Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δοκιμασα σημερα με το ποδηλατο 10km ηρθα gym εκανα καπακια προπονηση πλάτη πχ 80kg κωπηλατική

μπαρας κλπ δλδ κανονικα κιλα, δεν ήμουν πεσμένος και μετά ηρθα δουλεια. Ουτε κουραστηκα ουτε λαχανιασα αλλα ιδρωσα. Μετα την προπ εκανα μπανιο οποτε κλαιν 

 

Αλλα δεν ξαναπερνω ταχειας κυκλοφοριας δρομο.. εριξα αλλα καντηλια πρωινιατικο

μαλακα σε γουσταρω γιατι γραφεις στο θρεντ μια στο τοσο αλλα οταν γραφεις ειανι σαν να συμπληρωνεις το προσωπικο σου ημερολογιο! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

μην παιρνεις φορμουλες παρε εξτρα κρεατινη και ριχτη μεσα απο οσες εχω δοκιμασει οι καλυτερες ηταν η οπτιμουμ η universal και η myofusion που ειναι πολλων πηγων και βοηθαει αρκετα στο να χεις θετικο ισοζυγιο μεσα στην μερα.Η γουει κανονικα ειναι για μετα τα βαρη και το πρωι της αλλες ωρες αυτο το αποτομο που σκαει η γουει κανει το λεγομενο ghosting.Επισης πολυ καλες ηταν η combat της musclepharm και η  karnivor musclemeds.Αν ειναι να τσεκαρεις κατι γενικα στις πρωτεινες ειναι ποια γραφει πρωτη σαν πηγη και το προφιλ των αμινοξεων.Για μενα που δεν με νοιαζουν οι γευσεις η διαλυτοτητα παιζει μεγαλο ρολο η οπτιμουμ πχ την κανεις με ενα κουταλι και την πινεις δεν παιζετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρεατινη μεμονομενη ειχα τσιμπησει σε προσφορα creavar top secret nutrition την τεταρτη φορα ομως πραγματικα ηθελα να ξερασω.

μην παιρνεις φορμουλες παρε εξτρα κρεατινη και ριχτη μεσα απο οσες εχω δοκιμασει οι καλυτερες ηταν η οπτιμουμ η universal και η myofusion που ειναι πολλων πηγων και βοηθαει αρκετα στο να χεις θετικο ισοζυγιο μεσα στην μερα.Η γουει κανονικα ειναι για μετα τα βαρη και το πρωι της αλλες ωρες αυτο το αποτομο που σκαει η γουει κανει το λεγομενο ghosting.Επισης πολυ καλες ηταν η combat της musclepharm και η  karnivor musclemeds.Αν ειναι να τσεκαρεις κατι γενικα στις πρωτεινες ειναι ποια γραφει πρωτη σαν πηγη και το προφιλ των αμινοξεων.Για μενα που δεν με νοιαζουν οι γευσεις η διαλυτοτητα παιζει μεγαλο ρολο η οπτιμουμ πχ την κανεις με ενα κουταλι και την πινεις δεν παιζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα σημερα με το ποδηλατο 10km ηρθα gym εκανα καπακια προπονηση πλάτη πχ 80kg κωπηλατική μπαρας κλπ δλδ κανονικα κιλα, δεν ήμουν πεσμένος και μετά ηρθα δουλεια. Ουτε κουραστηκα ουτε λαχανιασα αλλα ιδρωσα. Μετα την προπ εκανα μπανιο οποτε κλαιν 

 

Αλλα δεν ξαναπερνω ταχειας κυκλοφοριας δρομο.. εριξα αλλα καντηλια πρωινιατικο, ήμουν δίπλα απο το πεζοδρόμιο σχεδόν και ένας μαλάκας πέρασε ξυστά μου όταν είχε 6+ μέτρα δρόμο σε μονής κατευθυνσης .

 

Αυτό που περιγράφεις με τον μαλάκα είναι - δυστυχώς - συνηθισμένο. Πρόσφατα, ποδηλατούσα σε έναν παρόμοιο δρόμο και ένα Suzuki Swift πέρασε τόσο ξυστά από δίπλα μου που με χτύπησε ο καθρέπτης του συνοδηγού στον γλουτό. Ήμουν πολύ τυχερός που δεν έχασα την ισορροπία μου ή/και δεν σκοτώθηκα. Εννοείται ότι ο μαλάκας συνέχισε το δρόμο του λες και δεν συνέβηκε κάτι.

