Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήρα ποδήλατο, αρχικά για να γλιτώσω τα 100euro+ εισιτήρια το μήνα και την ταλαιπωρία/άγχος του λεωφορείου αλλα απο την άλλη για καθημερινή αερόβια. Θα κάνω 8 με 10 χιλιόμετρα απόσταση για τη δουλειά το πρωί και στο σχόλασμα άλλα 8-10 να επιστρέψω 

πήρα ένα φθηνό (Ideal nergetic @280euro το οποίο μου άρεσε που το δοκίμασα και γενικά μου έκατσε πολύ καλά). Δεν δεν ήθελα να δώσω πολλά , θα έχω μηχανάκι σε κανα μήνα και δεν ξέρω αν θα του κάνω τέτοια χρήση και τότε , ίσως μετά το κρατήσω για καθημερινές βόλτες απλά.

 

οπότε κάλυψα μέχρι το χειμώνα και την αερόβια :D

όταν πιάσουν οι βροχές θα έχω αρχίσει πυγμαχία , κάτι που έχει ήδη κανονιστεί με άλλα άτομα κ είναι σίγουρο.

θα το πάω 4 φορές την εβδομάδα βάρη 3 πυγμαχία το χειμώνα κ βλέπω .

 

 

Νίκο, μπράβο ρε, καλή αρχή με το ποδήλατο! Εάν ενδιαφέρεσαι να το χρησιμοποιείς και "προπονητικά", ψάξε και βρες ένα post που είχα γράψει πριν λίγο καιρό σχετικά με προπόνηση με το ποδήλατο. Εάν βαριέσαι να ψάχνεις, θα στο βρω εγώ! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νίκο, μπράβο ρε, καλή αρχή με το ποδήλατο! Εάν ενδιαφέρεσαι να το χρησιμοποιείς και "προπονητικά", ψάξε και βρες ένα post που είχα γράψει πριν λίγο καιρό σχετικά με προπόνηση με το ποδήλατο. Εάν βαριέσαι να ψάχνεις, θα στο βρω εγώ! :-)

σ'ευχαριστώ

πήγα με αναζήτηση μέχρι το 2013 αλλα δεν το βλέπω , κάτι κάνω λάθος xD

αν δεν σου είναι κόπος δώσε link γιατι με ενδιαφέρει το θέμα 

thx  B)

Επεξ/σία από nicoc89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@margarita Αν και είναι μικρό το χρονικό διάστημα που κάνω kickboxing, τα οφέλη σε θέματα ευκινησίας κτλ είναι κάτι παραπάνω από ορατά και ο όποιος κίνδυνος είναι σαφέστατα διαχειρίσιμος απ'τη στιγμή που λαμβάνονται τα κατάλληλα μέτρα (επικαλαμίδες μασελάκια κτλ) και υπάρχει η απαραίτητη αντίληψη από δάσκαλο & συναθλητές ότι πρόκειται περί αθλήματος και δίδεται προτεραιότητα στην ασφάλεια κατά τις προπονήσεις.

 

Το τελευταίο δεν είναι πάντα δεδομένο στον χώρο οπότε χρειάζεται λίγη προσοχή στην επιλογή σχολής. Από εκεί και πέρα δεν έχεις να φοβάσαι κάτι, στο τμήμα μου πχ έχω από 15χρονη μέχρι μια τρελή 40άρα οπότε go for it.

 

@V for Vagelis ξεκίνα με τα βασικά (κάμψεις - έλξεις - κοιλιακούς - ραχιαίους) και άρχισε να προσθέτεις  ασκήσεις ανάλογα με το χρόνο που έχεις. Μισή ώρα είναι αρκετά λίγη για ολοκληρωμένο πρόγραμμα πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα απευθύνεσαι;

Ναι και θα μπορούσα να γράψω κατεβατά για να αναιρέσω το ορθόν των συμβουλών που δίνεις για την επίλογή μαχητικού αθλήματος. (εκτός βέβαια ότι μια επίσκεψη σε γιατρό πάντοτε είναι καλή ιδέα)

Αν και είναι ηλίθιο να περιαυτολογώ θα καταθέσω με 2 λόγια την δική μου εμπειρία.

