Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι είναι ωραίο αίσθημα, νιώθεις απίστευτη ευεξία, αλλά πραγματικά χρειάζεται ένας τρόπος αντιμετώπισης του άγχους. Η γυμναστική/γιόγκα κτλ βοηθάνε αλλά όταν αγχώνομαι εξακολουθεί και είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι. Επίσης παρατηρώ ότι αγχώνομαι πολύ πιο εύκολα και για χαζά πράγματα. Και επειδή είναι τόσο κοινή και τριβιαλ συνήθεια δεν το περιμένεις κιόλας κόβοντάς το ότι θα έχει τέτοιο ψυχολογικό impact το γαμημένο. Σου πηδάνε τον εγκέφαλο οι κωλοουσίες.

 

Θυμίσου την κουβέντα μου, στην πρώτη στεναχώρια θα το ανάψεις. Για το άγχος, σεξ και γυμναστική. Και σεξ. Από όρεξη για φαγητό πώς πας; Σου άνοιξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

περα απο το ψωροκιλο θα σου δωσει και δυναμη. η εξτρα δυναμη θα σε βοηθησει να ανεβεις.

οταν λεω οτι εχεις φτασει στα ορια του σωματος σου δεν εννοω μονο γυμναστικη αλλα και διατροφη.

γιατι ξερεις οτι οσο σωστη διατροφη και γυμναστικη να κανεις θα φτασεις στα ορια σου καποια στιγμη

που αυτο μπορει να μην ειναι αρκετο. 

 

εξηγησε μου ομως ενα πραγμα πως γινεται να βλεπεις ατομα λεπτα που το καλουπι τους δεν ειναι μυωδες

μετα απο 1 χρονο να ειναι πρυσμενοι?  (το εχω παθει με γνωστο, ειχα να τον δω ενα χρονο και τον ειδα και ηταν διπλασιος απο μενα και πριν ηταν μισος)

 

ΥΓ: εσυ παιρνεις καποιο συμπληρωμα? (δεν θελω να προκαλεσω ουτε να τσακωθω. συζητηση κανω. Προς αποφυγη παρεξηγησεων το λεω)

Το να καταφέρεις να κρατήσεις μυϊκά κέρδη μετά από χρήση κρεατίνης είναι εξαιρετικά δύσκολο και πρέπει να είσαι στρατιώτης κανονικός για να το καταφέρεις.

 

Προφανώς ο φίλος σου (αν είναι natural) έκανε πολύ καλή διατροφή, είχε το πλεονέκτημα των newbie gains + μπορεί να έχει γενετικά προικισμένος.

 

Κι εγώ αν και έκανα γυμναστική 2 χρόνια δεν είχα φτιάξει και τίποτα και ήμουν λεπτούλης. Εδώ και έναν χρόνο περίπου που κάνω διατροφή έχω αλλάξει τρομερά το σώμα μου, άλλοι με ρωτάνε τι βαράω.

 

Ναι...εγώ παίρνω whey πρωτεΐνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ωραίο αίσθημα, νιώθεις απίστευτη ευεξία, αλλά πραγματικά χρειάζεται ένας τρόπος αντιμετώπισης του άγχους. Η γυμναστική/γιόγκα κτλ βοηθάνε αλλά όταν αγχώνομαι εξακολουθεί και είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι. Επίσης παρατηρώ ότι αγχώνομαι πολύ πιο εύκολα και για χαζά πράγματα. Και επειδή είναι τόσο κοινή και τριβιαλ συνήθεια δεν το περιμένεις κιόλας κόβοντάς το ότι θα έχει τέτοιο ψυχολογικό impact το γαμημένο. Σου πηδάνε τον εγκέφαλο οι κωλοουσίες.