 

Κάποιος θα έλεγε ότι όλα αυτά είναι "part of the game" του να κυκλοφορείς στο δρόμο με ποδήλατο. Δυστυχώς, μέχρι να αποκτήσουμε την κατάλληλη παιδεία (όλοι ανεξαιρέτως), το τελευταίο θα ισχύει. Είναι κι ο λόγος που όταν είπα σε κάποιον ότι πάω σπίτι-δουλειά-σπίτι με το ποδήλατος 2-3 φορές την εβδομάδα (30-32χλμ τη φορά) και με ρώτησε εάν θα του πρότεινα να το κάνει κι αυτός, του είπα "Όχι", αιτιολογώντας την άρνησή μου ότι αυτό που κάνω είναι επικίνδυνο, το αναγνωρίζω κι έμαθα να εκτιμάω - στο μέτρο του δυνατού - τον κίνδυνο. Κάποιος ο οποίος θα βγει στο δρόμο με "ρομαντική διάθεση" ότι όλα είναι ΟΚ, όλοι σέβονται όλους κτλ, θα σκοτωθεί.

 

Πάμε σε κάτι άλλο: 10χλμ μέχρι το γυμναστήριο είναι καλή απόσταση και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με διάφορους τρόπους - εάν το επιτρέπουν οι συνθήκες του δρόμους (π.χ. φανάρια, STOP, διασταυρώσεις κτλ). Μπορείς π.χ. να πας χαλαρά απλά για να "ζεσταθείς" ή εάν έχεις leg day, μπορείς να δώσεις "κάτι τις παραπάνω" στην ποδηλασία για "γλιτώσεις" (από πλευράς χρόνου) το ζέσταμα πριν τις ασκήσεις ποδιών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επέστρεψα πριν λίγο
απλά κίνδυνος θάνατος , τίποτα άλλο δε θα πω αλλα κυρίως λόγο καιρού , με 40-42 βαθμούς full ήλιος με 0 σκιά και ανηφόρες δεν πάει μεσημεριάτικο ... 
καταρχάς επέστρεψα απο τον άλλο δρόμο που υποτίθεται οτι θα ήταν ποιο ασφαλής γιατι αν και έχει κίνηση δεν τρέχουν τόσο... εε δύο φορές μου πετάχτηκαν απο στενό χωρίς να σταματήσουν στο stop , στη μια μια κοπελίτσα που δεν της είπα τίποτα κ την άλλη ένας γέρος με datsun

πήγα και ήρθα χωρίς στάση , ολα οκ , μπορεί στο έλα να έγινα μουσκίδι (εικόνες ) αλλα αν δεν είχε τέτοιο ήλιο θα ήταν πολυ smooth διαδρομή. 

οπότε αφού γουστάρω τρελά το ποδήλατο , θα συνεχίσω πρωινές βόλτες στυλ προπόνηση 20λεπτες με 30λεπτες πριν φύγω για τη δουλειά και απογευματινές , δηλαδή με τη δροσιά . Μόλις δροσίσει λίγο θα το παίρνω να πηγαίνω και Πάτρα αλλα τους μαλάκες οδηγούς τους συνηθίζεις τον καύσωνα 2 με 3 το μεσημέρι με την καμία.

δυο φωτογραφίες αν και δεν είχε ακουμπήσει καλά η μπλούζα να ποτίσει xD

post-212651-0-28423600-1437568623_thumb.jpgpost-212651-0-16653400-1437568624_thumb.jpg

ωραία ηταν πάντως αλλα προς το παρών θα προτιμήσω βόλτες στη θάλασσα και στο βουνό (έχω και τα δύο 30 λεπτά απο το σπίτι μου σε αντίθετες κατευθύνσεις )

 


μαλακα σε γουσταρω γιατι γραφεις στο θρεντ μια στο τοσο αλλα οταν γραφεις ειανι σαν να συμπληρωνεις το προσωπικο σου ημερολογιο! :P

δεν έχει σημασία , σας νιώθω σαν φίλους μου ( :-D )
όχι ρε έτσι είμαι και έναν άγνωστο να γνωρίσω έτσι μου βγαίνει να μιλάω , χαλαρά λες κ τον ξέρω χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεται τόσες μέρες για ποδήλατα και με έχετε κάνει να κλαίω τα λεφτά μου για ένα ποδήλατο πριν δύο χρόνια που αγόρασα 450 ευρώ. 

