Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

επειδη εχουμε διαφορετικο τροπο σκεψεις προφανως αντιλαμβανομαστε διαφορετικα τα πραγματα για αυτο και ρωταω που την ειδες τη ματαιοδοξια. γιατι εγω το μονο που ειδα ειναι μια συζητηση για τραυματισμους αποκατασταση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όταν κάνεις,για παράδειγμα,γυμναστική και πιέζεσαι μέχρι να ματώσεις(μεταφορικά και κυριολεκτικά),πρέπει να ξέρεις και τις συνέπειες.Μην έρχεσαι εδώ και το προβάλλεις σαν κάποιο κατόρθωμα το πρόβλημα που απέκτησες.

Αυτό είναι η ματαιοδοξία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "ψάξ'το", "σκέψου", whatever όταν μας σωθούν τα επιχειρήματα, τάχα μου για να γίνει το revelation (αν γίνει) και καταλήξει ο συνομιλητής με τον οποίο έχουμε έλθει σε αντιπαράθεση σε ασφαλή συμπεράσματα,προκειμένου να κάνει και την αυτοκριτική του...αξία ανεκτίμητη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ναναι κυριολεκτικά !

πιο κατόρθωμα ρε άνθρωπε του θεου συμβούλες  δίνουμε εδώ τις μαλακίες που κάνουμε εμείς να μην τις κάνουν και  να είναι πιο προσεκτικοί οι νέοι ! που αποσκοπούσε  το μήνυμα σου ούτε εσύ ο ίδιος δεν ξέρεις  , σπεκτ κατάλαβες τώρα γιατί σου είπα πριν δεν απαντάμε , έμπειρος είσαι τόσα χρόνια εδώ,  πρέπει να τα τσακώνεις με την μια αυτά !

άντε καλή συνεχεία ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όταν κάνεις,για παράδειγμα,γυμναστική και πιέζεσαι μέχρι να ματώσεις(μεταφορικά και κυριολεκτικά),πρέπει να ξέρεις και τις συνέπειες.Μην έρχεσαι εδώ και το προβάλλεις σαν κάποιο κατόρθωμα το πρόβλημα που απέκτησες.

Αυτό είναι η ματαιοδοξία! 

 

εσυ το λες ματαιοδοξια αλλοι το λενε αφοσιωση αλλοι πεισμα εξαρταται πως το βλεπεις.

 

Οταν κανεις πραγματα ξερεις οτι εχει και επιπτωσεις. Οταν κανεις ποδηλατο ξερεις οτι μπορει να πεσεις και να χτυπησεις, οπως οταν περπατας μπορει να παραπατησεις και να πεσεις, οπως και το αν καθεσαι ολη μερα μπορει να σου προκαλεσει προβληματα και η λιστα ειναι ατελειωτη. οποτε οχι δεν ειναι ματαιοδοξια αλλα κατι που συμβαινει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι το οτι ανεφερα οτι εκλαιγα σαν παιδακι με κανει να φαινομαι υπερηρωας.Φιλε μερικοι απο εμας μας νοιαζει

να μην κανουν τις ιδιες μαλακιες που καναμε εμεις οι υπολοιποι οσο περιεργο και αν σου φαινετε.Ο φοβος φυλαει τα ερημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια ακούω και θα αρχίσω να βλέπω το κολύμπι με ακόμα καλύτερο μάτι   :-)

 

To κολυμπι γενικα ειναι καλη γυμναστικη, και απο μυικης αποψεως (αμα κανεις σωστα και ολοκληρωμενα) αλλα και καρδιοαναπνευστικα.

 

Reference needed. 

 

Reference on what m8? Ειναι σαν να μου λες οτι μπορεις να πεταξεις. Εγω πρεπει να σου δωσω στοιχεια οτι δεν μπορεις να πεταξεις ή εσυ να μου δειξεις οτι μπορεις να πεταξεις?

 
 

Οκ, να στο πω και έτσι. Δηλαδή αφού έχεις όλα αυτά τα credentials δεν σου λείπει και τίποτα από το να αρχίζεις να διαχειρίζεσαι και ασθενή. 

 

Στο προηγουμενο ποστ μου διαλεξα πολυ προσεκτικα τις λεξεις μου προκειμενου να μην σε προσβαλω/ειρωνευτω. Τα παραπανω τα εγραψα προκειμενου να σου δειξω οτι οντως εχω ασχοληθει με το θεμα, οχι οτι πονεσε η μεση μου χθες και αρχισα να σπαμαρω στο νετ. Ωστωσο για σενα, απο οτι βλεπω, ο δρομος της ειρωνειας ειναι πιο ευκολος.

