Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα βίντεο εδώ εξηγεί αυτό που λέω καμία φορά για core bracing στα πολυαρθρικά lifts. Στο τέλος δείχνει και τι γίνεται αν δεν έχεις καλό core bracing ή αν το σταματήσεις την ώρα του lift. 

 

 

Και τώρα επικούρα που συνέβη χτες στο gym αλλά βαριόμουν να γράψω. 

 

Εγώ έκανα ανενόχλητος τις άρσεις μου (μονές βεβαίως, βεβαίως για τον maus  :-D) και αρχίζω να ακούω σιγά να χτίζεται κλίμα. Είναι ένας τυπάς 50-55 και ένας άλλος 70 χρονών και κάνουν μάχη στον πάγκο. Ο 70χρονος στο smith και ο άλλος ελεύθερα. Φτάνουν ξέρω γω κάπου 160 αρχικά και ήδη η σποτερ είχαν αρχίσει την βοήθεια. Οι "lifters" όμως ακάθεκτοι ανέβαζαν κιλά. Σε κάποια φάση φτάνει ο 70χρονος στο smith να βάζει 205...πάει, μπαίνει και ο spotter έτρεμε σαν το ψάρι να ανεβάσει και είχε γεμίσει φλέβα. 

 

Από την άλλη ο άλλος είχε πάει 200 κιλά, οι spotter είχαν αυξηθεί στους 3 και ανέβαζε μέχρι 230. Εννοείται μισή η κίνηση και οι spotter να παίρνουν το μισό φορτίο αυτός όμως ανέβαζε κι άλλο ! Σε κάποια φάση ακούω την επικούρα από τον 55 χρονο lifter "πρέπει να έβαλες λίγο ε?" και λέει ο spotter που ήταν από πίσω "Λίγο...ξέρεις τι κατέβηκες πολύ χαμηλά (wtf ? Ούτε μέχρι την μέση) και σε φοβήθηκα". Μετά τελείωσα εγώ αλλά άκουγα πως αυξάνανε κι άλλο. Κρίμα...έπρεπε να τα κάνουν λίγο πιό γρήγορα μπας και με φωνάζανε να κάνω καμία άρση παραπάνω με τον πάγκο του. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τονιζω οτι λειτουργει και ως παυσιπονο και ως αντιφλεγμονωδη..μπλοκαρει και τα δυο γιαυτο εγραψα πιο πανω το ΚΑΙ :P

τελικα κουμπωσα δυο νουροφεν που βρηκα προχειρα και 9 ημουνα τζιμ και επαιζα στηθος δικεφαλα τρικεφαλα. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυξανεται η γυναικεια testo απο εντατικη ασκηση?

Θα του κανω τα γλυκα τα ματια μπας κ μου δωσει συνταγη κ για τα ανδρογονα. Αντε να δουμε τι θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την καφεινη δεν ξερω πως επιδρα, αλλα εγω φραπε που πινω το απογευμα και τον τελειωνω κατα της εντεκα, κοιμαμαι σαν να μην τρεχει τιποτα... τρωω βραδινο, στα καπακια εχω τον φραπε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε οργανισμός διαφορετικός !

άλλος πίνει φραπέ και κοιμάται καπάκι  και  ένας φίλος μου αν πιει φραπέ κάνει να κοιμηθεί χωρίς πλάκα 3 μερες ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω φιλο που παει νοσοκομειο με φραπε.Ειναι αναλογα το νευρικο συστημα λιβερπουλ και αναλογα στο τι ανοχες εχει αναπτυξει στα διεγερτικα.Εγω που ειμαι τρελος πχ με πιανουν φουλ τα διεγερτικα :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα ο φραπες ειναι ο μονος καφες που με τσιτωνει και με κανει να τρεμω αν τον πιω με αδειο στομαχι, οι αλλοι ουτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω καταντήσει κουραστικός αλλά για όλα έχω και αντίλογο. Sorry in advance. 