 

Συνολικά ένα 5μηνο το έλιωσα, μετά μου έφυγε η πώρωση. Το σκέφτομαι ξανά τώρα που γράφεται αλλά από την μία σκέφτομαι τον ιδρώτα που έριχνα και όπου και αν πήγαινα ήθελα μία αλλαξιά και τους κάφρους τους οδηγούς που επειδή δεν πρόκειται να βάλουν μυαλό ποτέ χρειάζεται μεγάλη τροποποίηση και η δικιά μας οδήγηση και ενίοτε να καταφεύγουμε και εμείς σε καφριλίκια (π.χ. να το πάρεις από το πεζοδρόμιο επειδή αποφάσισαν να κάνουν κάποιοι τις 2 λωρίδες μία). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω οπως και να έχει έχω που να πάω βόλτες και θάλασσα και βουνό κλπ , δηλαδή χαμένο δεν πάει και γουστάρω κ τρελά το ποδήλατο έξω , αλλα προς το παρών με τέτοια ζέστη μεσημέρι δεν.
επεισα και δύο φίλους να φτιάξουν τα ποδήλατα τους να τα παίρνουμε να πηγαίνουμε αποστάσεις , αλλα όχι προς Πάτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω οπως και να έχει έχω που να πάω βόλτες και θάλασσα και βουνό κλπ , δηλαδή χαμένο δεν πάει και γουστάρω κ τρελά το ποδήλατο έξω , αλλα προς το παρών με τέτοια ζέστη μεσημέρι δεν.

επεισα και δύο φίλους να φτιάξουν τα ποδήλατα τους να τα παίρνουμε να πηγαίνουμε αποστάσεις , αλλα όχι προς Πάτρα 

Κι εγώ πήγαινα και το έπαιρνα παραλιακά αλλά πόσο ? Δεν είχα και παρέα οπότε μετά από κάποια φάση το βαρέθηκα οπότε το έπαιρνα μόνο για τις μετακινήσεις μου. 

 

Εσύ τουλάχιστον θα έχεις τώρα την παρέα οπότε κάτι είναι και αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αμα με βαλεις σε ποδηλατο θα πεθανω απλα αεροβια ενα μηνα τον χρονο κανω τωρα καλοκαιρι δηλαδη παω για τρεξιμο με νταλα ηλιο στο παρκο για να χανω νερα κτλ.Αντοχη σε τρεξιμο μηδεν απλα μονο εκρηξη εχω λογω μυικης μαζας για σπριντ καλος ειμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πήγαινα και το έπαιρνα παραλιακά αλλά πόσο ? Δεν είχα και παρέα οπότε μετά από κάποια φάση το βαρέθηκα οπότε το έπαιρνα μόνο για τις μετακινήσεις μου. 

 

Εσύ τουλάχιστον θα έχεις τώρα την παρέα οπότε κάτι είναι και αυτό. 

έχω ανακαλύψει πολύ ωραίες διαδρομές ιδικά μια με ανηφόρες που καταλίγει σε βουνό , είναι δίπλα σε ποτάμι με δέντρα χωράφια κλπ , 0 αυτοκίνητα και ο δρόμος άψογος , τον ζηλεύει ο ταχείας κυκλοφορίας xD, μόνο τίποτα σκυλιά μπορεί να στην πέσουν αλλα εκεί γυρνάω στην κατηφόρα κ άντε να με πιάσουν xD

 

αλλα ναι μεγάλο πράγμα να έχεις παρέα με το ποδήλατο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επέστρεψα πριν λίγο

απλά κίνδυνος θάνατος , τίποτα άλλο δε θα πω αλλα κυρίως λόγο καιρού , με 40-42 βαθμούς full ήλιος με 0 σκιά και ανηφόρες δεν πάει μεσημεριάτικο ... 

