Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι αυτά τα χαρακτηριστικά κακού squat αλλά τέλος πάντων. Και έτσι μπορεί να είχα καλό ή κακό form. Από το να κάνει πάντως την κλασική ηλιθιότητα που κάνουν στα gym ήταν σε καλύτερο δρόμο.

!!!? απαγορευεται να σηκωθει η φτερνα στο squat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εννοεί νομίζω elevated heel με καμία πλάκα από κάτω. Αν εννοεί να σηκωνόταν η φτέρνα από εκεί που ακούμπαγε τότε ναι, δεν επιτρέπεται αυτό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , πολύ ωραίο , βέβαια μέχρι τώρα είχα οδηγήσει μόνο φθηνά τύπου praktiker-carrefour και δεκαετίες πριν. Πάντως εμένα με βολεύει και ιδικά η σέλα είναι μπαμ μιας και δε νιώθω καμία ενόχληση στον κώλο, κάθομαι πολύ μπαμ.

 

σ'ευχαριστώ πολύ ! :D

Άρχισα σιγά σιγά , πήγα μια βόλτα κανα χιλιόμετρο? να βγάλω λεφτά απο atm και το απόγευμα θα πάω και ποιο μακριά , αύριο το πρωί στα μέσα της διαδρομής και άμα νιώθω έτυμος θα πάω απο Δεύτερα για δουλειά. 

Το μόνο "πρόβλημα" είναι η αντοχή τώρα , μπορώ να τρέχω σαν τον τρελό στην αρχή , δηλαδή δίνω πεταλια και το νιώθω  (δοκίμασα σε κατηφόρα και χέστηκα , δοκίμασα σε ευθεία και πήγαινα σφαίρα ) αλλα κουράστηκα αρκετά στην ανάσα , παρόλο τα 120-130kg squat , γάμπες με 200kg(srsly) κλπ δεν έχει σχέση , οι μυς ήταν λες και μου έλεγαν "μονο αυτό έχεις?" λες και ήμουν ακόμα ξάπλα στο κρεβάτι, αλλα η ανάσα μου είχε πάει περίπατο με αποτέλεσμα όταν έφτασα να με πονάει αρκετά ο λαιμός μου για κανα 5λεπτο.

 

 τα μάτια μου άρχισαν να κλαίνε απο τη σκόνη γιατι εχω αλλεργία και απο εκεί που πέρασα σηκώνει αρκετή λόγο χωματόδρομου οπότε χρειάζομαι επειγόντως γυαλιά ηλίου ?ή ποδηλασίας μιας και θα περνάω απο λιγο επικίνδυνους δρόμους για να πάω στη δουλειά ή στην καλύτερη απο τον ταχείας κυκλοφορίας στην παραλιακή και δεν είναι ότι καλύτερο να μη βλέπω που πάω  :-D 

 

βέβαια μερικά πράγματα που ίσως παίζουν κάποιο ρόλο

1) Δεν είχα φάει κάτι για να προλάβω την δροσιά πριν βγάλει ήλιο 

2) Είχα ξυπνήσει μόλις 15-20 λεπτά το πολύ 

3) Εχω χρόνιο άσθμα και θυμάμαι πριν μερικούς μήνες μου πήρε καμια εβδομάδα για να μην έχω θέμα όταν έτρεχα κάθε μέρα στο διάδρομο στο 14-15?

4) Δεν πήγα normal βόλτα , δοκίμασα λίγο τις αντοχές μου , εννοείται οτι δεν θα τρέχω σα να με κυνηγάνε για να πάω στη δουλειά μου 

5) Ένιωθα αφυδατωμένος παρόλο που δεν ίδρωσα αλλα ίσως φταίει οτι γενικά αλάτι δεν τρώω 

 

σ'ευχαριστώ για το link, απότι βλέπω χρειάζομαι να έχω μαζί ηλεκτρολύτες, είναι αναγκαίο να αγοράζω έτοιμους ή μπορώ να φτιάξω κ μόνος μου ? 

 

ΟΚ, πάμε από την αρχή.

 

Είναι καλά που είσαι ΟΚ με την σέλα. Θα πρότεινα να πας στο κατάστημα που το αγόρασες κι εάν δεν το έκαναν ήδη, να τη ρυθμίσουν στο σωστό ύψος για το ύψος σου. Λίγα χιλιοστά πάνω ή κάτω, κάνουν μεγάλη διαφορά στους τένοντες των γονάτων, οπότε καλύτερα να "προσέχεις" για να "έχεις". Υπάρχουν βέβαια και σχετικά videos στο YouTube, όπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το πώς ρυθμίζουν το ύψος της σέλας, να το κάνεις μόνος σου και μετά να πας στο κατάστημα και να επιβεβαιώσουν ή να βελτιώσουν την ρύθμιση.

