Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βλεπω στο αμεσο μελλον να σας γραφω "ξεκινησα kick boxing"

 

Ειναι τοσα πολλα ρε γαμωτο αυτα που θελω να κανω που οι 7 μερες της βδομαδας δε φτανουν οι ατιμες!!!!

 

Μαργαρίτα, πριν να ξεκινήσεις kick boxing, επειδή αφενός έχεις ένα θέματα με τα γόνατα και αφετέρου το kick boxing έχει πολλά λακτίσματα (κλωτσιές), εάν ήμουν στη θέση σου, θα συμβουλευόμουν γιατρό (ορθοπεδικό?) πριν να κάνω οτιδήποτε σχετικό. Εάν θέλεις οπωσδήποτε να ξεκινήσεις πολεμική τέχνη για σκοπούς αυτοάμυνας ή/και περαιτέρω εκγύμνασης, μπορείς να δοκιμάσεις κάποιες οι οποίες δεν έχουν λακτίσματα στις τεχνικές τους π.χ. judo, jiu jitsu, aikido, krav maga, παγκράτιο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

4η μέρα χωρίς προπόνηση, γαμώ τη δουλειά μου! Είπαμε να γίνω Φώτης αλλά εννοούσα στα ταξίδια όχι στην απροπονησιά (αυτός ο Θεός ό,τι να 'ναι ακούει, ίσως γι αυτό πάει ο κόσμος κατά διαόλου). Σήμερα θα κάνω, δεν πα να γίνει γκρέξιτ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4η μέρα χωρίς προπόνηση, γαμώ τη δουλειά μου! Είπαμε να γίνω Φώτης αλλά εννοούσα στα ταξίδια όχι στην απροπονησιά (αυτός ο Θεός ό,τι να 'ναι ακούει, ίσως γι αυτό πάει ο κόσμος κατά διαόλου). Σήμερα θα κάνω, δεν πα να γίνει γκρέξιτ!

Ρε εγω ειχα να παω 15 μερες  .Σε καταλαβαινω ετσι ειναι ,κουραγιο ζωη ειναι θα περασει !

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλεπω στο αμεσο μελλον να σας γραφω "ξεκινησα kick boxing"

 

Ειναι τοσα πολλα ρε γαμωτο αυτα που θελω να κανω που οι 7 μερες της βδομαδας δε φτανουν οι ατιμες!!!!

 

αν το γυμναστήριο σου έχει μέσα στην τιμή μέλους, τρέχα. Και τι δεν θα έδινα για να είχε kickboxing class στο δικό μου. Έστω κάνα κρεμασμένο σάκο..

 

 

Μαργαρίτα, πριν να ξεκινήσεις kick boxing, επειδή αφενός έχεις ένα θέματα με τα γόνατα και αφετέρου το kick boxing έχει πολλά λακτίσματα (κλωτσιές), εάν ήμουν στη θέση σου, θα συμβουλευόμουν γιατρό (ορθοπεδικό?) πριν να κάνω οτιδήποτε σχετικό. Εάν θέλεις οπωσδήποτε να ξεκινήσεις πολεμική τέχνη για σκοπούς αυτοάμυνας ή/και περαιτέρω εκγύμνασης, μπορείς να δοκιμάσεις κάποιες οι οποίες δεν έχουν λακτίσματα στις τεχνικές τους π.χ. judo, jiu jitsu, aikido, krav maga, παγκράτιο κτλ.

 

 

Φίλε το judo (έχω κάνει 2 χρόνια)  είναι ίσως η πιο επικίνδυνη πολεμική τέχνη (από άποψη τραυματισμών). Κάθε χρόνο το 1/3 φεύγει off με θλάσεις εξαρθρώσεις (Λογικό αφού έχει ρίψεις από ψηλά). Επίσης η πίεση στα γόνατα είναι πολύ μεγαλύτερη γιατί στο judo πρέπει να γονατίζεις συνεχώς για να σηκώσεις τον αντίπαλο.

