Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αυτο το ακουω πολυ συχνα και αρχιζω να φοβαμαι λιγο.Δηλαδη εμεις των 90's που δεν εχουμε δουλεια μπαμπα-μαμα πρεπει να ξεκουμπιστουμε ολοι?

 

αυτο ειναι προσωπικη επιλογη και το τι θελει ο καθενας για τον εαυτο του.

 

Εγω πιστευω οτι αξιζω περισσοτερα απο αυτα που μπορει να μου προσφερει η Ελλαδα οποτε το να μεινω εδω δεν ειναι καν επιλογη.

Αν εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα αλλα ο καθε ενας μας) προτιμας να μεινεις εδω να δουλευεις για 500€ χωρις να ξερεις αν αυριο θα χεις δουλεια, ποτε θα πληρωθεις, ποσα θα πρεπει να πληρωσεις κτλ και χωρις να εχεις δυνατοτητα να εχεις μια αξιοπρεπη ζωη δεκτο αλλα μην αρχιζεις μετα τα περι πατριδας, ηθικης κτλ! (ξαναλεω δεν μιλαω για σενα προσωπικα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

αυτο ειναι προσωπικη επιλογη και το τι θελει ο καθενας για τον εαυτο του.

 

Εγω πιστευω οτι αξιζω περισσοτερα απο αυτα που μπορει να μου προσφερει η Ελλαδα οποτε το να μεινω εδω δεν ειναι καν επιλογη.

Αν εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα αλλα ο καθε ενας μας) προτιμας να μεινεις εδω να δουλευεις για 500€ χωρις να ξερεις αν αυριο θα χεις δουλεια, ποτε θα πληρωθεις, ποσα θα πρεπει να πληρωσεις κτλ και χωρις να εχεις δυνατοτητα να εχεις μια αξιοπρεπη ζωη δεκτο αλλα μην αρχιζεις μετα τα περι πατριδας, ηθικης κτλ! (ξαναλεω δεν μιλαω για σενα προσωπικα)

μόνο που η πλειοψηφία δεν προτιμά να μείνει,  θέλει να φύγει αλλα δεν μπορεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μόνο που η πλειοψηφία δεν προτιμά να μείνει,  θέλει να φύγει αλλα δεν μπορεί

το δεν μπορει πολλες φορες ειναι "δεν θελω να χασω την καλοπεραση" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η καλοπέραση πια ειναι ? τα 500 ευρώ και οσα ειπες παραπάνω ?

οι νεοι δεν εχουν να πιουν καφε ρε σπεκτ που θα βρούνε τα εισιτήρια έστω για να την κάνουν ?

αντε να πουμε καμια μαλακια για βάρη γιατι θα κλειδωθεί και αυτό ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαραδεκτη λογικη για μενα τοσα χρονια ηταν καλη η ελλαδα που περναγαμε καλα τωρα στα δυσκολα οπου φυγει φυγει στα αρχιδια μας.Φυγετε ολοι δεν πειραζει εμεις θα μεινουμε.Αφου αξιζετε παραπανω τ μην ερχεστε εδω να μεινετε εκει που δουλευετε και ζειτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο που η πλειοψηφία δεν προτιμά να μείνει,  θέλει να φύγει αλλα δεν μπορεί

 

Τσου, οι περισσότεροι ελληνες και ελληνιδες θελουν "παρεα" για να φυγουν. Ακομα και τωρα...

Απαραδεκτη λογικη για μενα τοσα χρονια ηταν καλη η ελλαδα που περναγαμε καλα τωρα στα δυσκολα οπου φυγει φυγει στα αρχιδια μας.Φυγετε ολοι δεν πειραζει εμεις θα μεινουμε.Αφου αξιζετε παραπανω το καλοκαιρι ομως μην ερχεστε εδω να μεινετε εκει που δουλευετε και ζειτε.