καταρχάς επέστρεψα απο τον άλλο δρόμο που υποτίθεται οτι θα ήταν ποιο ασφαλής γιατι αν και έχει κίνηση δεν τρέχουν τόσο... εε δύο φορές μου πετάχτηκαν απο στενό χωρίς να σταματήσουν στο stop , στη μια μια κοπελίτσα που δεν της είπα τίποτα κ την άλλη ένας γέρος με datsun

 

πήγα και ήρθα χωρίς στάση , ολα οκ , μπορεί στο έλα να έγινα μουσκίδι (εικόνες ) αλλα αν δεν είχε τέτοιο ήλιο θα ήταν πολυ smooth διαδρομή. 

 

οπότε αφού γουστάρω τρελά το ποδήλατο , θα συνεχίσω πρωινές βόλτες στυλ προπόνηση 20λεπτες με 30λεπτες πριν φύγω για τη δουλειά και απογευματινές , δηλαδή με τη δροσιά . Μόλις δροσίσει λίγο θα το παίρνω να πηγαίνω και Πάτρα αλλα τους μαλάκες οδηγούς τους συνηθίζεις τον καύσωνα 2 με 3 το μεσημέρι με την καμία.

 

δυο φωτογραφίες αν και δεν είχε ακουμπήσει καλά η μπλούζα να ποτίσει xD

 

attachicon.gif1.jpgattachicon.gif2.jpg

 

ωραία ηταν πάντως αλλα προς το παρών θα προτιμήσω βόλτες στη θάλασσα και στο βουνό (έχω και τα δύο 30 λεπτά απο το σπίτι μου σε αντίθετες κατευθύνσεις )

 

 

δεν έχει σημασία , σας νιώθω σαν φίλους μου ( :-D )

όχι ρε έτσι είμαι και έναν άγνωστο να γνωρίσω έτσι μου βγαίνει να μιλάω , χαλαρά λες κ τον ξέρω χρόνια 

Ψαξε για ποδηλατικα μπλουζακια (φτηνα εχουν) ...ωστε να αναπνεει το σωμα! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αμα με βαλεις σε ποδηλατο θα πεθανω απλα αεροβια ενα μηνα τον χρονο κανω τωρα καλοκαιρι δηλαδη παω για τρεξιμο με νταλα ηλιο στο παρκο για να χανω νερα κτλ.Αντοχη σε τρεξιμο μηδεν απλα μονο εκρηξη εχω λογω μυικης μαζας για σπριντ καλος ειμαι

κ εγώ το ίδιο , να σου πω το άσμα μου δεν βοηθάει .. επειδή το έχω απο πάντα νόμιζα οτι είναι φυσιολογική η ανάσα που είχα αλλα όταν πήρα για δοκιμή ενα φάρμακο για το άσμα για κανα 2-3 μέρες ξαφνικά άνοιξαν τα πνευμόνια μου και ένιωθα ποιο καλά απο καλά , δεν το πίστευα οτι μπορούσα να παίρνω τέτοια ανάσα , όμως δεν θέλω να παίρνω φάρμακα , τα sides τους δεν αξίζουν και όποτε κάνω αερόβια μέσα στο μήνα έχω φτιάξει πολυ καλό αναπνευστικό .. αν το αφήσω βέβαια με αφήνει , λογικό  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επέστρεψα πριν λίγο

απλά κίνδυνος θάνατος , τίποτα άλλο δε θα πω αλλα κυρίως λόγο καιρού , με 40-42 βαθμούς full ήλιος με 0 σκιά και ανηφόρες δεν πάει μεσημεριάτικο ... 

καταρχάς επέστρεψα απο τον άλλο δρόμο που υποτίθεται οτι θα ήταν ποιο ασφαλής γιατι αν και έχει κίνηση δεν τρέχουν τόσο... εε δύο φορές μου πετάχτηκαν απο στενό χωρίς να σταματήσουν στο stop , στη μια μια κοπελίτσα που δεν της είπα τίποτα κ την άλλη ένας γέρος με datsun

 

πήγα και ήρθα χωρίς στάση , ολα οκ , μπορεί στο έλα να έγινα μουσκίδι (εικόνες ) αλλα αν δεν είχε τέτοιο ήλιο θα ήταν πολυ smooth διαδρομή. [...]

