Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

σωκρατη δεν θελω να παρω. απλα συζηταμε για το αν ειναι φυσικα και αν προσφερουν κατι στην γυμναστικη

 

δημητρα αν υπαρχει δεντρο που ο καρπος του ειναι σκονη πρωτεινης τοτε ναι ειναι φυσικο.

το να παρεις βιταμινη C απο πορτοκαλι ειναι φυσικο να παρεις βιταμινη C απο ταμπλετα,σκονη κτλ οχι δεν ειναι φυσικο!

 

τα ξερω για την κοιλια. κανω καιρο γυμναστικη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ξερω οτι ειναι το τελευταιο που θα φυγει και ξερω οτι πρεπει να κοψεις πολλα :P

 

το θεμα με την κρεατινη ειναι οτι θα σου δωσει "ψευτικη" δυναμη για οσο διαστημα την παιρνεις.

αλλα απο αυτη την ψευτικη δυναμη επειδη θα μπορεσεις να ανεβεις στην προπονηση θα φτιαξεις και λιγους μυς οι

οποιοι θα μεινουν και μετα τις κρεατινες :)

 

@bosei

 

ολα τα αμινοξεα κτλ που διασπα απο τις τροφες. εκει αναφερομαι. χρησιμοποιησα λαθος λεξει πριν. 

 

@δημητρα 

φυσικο ειναι οτιδιποτε παραγει η φυση απο μονη της. ολα τα αλλα που εχουν υποστει χημικη επεξεργασια δεν ειναι φυσικα.!

Τι ψέυτικη δύναμη...μιά χαρά αληθινή είναι. Εγώ σου λέω ότι με την κρεατίνη πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα τέλεια για να έχεις κέρδοι και να σου μείνουν κιόλλας αλλά και πάλι θα είναι πολύ δύσκολο να αξιολογήσεις ότι τα κέρδη είναι από την κρεατίνη.

 

Όσο για το τι είναι φυσικό και τι όχι εγώ μπορώ να σου πω ότι φυσικό θεωρώ το στοιχείο το οποίο υπάρχει στη φύση και απλά το παίρνω ξεχωριστά μέσω ενός συμπληρώματος. 

 

Η κρεατινη ειναι ενα τιποτα.Ουτε μυς βαζει[μυς με νερα ],ουτε πολυ δυναμη θελει[περισσοτεο σε κανει να εσθανεσε δυνατοτερος ,ψυχολογικα και μονο].Αμα εχεις λεφτα για πεταμα παρε,οι διαφορες που θα δεις ειναι παρα παρα παρα πολυ μικρες.

Μπορεί σε εσένα να μην δουλεύει, υπάρχουν μερικοί άνθρωποι που δεν τους "πιάνει". Εμένα προσωπικά μου ανεβάζει την δύναμη. Η κρεατίνη (μονουδρική) είναι από τα λίγα συμπληρώματα που όντως δουλεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

λεω ψευτικη γιατι διαρκει για οσο παιρνεις κρεατινες. αν σταματησεις δεν θα εισαι το ιδιο με πριν!

 

με τη λογικη σου δεν υπαρχει σχεδον τιποτα χημικο τοτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Πρωτεϊνη και η Βιταμίνη D που τα παίρνουμε ως συμπλήρωμα δεν είναι φυσικά;;;;

 

όσο για το λίπος στη κοιλιά, πρέπει να κάνεις και γυμναστική και διατροφή. ακόμα και το λίπος να χαθεί, η κολιά σου θα είναι σα ζελεδάκι, πρέπει να σφίξει.

η κοιλιά δεν σφίγγει, ούτε συσφιξη υπάρχει. Αυτό ειναι μια ορολογία που έχουν δώσει.

 

για να μην ειναι η κοιλιά ζελεδάκι θα πρέπει να 

 

μην έχεις

χαλαρό δέρμα (απότομη αυξομείωση κιλών)

λίπος (συνολικό ξαναλέω , δεν γίνετε να χάσεις τοπικά δεν πα να εισαι ο chuck norris)

κατακράτηση υγρών (μερικοί/μερικές έχουν θέμα)

και τέλος να έχεις γυμνασμένους/ανεπτυγμένους τους μυς στην κοιλιά σου ώστε να μην ειναι πχ τόσοι () αλλα τόσοι (////) και να μπορείς να τους πιάνεις , όχι να τους ψάχνεις :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω ψευτικη γιατι διαρκει για οσο παιρνεις κρεατινες. αν σταματησεις δεν θα εισαι το ιδιο με πριν!