Νομιζω πως δεν αγχεσαι συγκεκριμενα για τα πραγματα αλλα πως δεν θα εχεις την "στηριξη" του τσιγαρου σε αυτες τις στιγμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίσου την κουβέντα μου, στην πρώτη στεναχώρια θα το ανάψεις. Για το άγχος, σεξ και γυμναστική. Και σεξ. Από όρεξη για φαγητό πώς πας; Σου άνοιξε;

 

Ναι το έχω ξανακόψει στο παρελθόν και το ξανάναψα σε δύσκολη φάση χαίρω πολύ. Επειδή το κόψιμο πήγε πακέτο με γυμναστική κτλ η όρεξη έχει ανοίξει αλλά οφείλεται και στη γυμναστική - και γενικώς δεν πάχυνα, το ανάποδο.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν είμαι διατεθιμένη να το ανάψω ξανά και επίσης δε γουστάρω τους ανθρώπους που προδικάζουν ότι θα το κάνω.  :-)

 

Νομιζω πως δεν αγχεσαι συγκεκριμενα για τα πραγματα αλλα πως δεν θα εχεις την "στηριξη" του τσιγαρου σε αυτες τις στιγμες.

 

Είναι λίγο το αυγό ή η κότα μωρέ. Παίζει να αγχώνεσαι ΓΙΑ ΝΑ καπνίσεις ξες. Σε κάθε περίπτωση, άγχος και αϋπνία, αλλά θα περάσουν που θα πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν θα εχεις "γραψει" ωρες ατελειωτες σε προσπαθεια στο  gym  και θα εχεις φτασει στο δικο σου επιθυμητο επιπεδο  σωματικα ,τοτε πιστεψε με θα σκεφτεις παρα πολυ καλα πριν το ξαναρχισεις και καταστρεψεις οτι εφτιαξες με πολυ κοπο.

Αυτο ειναι το θετικο με την γυμναστικη σου δινει εξτρα κινητρο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν θα εχεις "γραψει" ωρες ατελειωτες σε προσπαθεια στο  gym  και θα εχεις φτασει στο δικο σου επιθυμητο επιπεδο  σωματικα ,τοτε πιστεψε με θα σκεφτεις παρα πολυ καλα πριν το ξαναρχισεις και καταστρεψεις οτι εφτιαξες με πολυ κοπο.

Αυτο ειναι το θετικο με την γυμναστικη σου δινει εξτρα κινητρο.

 

Ανα γειά σου! Πέστα. Αυτό που με ώθησε να το ξανακόψω ήταν το πόσο πολύ ξενέρωσα όταν ξαναπήγα γυμναστήριο και είδα πόσο είχαν πέσει οι επιδόσεις και οι αντοχές με τον καιρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το να καταφέρεις να κρατήσεις μυϊκά κέρδη μετά από χρήση κρεατίνης είναι εξαιρετικά δύσκολο και πρέπει να είσαι στρατιώτης κανονικός για να το καταφέρεις.

 

Προφανώς ο φίλος σου (αν είναι natural) έκανε πολύ καλή διατροφή, είχε το πλεονέκτημα των newbie gains + μπορεί να έχει γενετικά προικισμένος.

 

Κι εγώ αν και έκανα γυμναστική 2 χρόνια δεν είχα φτιάξει και τίποτα και ήμουν λεπτούλης. Εδώ και έναν χρόνο περίπου που κάνω διατροφή έχω αλλάξει τρομερά το σώμα μου, άλλοι με ρωτάνε τι βαράω.

 

Ναι...εγώ παίρνω whey πρωτεΐνη.

 

ενα μερος απο αυτα που παιρνεις με την κρεατινη μενει (οχι μεγαλο αλλα μενει)

δεν ηταν φυσικος ο ογκος που ειχε παρει. και τα newbie gains δεν ειναι και τοσο πολλα για να κανει τοσο μεγαλη διαφορα.

 

τελος παντων. εγω ειμαι της αποψης φυσικο και οπου μπορει το σωμα σου!  οπου μπορει το σωμα σου αυτο ειναι το

καλυτερο για εσενα! 