14 χρόνια striking αθλήματα-πολεμικές τέχνες με καλούς δασκάλους και πολύ προσοχή μόνο μια φορά είχα ράγισμα πλευρών στην μαλακία kyokushin karate.

6 χρόνια σε grappling και μάχες υποταγής διαλυμένα γόνατα,ώμοι ,σπονδυλική στήλη και φοβερό πρόβλημα στο ισχίο.

Τώρα πια πρέπει να διατηρώ σωματότυπο μαραθωνοδρόμου και η μόνη γυμναστική που μου επιτρέπεται είναι βάρη με όργανα (όχι ελεύθερα)  μόνο στον κορμό και καθόλου πόδια.

Αν καμιά φορά παρασυρθώ ούτε η πεθιδίνη δεν με πιάνει :(

Πάντως το σημαντικότερο όλων είναι ο δάσκαλος και εξακολουθούν να υπάρχουν αφοσιωμένοι και σωστοί δάσκαλοι ευτυχώς !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τη παρέα του fitness. Μετά από κανά 2 χρόνια καθισιού και γενικής σαπίλας είπα να ξαναπάρω πιο σοβαρά τη γυμναστική. Θέλω σε βάθος χρόνου να χάσω 5 με10 κιλά το πολύ και να φτιάξω ένα πιο υγιές/όμορφο σώμα. Για την ώρα κάνω πολλά χιλιόμετρα ποδηλάτου και περπατήματος κάθε μέρα, οπότε από πόδια είμαι σχετικά καλά.

Απο κει και πέρα έχω σκοπό να αφιερώνω κανα μισάωρο κάθε 1-2 μέρες για ασκήσεις στο σπίτι, για την ώρα, από φθινόπωρο θα έχω παραπάνω χρόνο. Στο σπίτι έχω βαράκια χεριών (ρυθμιζόμενου βάρους). Εχει κανείς να προτείνει κάποιο πρόγραμμα, κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις, κάθε πότε να γυμνάζω ποιους μυες κλπ;

Γυμναστηριο θα πας? Καταρχην πρεπει να φτιαξεις τη διατροφη σου, ειναι το παν.

Αν δεν πας γυμναστηριο μπορεις να κανεις καμψεις/ελξεις/κοιλιακους και σε συνδυασμο με μια καλη κ σωστη διατροφη αλλα και το αεροβιο, το σωμα σου θα γινει μια χαρα πιστευω.

Τωρα απο ασκησεις, τα κλασσικα, πιεσεις ωμων κ στηθους, καμψεις δικεφαλων/τρικεφαλων και καθισματα (αν κ δεν εχω δοκιμασει ποτε με αλτηρες, αλλα εχω δει μερικους/ες στο γυμναστηριο να το κανουν).Αν τα ψαξεις στο ιντερνετ θα τα βρεις ασκησεις και τεχνικες για την καθε μυικη ομαδα.

 

Τωρα οσον αφορα τη συχνοτητα, το νορμαλ αν πηγαινεις γυμναστηριο ειναι ενα 48ωρο, για τη γυμναστικη στο σπιτι δε ξερω γιατι ποτε δεν εχω κανει, παρα μονο εχω ακουσει απο φιλους οτι καναν και καθημερινα απο 100 καμψεις ξερω γω (και σιγα-σιγα αυξανανε) και δεν ειχαν καποιο θεμα απο πλευρα κουρασης κλπ.Εξαρταται και το φορτιο και το ποσο καταπονεις τους μυς

 

 

 

@Νίκο, το ποδηλατο καλο?? σκεφτομαι να παρω και γω κατι παρομοιο τον χειμωνα αλλα θελω δισκοφρενα κ αποτι καταλαβαινω θα μου βγει κανα 100αρι πανω.. :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστώ

πήγα με αναζήτηση μέχρι το 2013 αλλα δεν το βλέπω , κάτι κάνω λάθος xD

αν δεν σου είναι κόπος δώσε link γιατι με ενδιαφέρει το θέμα 

thx  B)

 

Εδώ είσαι. Καλή ανάγνωση και για οποιαδήποτε απορία ή/και διευκρίνιση, εδώ είμαι.

