Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανω ζεσταμα με λιγα κιλα για αρχη....μετα παω σε αυτα που θελω!

 

Απο κακο ζεσταμα ειναι?

ναι δες βιντεάκια με λάστιχα αντίστασης για ζέσταμα των στροφέων 

rotator cuff warm up exercises (resistance bands)

Η ΗΙΙΤ πάντα είναι απο 80% ΜΚΣ

 

Κανείς δεν μίλησε για HIIT μετά τα βάρη. Όποιος θέλει να ψάξει πληροφορίες για τη HIIT και το πότε είναι σωστό να γίνεται μπορεί να βρει πληροφορίες άμα ψάξει. Καλό είναι να γίνεται 2-3 φορές την εβδομάδα και όταν έχουμε βάρη την ίδια μέρα πρέπει να υπάρχει χρονική απόσταση κάποιων ωρών μεταξύ της HIIT και των βαρών.

 

Το καλύτερο για μένα για καύση λίπους είναι ο συνδυασμός HIIT με πιο χαμηλής έντασης προπόνησης.

για μένα το πακέτο που λες το δίνει το ΤΑΒΑΤΑ του Γιάννη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@ThomasG4 Το όλο νόημα του πίνακα είναι να δώσει μια γενική κατεύθυνση, δλδ ένας αρχάριος να έχει υπόψη του σε τι ένταση/ρυθμό χρειάζεται να δουλέψει κτλ, αν αρχίσουμε τις έρευνες και τι λέει η κάθε μια, πιο πιθανό είναι να αποθαρρυνθεί ένας αρχάριος παρά να βοηθηθεί.

 

Καλό για κάποιον αρχάριο είναι να επεξεργάζεται όλα τα δεδομένα και να ψάχνει μόνος του το τι είναι σωστό και όχι να παίρνει μασημένη τροφή imo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς που λέει ο Ζακ! Θωμά δεν διαφωνώ χίλια δυο διαφορετικά πρωτόκολλα υπάρχουν, πρώτα όμως μαθαίνεις την αλφαβήτα και μετά πας παρακάτω! Λυτά που γράφει το πίνακακι είναι γραμμένα σε όλα τα βιβλία φυσικής αγωγής, τα πρώτα , τα βασικά που μαθαίνεις είναι!

μασημενες τροφές και κατευθυνόμενες είναι πολλές ότι να ναι έρευνες και εξάλλου Καμία έρευνα δεν πρόκειται πότε να αναιρέσει το πίνακακι γιατί πολύ απλά πρόκειται για τα βασικά

1 συν 1 ίσον 2 για τέτοια φάση μιλάμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα το πακέτο που λες το δίνει το ΤΑΒΑΤΑ του Γιάννη

 

 Μα και το TABATA είναι πρωτόκολλο HIIT προπόνησης. Στην ουσία το ίδιο πράγμα είναι απλά στο TABATA έχεις κάποιο συγκεκριμένο χρονικό όριο για φουλ ένταση (20 δευτερόλεπτα) και για πιο χαλαρό ρυθμό (10 δευτερόλεπτα). Όταν εφαρμόζεται σε cardio (τρέξιμο, ποδήλατο, σχοινάκι) είναι πολύ απαιτητικό για κάποιον αρχάριο. Για αυτό είπα πιο πάνω ότι ένας αρχάριος καλύτερα είναι να προσαρμόσει το χρόνο ξεκούρασης για να είναι πιο μεγάλος απο το ρυθμό φουλ έντασης. Με το καιρό όταν βλέπει ότι συνηθίζει μπορεί να αλλάξει τους χρόνους.

Αυτό ακριβώς που λέει ο Ζακ! Θωμά δεν διαφωνώ χίλια δυο διαφορετικά πρωτόκολλα υπάρχουν, πρώτα όμως μαθαίνεις την αλφαβήτα και μετά πας παρακάτω! Λυτά που γράφει το πίνακακι είναι γραμμένα σε όλα τα βιβλία φυσικής αγωγής, τα πρώτα , τα βασικά που μαθαίνεις είναι!

μασημενες τροφές και κατευθυνόμενες είναι πολλές ότι να ναι έρευνες και εξάλλου Καμία έρευνα δεν πρόκειται πότε να αναιρέσει το πίνακακι γιατί πολύ απλά πρόκειται για τα βασικά

1 συν 1 ίσον 2 για τέτοια φάση μιλάμε !

