Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

Όσο για το ότι δεν αντιμετωπίζεται ο πόνος επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Σου ξαναλέω, μπορούμε να μειώσουμε τον πόνο κάποιου πρώτου καν τον ακουμπήσουμε, με μία σωστή, ειλικρινή κουβέντα. .

Συγνώμη κιόλας αν φανώ εριστικός αλλά τα πιστεύεις αυτά που λες ; Υπάρχουν πόνοι και πόνοι και μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει πραγματικά, να πονάς ΠΟΛΥ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια ακούω και θα αρχίσω να βλέπω το κολύμπι με ακόμα καλύτερο μάτι   :-)

O λούτσος της Μεσογείου είσαι :)

Δελφίνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όποιος επιθυμεί να δοκιμάσει τις ανοχές του forum στο spamming, θα μας αποχαιρετά για μερικές ημέρες.

Προς γνώση και συμμόρφωση...

(αφαιρέθηκαν δύο άσχετα μηνύματα που δημοσιεύθηκαν εδώ επειδή "το off topic thread είναι κλειστό")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας αν φανώ εριστικός αλλά τα πιστεύεις αυτά που λες ; Υπάρχουν πόνοι και πόνοι και μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει πραγματικά, να πονάς ΠΟΛΥ

Επίσης δεν μιλάμε για πόνο ''χτύπησα το χέρι μου , το πόδι μου τον κώλο μου' που κάποιος πονάει περισσότερο κ άλλος λιγότερο !εδώ έχουμε να κάνουμε με το νευρικό σύστημα ,  οσο μεγαλύτερη ειναι η κήλη τοσο περισσότερο σπρώχνει το νεύρο και εκει τελειώνουν όλα ! εγώ όταν πήγα νοσοκομείο δεν μπορούσα απλα να περπατήσω , για πια αντοχή στον πόνο λέμε  ? μπος δεν ειμαι προφήτης απο τις άρσεις το έπαθα και δεν έχει να κάνει με λαθος τεχνική η τεχνική μου ειναι άριστη , απλά είχα πόνο απο την υπερφόρτωση στην μέση και αντι να το ξεκουράσω να χαλαρώσω ενώ πονούσα πολύ , εγω συνέχιζα και έβαζα ολο και περισσότερα κιλά αυτό ηταν το τραγικό λάθος που έκανα κ τσίμπησα την κήλη ! ψαχτε εσεις που γκλουγκλαρετε να δετε γιατί επιβάρυνση περνάει απο την μεση  οταν σκύβουμε απλά να πιάσουμε κατι ! ναι οκ  ο αρχάριος και παντού μπορει να το πάθεις οταν ομως καθημερινά σηκώνεις τόνους τότε η επιβάρυνση -πόσο μάλλον η χρόνια- είναι πάρα πολύ μεγαλύτερη ! γι αυτο λεω και ξαναλέω σε όσους ξεκινάτε τώρα οτι με τα βαρη δεν παίζουν τα βαρη δεν ειναι παιχνίδι τα βαρη μπορουν να σε κανουν άρχοντα και να σου χαρίσουν υγεία για όλη σου την ζωη , μπορούν ομως και να σε καταστρέψουν !

αυτά από μένα  ..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ δεν μπορουσες να περπατησεις εγω δεν μπορουσα καν να ξαπλωσω στο κρεβατι μου δινανε ηρεμιστικα για να ακουμπησω στον καναπε να κοιμηθω 2-3 ωρες την μερα η λεξη μαρτυριο νομιζω το περιγραφει ακριβως.Τρια μεσουλιντ 8 ντεπον την μερα και ενεσεις βολταρεν.Πρεπει να ηταν η δυσκολοτερη περιοδος της ζωης μου δοκιμαστηκα πολυ ψυχολογικα και κρατησε και μηνες αυτο το πραγμα ημουν σχεδον σαν αναπηροςΜονο που το σκεφτομαι τωρα που το γραφω με πιανει αναγουλα.Η μεση μπορει να σου καταστρεψει την ζωη κυριολεκτικα οχι μονο τις προπονησεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω ειμαι αρκετα καλυτερα απο χτες. Βασικα οταν πηγα σημερα γυμναστηριο (λιγο ποδηλατο εκανα και 2 ασκησεις leg extension μονο)

η μεση μου ηρθε λιγο στα ισια της ! θα παω και μετα στο φυσιοθεραπευτη για λιγο μασαζ και βελονισμο! και ξεκουραση πλεον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποιες θα φτιαχνονται, δεν διαφωνω. Η συντριπτικη πλειοψηφια ομως υποφερει και συνεχιζει να υποφερει.

