Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια πρωτεινη με ημερομηνια ληξης Μαη 16.Απο Σεπτεμβρη αρχιζω γυμναστικη ξανα, εχει θεμα με τις υψηλες θερμοκρασιες?Την εχω σε ντουλαπι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Φίλε Rpanagos, είχα το πρόβλημα που έχεις πριν απο κανα μήνα, απλά απο ότι κατάλαβα εσένα δεν είναι τό σοβαρό όσο το δικό μου όπότε πρόσεξε το τώρα που είναι νωρίς. Το ξεπέρασα κάνοντας ενδυνάμωση με λάστιχο.

Μπορείς να κάνεις και front με λάστιχο. 20-25 επαναλήψεις, 4-5 σετ. Αν δείς οτι δεν μπορείς σταματάς σε λιγότερες εννοείται, πειραματίσου.

Επίσης απέφυγε για κανα μήνα ότι εφαρμόζει πολύ πίεση στους ώμους (πιέσεις με μπάρα, τροχαλία για πλάτη κλπ), βρίσκεις πολύ άνετα εναλλακτικές. Τέλος απέφευγε να κοιμάσαι στο πλευρό του ώμου που έχεις τραυματιστεί.

Eιμαι αρχαριος μην νομιζεις οτι σηκωνω πολλα κιλα...

 

Και οτι κανω το κανω στο σπιτι οχι σε γυμναστηριο(προς το παρον).

 

Να φανταστεις αυτο το επαθα με βαρακι λιγων κιλων (δεν λεω ποσα γιατι θα με κραξετε :P )

 

Σορρυ που αργησα να απαντησω...δεν το ειχα δει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το ίδιο θέμα στους αγκώνες όταν κάνω τρικέφαλα.

Δεν ακούω "κρακ" αλλά νιώθω ένα πράγμα σαν τίναγμα νεύρου σε κάθε επανάληψη και έναν ελαφρύ πόνο παράλληλα..

 

Θα βοηθήσει κάποια από τις παραπάνω ασκήσεις λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το ίδιο θέμα στους αγκώνες όταν κάνω τρικέφαλα.

Δεν ακούω "κρακ" αλλά νιώθω ένα πράγμα σαν τίναγμα νεύρου σε κάθε επανάληψη και έναν ελαφρύ πόνο παράλληλα..

 

Θα βοηθήσει κάποια από τις παραπάνω ασκήσεις λέτε?

Εσενα μαλλον ειναι τενοντιτιδα.Ειχα και γω ενοχλησεις στους αγκωνες (στο πισω μερος) ειδικα οταν εκανα γαλλικες και ο γιατρος ειπε ελαφρια τενοντιτιδα.Ξεκουραση και σωστο φορμ στις ασκησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα μαλλον ειναι τενοντιτιδα.Ειχα και γω ενοχλησεις στους αγκωνες (στο πισω μερος) ειδικα οταν εκανα γαλλικες και ο γιατρος ειπε ελαφρια τενοντιτιδα.Ξεκουραση και σωστο φορμ στις ασκησεις.

 

Δεν νομίζω να είναι τενοντίτιδα γιατί το έχω εδώ και 1+ χρόνο απλά εδώ και καιρό είχα σταματήσει να αθλούμαι και γιαυτό δεν εμφανιζόταν.

Τώρα που ξανάρχισα, πάλι τα ίδια...

 

Πιστεύω ότι με καλό ζέσταμα και με σωστή άσκηση (χωρίς υπερβολές) θα στρώσει αλλά θα ήθελα και την άποψη κάποιου από εδώ που ίσως έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι καλύτερο να τρώμε πρωινό πριν την αερόβια το πρωί ή όχι τελικά; Τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να μην χάσω μυικό ιστό;

Να πω ότι δεν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι τενοντίτιδα γιατί το έχω εδώ και 1+ χρόνο απλά εδώ και καιρό είχα σταματήσει να αθλούμαι και γιαυτό δεν εμφανιζόταν.

Τώρα που ξανάρχισα, πάλι τα ίδια...

 

Πιστεύω ότι με καλό ζέσταμα και με σωστή άσκηση (χωρίς υπερβολές) θα στρώσει αλλά θα ήθελα και την άποψη κάποιου από εδώ που ίσως έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο.

Αν θες να το ρισκαρεις και να το ζοριζεις, καλως..it's up to you.

