Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου ειναι το μισο σωμα ρε πρεπει να σαι βλακας για να μην κανεις ποδια

 

ασχημουλα ε?

Αυτη μ'αρεσει πιο πολυ απο ροντα.Εχει παιξει και σε ταινιες? Κατι μου θυμιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αυτη μ'αρεσει πιο πολυ απο ροντα.Εχει παιξει και σε ταινιες? Κατι μου θυμιζει

Μοιάζει με αυτή που παίζει στο Thor αλλά δεν πρέπει να είναι. Πανέμορφη και εκείνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 εβδομαδες ειναι κλειστο το gym,τι θα μποορουσα να κανω για συντηρηση?3-4 μερες θα λειχψ για διακοπουλες και για κανα μπανακι,αλλα μετα τι?Καθομαι?

Λεω για σχοινακι,και jumps σε καμια καρεκλα για ποδια κτλ,μεχρι να πεσω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 εβδομαδες ειναι κλειστο το gym,τι θα μποορουσα να κανω για συντηρηση?3-4 μερες θα λειχψ για διακοπουλες και για κανα μπανακι,αλλα μετα τι?Καθομαι?

Λεω για σχοινακι,και jumps σε καμια καρεκλα για ποδια κτλ,μεχρι να πεσω κατω.

Push ups βαθιά squat χωρις μπάρα με πολλές επαναλήψεις κάνα pull up αν έχεις το μηχάνημα. Έχει και κάτι ωραία προγράμματα hiit ladder στο YouTube με ένα ασταμάτητο 20λεπτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θελω την συμβουλη σας μιας και ειστε ποιο εμπειροι απο εμενα...

Οταν κανω ανοιγματα με αλτηρες στους ομους μου καταλαβαινω κατι απο τους τενοντες(?) να μετακινουνται...και οι συνεπειες ειναι να ακουγωνται κρακ κρακ απο τον ομω..

Τις προαλες δεν εκανα ζεσταμα και μπηκα κατευθειαν για ανοιγματα αλλα με λιγα κιλα..

Τα κρακ κρακ συνεχιζονταν οσπου οταν τελειωσα την γυμανστικη και παγωσα, οταν σηκωνα το χερι πανω(κατακορυφα) με ποναγε ελαχιστα το σημειο που εκανα τα κρακ κρακ..στο κεντρο του ομου ειναι αυτο το σημειο..

Με λιγο ψαξιμο στο net καταλαβα πως ισως ειναι τενοντιτιδα..αλλα σε μικρο βαθμο.


Και τωρα ειναι που θελω την γνωμη σας..
Το εχει παθει κανεις αυτο?
Τωρα θα πρεπει να κοψω εντελως τις κινησεις απο το συγκεκριμενο σημειο...οπως και τα βαρη?
Θα μπορουσε να ειναι αρθρικο και οχι απο τενοντα?Δηλαδη να με ποναει η αρθρωση απο τα κρακ κρακ...γιατι δεν μπορω να καταλαβω ακριβως απο που προερχεται ο πονος..

Οταν σηκωνω το χερι και το κατεβαζω καταλαβαινω μια "κινηση" απο τους τενοντες σαν ο ενας να περναει πανω απο τον αλλο..οταν κανει αυτη την κινηση με ποναει αυτο το σημειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θελω την συμβουλη σας μιας και ειστε ποιο εμπειροι απο εμενα...

 

Οταν κανω ανοιγματα με αλτηρες στους ομους μου καταλαβαινω κατι απο τους τενοντες(?) να μετακινουνται...και οι συνεπειες ειναι να ακουγωνται κρακ κρακ απο τον ομω..

 

Τις προαλες δεν εκανα ζεσταμα και μπηκα κατευθειαν για ανοιγματα αλλα με λιγα κιλα..

 

Τα κρακ κρακ συνεχιζονταν οσπου οταν τελειωσα την γυμανστικη και παγωσα, οταν σηκωνα το χερι πανω(κατακορυφα) με ποναγε ελαχιστα το σημειο που εκανα τα κρακ κρακ..στο κεντρο του ομου ειναι αυτο το σημειο..

 

Με λιγο ψαξιμο στο net καταλαβα πως ισως ειναι τενοντιτιδα..αλλα σε μικρο βαθμο.

 

 

Και τωρα ειναι που θελω την γνωμη σας..

Το εχει παθει κανεις αυτο?

Τωρα θα πρεπει να κοψω εντελως τις κινησεις απο το συγκεκριμενο σημειο...οπως και τα βαρη?

Θα μπορουσε να ειναι αρθρικο και οχι απο τενοντα?Δηλαδη να με ποναει η αρθρωση απο τα κρακ κρακ...γιατι δεν μπορω να καταλαβω ακριβως απο που προερχεται ο πονος..

 

Οταν σηκωνω το χερι και το κατεβαζω καταλαβαινω μια "κινηση" απο τους τενοντες σαν ο ενας να περναει πανω απο τον αλλο..οταν κανει αυτη την κινηση με ποναει αυτο το σημειο..