 

Όπως είδες και πιο πάνω, ποτέ δεν αμφισβήτησα την εγκυρότητα του πίνακα που παρέθεσες. Απλά το post μου ήταν για να γίνει μια "ενημέρωση" επειδή βγαίνουν συνέχεια νεα δεδομένα με καινούριες έρευνες. Στης υψηλής έντασης προπόνηση υπάρχει το afterburn effect που στης χαμηλής έντασης είναι αρκετά μικρότερο. Και αυτό είναι fact, όπως και το πινακάκι που έβαλες. Απλά μέχρι τότε που είχαν βγει αυτά τα βιβλία δεν είχε διερευνηθεί αυτή η πτυχή.

 

btw Το μασημένη τροφή δεν το είπα για εσένα Maus. Εσύ καλά έκανες και το έβαλες για να βοηθήσεις κάποιους που είναι νέοι στο sport και δεν έχουν την εμπειρία που έχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μηνες γυμ. κανω προγραμμα 3*10 εκτοσ απο deadlifts squat kai παγκο που κανω 5*5...εκτος απο αυτες τις ασκησεις στις αλλες λες να το αλλαξω γτ δεν εχω δει τα αποτελεσματα που περιμενα...δλδ κανω κανενα super set...η να μπαινω απευθειας στην επομενη ασκηση ωστε να πετυχω το καψιμο..τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό για κάποιον αρχάριο είναι να επεξεργάζεται όλα τα δεδομένα και να ψάχνει μόνος του το τι είναι σωστό και όχι να παίρνει μασημένη τροφή imo.

 

Η διαφωνία μου έγκειται αφενός στο ότι θεωρώ το ΗΙΙΤ κάπως πιο προχωρημένο σαν πρωτόκολλο προπόνησης (δεν θα το πρότεινα σε κάποιον αρχάριο δλδ) και αφετέρου στο γεγονός ότι και μόνο που αρχίζει μια αναφορά σε έρευνες κτλ είναι αρκετά πιθανό το ενδεχόμενο ένας αρχάριος να χαθεί στους όρους ή/και στην μετάφραση.

 

Κατά τα λοιπά συμφωνούμε στο ότι καλό κάνει το ψάξιμο, απλά χρειάζεται λίγο μέτρο, ειδικά στην αρχή, για να αποφευχθεί το information overload.

 

@Φώτη λέμε διάφορα για να ξεχάσουμε τα χθεσινοβραδυνά :mad:.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφωνία μου έγκειται αφενός στο ότι θεωρώ το ΗΙΙΤ κάπως πιο προχωρημένο σαν πρωτόκολλο προπόνησης (δεν θα το πρότεινα σε κάποιον αρχάριο δλδ) και αφετέρου στο γεγονός ότι και μόνο που αρχίζει μια αναφορά σε έρευνες κτλ είναι αρκετά πιθανό το ενδεχόμενο ένας αρχάριος να χαθεί στους όρους ή/και στην μετάφραση.

 

Κατά τα λοιπά συμφωνούμε στο ότι καλό κάνει το ψάξιμο, απλά χρειάζεται λίγο μέτρο, ειδικά στην αρχή, για να αποφευχθεί το information overload.

 

@Φώτη λέμε διάφορα για να ξεχάσουμε τα χθεσινοβραδυνά :mad:.

 

Το HIIT μπορεί να προσαρμοστεί στο επίπεδο του αρχάριου. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι αρχάριοι ξεκινούν με υπερβολική αισιοδοξία και υπερβάλλουν εαυτό με αποτέλεσμα να τραυματίζονται. Μια χαρά μπορεί να γίνει HIIT απο αρχάριο απλά θέλει σωστή προσαρμογή ανάλογα με τις δυνατότητες καθενός. Μπορεί να το κάνει με μεγαλύτερο χρόνο ξεκούρασης και με το καιρό που συνηθίζει να μειώνει το χρόνο ξεκούρασης και να αυξάνει το χρόνο της υψηλής έντασης.

 

Η HIIT άμα γίνει σωστά σε συνδυασμό με χαμηλής έντασης μπορεί να είναι άκρως αποτελεσματική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η διαφωνία μου έγκειται αφενός στο ότι θεωρώ το ΗΙΙΤ κάπως πιο προχωρημένο σαν πρωτόκολλο προπόνησης (δεν θα το πρότεινα σε κάποιον αρχάριο δλδ) και αφετέρου στο γεγονός ότι και μόνο που αρχίζει μια αναφορά σε έρευνες κτλ είναι αρκετά πιθανό το ενδεχόμενο ένας αρχάριος να χαθεί στους όρους ή/και στην μετάφραση.