 

 

 

Ναι και θα μπορούσα να γράψω κατεβατά για να αναιρέσω το ορθόν των συμβουλών που δίνεις για την επίλογή μαχητικού αθλήματος. (εκτός βέβαια ότι μια επίσκεψη σε γιατρό πάντοτε είναι καλή ιδέα)

Αν και είναι ηλίθιο να περιαυτολογώ θα καταθέσω με 2 λόγια την δική μου εμπειρία.

14 χρόνια striking αθλήματα-πολεμικές τέχνες με καλούς δασκάλους και πολύ προσοχή μόνο μια φορά είχα ράγισμα πλευρών στην μαλακία kyokushin karate.

6 χρόνια σε grappling και μάχες υποταγής διαλυμένα γόνατα,ώμοι ,σπονδυλική στήλη και φοβερό πρόβλημα στο ισχίο.

Τώρα πια πρέπει να διατηρώ σωματότυπο μαραθωνοδρόμου και η μόνη γυμναστική που μου επιτρέπεται είναι βάρη με όργανα (όχι ελεύθερα)  μόνο στον κορμό και καθόλου πόδια.

Αν καμιά φορά παρασυρθώ ούτε η πεθιδίνη δεν με πιάνει :(

Πάντως το σημαντικότερο όλων είναι ο δάσκαλος και εξακολουθούν να υπάρχουν αφοσιωμένοι και σωστοί δάσκαλοι ευτυχώς !

 

18 χρόνια shotokan karate (2 dan), χωρίς τραυματισμό - διαβάζω για τραυματισμούς από εξάσκηση πολεμικών τεχνών (π.χ. εσένα, του alex_000) και σκέφτομαι ότι ή ήμουν πολύ τυχερός ή οι αντίπαλοί μου ήταν πολύ "μαλακοί" (που δεν το νομίζω). Τι να πω...

 

Πάντως, ακόμα και μετά το δικό σου post αλλά και αυτό του alex_000, εξακολουθώ να διατηρώ μια σχετικά αδύναμη πεποίθηση ότι δεν έχω εντελώς άδικο. Έναν τραυματισμό (που μου άφησε μια ευαισθησία στο αριστερό γόνατο), ήταν αποτέλεσμα αγαρμποσύνης αντίπαλου σε παιχνίδι basket. Αυτός ο τραυματισμός, σε κάποια λακτίσματα, είτε με το αριστερό πόδι είτε στηριζόμενος στο αριστερό, ένιωθα - κάποιες φορές - ότι με απέτρεπε από το να "δώσω" το 100% στην κίνηση. Ε, σκέψου τη Μαργαρίτα που (εξ όσων γράφει εδώ) τα προβλήματα που έχει στα γόνατα είναι πολύ πιο σοβαρά από το δικό μου. Ή να το θέσω διαφορετικά: Σκέψου να ξεκινήσει kick boxing και κάποιος να την κλωτσήσει στο κόκκαλο του μηρού λίγο πιο πάνω από το γόνατο - κίνηση η οποία, με ένα συγκεκριμένο βαθμό δύναμης, αναγκάζει το γόνατο να "λυγίσει" προς μία μη φυσική γωνία για αυτό. Μετά; Εάν γίνει ζημιά; Τι θα λέμε στη Μαργαρίτα; "Α, τον μαλάκα που σε κλώτσησε και σε άφησε "ανάπηρη"'; Ή σκέψου να προσπαθήσει να κάνει μια περιστροφική κλωτσιά, να "κολλήσει" η πατούσα της στο πάτωμα και να γυρίσει το κορμί της πάνω στην κλείδωση του γονάτου. Τι ωραία! Ξέρεις πολύ καλά (από όσα έγραψες) πόσο καιρό θα της πάρει να ανακάμψει από έναν τέτοιο τραυματισμό.