 

Για το "πρόβλημα" της αντοχής τώρα, θα ήταν καλύτερα να μην ξεκινάς τη διαδρομή ποδηλατώντας με όλη σου τη δύναμη επειδή αισθάνεσαι "φρέσκος". Σκέψου το ποδήλατο σαν μια άσκηση με βάρη. θα έκανες την άσκηση στο maximum των δυνάμεών σου χωρίς ζέσταμα; Δεν νομίζω. Έτσι και το ποδήλατο. Στην αρχή θα πρέπει να "στροφάρεις" - κοινώς μικρό δίσκο μπροστά και ελαφριά ταχύτητα πίσω, για να γυρίζουν τα πόδια σου γρήγορα χωρίς να αναπτύσσεις μεγάλη ταχύτητα. Μόλις νιώσεις τα πόδια σου "ζεστά", μπορείς να βάλεις μεσαίο δίσκο μπροστά, διατηρώντας την ίδια ταχύτητα πίσω και συνεχίζεις την ποδηλασία. Εγκυκλοπαιδικά, σου λέω ότι στα ποδήλατα με 3 δίσκους μπροστά, ο μικρός δίσκος χρησιμοποιείται για "ζέσταμα" και για ποδηλασία σε ανηφόρες, ο μεσαίος για "πορεία" και ο μεγάλος για "ταχύτητα". Κοινώς βάζεις μεγάλο δίσκο μπροστά όταν θες να αναπτύξεις ταχύτητα. Εάν θέλεις - και μπορείς ;) - να τη διατηρήσεις με τον μεγάλο δίσκο καλό, αλλιώς όταν "πιάσεις" την ταχύτητα που θέλεις, "κατεβαίνεις" στο μεσαίο δίσκο μπροστά και συνεχίζεις. Να ξέρεις ότι ο μεγάλος δίσκος (και γενικά οι "βαριές" ταχύτητες) πιέζουν πολύ τις αρθρώσεις των γονάτων και των ισχίων (ειδικά όταν ποδηλατείς με πετάλια στα οποία δεν κλειδώνουν τα παπούτσια σου), οπότε το να παραμένεις πολλή ώρα στο μεγάλο δίσκο, γενικά, δεν συστήνεται.

 

Ο λόγος που κουράστηκες με την αναπνοή σου, πιθανόν να οφείλεται αφενός στο άσθμα σου (για το οποίο εσύ ξέρεις πώς θα προσαρμόσεις την ένταση των ποδηλασιών και τις αναπνοές σου για να μην σε ενοχλεί) και αφετέρου στο ότι ποδηλατώντας όπως περιγράφεις, ανέβασες παλμούς πολύ απότομα, λαχάνιασες και κουράστηκες. Σκέψου να ήσουν στην κατάσταση αυτή και να είχες άλλα 10χλμ για να επιστρέψεις σπίτι σου, τι θα έκανες; :-)  Οπότε, όταν θα βγαίνεις για άσκηση, να θυμάσαι πάντα ότι έχεις και τον δρόμο της επιστροφής και πρέπει πάντα να φυλάς δυνάμεις για το τέλος.

 

Η σκόνη, ο ήλιος και ο αέρας αποτελούν κίνδυνο για τα μάτια όλων των ποδηλατών. Η σκόνη είναι σκόνη, ο ήλιος αφενός εμποδίζει την όραση και αφετέρου δεν πρέπει να ασκούμαστε σε εξωτερικό περιβάλλον χωρίς αντηλιακή προστασία ματιών και ο αέρας...Στον αέρα κυκλοφορούν μυγάκια, έντομα κτλ κτλ. Σκέψου να ποδηλατείς με 10χλμ/ώρα και να σου μπει ένα μυγάκι στο μάτι! Θα "σκοτωθείς"! Οπότε, γυαλιά ηλίου επειγόντως. Ποδηλασίας ή όχι, δεν έχει πολύ σημασία. Τα ποδηλατικά έχουν το πλεονέκτητα του αεροδυναμικού σχήματος. Κατά τα άλλα, οι φακοί τους είναι ίδιοι με ένα καλό ζευγάρι γυαλιών ηλίου, οπότε παίρνεις αυτό που σε βολεύει. Το απαραίτητο που πρέπει να πάρεις είναι κράνος. Δεν έχω τροπο (πίσω από μια οθόνη κι ένα πληκτρολόγιο) να δώσω όση έμφαση θέλω στο πόσο σημαντικό είναι το κράνος. Απλά θα σου πω ότι στο Γύρο της Γαλλίας έχουν σκοτωθεί ποδηλάτες από πτώσεις επειδή δεν φορούσαν κράνος.