 
 

Ορίστε εδώ ένα systematic review (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24412032) (έχω το full text στο άλλο pc αν το θες). Τι δείχνει το συγκεκριμένο ? Ότι μόνο τα beliefs να διορθώσεις σε κάποιον πάσχοντα μπορεί να έχει πολύ καλή πρόγνωση αργότερα. 

 

 

.... 

 

Καταλαβαινεις για τι μιλαμε εδω και το τι γραφει η ερευνα? Πραγματα πολυ διαφορετικα. Εδω μιλαμε για διεγνωσμενα προβληματα στην μεση που πιεζουν νευρα και δημιουργουν πραγματικα προβληματα. Η "ερευνα" μιλαει για το πως η ψυχολογια επηρεαζει τον ανθρωπο (που οντως τον επηρεαζει) σε μη διεγνωσμενα (nonspecific) προβληματα σε ενα pool ανθρωπων που σιγουρα περιλαμβανει και κατα φαντασια ασθενεις, σαν την γιαγια που παει στον γιατρο και λεει οτι ποναει.

 

Η "ερευνα" λοιπον που παρεθεσες οχι απλα δεν εχει question, hypothesis, research, end result, ειναι μια σουμα πηγων με αγνωστους μη διεγνωσμενους ασθενεις και το συμπερασμα ειναι λιγο πολυ " οτι αμα αρχισουμε στην παπατζα 5000 ατομα με πονο στην μεση(σε καποιους υπαρκτο, σε καποιο φανταστικο/ψυχοσωματικο/whatever), ενα ποσοστο θα νιωσει καλυτερα μετα απο λιγο. Great finds indeed. Περι μειωσης κηλων βεβαια στο 1/3 οπως ελεγες σε προηγουμενο ποστ σου ή οτιδηποτε σχετικο, ουτε λογος.

 

Εννοω οτι γενικα βασιζεις αρκετα απο τα πιστευω σου σε ερευνες. Οι ερευνες μπορει να λενε "αληθεια" , καθε περιπτωση ομως ειναι ξεχωριστη , αφου ολοι ξερουμε οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Οταν ο αλλος σου λεει οτι ο περισσοτερος κοσμος με προβληματα στη μεση υποφερει, δε χρειαζεται να το στοιχειοθετησει αυτο καπως.

Ολοι μας λιγο πολυ εχουμε γνωστους με τετοια θεματα. Εγω δε ξερω κανεναν που να χει καλυτερευσει χωρις χειρουργειο εχοντας σοβαρο προβλημα. Και απο φυσικοθεραπειες δε βλεπω να γινονται πολλα αντε λιγη ανακουφιση αλλα το προβλημα παραμενει.

 

Αυτο δεν ισχυει σε ολους βεβαια οπως ξαναπα καθε οργανισμος ειναι διαφορερικος. Απλα κρατα και εσυ μια πισινη μην εισαι απολυτος γιατι μεθαυριο στη δουλεια σου θα δεις κι εσυ πονους που δεν αντιμετωπιζονται...

 

Βασιζει τα πιστευω του σε ερευνες που λενε διαφορετικα πραγματα απο αυτα που πιστευει ο ιδιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διάβασες πουθενά καμιά έρευνα πάλι που να λεει ότι φεύγουν οι κηλες δείξε την μας να γελάσουμε με αυτόν που την γράφει

 

Πάντως όχι, δεν πρόκειται να ανεβάσω έρευνα γιατί όταν μου προκαταβάλεις ότι θα γελάσεις (έχοντας φαντάζομαι την γνώση να κάνεις πρώτα ένα critical appraisal της έρευνας) ποιός ο λόγος ? 

 

 

 

 

Maus, εννοείται τις κουβαλάς μία ζωή, κομμάτι του normal aging είναι οι φθορές σε διάφορους ιστούς.  

 

:-) :ph34r: :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπερβολη ρε σεις παντα υπαρχει...σε ολους τους τομεις της ζωης μας..

 

Ακομα και το πολυ ποτο θα σε σφαξει, οσο να λες οτο εγω αντεχω..

 

Δεν μπορουμε ομως να τα μηδενιζουμε ολα..δηλαδη ο αλλος πεθανε απο το ποτο, μην πινετε.