Να προσεχεις το ανοιγμα των αγκωνων στις ασκησεις τρικεφαλου, εμενα αυτο επαιξε κυριο ρολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το ρισκαρεις και να το ζοριζεις, καλως..it's up to you.

Να προσεχεις το ανοιγμα των αγκωνων στις ασκησεις τρικεφαλου, εμενα αυτο επαιξε κυριο ρολο.

Όχι, δεν με κατάλαβες!

Δεν σκοπεύω να το ζορίσω απλά δεν νομίζω ότι υπάρχει τενοντίτιδα που να κρατάει τόσο και στην καθημερινότητά μου να μην εμφανίζει το παραμικρό. Υποθέτω ότι είναι από την έλλειψη άσκησης αλλά προτού αρχίσω τις πιο σκληρές προπονήσεις θα περάσω και από έναν ορθοπεδικό..

 

Αυτό με το άνοιγμα των αγκώνων μου το είχε πει πιο παλιά και ο γιατρός. Απλά, έχω μια απορία : Κάνω κανονικά την άσκηση μέχρι λίγο πριν το σημείο που κάνει το τίναγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ολο και κατι θα γινετε δεν νομιζω να τον χαλαει να σου πει ενα ποσο για μια βδομαδα.Θα ρωτησω αιγαλεω μενει ενας φιλος μου που παει εκει τζιμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν με κατάλαβες!

Δεν σκοπεύω να το ζορίσω απλά δεν νομίζω ότι υπάρχει τενοντίτιδα που να κρατάει τόσο και στην καθημερινότητά μου να μην εμφανίζει το παραμικρό. Υποθέτω ότι είναι από την έλλειψη άσκησης αλλά προτού αρχίσω τις πιο σκληρές προπονήσεις θα περάσω και από έναν ορθοπεδικό..

 

Αυτό με το άνοιγμα των αγκώνων μου το είχε πει πιο παλιά και ο γιατρός. Απλά, έχω μια απορία : Κάνω κανονικά την άσκηση μέχρι λίγο πριν το σημείο που κάνει το τίναγμα?

Εμενα παντως με ειχε πει οτι ηταν ελαφρια τενοντιτιδα και γιαυτο φαινοταν μονο οταν το ζοριζα εκεινο το σημειο.

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις με την τελευταια σου ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που λετε τενοντιτιδα... Ανεβαινω στο διαδρομο κανω 2' στο 4.5 και κατεβαινω βριζοντας καθε τοσο Χαχα. Γελαω το χω παρει στο ψιλό για να μη κλαιω.

 

Λοιπον εγω οταν ειχα τον ωμο μου με βοηθησε πολυ να κανω ζεσταμα με λαστιχα. Καλο το να μπαινεις με λιγοτερα κιλα στην ασκηση αλλα το λαστιχο ειναι αλλη φαση, μπαινει το ερέθισμα προοδευτικά. Εκανα ασκησεις για εσω και εξω στροφή .

Οπως ειπε λοιπον ο aek +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι εννοεις με την τελευταια σου ερωτηση.

 

Την άσκηση την ξεκινάω χωρίς πρόβλημα, απλά όταν τεντώνω το χέρι πάνω από μία συγκεκριμένη γωνία τότε "τινάζει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άσκηση την ξεκινάω χωρίς πρόβλημα, απλά όταν τεντώνω το χέρι πάνω από μία συγκεκριμένη γωνία τότε "τινάζει".

Εννοεις οταν πας να σηκωσεις τα κιλα προς τα πανω ετσι? Δοκιμασες να παιξεις και με αλλο ανοιγμα στους αγκωνες?

Εγω το προβλημα το ειχα στο κατεβασμα κυριως, αλλα το διορθωσα αφου χαμηλωσα λιγο τα κιλα, εφτιαξα την κινηση μου (απομονωσα καλυτερα τον μυ) και εκλεισα τους αγκωνες.Ενας γνωστος μου βολευεται να την κανει σε επικλινη παγκο, δες το κ αυτο.

Και δεν ειναι αναγκη να τεντωνεις το χερι σου τερμα στο σηκωμα, δες με το μυαλο σου μεχρι ποιο σημειο δουλευει ο τρικεφαλος και που πιανεις την πληρη διαστολη και κρατα το σε εκεινο το ευρος κινησης.

 

Στην τελικη, οι γαλλικες με μπαρα δεν ειναι φτιαγμενες για ολους, γι'αυτο μπορεις να τις κανεις με αλτηρες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...