 

Τέλος, μην τρέχεις στις κατηφόρες. Για να μην ψάχνεις, διάβασε εδώ τι έπαθε ένας φίλος σε μια κατηφόρα. Κατέβαινε τις κατηφόρες αργά, δεν χρειάζεται να καταλήξεις κι εσύ στο νοσοκομείο για μια καύλα της στιγμής.

 

 

Ηλεκτρολύτες μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου:

 

Σε 1 λίτρο νερό, στίβεις μισό λεμόνι, βάζεις ελάχιστο αλάτι (του στυλ βάζεις λίγο αλάτι στη χούφτα σου, περνάς το δάκτυλο σου από πάνω και αυτούς τους 10-15 κόκκους που θα "κολλήσουν" στο δάκτυλό σου τους ρίχνεις στο μπουκάλι) και τέλος ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι. Ανακινείς το μπουκάλι και είσαι έτοιμος.

 

Αφυδατωμένος ένιωσες είτε επειδή δεν είχες πιει νερό πριν την ποδηλασία είτε επειδή ποδηλάτησες όπως περιγράφεις είτε και τα δύο. Το ότι δεν είχες φάει κάτι πριν, ίσως να μην έπαιξε τόσο μεγάλο ρόλο λόγως της σχετικά μικρής απόστασης που έκανες, αλλά όταν θα πας μεγαλύτερη απόσταση ή/και θα βγεις για προπόνηση όπως αυτές που περιγράφω στο link που έδωσα, θα πρέπει απαραίτητα να φας κάτι το οποίο να χαρακτηρίζεται ως εύπεπτο και πλούσιο σε ενέργεια (π.χ. 2 κουταλιές σούπας βρώμη, λίγες σταφίδες και γάλα).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για τον Γυρο Γαλλιας δεν ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι ΟΛΟΙ με κρανος ειναι!
Αλλιως δεν μπαινουν στον γυρο!



Σε ολα τα αλλα σε βρισκω πολυ σωστο! ;)

Οπως και πολυ καλο αυτο με τους ηλεκτρολυτες!!!!Δεν το ηξερα!!! :)

 


Απλά θα σου πω ότι στο Γύρο της Γαλλίας έχουν σκοτωθεί ποδηλάτες από πτώσεις επειδή δεν φορούσαν κράνος.

 


 

Ηλεκτρολύτες μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου:

 

Σε 1 λίτρο νερό, στίβεις μισό λεμόνι, βάζεις ελάχιστο αλάτι (του στυλ βάζεις λίγο αλάτι στη χούφτα σου, περνάς το δάκτυλο σου από πάνω και αυτούς τους 10-15 κόκκους που θα "κολλήσουν" στο δάκτυλό σου τους ρίχνεις στο μπουκάλι) και τέλος ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι. Ανακινείς το μπουκάλι και είσαι έτοιμος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, πάμε από την αρχή.

 

 

thx για τα infos :D

θα πάω κανα 2-3 βόλτες ακόμα πριν το πάρω να πάω στη δουλειά , θα πάω κανα 2-3 χιλιόμετρα+ 2-3 επιστροφή , μετά 4-5+ 4-5επιστροφή, μετά κανα 8ρι+8 επιστροφή και τέλος για δουλειά αλλα αυτή τη φορά θα ψάξω να βρω σωστό ρυθμό.

Ξέχασα να πω προηγουμένως οτι ο δρόμος έξω απο το σπίτι μου και για 5 λεπτά με τα πόδια (τα οποία τα έκανα σε δευτερόλεπτα) έχει κατηφόρα μεγάλης κλήσης που την ανέβηκα στο έλα , αλλα ποιο πριν δοκίμασα να έρθω απο μια άλλη ανηφόρα την οποία δεν ανεβαίνει 50ρι και με τα πόδια νιώθεις οτι ανεβαίνεις σε βουνό  

είπα δοκιμή αντοχής έκανα , όταν με το καλό το πάρω να πάω απόσταση δεν θα κάνω τέτοια φυσικά 

 

Α ξέχασα να πω επίσης οτι έχω την δυνατότητα όταν φτάσω Πάτρα να πάω για προπόνηση αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θα την παλεύω στην αρχή , οπότε ίσως πάω να κάνω κανα μπάνιο κ να αλλάξω και να πηγαίνω για προπόνηση στο σχόλασμα,  τουλάχιστον για λίγες μέρες. Αν δω πάλι οτι την παλευω απ την αρχή no prob

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις ποδήλατο με δισκόφρενα; Τι είδους διαδρομές θα κάνεις;

Επειδη εχω ποδηλατο με τακακια και μπροστινο δισκοφρενο (αλλα πλεον εχει κλεισει 15ετια) καταλαβα πως το δισκοφρενο μετραει.