 

εμενα το καλουπι μου ειναι μυωδες γενικα! εχω το κακο οτι δεν μπορω να χασω ευκολα και ανεβαζω ευκολα. Και αυτο το λιπος στην κοιλια δεν φευγει με τιποτα! οτι και να κανω! πλεον εχω ξεκινησει τρεξιμο! αν και στην αρχη ηταν δυσκολη η αρχη πλεον την εχω καταβρει και νομιζω οτι θα μεινω σε βαρη και τρεξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μερος απο αυτα που παιρνεις με την κρεατινη μενει (οχι μεγαλο αλλα μενει)

δεν ηταν φυσικος ο ογκος που ειχε παρει. και τα newbie gains δεν ειναι και τοσο πολλα για να κανει τοσο μεγαλη διαφορα.

 

τελος παντων. εγω ειμαι της αποψης φυσικο και οπου μπορει το σωμα σου!  οπου μπορει το σωμα σου αυτο ειναι το

καλυτερο για εσενα! 

 

εμενα το καλουπι μου ειναι μυωδες γενικα! εχω το κακο οτι δεν μπορω να χασω ευκολα και ανεβαζω ευκολα. Και αυτο το λιπος στην κοιλια δεν φευγει με τιποτα! οτι και να κανω! πλεον εχω ξεκινησει τρεξιμο! αν και στην αρχη ηταν δυσκολη η αρχη πλεον την εχω καταβρει και νομιζω οτι θα μεινω σε βαρη και τρεξιμο.

Πέρα από το ότι είναι δύσκολο να αξιολογήσεις τα μυϊκά κέρδη της κρεατίνης όπως είπα είναι πραγματικά δύσκολο να σου μείνουν. 

 

Ε αν δεν ήταν φυσικός τι συζητάμε...?

 

Οκ...εσύ δεν θεωρείς φυσική την πρωτεΐνη σε σκόνη, εγώ την θεωρώ. Εδώ είναι ένα ωραίο topic που έχει συζητηθεί αυτή η άποψη. http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=32412

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

λιγα που διαβασα ειναι 50-50!

 

για εμενα απο τη στιγμη που δεν το παραγει η φυση δεν ειναι φυσικο. (αποψη μου ειναι αυτη δεν ισχυει για ολους αυτο)

απο τη στιγμη  που εχει υποστει χημικη επεξεργασια παυει να ειναι φυσικο!

και δεν εχει μονο πρωτεινη μεσα αλλα και αλλες ουσιες. 

Ολες οι ουσιες που περιεχουν οι πρωτεινες ή τα αμινοξεα κτλ τα εχει και ο οργανισμος μας. Για να τα εχει ομως σε ενα Α επιπεδο θα υπαρχει καποιος λογος.

Για μενα απο τη στιγμη που θα δωσεις στον οργανισμο σου επιπλεον ποσοτητα απο ουσιες που μπορει να παραγει παυει να ειναι φυσικο.

Δηλαδη αν το σωμα σου μπορει να παραξει 10γρ απο μια ουσια και εσυ του δωσεις αλλα 10γρ με καποιο συμπληρωμα εχεις ξεφυγει απο το φυσικο γιατι σε κανονικες συνθηκες θα εμενες στα 10γρ! 

 

παω για τρεξιμο συνεχιζουμε μετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα που διαβασα ειναι 50-50!

 

για εμενα απο τη στιγμη που δεν το παραγει η φυση δεν ειναι φυσικο. (αποψη μου ειναι αυτη δεν ισχυει για ολους αυτο)

απο τη στιγμη  που εχει υποστει χημικη επεξεργασια παυει να ειναι φυσικο!

και δεν εχει μονο πρωτεινη μεσα αλλα και αλλες ουσιες. 

Ολες οι ουσιες που περιεχουν οι πρωτεινες ή τα αμινοξεα κτλ τα εχει και ο οργανισμος μας. Για να τα εχει ομως σε ενα Α επιπεδο θα υπαρχει καποιος λογος.

Για μενα απο τη στιγμη που θα δωσεις στον οργανισμο σου επιπλεον ποσοτητα απο ουσιες που μπορει να παραγει παυει να ειναι φυσικο.