 

με τη λογικη σου δεν υπαρχει σχεδον τιποτα χημικο τοτε!

Ναι...μάλλον παροδική εννοείς.

 

Δεν σου είπα ότι ασπάζομαι την λογική αυτή. Σου έδωσα μία ακόμη άποψη. Γενικά δεν έχει νόημα για το αν είσαι "φυσικός" ή όχι γιατί όλα εξαρτόνται από την σκοπιά του άλλου. Οπότε ας κάτσουμε να τα βρούμε με τον εαυτό μας τι είμαστε και ας αφήσουμε να μας λένε όπως να 'ναι οι άλλοι...λες κι έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ χαίρομαι που έχουμε το nicoc Που έχει  πάει και τις ουσίες ένα βήμα παραπέρα  και έχουμε και μια γνώμη.

 

Tωρα για ασάνες από κόμπρα σε σκύλο κλασικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα σωματα αποδιδουν καλυτερα απο αλλα.

 

 

Τον βλεπεις και απορεις τι παιρνει αυτος, αλλα μπορει απο φυσικου του να εχει τετοια αναπτυξη, απλα με την γυμναστικη να δινει ωθησει στο σωμα του, ωστε να τουμπανιασει.

 

Το συμπληρωμα θα σου δωσει μονο αυτο που θες να παρεις και πολυ μικρη ποσοτητα απο τ'αλλα. Ενω στις τροφες δεν γινεται να απομωνοσεις μονο ενα συστατικο. Θα παρεις πχ 8 γρ πρωτεινη αλλα και 4 γρ υδατανθρακες κατι που ισως να μην θες..

 

Θελει πολυ πεισμα και υπομονη για να φτασεις σε ενα επιθυμητο σημειο, οπου μετα γινεται κορεσμος(δεν παει αλλο) και αποφασιζει να το συντηρησεις ή να πας παραπερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα με το να παιρνει οποιος θελει οτι θελει!

 

επισεις γυμναστικη κανω για εμενα και οχι για τους αλλους και οσο βλεπω οτι το σωμα μου μου αρεσει ειμαι ενταξει με αυτο οτι και να λενε οι αλλοι!!

 

ενα πραγμα που ελπιζω να καταλαβουν πολλοι στα γυμναστηρια (και δεν μιλαω για αυτους που ασχολουνται αλλα για τους νεους)

ειναι το τι δυνατοτητες εχει το σωμα τους. Να καταλαβουν τι μπορει να κανει το σωμα τους και να κοιταξουν να δουλεψουν σε αυτο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσατε το θέμα κρεατίνης και πρωτεϊνης να ρωτήσω κάτι και εγώ.

 

Τι γνώμη έχετε για τα άρθρα και έρευνες που υποστηρίζουν ότι πέρα από 70-120gr πρωτεϊνης την ημέρα δεν θα έχεις επιπλέον κέρδος σε άυξηση της μυικής μάζας?

 

Σαν παράδειγμα υποστηρικτών αναφέρω τον Layne Norton και τον Brad Pilon.

 

Ο πρώτος έχεις phd σε Nutritional Sciences με αρκετά ενδιαφέροντα άρθρα πάνω στο θέμα και

ο δεύτερος έχει βγάλει ένα βιβλίο για το πόση πρωτεϊνη χρειάζεται ο οργανισμός για την αύξηση της μυικής μάζας με

βάση τις έρευνες που έχουν γίνει. 

 

----------------------------

Και για την κρεατίνη, λέτε ότι χάνεις μυική μάζα εάν την σταματήσεις. Αυτό από που προκύπτει? 