 

Reference needed. 

 

 Αλλα το θεμα μεση/κηλη/οσφυαλγια το ξερω πολυ καλα οσον αφορα την προληψη του χειρουργιου (που ισως θα επρεπε να ειχα κανει ηδη) λογω του:

 

α) οτι πασχω 10 χρονια

β) εχω σκασει ΠΟΛΛΑ (δυστυχως) λεφτα σε κορυφαιους γιατρους/φυσικοθεραπευτες/αθλιατρους σε 3 διαφορετικες χωρες, χωρις να εχω κανει καν χειρουγιο

γ) εχω θειο αντισυγματαρχη διευθυντη κλινικης σε στρατιωτικο νοσοκομειο ορθοπεδικο/χειρουργο

δ) υπαρχει κολλητος οικογενειακος φιλος, κορυφαιος ορθοπεδικος/αθλιατρος.

 

 

Οκ, να στο πω και έτσι. Δηλαδή αφού έχεις όλα αυτά τα credentials δεν σου λείπει και τίποτα από το να αρχίζεις να διαχειρίζεσαι και ασθενή. 

 

 

 

Το ποσοστο των κηλων που μαζευουν και σταματανε να παιζουν με τα νευρα ειναι κατω απο 5-10%. Υπαρχουν σιγουρα διαφορετικοι τροποι για να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα ωστοσο δουλευουν οντως ή μηπως θελουμε εμεις να δουλεψουν? Υπαρχει πανεπιστημιακη/νοσοκομειακη ερευνα που να δειχνει κατι αισιοδοξο με ενα σοβαρο στατιστικο δειγμα? Αμα υπαρχει, πιστεψε με, ειμαι ο πρωτος που θα χαρει να την διαβασει.

 

Σορρυ για το σεντονακι, ειναι περιεργο θεμα για μενα.

 

Ορίστε εδώ ένα systematic review (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24412032) (έχω το full text στο άλλο pc αν το θες). Τι δείχνει το συγκεκριμένο ? Ότι μόνο τα beliefs να διορθώσεις σε κάποιον πάσχοντα μπορεί να έχει πολύ καλή πρόγνωση αργότερα. 

 

 

 

Συγνώμη κιόλας αν φανώ εριστικός αλλά τα πιστεύεις αυτά που λες ; Υπάρχουν πόνοι και πόνοι και μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει πραγματικά, να πονάς ΠΟΛΥ

Όχι δεν τα πιστεύω...για πλάκα τα γράφω μπας και σκάσει λίγο το χιλάκι μας. 

 

Παιδιά, επειδή πονέσατε/πονάτε δεν σας κάνει και expert στην διαχείριση του πόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη bos πρεπει να καταλαβαινουμε οτι η θεωρια απο την πραξη διαφερουν πολυ

1: ποιός σας είπε ότι μιλάω μόνο για θεωρία ?

 

2: Ποιά πράξη ? Το να λες ότι έχεις πονέσει δεν είναι η πράξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι γενικα βασιζεις αρκετα απο τα πιστευω σου σε ερευνες. Οι ερευνες μπορει να λενε "αληθεια" , καθε περιπτωση ομως ειναι ξεχωριστη , αφου ολοι ξερουμε οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Οταν ο αλλος σου λεει οτι ο περισσοτερος κοσμος με προβληματα στη μεση υποφερει, δε χρειαζεται να το στοιχειοθετησει αυτο καπως.

Ολοι μας λιγο πολυ εχουμε γνωστους με τετοια θεματα. Εγω δε ξερω κανεναν που να χει καλυτερευσει χωρις χειρουργειο εχοντας σοβαρο προβλημα. Και απο φυσικοθεραπειες δε βλεπω να γινονται πολλα αντε λιγη ανακουφιση αλλα το προβλημα παραμενει.