Βασικά μπορεί να μπορείς να μην την έχεις για πάντα. Έχουν δείξει ότι ακόμη και "τεράστιες" κοίλες έχουν καλή πρόγνωση που μπορεί να υπάρξει και μείωση στο volume της στο 1/3 της αρχικής. 

 

Για πες μία αν θέλεις τι backround έχεις...

 

Υπάρχουν 2 flaws σε αυτά που λες.

1) Έχεις σαν δεδομένο ότι υπάρχει φλεγμονή και κατ' επέκταση 2) ότι ο πόνος δημιουργείται από αυτή ενώ ξέρουμε ότι πόνο μπορούμε αντιληφθούμε όχι μόνο όταν υπάρχει ένα input (ένας ιστός που δίνει σήμα για πόνο), αλλά και όταν υπάρχει output από τον εγκέφαλο (οπότε όχι κάποια "βλάβη"). 

Μωρέ παλεύονται αν θες. Απλά πρέπει να γίνουν τα κατάλληλα adjustments και όπως λες πρέπει να αξιολογήσεις αν αξίζει το ρίσκο να ασχοληθείς -ή τον χρόνο/διάθεση προσθέτω εγώ- μιάς και κλαιν αν δεν σε νοιάζει πολύ το athletic development/general strength/ ή κάτι ποιό συγκεκριμένο όπως powerlifting τότε ναι...δεν αξίζει να κάτσεις να κάνεις τα απαραίτητα adjustments για τις άρσεις θανάτου.

 

Συμφωνω στα περισσοτερα απο οσα λες αλλα προβληματα στην μεση (κοιλες, φθορες σε δισκους, ανισορροπιες) που πολλες φορες συνεπαγονται και οσφυαλγια + ισχυαλγιες απλα δεν φτιαχνονται οτι και να κανεις. Αμα βαραει νευρο, οτι και να κανεις, θα σηκωνεις βαρη και μετα απο λιγο θα γονατιζεις απο τον πονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παιζει ρε με μεση !

Πανε σε κανα ορθοπεδικο να σε κανει καμια ακτινογραφια, μην παιζεις με την τυχη σου και κανεις βαρη οριζοντίως :P

Εγω με ώμο εχω φαει θεμα παλιοτερα.

 

τελικα κουμπωσα δυο νουροφεν που βρηκα προχειρα και 9 ημουνα τζιμ και επαιζα στηθος δικεφαλα τρικεφαλα. :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω σπουδασει την μεση μου ρε ξερω ποτε μπορω και ποτε οχι ολα καλα εκανα συγκεκριμενα πραγματα και δεν φορτωσα κιλα ξερω να αποφευγω την φθορα αμα θελω.Θενκς για το ενδιαφερον παντως


Συμφωνω στα περισσοτερα απο οσα λες αλλα προβληματα στην μεση (κοιλες, φθορες σε δισκους, ανισορροπιες) που πολλες φορες συνεπαγονται και οσφυαλγια + ισχυαλγιες απλα δεν φτιαχνονται οτι και να κανεις. Αμα βαραει νευρο, οτι και να κανεις, θα σηκωνεις βαρη και μετα απο λιγο θα γονατιζεις απο τον πονο.

Δεν ξερω αν εισαι παθων αλλα το γραψες οπως ειναι πραγματικα δεν περιμενα ποτε οτι ο πονος απο νευρο θα σε γονατιζει κυριολεκτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν έπινα καφέ στην ζωή μου. Είχα αρχίσει να πίνω ένα καφεδάκι το μεσημεράκι σε μια περίοδο κάτι μηνών τον τελευταίο χρόνο. Το σταμάτησα γιατί δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ. Η κατάσταση κράτησε μήνες γιατί δεν πήγαινε το μυαλό μου ότι ένα ποτήρι καφέ θα έχει τέτοιο effect. 

 

Το έκοψα και κοιμάμαι σαν πτώμα, ποτέ ξανά καφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...