 

Επίσης judo και κυρίως jiu jutsu που προτείνεις έχουν και πάλη εδάφους με leg locks οπότε εκεί αποχαιρετάς τα γόνατα σου μια και καλή.. (το ένα κουσούρι που έχω στο γόνατο είναι από ένα κάφρο που ήθελε να μου δείξει μια τεχνική leg lock και την έκανε στο 100%  ενώ εγώ ημουν χαλαρός για να καταλάβω την τεχνική - ο τύπος θα έπρεπε να είναι φυλακή όχι μαλακίες, δεν γίνονται αυτά)

 

Τα λακτίσματα που κάνεις στο kick boxing δεν περιέχουν τόσο μεγάλο κίνδυνο πέρα από κάνα τράβηγμα. Κυρίως το γόνατο που δεν λακτίζει δέχεται όλη την πίεση γιατί κρατάει και γυρνάει όλο το σώμα. Βεβαίως αν κάποιος έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα θα πρέπει να το ζυγίσει αλλά γενικά θα κάνει περισσότερο καλό παρά κακό στα γόνατα λόγω των διατάσεων και του flexibility που προσφέρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4η μέρα χωρίς προπόνηση, γαμώ τη δουλειά μου! Είπαμε να γίνω Φώτης αλλά εννοούσα στα ταξίδια όχι στην απροπονησιά (αυτός ο Θεός ό,τι να 'ναι ακούει, ίσως γι αυτό πάει ο κόσμος κατά διαόλου). Σήμερα θα κάνω, δεν πα να γίνει γκρέξιτ!

 

Είπα του Θεού να με κάνει Αλαίν Ντελόν και μ' έκανε άλλ αντ' άλλων. :-D

 

 

αν το γυμναστήριο σου έχει μέσα στην τιμή μέλους, τρέχα. Και τι δεν θα έδινα για να είχε kickboxing class στο δικό μου. Έστω κάνα κρεμασμένο σάκο..

 

alex_000, μιας κι έκανες στο παρελθόν kick boxing, αυτό που λέω στο post μου στην αρχή της σελίδας, είναι λάθος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το post από πάνω. Τo Judo το γούσταρα πάρα πολύ. Ειλικρινά ο μόνος λόγος που το σταμάτησα είναι γιατί κάθε χρόνο αρχίζαμε 15 και τελειώναμε την χρονιά 7.. (οι άλλοι off με μικροθλάσεις μέχρι εξαρθρώσεις), και είπα "fuck it αρκετά κουσούρια κουβαλάμε.."

 

Judo και Πάλη (ελληνορωμαϊκή κτλ) και κάθε άλλο άθλημα πάλης απαγορεύεται αν κάποιος δεν κάνει μαζί και προπόνηση με βάρη για να δυναμώσουν αρθρώσεις, τένοντες. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι αθλητές σε αυτά είναι φέτες..

 

Οκ, ήταν και ο δάσκαλος λίγο hardcorila αλλά ο τύπος ήταν πρωταθλητής σε πανευρωπαϊκό κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλεπω στο αμεσο μελλον να σας γραφω "ξεκινησα kick boxing"

 

Ειναι τοσα πολλα ρε γαμωτο αυτα που θελω να κανω που οι 7 μερες της βδομαδας δε φτανουν οι ατιμες!!!!

 

Μαργαρίτα, πριν να ξεκινήσεις kick boxing, επειδή αφενός έχεις ένα θέματα με τα γόνατα και αφετέρου το kick boxing έχει πολλά λακτίσματα (κλωτσιές), εάν ήμουν στη θέση σου, θα συμβουλευόμουν γιατρό (ορθοπεδικό?) πριν να κάνω οτιδήποτε σχετικό. Εάν θέλεις οπωσδήποτε να ξεκινήσεις πολεμική τέχνη για σκοπούς αυτοάμυνας ή/και περαιτέρω εκγύμνασης, μπορείς να δοκιμάσεις κάποιες οι οποίες δεν έχουν λακτίσματα στις τεχνικές τους π.χ. judo, jiu jitsu, aikido, krav maga, παγκράτιο κτλ.

 

Δε γνωρίζω καθόλου για τα άλλα αθλήματα που λες, αλλά για το kick boxing έχεις δίκιο. Λόγω των λακτισμάτων τα γόνατα καταπονούνται αρκετά και άμα έχεις ήδη τραυματισμούς στο γόνατο είναι δύσκολο να κάνεις και τα πιο απλά πράγματα, όπως άμυνα και χαμηλή κλωτσιά. Επίσης, είναι πολύ σημαντικό να βρεις μια σχολή, με καλό δάσκαλο αλλά και καλούς μαθητές, γιατί μπορείς να αποκτήσεις τραυματισμούς λόγω της χαζομάρας που κουβαλάει ο καθένας. Έτσι τουλάχιστον τα αντιλαμβάνομαι εγώ από τον λίγο καιρό που κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα ποδήλατο, αρχικά για να γλιτώσω τα 100euro+ εισιτήρια το μήνα και την ταλαιπωρία/άγχος του λεωφορείου αλλα απο την άλλη για καθημερινή αερόβια. Θα κάνω 8 με 10 χιλιόμετρα απόσταση για τη δουλειά το πρωί και στο σχόλασμα άλλα 8-10 να επιστρέψω 
πήρα ένα φθηνό (Ideal nergetic @280euro το οποίο μου άρεσε που το δοκίμασα και γενικά μου έκατσε πολύ καλά). Δεν δεν ήθελα να δώσω πολλά , θα έχω μηχανάκι σε κανα μήνα και δεν ξέρω αν θα του κάνω τέτοια χρήση και τότε , ίσως μετά το κρατήσω για καθημερινές βόλτες απλά.