 

Αυτο δεν ισχυει σε ολους βεβαια οπως ξαναπα καθε οργανισμος ειναι διαφορερικος. Απλα κρατα και εσυ μια πισινη μην εισαι απολυτος γιατι μεθαυριο στη δουλεια σου θα δεις κι εσυ πονους που δεν αντιμετωπιζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι γενικα βασιζεις αρκετα απο τα πιστευω σου σε ερευνες. 

Ναι...είναι μέρος του Evidence Based Practice. Είναι σαν να θέλω να γίνω powerlifter και να κάνω πάγκο, άρσεις αλλά όχι squat.

 

Οταν ο αλλος σου λεει οτι ο περισσοτερος κοσμος με προβληματα στη μεση υποφερει, δε χρειαζεται να το στοιχειοθετησει αυτο καπως.

 

Sorry αλλά αυτό είναι δέχομαι ό,τι μου λένε.

 

Ολοι μας λιγο πολυ εχουμε γνωστους με τετοια θεματα. Εγω δε ξερω κανεναν που να χει καλυτερευσει χωρις χειρουργειο εχοντας σοβαρο προβλημα. Και απο φυσικοθεραπειες δε βλεπω να γινονται πολλα αντε λιγη ανακουφιση αλλα το προβλημα παραμενει.

 

Και επειδή δεν έχεις δει κάποιον να καλυτερεύει τι σημαίνει αυτό ? Δηλαδή από την μία μου λέτε να μην βασίζομαι σε έρευνες αλλά από την άλλη να ακούσω την κάθε εμπειρία του καθενός σας. 

 

Και ποτέ δεν είπα ότι έτσι γενικά βελτιώνονται διάφορες καταστάσεις...χρειάζονται και τα κατάλληλα interventions. Λογικό με τις κλασικές φυσιοθεραπείες του εοπυυ να μην γίνεται μεγάλη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν ειναι κακο να διαβαζεις ερευνες αλλα ν αφηνεις ενα παραθυρακι σ αυτα που λενε γιατι δεν ισχυουν παντα στην πραξη. Εννοω οτι μια ερευνα μπορει να λεει πχ οτι η ταδε ασκηση σε μεγαλο ποσοστο προκαλει το χ προβλημα αλλα εσυ να τη κανεις και να σαι μια χαρα.

 

Οι προσωπικες εμπειριες προφανως και δεν ειναι θέσφατο , ειπα αλλωστε κ εγω οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορερικος. Οταν βλεπω ομως ολους τους γνωστους μου να υποφερουν ναι, ειναι ενα μεγαλο ποσοστο ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΥΚΛΟ(σορυ για τα κεφαλαια, απο το ipad δε μπορω να βαλω ευκολα bold). Αλλωστε ο καθενας μπορει να κρινει με βαση τον δικο του κυκλο, αυτο το νοημα εχουν οι προσωπικες εμπειριες που ανταλαζουμε μεταξυ μας.

 

Ο εοπυυ οντως καλυπτει ελαχιστα, το βλεπω απο τη θεια μου. Αλλα δυστυχως μιλαω και για συνεδριες πιο εξελιγμενες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν ειναι κακο να διαβαζεις ερευνες αλλα ν αφηνεις ενα παραθυρακι σ αυτα που λενε γιατι δεν ισχυουν παντα στην πραξη. Εννοω οτι μια ερευνα μπορει να λεει πχ οτι η ταδε ασκηση σε μεγαλο ποσοστο προκαλει το χ προβλημα αλλα εσυ να τη κανεις και να σαι μια χαρα.

Προφανώς (ή όχι?...δεν ξέρω...τέσπα. :-)) αφού διαβάσεις μία έρευνα κάνεις την κριτική σου αξιολόγηση και το πως μπορεί να ενσωματωθεί στην πράξη. 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μην πλακωθουμε κιόλας και πάθουμε καμία μέση!

Ο καθένας έχει ένα δικό του συμπέρασμα.

Από εμπειρίες γνώσεις και γνώμες.

Στο δικό μου χώρο σε μερίδα κλινικης ορθοπεδικης κατάστασης δεν υπάρχει θεραπεία μόνο μπαλωματα.. Είτε ενεσοθεραπειες, φαρμακευτική αγωγή και χειρουργείο.

Όπως είπα ο καθένας από την μεριά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...