Αυτο το ειχα και γω με εναν φιλο οταν ξεκινησαμε τη γυμναστικη με βαρη, οντας τελειως απειροι μπαιναμε στα μαξ κιλα μας με ελαχιστο ζεσταμα.Ο φιλος μου ειχε φτασει σε φαση να κανει σαν γραναζι ο ωμος οποτε τον κουνουσε (εμενα ευτυχως οχι σε τετοιο σημειο) και να τον ποναει ακομα και στις πιο "ευκολες" ασκησεις.Βεβαια αυτος εκανε και μαλακια γιατι ηταν πορωμενος με το στηθος και καθε μερα εκανε και λιγα σετ παγκο, ασχετα με το τι γυμναζε.

Κατσαμε καμια βδομαδα+ οφφ απο τα βαρη, μονο αεροβικη, κοιλιακους/ραχιαιους και ποδια, μεχρι να νιωσουμε λιγο καλυτερα και μετα καναμε πολυ καλο ζεσταμα πριν ξεκινησουμε, ειδικα σε στηθος/ωμους.

Οπως ειχε γραψει και η δημητρα, πρεπει να κανεις ασκησεις για τα rotator cuffs (δες utube) και κανα ανοιγμα.Επισης, καλο ζεσταμα με λιγα κιλα (η και σκετη μπαρα) και πολλη δουλεια στο να πετυχαινεις σωστα την εκτελεση της καθε ασκησης ΠΡΙΝ φορτωσεις κιλα.Κανε οσα σετ νιωθεις οτι χρειαζεσαι μεχρι να παρεις τον αερα και να νιωθεις τη μυικη ομαδα να αρχισει να δουλευει.

 

Πανε και σε εναν ειδικο ομως, γιατι αν ειναι οντως τενοντιτιδα θελει ξεκουραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πανε και σε εναν ειδικο ομως, γιατι αν ειναι οντως τενοντιτιδα θελει ξεκουραση.

Ναι η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα ζεσταμα...η εκανα αλλα για πολυ λιγο..

 

Προς το παρον ξεκουραση και βλεπουμε..

 

Μπορεις να μου βρεις καποιο βιντεακι για ζεσταμα? :)

Η τελος παντον το δικο σου ζεσταμα πριν τα βαρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες κανω για τα rotator cuffs

 

 

και αναλογως τι μυικη ομαδα θα γυμνασω, κανω και τις αναλογες ασκησεις (με λιγα κιλα) στην αρχη για να βγαλω την κινηση σωστα και να αρχιζουν οι μυς να δουλευουν.

Π.χ πριν μπω πιεσεις για στηθος, θα κανω με λιγα κιλα καμια 3-4 σετ για ζεσταμα, χωρις ομως να κουραστω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αυτος με κλεβει !

να κανετε ολοι αυτη που κανει στο 1.00 η με μικρους αλτηρες η με αυτα που κραταει  , πολλες επαναληψεις

αλεξ αυτην εννοουσα ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την ερχόμενη εβδομάδα δεν θα επισκεφτώ γυμναστήριο (παρ'όλο που είναι ανοιχτό). Βδομάδα που να έχω καθίσει απο τον Οκτώμβρη που ξεκίνησα δεν υπάρχει (4 φορές την εβδομάδα μ.ο. πήγαινα).

Έχω κλατάρει άσχημα και θα μου κάνει καλό πιστεύω να σταματήσω έτσι λίγο. Με ενοχλεί πολύ κι η μέση τελευταία κι είναι ένας παραπάνω λόγος.

 

Φίλε Rpanagos, είχα το πρόβλημα που έχεις πριν απο κανα μήνα, απλά απο ότι κατάλαβα εσένα δεν είναι τό σοβαρό όσο το δικό μου όπότε πρόσεξε το τώρα που είναι νωρίς. Το ξεπέρασα κάνοντας ενδυνάμωση με λάστιχο.

Μπορείς να κάνεις και front με λάστιχο. 20-25 επαναλήψεις, 4-5 σετ. Αν δείς οτι δεν μπορείς σταματάς σε λιγότερες εννοείται, πειραματίσου.

Επίσης απέφυγε για κανα μήνα ότι εφαρμόζει πολύ πίεση στους ώμους (πιέσεις με μπάρα, τροχαλία για πλάτη κλπ), βρίσκεις πολύ άνετα εναλλακτικές. Τέλος απέφευγε να κοιμάσαι στο πλευρό του ώμου που έχεις τραυματιστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 εβδομαδες ειναι κλειστο το gym,τι θα μποορουσα να κανω για συντηρηση?3-4 μερες θα λειχψ για διακοπουλες και για κανα μπανακι,αλλα μετα τι?Καθομαι?

Λεω για σχοινακι,και jumps σε καμια καρεκλα για ποδια κτλ,μεχρι να πεσω κατω.

Να πληρωσεις μια βδομαδα σε αλλο τζιμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...