Δηλαδη αν το σωμα σου μπορει να παραξει 10γρ απο μια ουσια και εσυ του δωσεις αλλα 10γρ με καποιο συμπληρωμα εχεις ξεφυγει απο το φυσικο γιατι σε κανονικες συνθηκες θα εμενες στα 10γρ! 

 

παω για τρεξιμο συνεχιζουμε μετα!

Δεν είναι 50-50. Πέρα από το ότι το έχω διαβάσει κι εγώ το είδα και σε μένα και σε φίλους.

 

Τι να παράγει ο οργανισμός την πρωτεΐνη και την κρεατίνη ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για το λίπος στην κοιλιά ξέχνατο, δεν πέφτει μόνο με το τρέξιμο.

Πρέπει να κόψεις λίπος, υδατάνθρακες και όλα τα κακά συνεπακόλουθα και το βασικό, γυμναστική και κοιλιακούς.
Η αερόβια άσκηση ΜΟΝΟ δεν αρκεί. Το belly fat είναι το πρώτο που μπαίνει και το τελευταίο που φεύγει και πραγματικά το μοναδικό που με ταλαιπωρεί και με έχει εκνευρίσει...

όσο για το σκεύασμα της πρωτεϊνης είναι φυσικό όπως και το σκεύασμα της Vitamin D3
τώρα για την κρεατίνη δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


 

όσο για το λίπος στην κοιλιά ξέχνατο, δεν πέφτει μόνο με το τρέξιμο.
Πρέπει να κόψεις λίπος, υδατάνθρακες και όλα τα κακά συνεπακόλουθα και το βασικό, γυμναστική και κοιλιακούς.
Η αερόβια άσκηση ΜΟΝΟ δεν αρκεί. Το belly fat είναι το πρώτο που μπαίνει και το τελευταίο που φεύγει και πραγματικά το μοναδικό που με ταλαιπωρεί και με έχει εκνευρίσει...

όσο για το σκεύασμα της πρωτεϊνης είναι φυσικό όπως και το σκεύασμα της Vitamin D3
τώρα για την κρεατίνη δεν ξέρω.

 

το λίπος στην κοιλιά φεύγει τελευταίο
για να το διώξεις πρέπει να ρίξεις το συνολικό λίπος του σώματος
οι κοιλιακοί βοηθούν να γυμναστεί ο μυς και να αναδειχθεί(μεγαλώσει) αλλα αν δεν χάσεις λίπος δεν βλέπεις κοιλιακούς (εκτός αν είσαι σε φάρμακο (χαχα) ).

 

 

περα απο το ψωροκιλο θα σου δωσει και δυναμη. η εξτρα δυναμη θα σε βοηθησει να ανεβεις.

οταν λεω οτι εχεις φτασει στα ορια του σωματος σου δεν εννοω μονο γυμναστικη αλλα και διατροφη.

γιατι ξερεις οτι οσο σωστη διατροφη και γυμναστικη να κανεις θα φτασεις στα ορια σου καποια στιγμη

που αυτο μπορει να μην ειναι αρκετο. 

 

εξηγησε μου ομως ενα πραγμα πως γινεται να βλεπεις ατομα λεπτα που το καλουπι τους δεν ειναι μυωδες

μετα απο 1 χρονο να ειναι πρυσμενοι?  (το εχω παθει με γνωστο, ειχα να τον δω ενα χρονο και τον ειδα και ηταν διπλασιος απο μενα και πριν ηταν μισος)

 

ΥΓ: εσυ παιρνεις καποιο συμπληρωμα? (δεν θελω να προκαλεσω ουτε να τσακωθω. συζητηση κανω. Προς αποφυγη παρεξηγησεων το λεω)

η κρεατίνη θα σου δώσει 1 κιλό πχ νερά στους μυς 
αυτό θα σε βοηθήσει (ΛΙΓΟ) να κάνεις καλύτερη προπόνηση και να έχεις (ΛΙΓΟ) καλύτερο αποτέλεσμα
αλλα όχι τόσο σημαντικό που χωρίς αυτή να μην κάνεις, απλά κοιτάμε την καλύτερη λύση για το καλύτερο αποτέλεσμα.