 

Για να τελειώνουμε, εάν έκανα λάθος στις προτάσεις περί πολεμικών τεχνών, ΟΚ, ας ξεκινήσει box. Ε, μα! :-)

 

@Νίκο, το ποδηλατο καλο?? σκεφτομαι να παρω και γω κατι παρομοιο τον χειμωνα αλλα θελω δισκοφρενα κ αποτι καταλαβαινω θα μου βγει κανα 100αρι πανω.. :-(

 

Γιατί θέλεις ποδήλατο με δισκόφρενα; Τι είδους διαδρομές θα κάνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wizzy

 

Τα ίδια πράγματα λέμε :) τα striking είναι τα πιο ακίνδυνα. Ιδίως οι πολεμικές τέχνες όπως η δική σου και το wado-ryu , gozu-ryu που είναι ημιεπαφής είναι ότι καλύτερο. Εκτός από kumite έχουν πολλά kata,ki hon ,κ.λ.π που γυμνάζουν σώμα και μυαλό σωστά και πειθαρχημένα.

Μα πάνω από όλα ότι και να κάνει κανείς,θα το ξαναπώ , παίζει ρόλο ο δάσκαλος η επιβλέπων γυμναστής. Την περασμένη βδομάδα στο γυμναστήριο, γυμναστής είχε πιάσει την κουβέντα με διάφορους και δίπλα του κοριτσάκι χτυπιώτανε κάνοντας squats με μπάρα και το κολαράκι της να έχει κατέβει στο ύψος της γάμπας. Δεν άντεξα του την είπα για την αδιαφορία του και αυτός στα €&@ρια του :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@wizzy

 

Τα ίδια πράγματα λέμε :) τα striking είναι τα πιο ακίνδυνα. Ιδίως οι πολεμικές τέχνες όπως η δική σου και το wado-ryu , gozu-ryu που είναι ημιεπαφής είναι ότι καλύτερο. Εκτός από kumite έχουν πολλά kata,ki hon ,κ.λ.π που γυμνάζουν σώμα και μυαλό σωστά και πειθαρχημένα.

Μα πάνω από όλα ότι και να κάνει κανείς,θα το ξαναπώ , παίζει ρόλο ο δάσκαλος η επιβλέπων γυμναστής. Την περασμένη βδομάδα στο γυμναστήριο, γυμναστής είχε πιάσει την κουβέντα με διάφορους και δίπλα του κοριτσάκι χτυπιώτανε κάνοντας squats με μπάρα και το κολαράκι της να έχει κατέβει στο ύψος της γάμπας. Δεν άντεξα του την είπα για την αδιαφορία του και αυτός στα €&@ρια του :(

 

καλο θα ηταν να μην του ελεγες κατι γιατι δεν εκανε κατι λαθος το κοριτσακι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

@Νίκο, το ποδηλατο καλο?? σκεφτομαι να παρω και γω κατι παρομοιο τον χειμωνα αλλα θελω δισκοφρενα κ αποτι καταλαβαινω θα μου βγει κανα 100αρι πανω.. :-(

 

Ναι , πολύ ωραίο , βέβαια μέχρι τώρα είχα οδηγήσει μόνο φθηνά τύπου praktiker-carrefour και δεκαετίες πριν. Πάντως εμένα με βολεύει και ιδικά η σέλα είναι μπαμ μιας και δε νιώθω καμία ενόχληση στον κώλο, κάθομαι πολύ μπαμ.

 

Εδώ είσαι. Καλή ανάγνωση και για οποιαδήποτε απορία ή/και διευκρίνιση, εδώ είμαι.

 

 

 

 

 

σ'ευχαριστώ πολύ ! :D

Άρχισα σιγά σιγά , πήγα μια βόλτα κανα χιλιόμετρο? να βγάλω λεφτά απο atm και το απόγευμα θα πάω και ποιο μακριά , αύριο το πρωί στα μέσα της διαδρομής και άμα νιώθω έτυμος θα πάω απο Δεύτερα για δουλειά. 