 

Καποιος αλλος φορτωσε κιλα χωρις ζεσταμα, χωρις τιποτα, του πεσε η μπαρα στο κεφαλι, η γυμναστικη με βαρη φερνει τραυματισμους.

 

Ολα εχουν κινδυνους. Αλλοι τους γνωριζουν, αλλοι τους μαθαινουν και ειναι αλλοι που απλα λενε δεμ.θα τυχει σε μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα εγω ψηνομαι απειρα για kick boxing αλλα φοβαμαι πως θα καταληξω :P

 

είναι πολύ ασφαλές άθλημα μην το φοβάσαι.

 

 

Η υπερβολη ρε σεις παντα υπαρχει...σε ολους τους τομεις της ζωης μας..

 

Ακομα και το πολυ ποτο θα σε σφαξει, οσο να λες οτο εγω αντεχω..

 

Δεν μπορουμε ομως να τα μηδενιζουμε ολα..δηλαδη ο αλλος πεθανε απο το ποτο, μην πινετε.

 

Καποιος αλλος φορτωσε κιλα χωρις ζεσταμα, χωρις τιποτα, του πεσε η μπαρα στο κεφαλι, η γυμναστικη με βαρη φερνει τραυματισμους.

 

Ολα εχουν κινδυνους. Αλλοι τους γνωριζουν, αλλοι τους μαθαινουν και ειναι αλλοι που απλα λενε δεμ.θα τυχει σε μενα

 

 

Δεν βλέπω τίποτα λάθος με την τοποθέτηση σου. Εγώ προσωπικά (και μερικοί άλλοι μάλλον) απλά λέμε 2-3 απλά πράματα. 

  • μερικές ασκήσεις (που δεν είναι απαραίτητες για κανένα λόγο) έχουν πολύ μεγαλύτερο ρίσκο από άλλες.  
  • Η γυμναστική με βάρη θέλει πάντα άψογο ζέσταμα 
  • Η γυμναστική με βάρη θέλει τέλεια τεχνική
  • Παρόλο που ακούγεται περίεργο, μπορεί να πιέσεις το σώμα σου στο maximum χωρίς υπερβολές με το βάρος (που σηκώνεις) και χωρίς αχρείαστο ρίσκο. 
  • Καλό είναι να βλέπουμε το άθλημα σαν κάτι που θα κάνουμε όλη την ζωη μας είτε ασχολούμαστε καιρό είτε όχι. 

Εγώ δεν θέλω να αποτρέψω κανέναν που θέλει να κάνει powerlifting έστω και ερασιτεχνικά, αν και καλό είναι να ξέρει ότι έχει παραπάνω ρίσκο (9/10 παράπονα για κήλες στα σχετικά φόρουμ είναι απο deadlft).

 

Με την ίδια λογική προτιμώ να ενημερώσω οποιονδήποτε είναι στο ξεκίνημα ότι εφόσον δεν ενδιαφέρεται για το powerlifting δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει ασκήσεις με πολύ υψηλό ρίσκο (deadlift, goodmornings, barbel rows), και επίσης δεν υπάρχει κανένας όφελος για υπερβολές με τα κιλά, και PRs με κακή τεχνική.

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reference on what m8? Ειναι σαν να μου λες οτι μπορεις να πεταξεις. Εγω πρεπει να σου δωσω στοιχεια οτι δεν μπορεις να πεταξεις ή εσυ να μου δειξεις οτι μπορεις να πεταξεις?

 

Το ίδιο λέμε. Το θέμα είναι ότι εσύ είπες ότι η πλειοψηφία συνεχίζει να υποφέρει άρα ποιος πρέπει να παρέχει το evidence ? Κάνε την αντιστοιχία στο παραπάνω παράδειγμα.

 

 

 

Στο προηγουμενο ποστ μου διαλεξα πολυ προσεκτικα τις λεξεις μου προκειμενου να μην σε προσβαλω/ειρωνευτω. Τα παραπανω τα εγραψα προκειμενου να σου δειξω οτι οντως εχω ασχοληθει με το θεμα, οχι οτι πονεσε η μεση μου χθες και αρχισα να σπαμαρω στο νετ. Ωστωσο για σενα, απο οτι βλεπω, ο δρομος της ειρωνειας ειναι πιο ευκολος.

 

 

Δεν με προσβάλεις και ούτε σε προσβάλλω σκοπίμως ούτε εγώ...όντως πολλές φορές είμαι είρωνας αλλά όχι για να σε προσβάλω...έτσι προβάλω διάφορα επιχειρήματα. Μπορεί στο γραπτό μπορεί να φαίνεται έτσι αλλά απλή συζήτηση κάνουμε.

