Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ

Θα μπορουσες να κανεις και εσυ ποδηλατο..απλα θα πρεπει να ψαξεις ποδηλαταδικο την αθηνα που να εχει την τεχνογνωσια στο body geometry ωστε να ρυθμησει το ποδηλατο σου ΑΚΡΙΒΩΣ στα μετρα σου!

Για να μην εχεις ενωχλησεις!

Φιλε μου πριν αγορασω τα ποδηλατα μου ειχα απευθυνθει σε πολυ καλο καταστημα , ειχα κανει σωματομετρηση και ειναι και τα δυο στο νουμερο μου. Απλα με χονδροπαθεια και τενοντιτιδα του επιγονατιδικου, ο γιατρος μου το χει απαγορευσει.

 

Και ειδικα στο χωριο μου που εχω το mtb και εκανα διαδρομες διπλα στη θαλασσα ή στο βουνο, μου λειπει πιο πολυ.

 

Ελπιζω οτι καποια στιγμη θα τα ξαναχαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πήγα σήμερα και έκανα στο gym ενός φίλου που γνώρισα από άλλο forum. Κάναμε κανά 3ωρο που ο μισός χρόνος ήταν ομιλία και γέλια. Δεν ήμασταν και οι 2 στα καλύτερά μας οπότε δεν κάναμε τίποτα τρομερό.

 

Εγώ ένα conservative max στα 150 squat και ένα PR στον πάγκο με παύση στα 100 κιλά που αν δεν βαρεθώ μπορεί να ανεβάσω στο youtube μετά. 

 

Κάναμε και διάφορες μαλακίες μετά. Λίγα curls, λίγες άρσεις, δοκίμασα και push press που έβγαλα 75 κιλά για 1, λίγο dumbbell row που έβγαλα κι εκεί pr για 6 εύκολες reps στα 45 κιλά. Ωραία ήτανε.

 

Ήθελα να ήξερα πόσην ώρα θα βγάζαμε προπόνηση όταν κανονίζαμε να συναντηθούμε από εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο για τον Γυρο Γαλλιας δεν ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι ΟΛΟΙ με κρανος ειναι!

Αλλιως δεν μπαινουν στον γυρο!

 

 

Όταν κάτσω μπροστά από το PC, θα ανεβάσω το σχετικό βίντεο.

 

Στην επαγγελματική ποδηλασία τα κράνη άργησαν πολύ να γίνουν υποχρεωτικά. Στην πρώτη απόπειρα την παγκόσμιας ομοσπονδίας το 1991 οι αθλητές αρνήθηκαν να τρέξουν! Το 2003 όμως, έπειτα από το θάνατο του Καζάκου Andrei Kivilev, η χρήση του κράνους στους αγώνες έγινε υποχρεωτική.

 

 

thx για τα infos :D

θα πάω κανα 2-3 βόλτες ακόμα πριν το πάρω να πάω στη δουλειά , θα πάω κανα 2-3 χιλιόμετρα+ 2-3 επιστροφή , μετά 4-5+ 4-5επιστροφή, μετά κανα 8ρι+8 επιστροφή και τέλος για δουλειά αλλα αυτή τη φορά θα ψάξω να βρω σωστό ρυθμό.

Ξέχασα να πω προηγουμένως οτι ο δρόμος έξω απο το σπίτι μου και για 5 λεπτά με τα πόδια (τα οποία τα έκανα σε δευτερόλεπτα) έχει κατηφόρα μεγάλης κλήσης που την ανέβηκα στο έλα , αλλα ποιο πριν δοκίμασα να έρθω απο μια άλλη ανηφόρα την οποία δεν ανεβαίνει 50ρι και με τα πόδια νιώθεις οτι ανεβαίνεις σε βουνό  

είπα δοκιμή αντοχής έκανα , όταν με το καλό το πάρω να πάω απόσταση δεν θα κάνω τέτοια φυσικά 

 

Α ξέχασα να πω επίσης οτι έχω την δυνατότητα όταν φτάσω Πάτρα να πάω για προπόνηση αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θα την παλεύω στην αρχή , οπότε ίσως πάω να κάνω κανα μπάνιο κ να αλλάξω και να πηγαίνω για προπόνηση στο σχόλασμα,  τουλάχιστον για λίγες μέρες. Αν δω πάλι οτι την παλευω απ την αρχή no prob

 

Τις ανηφόρες που αναφέρεις, μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για προπόνηση - όταν θα τις κατεβαίνεις, πάντα με προσοχή, πάντα και τα δύο χέρια στο τιμόνι! Πρόσεχε λίγο με τις αυξήσεις των αποστάσεων. Δεν λέω ότι δεν θα τα καταφέρεις, απλά να προσέχεις.

 

 

Επειδη εχω ποδηλατο με τακακια και μπροστινο δισκοφρενο (αλλα πλεον εχει κλεισει 15ετια) καταλαβα πως το δισκοφρενο μετραει.