 

 

Φιλαράκι, το νου σου, μην πάθεις καμιά αφυδάτωση! Είπαμε, ηλεκτρολύτες και να πίνεις κατά τη διάρκεια της διαδρομής. Εάν στο ποδήλατο δεν έχεις παγούρι και παγουροθήκη, πήγαινε πάρε ένα set - από το ίδιο μαγαζί που θα πάρεις και το ΚΡΑΝΟΣ (θα μαλιάσει η γλώσσα μου, αλλά θα σε "πελεκάω" μέχρι να πάρεις!).

 

Επίσης, όπως είπε κι ο Rpanagos, ένα ποδηλατικό jersey, είναι καλή λύση - ο ιδρώτας αποβάλλεται στον αέρα και δεν μένει πάνω στην μπλούζα.

 

Γράφεται τόσες μέρες για ποδήλατα και με έχετε κάνει να κλαίω τα λεφτά μου για ένα ποδήλατο πριν δύο χρόνια που αγόρασα 450 ευρώ. 

 

Συνολικά ένα 5μηνο το έλιωσα, μετά μου έφυγε η πώρωση. Το σκέφτομαι ξανά τώρα που γράφεται αλλά από την μία σκέφτομαι τον ιδρώτα που έριχνα και όπου και αν πήγαινα ήθελα μία αλλαξιά και τους κάφρους τους οδηγούς που επειδή δεν πρόκειται να βάλουν μυαλό ποτέ χρειάζεται μεγάλη τροποποίηση και η δικιά μας οδήγηση και ενίοτε να καταφεύγουμε και εμείς σε καφριλίκια (π.χ. να το πάρεις από το πεζοδρόμιο επειδή αποφάσισαν να κάνουν κάποιοι τις 2 λωρίδες μία). 

 

Έλα ρε, ποτέ δεν είναι αργά για να αρχίσεις ξανά! Εάν βαριέσαι μεγάλες αποστάσεις μόνος σου, τότε κάνε πιο μικρές σε υψηλή ένταση, ίσα ίσα για να μην βαριέσαι!

 

έχω ανακαλύψει πολύ ωραίες διαδρομές ιδικά μια με ανηφόρες που καταλίγει σε βουνό , είναι δίπλα σε ποτάμι με δέντρα χωράφια κλπ , 0 αυτοκίνητα και ο δρόμος άψογος , τον ζηλεύει ο ταχείας κυκλοφορίας xD, μόνο τίποτα σκυλιά μπορεί να στην πέσουν αλλα εκεί γυρνάω στην κατηφόρα κ άντε να με πιάσουν xD

 

αλλα ναι μεγάλο πράγμα να έχεις παρέα με το ποδήλατο 

 

Για τα σκυλιά, είπαμε τι να κάνεις σε προηγούμενο post (θες να στο βρω; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έλα ρε, ποτέ δεν είναι αργά για να αρχίσεις ξανά! Εάν βαριέσαι μεγάλες αποστάσεις μόνος σου, τότε κάνε πιο μικρές σε υψηλή ένταση, ίσα ίσα για να μην βαριέσαι!

 

Ξέρεις πιό είναι το θέμα μου ? Θέλω έναν σκοπό για να πάω να κάνω ποδήλατο. π.χ. όταν έκανα κάτι διαδρομές που έμπαινα μέσα στην Αθήνα και προς τα έξω, είχα κάπου να πάω. Τώρα δεν έχω να πάω και πουθενά. Για καφέ, ενώ θα ήθελα να το παίρνω με τα χίλια για να γλιτώνω και παρκάρισμα ή πάρκινγκ στο κέντρο, γίνομαι χάλια από τον ιδρώτα. Όταν λέω χάλια, εννοώ πως ακόμη και να αλλάξω, και να πέσουν οι παλμοί και τα σχετικά, ίδρωνα και κανά 20λεπτο μετά πάνω στα καινούργια ρούχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...