Το μόνο "πρόβλημα" είναι η αντοχή τώρα , μπορώ να τρέχω σαν τον τρελό στην αρχή , δηλαδή δίνω πεταλια και το νιώθω  (δοκίμασα σε κατηφόρα και χέστηκα , δοκίμασα σε ευθεία και πήγαινα σφαίρα ) αλλα κουράστηκα αρκετά στην ανάσα , παρόλο τα 120-130kg squat , γάμπες με 200kg(srsly) κλπ δεν έχει σχέση , οι μυς ήταν λες και μου έλεγαν "μονο αυτό έχεις?" λες και ήμουν ακόμα ξάπλα στο κρεβάτι, αλλα η ανάσα μου είχε πάει περίπατο με αποτέλεσμα όταν έφτασα να με πονάει αρκετά ο λαιμός μου για κανα 5λεπτο.

 

 τα μάτια μου άρχισαν να κλαίνε απο τη σκόνη γιατι εχω αλλεργία και απο εκεί που πέρασα σηκώνει αρκετή λόγο χωματόδρομου οπότε χρειάζομαι επειγόντως γυαλιά ηλίου ?ή ποδηλασίας μιας και θα περνάω απο λιγο επικίνδυνους δρόμους για να πάω στη δουλειά ή στην καλύτερη απο τον ταχείας κυκλοφορίας στην παραλιακή και δεν είναι ότι καλύτερο να μη βλέπω που πάω  :-D 

 

βέβαια μερικά πράγματα που ίσως παίζουν κάποιο ρόλο

1) Δεν είχα φάει κάτι για να προλάβω την δροσιά πριν βγάλει ήλιο 

2) Είχα ξυπνήσει μόλις 15-20 λεπτά το πολύ 

3) Εχω χρόνιο άσθμα και θυμάμαι πριν μερικούς μήνες μου πήρε καμια εβδομάδα για να μην έχω θέμα όταν έτρεχα κάθε μέρα στο διάδρομο στο 14-15?

4) Δεν πήγα normal βόλτα , δοκίμασα λίγο τις αντοχές μου , εννοείται οτι δεν θα τρέχω σα να με κυνηγάνε για να πάω στη δουλειά μου 

5) Ένιωθα αφυδατωμένος παρόλο που δεν ίδρωσα αλλα ίσως φταίει οτι γενικά αλάτι δεν τρώω 

 

σ'ευχαριστώ για το link, απότι βλέπω χρειάζομαι να έχω μαζί ηλεκτρολύτες, είναι αναγκαίο να αγοράζω έτοιμους ή μπορώ να φτιάξω κ μόνος μου ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ηταν να μην του ελεγες κατι γιατι δεν εκανε κατι λαθος το κοριτσακι ;)

Συμπληρώνω την εικόνα... Κολαράκι στο ύψος της γάμπας,γόνατα πολύ πιο μπροστά από τα δάχτυλα των ποδιών με τις φτέρνες ανασηκωμένες. Σκυφτή δηλαδή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω την εικόνα... Κολαράκι στο ύψος της γάμπας,γόνατα πολύ πιο μπροστά από τα δάχτυλα των ποδιών με τις φτέρνες ανασηκωμένες. Σκυφτή δηλαδή

Τεχνικη ντιπ σκουωτ λεγεται

Νικο εγω για πληρη ορμονολογικο ελεγχο πληρωσα μεσω εοπυυ 15€περιπου με κοστος εξετασεων ανασφαλιστων ~97€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω την εικόνα... Κολαράκι στο ύψος της γάμπας,γόνατα πολύ πιο μπροστά από τα δάχτυλα των ποδιών με τις φτέρνες ανασηκωμένες. Σκυφτή δηλαδή

Δεν είναι αυτά τα χαρακτηριστικά κακού squat αλλά τέλος πάντων. Και έτσι μπορεί να είχα καλό ή κακό form. Από το να κάνει πάντως την κλασική ηλιθιότητα που κάνουν στα gym ήταν σε καλύτερο δρόμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Νικο εγω για πληρη ορμονολογικο ελεγχο πληρωσα μεσω εοπυυ 15€περιπου με κοστος εξετασεων ανασφαλιστων ~97€

ωραία θα το βάλω μπροστά απο Δευτέρα να πάω το συντομότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...