Υπάρχει κάποια έρευνα η κάποιο άρθρο να το εξηγεί? Καταλαβαίνω ότι χάνεις το "boost" και κάποια λίγα

κιλά που πήρες σε νερό, αλλά για ποιό λόγο να χάνεις μυική μάζα εάν τρέφεσαι σωστά και γυμνάζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνω και ορκο αλλα ειναι 1 με 2 γρ πρωτεινης ανα κιλο ..

Νομίζω το ίδιο βγαίνει με αυτό που γράφω παραπάνω, Ωστόσο αυτή η δόση αφορά "lean muscle mass" οπότε είναι λίγο λιγότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσατε το θέμα κρεατίνης και πρωτεϊνης να ρωτήσω κάτι και εγώ.

 

Τι γνώμη έχετε για τα άρθρα και έρευνες που υποστηρίζουν ότι πέρα από 70-120gr πρωτεϊνης την ημέρα δεν θα έχεις επιπλέον κέρδος σε άυξηση της μυικής μάζας?

 

Σαν παράδειγμα υποστηρικτών αναφέρω τον Layne Norton και τον Brad Pilon.

 

Ο πρώτος έχεις phd σε Nutritional Sciences με αρκετά ενδιαφέροντα άρθρα πάνω στο θέμα και

ο δεύτερος έχει βγάλει ένα βιβλίο για το πόση πρωτεϊνη χρειάζεται ο οργανισμός για την αύξηση της μυικής μάζας με

βάση τις έρευνες που έχουν γίνει. 

 

----------------------------

Και για τιν κρεατίνη, λέτε ότι χάνεις μυική μάζα εάν την σταματήσεις. Αυτό από που προκύπτει? 

Υπάρχει κάποια έρευνα η κάποιο άρθρο να το εξηγεί? Καταλαβαίνω ότι χάνεις το "boost" και κάποια λίγα

κιλά που πήρες σε νερό, αλλά για ποιό λόγο να χάνεις μυική μάζα εάν τρέφεσαι σωστά και γυμνάζεσαι?

Τις έρευνες καλό είναι να τις λαμβάνουμε υπόψιν αλλά καλό είναι επίσης να βλέπουμε και τι δουλεύει πάνω μας. 

 

Δηλαδή μπορεί μία έρευνα να υποστηρίζει ότι με 120γρ. πρωτεΐνης κάνεις δουλειά. Εγώ αν δω (όπως και είδα) ότι με συγκεκριμένα μάκρος κάνω καλύτερη δουλειά και δεν παίζω με υπερβολικές ποσότητες πρωτεΐνης τότε το τι βλέπω θα ακολουθήσω και όχι ότι μέχρι 120γρ. κάνω δουλειά.

 

Δεν ξέρω που το διάβασες εδώ, πάντως δεν χάνεις μυϊκή μάζα από την κρεατίνη (το πως λειτουργεί να δεις μόνο θα δεις και το γιατί). Το μόνο που χάνεις όπως αναφέρεις είναι τα νερά που πλέον σταματούν να κατακρατούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να καταφέρεις να κρατήσεις μυϊκά κέρδη μετά από χρήση κρεατίνης είναι εξαιρετικά δύσκολο και πρέπει να είσαι στρατιώτης κανονικός για να το καταφέρεις.

 

Από το δικό σου σχόλιο αυτό κατάλαβα. Ίσα ίσα επειδή έχω διαβάσει πως λειτουργεί μου ήρθε αυτή η απορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το δικό σου σχόλιο αυτό κατάλαβα. Ίσα ίσα επειδή έχω διαβάσει πως λειτουργεί μου ήρθε αυτή η απορία. 

Για να έχεις μυϊκά κέρδη από την κρεατίνη πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα τέλεια + να είσαι και τυχερός. Αν παρ' όλα αυτά καταφέρεις και βάλεις κάποια επιπλέον μάζα σκέψου πόσο πιό δύσκολο είναι να την διατηρήσεις (και μην φαντάζεσαι την μυική μάζα σαν ένα κρέας μυ, αλλά σκέψου και το πως δείχνει κιόλλας) όταν θα έχεις σταματήσει την κρεατίνη και θα έχεις χάσει και το boost που έδινε στην προπόνηση.

 

Υ.Γ. Το παραπάνω είναι τελείως bro-science.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...