Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Rpanago,

στα παρακάρω posts έχω γράψει για ένα δικό μου θέμα.
http://www.insomnia.gr/topic/251324-das-fitness-thread/page-593?do=findComment&comment=52869909
http://www.insomnia.gr/topic/251324-das-fitness-thread/page-1905?do=findComment&comment=54108767
 

Τώρα τελευταία έχω μπει πιο συχνά στα βάρη μετά από κανά 2μηνο αποχή και με έχει πιάσει πάλι.

Ειδικά όταν κοιμάμαι και τύχει να το πλακώσω ή όταν ξυπνάω το πρώι, πονάει αρκετά.

 

Δε ξέρω αν έχεις το ίδιο, απλά επειδή ρώτησες για θέμα με ώμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν νομίζω να είναι τενοντίτιδα γιατί το έχω εδώ και 1+ χρόνο απλά εδώ και καιρό είχα σταματήσει να αθλούμαι και γιαυτό δεν εμφανιζόταν.

Τώρα που ξανάρχισα, πάλι τα ίδια...

 

Πιστεύω ότι με καλό ζέσταμα και με σωστή άσκηση (χωρίς υπερβολές) θα στρώσει αλλά θα ήθελα και την άποψη κάποιου από εδώ που ίσως έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο.

Εμενα η τενοντιδα ειχε κρατησει 7-8 μηνες στον ενα ωμο. Οταν σταματας τις ασκησεις φευγει και ο πονος, ετσι παει η τενοντιτιδα , θελει ξεκουραση και μετα να μπεις σιγα σιγα με ζεσταματα καλα πριν κανεις οτιδηποτε. Αν ηταν κατι αλλο ο πονος θα εμενε και ακομα οταν δεν εκανες ασκησεις.Αστα γιατι με τους ωμους εχω ταλαιπωρηθει (μερικη ρηξη υπερακανθιου,θλαση δελτοειδη,τενοντιτιδα) και ολα αυτα επιβεβαιωμενα με γιατρους και μαγνητικες. Οι ωμοι θελουν μεγαλη προσοχη και ζεσταματα παντα ασχετα αν εχεις να γυμνασεις στηθος , πλατη η ωμους. Θελουν ζεσταμα παντα και τις ασκησεις για τον υπερακανθιο. Αμα εχεις παθει ηδη την ζημια τοτε θελει αποθεραπεια με λαστιχα και συγκεκριμενες ασκησεις. Εγω απο οταν επαθα την ζημια εβαλα μυαλο και παντα ζεσταμα ωμων και απο τοτε ειμαι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οταν πας να σηκωσεις τα κιλα προς τα πανω ετσι? Δοκιμασες να παιξεις και με αλλο ανοιγμα στους αγκωνες?

Εγω το προβλημα το ειχα στο κατεβασμα κυριως, αλλα το διορθωσα αφου χαμηλωσα λιγο τα κιλα, εφτιαξα την κινηση μου (απομονωσα καλυτερα τον μυ) και εκλεισα τους αγκωνες.Ενας γνωστος μου βολευεται να την κανει σε επικλινη παγκο, δες το κ αυτο.

Και δεν ειναι αναγκη να τεντωνεις το χερι σου τερμα στο σηκωμα, δες με το μυαλο σου μεχρι ποιο σημειο δουλευει ο τρικεφαλος και που πιανεις την πληρη διαστολη και κρατα το σε εκεινο το ευρος κινησης.

 

Στην τελικη, οι γαλλικες με μπαρα δεν ειναι φτιαγμενες για ολους, γι'αυτο μπορεις να τις κανεις με αλτηρες :)

 

To θέμα το έχω με τους αλτήρες αλλά και με τραβήγματα σε τροχαλία.. 

Θα κάνω προσωρινά αυτό που μου πρότεινες μέχρι να έρθει Σεπτέμβρης και να πάω στον γιατρό.

 

Εμενα η τενοντιδα ειχε κρατησει 7-8 μηνες στον ενα ωμο. Οταν σταματας τις ασκησεις φευγει και ο πονος, ετσι παει η τενοντιτιδα , θελει ξεκουραση και μετα να μπεις σιγα σιγα με ζεσταματα καλα πριν κανεις οτιδηποτε. Αν ηταν κατι αλλο ο πονος θα εμενε και ακομα οταν δεν εκανες ασκησεις.Αστα γιατι με τους ωμους εχω ταλαιπωρηθει (μερικη ρηξη υπερακανθιου,θλαση δελτοειδη,τενοντιτιδα) και ολα αυτα επιβεβαιωμενα με γιατρους και μαγνητικες. Οι ωμοι θελουν μεγαλη προσοχη και ζεσταματα παντα ασχετα αν εχεις να γυμνασεις στηθος , πλατη η ωμους. Θελουν ζεσταμα παντα και τις ασκησεις για τον υπερακανθιο. Αμα εχεις παθει ηδη την ζημια τοτε θελει αποθεραπεια με λαστιχα και συγκεκριμενες ασκησεις. Εγω απο οταν επαθα την ζημια εβαλα μυαλο και παντα ζεσταμα ωμων και απο τοτε ειμαι μια χαρα.