Τα τακακια θελανε αλλαγμα συχνα και ενω ηταν καλα στην αρχη, μετα απο λιγο μπορει να χαλαρωναν κλπ.Το δισκοφρενο ηταν παντα κομπλε γιαυτο μαρεσε.

Οταν (και αν) αποφασισω να παρω, θα το εχω για διαδρομες μεσα στην πολη καθαρα, δηλαδη ενα σαν του Νικου πιστευω θα ηταν οτι πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω ποδηλατο με τακακια και μπροστινο δισκοφρενο (αλλα πλεον εχει κλεισει 15ετια) καταλαβα πως το δισκοφρενο μετραει.

Τα τακακια θελανε αλλαγμα συχνα και ενω ηταν καλα στην αρχη, μετα απο λιγο μπορει να χαλαρωναν κλπ.Το δισκοφρενο ηταν παντα κομπλε γιαυτο μαρεσε.

Οταν (και αν) αποφασισω να παρω, θα το εχω για διαδρομες μεσα στην πολη καθαρα, δηλαδη ενα σαν του Νικου πιστευω θα ηταν οτι πρεπει.

Αν το θες μονο μεσα στην πολη τα v-brakes ειναι υπερ αρκετα...

 

Δισκοφρενα χρησιμοποιουμε στο βουνο οπου η λασπη καλυπτει τα στεφανια και ετσι με ενα απλο v-brake δεν μπορεις να φρεναρεις...

 

Οπως επισης υπαρχουν 2 ειδων δισκοφρενα, τα μηχανικα με συρμα και τα υδραυλικα...για τα δευρα δεν υπαρχει επισης λογος για μεσα στην πολη μιας και δεν υπαρχει λογος να εχεις τοσο δυνατα φρενα!

 

Επλιζω να σε καλυψα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι πολυ καιρο εκτος αθληματος και δε θυμαμαι, τα v-brakes με μια συχνη χρηση σε πολη ανα ποσο καιρο θα χρειαζονται αλλαγμα/συντηρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι πολυ καιρο εκτος αθληματος και δε θυμαμαι, τα v-brakes με μια συχνη χρηση σε πολη ανα ποσο καιρο θα χρειαζονται αλλαγμα/συντηρηση?

Δεν υπαρχει διαφορα στην συντηρηση αναμεσα σε v brakes και disk brakes...

 

Μια φορα τον χρονο τακακια(αν θελουν μπορος πισω κιολας)

Και οποτε βλεπεις οτι δεν ειναι αμεσα να αλλαζεις και συρματοσχοινα!

 

Αυτα..δεν χρειαζεται να κανεις κατι...

 

Αν ασχοληθεις αυτα τα κανεις και μονος σου αν πιανουν τα χερια σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο για τον Γυρο Γαλλιας δεν ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι ΟΛΟΙ με κρανος ειναι!

Αλλιως δεν μπαινουν στον γυρο!

 

Όταν κάτσω μπροστά από το PC, θα ανεβάσω το σχετικό βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και πολυ καλο αυτο με τους ηλεκτρολυτες!!!!Δεν το ηξερα!!! :)

 

 

Ισοτονικά ποτά

Υπερτονικά ποτά

Υποτονικά ποτά

http://www.onmed.gr/diatrofi/item/324239-energeiaka-pota-ti-einai-kai-pos-na-ftiaksete-to-diko-sas

διαβαστε τις διαφορες τους και φτιαξτε τα μονοι σας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε να καβαλουσα κι εγω τις ποδηλαταρες μου..... Ποσο μου χει λειψει

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ

 

Θα μπορουσες να κανεις και εσυ ποδηλατο..απλα θα πρεπει να ψαξεις ποδηλαταδικο την αθηνα που να εχει την τεχνογνωσια στο body geometry ωστε να ρυθμησει το ποδηλατο σου ΑΚΡΙΒΩΣ στα μετρα σου!

 

Για να μην εχεις ενωχλησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...