 

Στην ελλαδα δεν υπηρχε ποτε καλοπεραση. Μονο οι βολεμενοι και οι οικογενειες τους περναγαν και περνουν ακομα καλα. Αλλα για να ειμαστε politically correct Υπηρχε μια περιοδος απολυτης σπαταλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν υπηρχε?Πλακα κανεις.Ποσο χρονων εισαι?Εχω ενα σπιτι στο πορτο χελι και θυμαμαι σε καποια φαση κατεβαινα στο κεντρο και νομιζα οτι πηγα στο μονακο τα καγιεν διπλοπαρκαρισμενα λες και τα ειχανε για πεταμα αφου ενοιωθα φτωχος συγγενης κανονικα και τα οικονομικα της οικογενειας μου ηταν κααλ.Τελοσπαντων δεν θα μιλησουμε στα βαρη για οικονομικα ο τελευταιος να κλεισει την πορτα φυγετε ολοι με εκνευριζει απιστευτα αυτο το θεμα οχι οτι φευγουν αλλα οτι ριχνουν χολη για την πατριδα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η καλοπέραση πια ειναι ? τα 500 ευρώ και οσα ειπες παραπάνω ?

οι νεοι δεν εχουν να πιουν καφε ρε σπεκτ που θα βρούνε τα εισιτήρια έστω για να την κάνουν ?

αντε να πουμε καμια μαλακια για βάρη γιατι θα κλειδωθεί και αυτό ..

 

Καλοπέραση μπορεί να μην είναι η σωστή λέξη αλλά καταλαβαίνω τι λέει ο spect. Βόλεμα είναι η πιο σωστή λέξη. Ο μέσος Έλληνας νέος προτιμάει να ζει απο τα λεφτά των γονιών του και να μένει μαζί τους παρά να πάει να βρει δουλειά με 500 και να μένει σε κάποιο σπίτι με συγκάτοικο ας πούμε. Στο εξωτερικό είναι αρκετά σύνηθες για έναν νέο. Είναι λογικό να μην παίρνει τα λεφτά που θα παίρνει κάποιος με εμπειρία. Δεν είναι 500 ευρώ ο μισθός τους αλλά έξω έχουν και μεγαλύτερα ενοίκια. Απλά εκεί θέλουν να είναι ανεξάρτητοι και να μην βασίζονται στους γονείς. Το πρόβλημα στην Ελλάδα βέβαια είναι ότι δεν υπάρχουν μεγάλες προοπτικές εξέλιξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν υπηρχε?Πλακα κανεις.Ποσο χρονων εισαι?Εχω ενα σπιτι στο πορτο χελι και θυμαμαι σε καποια φαση κατεβαινα στο κεντρο και νομιζα οτι πηγα στο μονακο τα καγιεν διπλοπαρκαρισμενα λες και τα ειχανε για πεταμα αφου ενοιωθα φτωχος συγγενης κανονικα και τα οικονομικα της οικογενειας μου ηταν κααλ.

 

 

Τσου, οι περισσότεροι ελληνες και ελληνιδες θελουν "παρεα" για να φυγουν. Ακομα και τωρα...

 

Στην ελλαδα δεν υπηρχε ποτε καλοπεραση. Μονο οι βολεμενοι και οι οικογενειες τους περναγαν και περνουν ακομα καλα. Αλλα για να ειμαστε politically correct Υπηρχε μια περιοδος απολυτης σπαταλης.

 

τωρα που το σκεφτομαι επρεπε α ειχα γραψει Backed by the state...

 

=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαραδεκτη λογικη για μενα τοσα χρονια ηταν καλη η ελλαδα που περναγαμε καλα τωρα στα δυσκολα οπου φυγει φυγει στα αρχιδια μας.Φυγετε ολοι δεν πειραζει εμεις θα μεινουμε.Αφου αξιζετε παραπανω το καλοκαιρι ομως μην ερχεστε εδω να μεινετε εκει που δουλευετε και ζειτε.

sorry αλλα τόσα χρόνια δεν πέρναγα καλά(όπως κ αρκετοί άλλοι) , άλλοι περνάγανε καλά και τώρα καλούμε εγώ κ οι υπόλοιποι να πληρώσουμε τα σπασμένα. Για εμένα αυτή η λογική είναι απαράδεκτη μιας και πιστεύω πως όποιος σφάλει θα πρέπει να πληρώνει και τα σφάλματα, αυτός και κανένας άλλος. Επίσης πολλοί απο αυτούς που περνούσαν καλά έκαναν ένα σεβαστό stack και στις μπάλες τους , αράζουν κ θα αράζουν κράζοντας τους τεμπέληδες νέους που δεν πάνε να δουλέψουν για 300 euro 8ωρο ξέρω γω. 