 

Κατά τα λοιπά συμφωνούμε στο ότι καλό κάνει το ψάξιμο, απλά χρειάζεται λίγο μέτρο, ειδικά στην αρχή, για να αποφευχθεί το information overload.

 

@Φώτη λέμε διάφορα για να ξεχάσουμε τα χθεσινοβραδυνά :mad:.

Οι αρχάριοι κανουν χιιτ έτσι και αλλιώς. Λίγο περπάτημα λίγο τρέξιμο.

 

Το προχωρημένος και αρχάριος διαφέρουν στην ένταση στον όγκο προπόνησης κτλ κατά τα άλλα ισχύουν τα ίδια για όλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ρύζι μπιφτέκια απο κοτόπουλο ομελέτα ντομάτα αγγούρι κρεμμύδια  ολα μαζί στο αντικολλητικο και μετά στην κοιλιά το φαγα σχεδόν ολο μιλάμε  !  πω ρε  έσκασα πάω για περπάτημα  επειγόντως !!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορειτε και μαγειρευετε   σας ζηλευω,  εγω βαριεμαι και μονο στην ιδεα ,βασικα πιστευω πως αν κατσω να ασχοληθω δεν θα μου αρεσει  ας ειναι καλο θα με ξενερωσει επειδη το εφτιαξα εγω .

Ειναι σαν τον καφε στο μυαλο μου δεν  εχω φτιαξει ποτε δικο μου ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορειτε και μαγειρευετε   σας ζηλευω,  εγω βαριεμαι και μονο στην ιδεα ,βασικα πιστευω πως αν κατσω να ασχοληθω δεν θα μου αρεσει  ας ειναι καλο θα με ξενερωσει επειδη το εφτιαξα εγω .

Ειναι σαν τον καφε στο μυαλο μου δεν  εχω φτιαξει ποτε δικο μου ...

 

Τα ίδια ακριβώς και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 κλάμα 

https://www.facebook.com/MDSBroScience/videos/vb.478542572170566/1075578445800306/?type=2&theater

 

Πως μπορειτε και μαγειρευετε   σας ζηλευω,  εγω βαριεμαι και μονο στην ιδεα ,βασικα πιστευω πως αν κατσω να ασχοληθω δεν θα μου αρεσει  ας ειναι καλο θα με ξενερωσει επειδη το εφτιαξα εγω .

Ειναι σαν τον καφε στο μυαλο μου δεν  εχω φτιαξει ποτε δικο μου ...

καλά κ εγώ που μαγείρευα έχω κάτι καιρούς, μόδα ήταν πέρασε(δε δούλευα κιόλας τότε δεν είχα τι να κάνω) ,τώρα βαριέμαι κάργα , αν αναγκαστώ να ξαναμαγειρέψω εγώ θα φτιάχνω καμια κατσαρόλα ρύζι , κανα ταψί πατάτα και κανα ταψί κρέας κ θα τρώω όλη την εβδομάδα , μονοφαγία κάργα , βαριέμαι , δε θέλω δε θέλω να βλέπω κουζίνα , ΔΕΕΕΕΕΕΕΕ ΜΠΟΟΟΟΟΟΟΟΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ χαχχαχαχαχαχααχ

κ βλέπω τι επιλογές υπάρχουν αν ζεις σε άλλες χώρες (πχ έχω δει σε hodgetwins ) και μου γυρνάει το μυαλό 
50000 χρόνια πίσω σε αυτά η χώρα μας 
καλά τι λέω , εδώ είχα ψάξει όλα τα μεγάλα super market της Αχαΐας και δεν έβρισκα ασπράδι σε μπουκάλι τι να λέμε   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορειτε και μαγειρευετε   σας ζηλευω,  εγω βαριεμαι και μονο στην ιδεα ,βασικα πιστευω πως αν κατσω να ασχοληθω δεν θα μου αρεσει  ας ειναι καλο θα με ξενερωσει επειδη το εφτιαξα εγω .

Ειναι σαν τον καφε στο μυαλο μου δεν  εχω φτιαξει ποτε δικο μου ...

 

εχεις ζήσει ποτέ μόνος? Αν όχι θα καταλάβεις πως :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...