασπράδια , 2 ζαχαρίνες σπασμένες , κανέλα 

 

χτυπάς τα 4 ασπράδια , ρίχνεις την ζαχαρίνη , το ταχίνι και κανέλα και τα ανακατεύεις , ρίχνεις τα αμύγδαλα και ανακατεύεις. Τώρα. 

Δυο περιπτώσεις 

 

1 το μείγμα πλάθεται , άρα το πλάθεις σε μπάρες και τις στρώνεις σε ενα ταψί αφότου βάλεις λαδόκολλα (για να μην κολλήσει)

 

2 το μείγμα δεν πλάθεται , άρα ή προσθέτεις λίγο κανέλα ακόμα (αν την τρως αρκετά , αλλιώς μην το κάνεις) η απλά το ρίχνεις σαν μια μάζα (μην το απλώσεις) στο ταψί με την λαδόκολλα και το πλάθεις μετά όταν το βγάλεις σε μπάρες που θα έχει σφίξει έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώντας την λαδόκολλα που θα βρίσκεται απο κάτω του.

πχ είναι η μάζα , παίρνεις το μαχαίρι , την χωρίζεις σε μπάρες και κόβεις την λαδόκολλα και την κάνεις σαν τυλιχτή γύρω απο την μπάρα. Perfect .

 

ψήσιμο 

 

προθερμασμένος φούρνος στους 180 για κανα 10λεπτο

το βάζεις μέσα και κάθε 5 λεπτά κοιτάς αν έχει κάνει κρούστα. Πρόσεξε μόνο μέσα να ζουλιέται , μην το παραψησεις , απλά έξω να κάνει ελαφριά κρούστα.  

 

όταν το πλάσεις και παγώσει το βάζεις στην κατάψυξη ή στην συντήρηση , αν το βάλεις κατάψυξη όμως υπολόγισε κανένα 15λέπτο εκτός ψυγείου πριν το φας. 

 

πάντως καλύτερη μπάρα ειναι αυτή που δεν περιέχει αυγό και έχει τα υπόλοιπα. Το ασπράδι το έβαζα για να μου βγαίνουν τα macros και μονο.

 

κοιτάζω να φτιάξω τώρα μπάρες με βρώμη/κακάο πικρό (low sugar yeah) , ζαχαρίνη, λίγο γάλα 1,5% κλπ

θα βοηθούσε αν ειχα μια πρωτεΐνη cookies αλλα δεν μου περισσεύουν atm 50ρικα οπότε μάλλον θα try ασπράδι + κρόκο μέσα 

 

χμμμμ , το κεικ με ξύσμα πορτοκαλιού/βανίλιας πετυχαίνει αλλα το βαρέθηκα αυτές τις μέρες για πρωινό 

 

yeap δεν ειμαι σε κέτο πλέον , ρίχνω μπετά και δεν βόλευε  :blink: 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...