Τα τακακια θελανε αλλαγμα συχνα και ενω ηταν καλα στην αρχη, μετα απο λιγο μπορει να χαλαρωναν κλπ.Το δισκοφρενο ηταν παντα κομπλε γιαυτο μαρεσε.

Οταν (και αν) αποφασισω να παρω, θα το εχω για διαδρομες μεσα στην πολη καθαρα, δηλαδη ενα σαν του Νικου πιστευω θα ηταν οτι πρεπει.

 

Γενικά, συμφωνώ με όσα έγραψε ο Rpanagos. Τα δισκόφρενα είναι για "ειδικές" καταστάσεις και διαδρομές. Πάντα προτιμάμε υδραυλικά κι όχι μηχανικά, διότι τα δεύτερα απλά προσθέτουν βάρος και "μούρη", αλλά τίποτα ουσιαστικό. Για  διαδρομές εντός πόλης, τα δισκόφρενα είναι overkill.

 

Ισοτονικά ποτά

Υπερτονικά ποτά

Υποτονικά ποτά

http://www.onmed.gr/diatrofi/item/324239-energeiaka-pota-ti-einai-kai-pos-na-ftiaksete-to-diko-sas

διαβαστε τις διαφορες τους και φτιαξτε τα μονοι σας

 

Χρήσιμο post για όλους όσους αθλούνται, thanks man.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τις ανηφόρες που αναφέρεις, μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για προπόνηση - όταν θα τις κατεβαίνεις, πάντα με προσοχή, πάντα και τα δύο χέρια στο τιμόνι! Πρόσεχε λίγο με τις αυξήσεις των αποστάσεων. Δεν λέω ότι δεν θα τα καταφέρεις, απλά να προσέχεις.

 

καλή ιδέα

όσο για τις αποστάσεις ε καλά και 2-3 στάσεις να χρειαστεί να κάνω δεν τρέχει τίποτα , έτσι κ αλλιώς στο έλα θα συναντήσω λίγη ανηφόρα , το πρωί στο πήγαινε θα είναι ποιο χαλαρά . Αύριο παίζει να πάω κ βόλτα με μια φίλη που πάει στη δουλειά της με ποδήλατο εδώ και καιρό οπότε κομπλέ , θα δοκιμάσω να αυξήσω την απόσταση 

Πάντως βρήκα την τέλεια διαδρομή για να πηγαίνω και να έρχομαι , θα αποφύγω οοοοοοολη την κίνηση οπότε θα μπορέσω να συνηθίσω καλύτερα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτη την εβδομαδα cheat.

μισο λιτρο κοκα κολα-3 σουβλακιαα -μια κρεπα και 2 μπαλες παγωτο.Οι κοιλιακοι μου ειναι ακομα καλυτεροι αποτι ηταν πριν,παραξενα πραγματα.Μαλλον 1 φορα την εβδομαδα  cheat ειναι καλυτερο απο 1 καθε 2 εβδομαδες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα τρια σουβλακια και ενα μιλκο σε πεντε λεπτα χαχαχαχα

έχω αράξει σπίτι μου να φάω σουβλάκια με δυο φίλους και οι δύο και καλά τρώνε γρήγορα και πολύ και θέλανε να δοκιμάσουμε απο έναν που φτιάχνει πίτες γίγας. 

στα πρώτα λεπτά ενώ πασχίζανε να φάνε την πρώτη γκουμούτσα εγώ ήδη είχα φάει τα δύο ένα με γύρο ένα με σουβλάκι , είχα βάλει ένα κομμάτι καρυδόπιτα με δυο μπάλες παγωτό , είχα βάλει και έτρωγα το δεύτερο , χωρίς λαιμαργία , απλά πήγαινε κάτω λες και έπινα νερό 

εκει λέω νταξ βράδυ είναι άραξε , ε και οι άλλοι δύο δεν κατάφεραν να τελειώσουν το δεύτερο και με το ζόρι έφαγαν λίγο γλυκό και φαντάσου οτι εγώ μέσα στη μέρα μου έτρωγα απ το πρωί 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω τρωω αρκετα και σε σχεσει με τους διπλα μου, τελειωνω πιο γρηγορα τα φαγητο...

 

Μηνα σουβλακι εννοεις πιτα με γυρο; ή πιτα με σουβλακι... να ξερουμε...

 

Γιατι τρια πιτα γυρο θεσσαλονικιοτικο στυλ νομιζω δεν θα τα ετρωγες τοσο ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και γω τρωω αρκετα και σε σχεσει με τους διπλα μου, τελειωνω πιο γρηγορα τα φαγητο...

 

Μηνα σουβλακι εννοεις πιτα με γυρο; ή πιτα με σουβλακι... να ξερουμε...

 

Γιατι τρια πιτα γυρο θεσσαλονικιοτικο στυλ νομιζω δεν θα τα ετρωγες τοσο ανετα

Ειναι Μανος και οχι Μηνας. Ειτε γυρος ειτε σουβλακι ποια η διαφορα? απλα αλλαζει το κρεας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...