 

 

 

Καταλαβαινεις για τι μιλαμε εδω και το τι γραφει η ερευνα? Πραγματα πολυ διαφορετικα. Εδω μιλαμε για διεγνωσμενα προβληματα στην μεση που πιεζουν νευρα και δημιουργουν πραγματικα προβληματα. Η "ερευνα" μιλαει για το πως η ψυχολογια επηρεαζει τον ανθρωπο (που οντως τον επηρεαζει) σε μη διεγνωσμενα (nonspecific) προβληματα σε ενα pool ανθρωπων που σιγουρα περιλαμβανει και κατα φαντασια ασθενεις, σαν την γιαγια που παει στον γιατρο και λεει οτι ποναει.

 

Η "ερευνα" λοιπον που παρεθεσες οχι απλα δεν εχει question, hypothesis, research, end result, ειναι μια σουμα πηγων με αγνωστους μη διεγνωσμενους ασθενεις και το συμπερασμα ειναι λιγο πολυ " οτι αμα αρχισουμε στην παπατζα 5000 ατομα με πονο στην μεση(σε καποιους υπαρκτο, σε καποιο φανταστικο/ψυχοσωματικο/whatever), ενα ποσοστο θα νιωσει καλυτερα μετα απο λιγο. Great finds indeed. Περι μειωσης κηλων βεβαια στο 1/3 οπως ελεγες σε προηγουμενο ποστ σου ή οτιδηποτε σχετικο, ουτε λογος.

 

 

Καλά την ανάλυση του systematic review ας την αφήσουμε γιατί εκεί είναι που ξεφεύγουμε και θα πάρουμε σεντόνια. 

 

Η έρευνα που θέλεις: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3025225/

 

 

 

Βασιζει τα πιστευω του σε ερευνες που λενε διαφορετικα πραγματα απο αυτα που πιστευει ο ιδιος.

 

Spot on

 

 

:-)  :ph34r:  :-D

 

Πόσταρα στον Linkin την έρευνα  :ph34r:. Φαντάζομαι θα κάνεις ενδελεχές διάβασμα. 

 

αυτό το πράγμα με το quote δύο λέξεων κάθε φορά...πας και αφαιρείς το context απ' ό,τι θέλω να πω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλεπω στο αμεσο μελλον να σας γραφω "ξεκινησα kick boxing"

 

Ειναι τοσα πολλα ρε γαμωτο αυτα που θελω να κανω που οι 7 μερες της βδομαδας δε φτανουν οι ατιμες!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

morningz 

θέλω να πάω να κάνω εξετάσεις "full ορμονικό προφίλ" να δω που βρίσκεται η τεστο μου γιατι τελευταία που άλλαξα τρόπο προπόνησης (4-6 reps x max κιλά χ 5 set per άσκηση) δυναμώνω και για κάποιο περίεργο λόγο έχω βγάλει 3-4 σπυράκια στην πλάτη που δεν λένε να φύγουν αλλα και μερικά στο μέτωπο μικρά χωρίς να έχουν κάτι μέσα(δεν βγάζω , μόνο στην εφηβεία είχα βγάλει)

Απο την ώρα που έβγαλα περίπου κ τα σπυράκια οι πρωινές γκαύλες στο θεό και γενικά όπου βλέπω κώλο υπνωτίζομαι , οπότε θα πάω να ρίξω κανα βλέφαρο να κάνω εξετάσεις να δω τι παίζει.
Απο διατροφή είμαι κομπλέ , ιδρωμένος δεν μένω (ξυπνάω κάνω μπάνιο , μετά την προπόνηση μπάνιο , γυρνώντας απο τη δουλειά μπάνιο , το βράδυ πάλι μπάνιο) 

Πόσο λέτε να παίρνουν στο περίπου ? η ασφάλιση λέτε να καλύπτει? γιατι αν δώσω κανα 50ρι πάει στο καλό , αλλα έχω ακούσει για 80 οι εξετάσεις και κανα 50ρι στο γιατρό εννοείται αν πας έξω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καλύπτουν.

Ενδοκρινολογο κλείσε ή παθολογο και ζητα ορμονολογικες εξετάσεις και κάνε και γενικές επί της ευκαιρίας.

Αν έχεις ΙΚΑ ζήτησε να σου γράψουν έξω και όχι στο εργαστήριο του ΙΚΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...