οπότε κάλυψα μέχρι το χειμώνα και την αερόβια :D
όταν πιάσουν οι βροχές θα έχω αρχίσει πυγμαχία , κάτι που έχει ήδη κανονιστεί με άλλα άτομα κ είναι σίγουρο.
θα το πάω 4 φορές την εβδομάδα βάρη 3 πυγμαχία το χειμώνα κ βλέπω .
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο λέμε. Το θέμα είναι ότι εσύ είπες ότι η πλειοψηφία συνεχίζει να υποφέρει άρα ποιος πρέπει να παρέχει το evidence ? Κάνε την αντιστοιχία στο παραπάνω παράδειγμα.

 

Δεν με προσβάλεις και ούτε σε προσβάλλω σκοπίμως ούτε εγώ...όντως πολλές φορές είμαι είρωνας αλλά όχι για να σε προσβάλω...έτσι προβάλω διάφορα επιχειρήματα. Μπορεί στο γραπτό μπορεί να φαίνεται έτσι αλλά απλή συζήτηση κάνουμε.

 

Καλά την ανάλυση του systematic review ας την αφήσουμε γιατί εκεί είναι που ξεφεύγουμε και θα πάρουμε σεντόνια. 

 

Η έρευνα που θέλεις: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3025225/

 

Spot on

 

Πόσταρα στον Linkin την έρευνα  :ph34r:. Φαντάζομαι θα κάνεις ενδελεχές διάβασμα. 

 

αυτό το πράγμα με το quote δύο λέξεων κάθε φορά...πας και αφαιρείς το context απ' ό,τι θέλω να πω. 

 

Πολυ ενδιαφερουσα ερευνα indeed αλλα αναφερεται σε ατομα που κανανε συντηρητικη εκγυμναση και leg raises, δεν πηγαινε κανεις απο αυτους να κανει σοβαρη γυμναστικη!!!! Δεν εχει νοημα να συζηταμε απλα για το πως θα φυγει ο πονος αμα εισαι ξαπλα ολη μερα αλλα αμα γινεται ενω εισαι μαχιμος, κανεις γυμναστικη, σηκωνεις καθημερινα βαρη κλπ.

 

Τεραστιες κηλες θα μειωθουν (αλλα δεν θα εξαφανιστουν) με τα παραπανω και ο πονος της οσφυαλγιας/ισχιαλγια προσωρινα θα φυγει αλλα να ξερεις οτι απο την στιγμη που θα ξαναμπεις στο γυμναστηριο να σηκωσεις κιλα, ο πονος σιγα σιγα θα επιστρεψει.

 

Με βλεπω στο αμεσο μελλον να σας γραφω "ξεκινησα kick boxing"

 

Ειναι τοσα πολλα ρε γαμωτο αυτα που θελω να κανω που οι 7 μερες της βδομαδας δε φτανουν οι ατιμες!!!!

 

Να το ξεκινησεις, ξεκιναω κι εγω σημερα υστερα απο πολλα χρονια αποχης απο τα μαχητικα αθληματα. Ξεκινα συντηρητικα στην αρχη να νιωσουν τα γονατα σου και μην ξεχνας ενα πραγμα.

 

 

Διατασεις Διατασεις Διατασεις!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τη παρέα του fitness. Μετά από κανά 2 χρόνια καθισιού και γενικής σαπίλας είπα να ξαναπάρω πιο σοβαρά τη γυμναστική. Θέλω σε βάθος χρόνου να χάσω 5 με10 κιλά το πολύ και να φτιάξω ένα πιο υγιές/όμορφο σώμα. Για την ώρα κάνω πολλά χιλιόμετρα ποδηλάτου και περπατήματος κάθε μέρα, οπότε από πόδια είμαι σχετικά καλά.

Απο κει και πέρα έχω σκοπό να αφιερώνω κανα μισάωρο κάθε 1-2 μέρες για ασκήσεις στο σπίτι, για την ώρα, από φθινόπωρο θα έχω παραπάνω χρόνο. Στο σπίτι έχω βαράκια χεριών (ρυθμιζόμενου βάρους). Εχει κανείς να προτείνει κάποιο πρόγραμμα, κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις, κάθε πότε να γυμνάζω ποιους μυες κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...