εγώ έχω δοκιμάσει όλα τα νόμιμα συμπληρώματα και μερικές απαγορευμένες ουσίες (οχι φάρμακο) επειδή μου αρέσει να δοκιμάζω τα πάντα (στην ώρα τους).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ξερω οτι ειναι το τελευταιο που θα φυγει και ξερω οτι πρεπει να κοψεις πολλα :P

 

το θεμα με την κρεατινη ειναι οτι θα σου δωσει "ψευτικη" δυναμη για οσο διαστημα την παιρνεις.

αλλα απο αυτη την ψευτικη δυναμη επειδη θα μπορεσεις να ανεβεις στην προπονηση θα φτιαξεις και λιγους μυς οι

οποιοι θα μεινουν και μετα τις κρεατινες :)

 

@bosei

 

ολα τα αμινοξεα κτλ που διασπα απο τις τροφες. εκει αναφερομαι. χρησιμοποιησα λαθος λεξει πριν. 

 

@δημητρα 

φυσικο ειναι οτιδιποτε παραγει η φυση απο μονη της. ολα τα αλλα που εχουν υποστει χημικη επεξεργασια δεν ειναι φυσικα.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Πρωτεϊνη και η Βιταμίνη D που τα παίρνουμε ως συμπλήρωμα δεν είναι φυσικά;;;;



όσο για το λίπος στη κοιλιά, πρέπει να κάνεις και γυμναστική και διατροφή. ακόμα και το λίπος να χαθεί, η κολιά σου θα είναι σα ζελεδάκι, πρέπει να σφίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρεατινη ειναι ενα τιποτα.Ουτε μυς βαζει[μυς με νερα ],ουτε πολυ δυναμη θελει[περισσοτεο σε κανει να αισθανεσαι δυνατοτερος ,ψυχολογικα και μονο].Αμα εχεις λεφτα για πεταμα παρε,οι διαφορες που θα δεις ειναι παρα παρα παρα πολυ μικρες.


ξερω οτι ειναι το τελευταιο που θα φυγει και ξερω οτι πρεπει να κοψεις πολλα :P

 

το θεμα με την κρεατινη ειναι οτι θα σου δωσει "ψευτικη" δυναμη για οσο διαστημα την παιρνεις.

αλλα απο αυτη την ψευτικη δυναμη επειδη θα μπορεσεις να ανεβεις στην προπονηση θα φτιαξεις και λιγους μυς οι

οποιοι θα μεινουν και μετα τις κρεατινες :)

 

@bosei

 

ολα τα αμινοξεα κτλ που διασπα απο τις τροφες. εκει αναφερομαι. χρησιμοποιησα λαθος λεξει πριν. 

 

@δημητρα 

φυσικο ειναι οτιδιποτε παραγει η φυση απο μονη της. ολα τα αλλα που εχουν υποστει χημικη επεξεργασια δεν ειναι φυσικα.!

Και ο καφες δεν ειναι φυσικος και το τσιγαρο και τα σουβλακια και περιπου το 90% των τροφιμων δεν ειναι φυσικα.Δεν σε βλεπω να λες κατι για αυτα.Δυστηχως εχουμε φτασει να λεμε οτι η πρωτεινη και η κρεατινη ειναι το ιδιο με την ντοπα και τα στεροειδη.

Πραγματικα εχω φτασει σε σημειο να κρυβω σε πολλα ατομα οτι παιρνω πρωτεινη,γιατι με ρωτανε αν παιρνω κατι,τους λεω πρωτεινη απλη,και με κοιτανε με ενα υφος λες και παιρνω αναβολικα.Μετα πανε παραδιπλα και λενε στον αλλον οτι παιρνε φαρμακα και ντοπα[που να τους εξηγεις τωρα ]

Δυστηχως η αμαθεια μας εχει φαει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...