 

Τσου, οι περισσότεροι ελληνες και ελληνιδες θελουν "παρεα" για να φυγουν. Ακομα και τωρα...

χμμμ ίσως σε αρκετές περιπτώσεις να ισχύει και αυτό , γιατι δεν ξέρω αν έχουμε μάθει στην καλοπέραση αλλα αυτό που δεν έχουμε μάθει πραγματικά είναι να στεκόμαστε μόνοι μας. Πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο και το ντάντεμα απο τις οικογένειες , καμία σχέση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες του εξωτερικού που πχ στα 18 τα παιδιά φεύγουν απ το σπίτι ενώ εδώ φτάνουμε 30+ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και η καλοπέραση πια ειναι ? τα 500 ευρώ και οσα ειπες παραπάνω ?

οι νεοι δεν εχουν να πιουν καφε ρε σπεκτ που θα βρούνε τα εισιτήρια έστω για να την κάνουν ?

αντε να πουμε καμια μαλακια για βάρη γιατι θα κλειδωθεί και αυτό ..

δεν ειπα οτι αυτα ειναι η καλοπεραση αλλα εχουν μαθει ακομη και αν δεν εχουν να φανε καφε-ποτα κτλ και καθε βραδυ εξω ! αυτα δεν κοβονται ο κοσμος να χαλασει. Κανεις οικονομια οσο μπορεις και φευγεις καποια στιγμη. σε 5 μηνες,σε ενα χρονο, σε δυο αλλα φευγεις.!

 

Απαραδεκτη λογικη για μενα τοσα χρονια ηταν καλη η ελλαδα που περναγαμε καλα τωρα στα δυσκολα οπου φυγει φυγει στα αρχιδια μας.Φυγετε ολοι δεν πειραζει εμεις θα μεινουμε.Αφου αξιζετε παραπανω τ μην ερχεστε εδω να μεινετε εκει που δουλευετε και ζειτε.

εγω προσωπικα παντα ηθελα να φυγω. Αργησε λιγο αλλα φευγω. Και ναι δεν δεν εχω στο μυαλο μου να γυρισω ξανα! (μιλαω για μενα παντα)

 

Τσου, οι περισσότεροι ελληνες και ελληνιδες θελουν "παρεα" για να φυγουν. Ακομα και τωρα...

 

Στην ελλαδα δεν υπηρχε ποτε καλοπεραση. Μονο οι βολεμενοι και οι οικογενειες τους περναγαν και περνουν ακομα καλα. Αλλα για να ειμαστε politically correct Υπηρχε μια περιοδος απολυτης σπαταλης.

ζεις αλλου εσυ μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπέραση μπορεί να μην είναι η σωστή λέξη αλλά καταλαβαίνω τι λέει ο spect. Βόλεμα είναι η πιο σωστή λέξη. Ο μέσος Έλληνας νέος προτιμάει να ζει απο τα λεφτά των γονιών του και να μένει μαζί τους παρά να πάει να βρει δουλειά με 500 και να μένει σε κάποιο σπίτι με συγκάτοικο ας πούμε. Στο εξωτερικό είναι αρκετά σύνηθες για έναν νέο. Είναι λογικό να μην παίρνει τα λεφτά που θα παίρνει κάποιος με εμπειρία. Και στο εξωτερικό κάπως έτσι είναι. Απλά εκεί θέλουν να είναι ανεξάρτητοι και να μην βασίζονται στους γονείς. Το πρόβλημα στην Ελλάδα βέβαια είναι ότι δεν υπάρχουν μεγάλες προοπτικές εξέλιξης.

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι με 1κ μπορουν να την βγαλουν 2 ατομα με τις ανυπαρκτες συγκοινωνιες και την παρανοικη φορολογια του κρατους. Επισης και στην αμερικη αρχιζει να αλλαζει αυτο και υπαρχουν απειρα αρθρα σχετικα με το γιατι οι Millennials δεν φευγουν απο το σπιτι/ δεν αγοραζουν σπιτι.

 

 

ζεις αλλου εσυ μαλλον

 

Προφανως, μιας και ζω στην Αττικη και οχι σε κανα μικρο χωριο or sth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...