 

Επομένως, μάλλον για τενοντίτιδα μιλάμε όπως είπε και ο Mikeasdf.

 

Ευχαριστώ πολύ guys για την ενημέρωση! Το είχα υποτιμήσει και θα μπορούσε να μου βγει σε κακό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τενοντιτιδα αν δεν βρεις τελείως οφφ Για ένα διάστημα δεν περνάει

 

Ακριβως αυτο, γι αυτο και η τενοντιτιδα ταλαιπωρει αυτους που ασχολουνται με την γυμναστικη , γιατι οπως και εγω ειχα ξενερωσει απιστευτα που επρεπε να σταματησω τα βαρη, οποτε σταματαγα λιγο μου περναγε ξανα αρχιζα και ξανα τα ιδια. Πρεπει να το παρεις αποφαση και να το αφησεις να ξεκουραστει αλλιως δεν περναει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η τενοντιδα ειχε κρατησει 7-8 μηνες στον ενα ωμο. Οταν σταματας τις ασκησεις φευγει και ο πονος, ετσι παει η τενοντιτιδα , θελει ξεκουραση και μετα να μπεις σιγα σιγα με ζεσταματα καλα πριν κανεις οτιδηποτε. Αν ηταν κατι αλλο ο πονος θα εμενε και ακομα οταν δεν εκανες ασκησεις.Αστα γιατι με τους ωμους εχω ταλαιπωρηθει (μερικη ρηξη υπερακανθιου,θλαση δελτοειδη,τενοντιτιδα) και ολα αυτα επιβεβαιωμενα με γιατρους και μαγνητικες. ..

Raid_av τι έκανες για την μερική ρήξη υπερακάνθιου? Απλά ξεκούραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raid_av τι έκανες για την μερική ρήξη υπερακάνθιου? Απλά ξεκούραση?

Οχι στην μερικη ρηξη δυστηχως δεν ηταν μονο ξεκουραση. Αφου πηγα στον γιατρο και με εστειλε για μαγνητικες πηρα xefo και norgesic για 1 εβδομαδα περιπου ισως και παραπανω μεχρι να ηρεμησω απο τον πονο και μετα 10 φυσιοθεραπειες οπου μου εκαναν laser,υπερηχους και ασκησεις με το λαστιχο κρατησαν περιπου 3 εβδομαδες. Μετα απο αλλες 2 εβδομαδες αφου εκανα τις ασκησεις με το λαστιχο και στο σπιτι , μπηκα στο γυμναστηριο. Στο γυμναστηριο το πηγα τουλαχιστον 1 μηνα βγαζοντας εκτος οτι ασκηση με ενοχλουσε στον ωμο (πιεσεις,επιπλινη κ.τ.λ) και γενικα αν ηταν να κανω καποια απο αυτες τι ασκησεις τις εκανα με γυναικεια κιλα. Δεν σταματησα τα λαστιχα για τουλαχιστον αλλους 4 μηνες. Η ολη φαση για να ισιωσω τελειως μου πηρε κανα 8 μηνο.

Ασε που μετα απο κατι τετοιο φοβασε να μπεις κανονικα. Μεγαλο ζορι η ολη φαση γι αυτο και απο τοτε προσεχω παρα πολυ.

Συμπτωματα μιας μερικης ρηξης ειναι μυικοι σπασμοι και ο πονος , αρκετος δεν μπορεις να κοιμηθεις η να ακουμπησεις καν καλα στο καθισμα του αυτοκινητου  και πληρη αδυναμια στο τραυματισμενο χερι , για να καταλαβεις κανω δικεφαλα με 20κιλα και στο τραυματισμενο χερι σηκωνα μεχρι 5 κιλα δεν μπορουσα παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που λέτε μάγκες απο την Παρασκευή που έκανα πόδια ακόμα πιασμένος ... 

δεν ξαναφήνω off στα πόδια ο κόσμος να χαλάσει , θα ξανακάνω ότι έκανα πριν σε περίπτωση που πάνε για off , ένα σακί άμμο ή τσιμέντο στους ώμους και squat 

 

αχχαχαχα , έτσι να σπάσει λίγο η ατμόσφαιρα :3

 

Τις ημέρες που ξεκουράζεις τα πόδια, δοκίμασε να κάνεις μικρές και μη απαιτητικές διαδρομές με το ποδήλατο - απλά να γυρίζουν τα πόδια σου, που λέει η κουβέντα.

 

@Mitsos_the_Great: η ερώτησή σου δεν έχει απάντηση. Υπάρχουν έρευνες που υποστηρίζουν και τις δύο απόψεις (ναι/όχι στο πρωινό πριν την αεροβική). Σε αυτό το thread, υπάρχουν μέλη που "δούλεψε" το "'όχι πρωινό" και σε άλλα όχι. Για καλύτερη εστίαση στην απώλεια βάρους, βρες έναν πίνακα που είχε ανεβάσει ο Mau-Maus πριν καμιά δεκαριά σελίδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...