Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρει, διπλές ασκήσεις με αλτήρες είπαμε. Ναι, ξέρω να γκουγκλάρω αλλά ειναι άλλο πραμα να σε πει ο παλαιουρας ότι αυτή κι αυτή ειναι πιο αποδοτικές απο κοινή και την άλλη. Μη χάνω τζάμπα χρόνο με trial and error τεχνικές.

Ειναι και μεσημέρι... Άμα ξυπνήσετε γράψτε :)

πιέσεις - εκτάσεις- προτάσεις ώμων καπάκι χωρίς ξεκούραση !

 

πιέσεις

askisi1_1.jpg

 

εκτάσεις

lateral_raises.jpg

 

προτάσεις

protaseis_omon.jpg

 

με μικρα βαρακια 3κιλα η 5κιλα -

8 επαναλήψεις πιέσεις , 8 εκτάσεις , 8 προτάσεις και ξανά καπάκι μέχρι να μην μπορείς άλλο !

 

στο τελος ριξε και ενα σετακι δικεφαλα χωρις ξεκουρασει .. κανε 3 σετακια  και εισαι κομπλε !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

κωπηλατικη με μπαρα ειχα νευρα φορτωσα πολλα κιλα τα εκανα νευρικα και παρτον κατω.Καποια φαρμακα π.χ. τεστο μειωνουν το κολαγονο και τραυματιζεσε ποιο ευκολα

 

sorry to hear that bro

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα βαρη μπορει να μην ειναι δυσκολα αλλα μπορουν να σε αφησουνε σακατη.Και οσο περνανε τα χρονια μαζευεις φθορα

 

 

Ξέρω έχω και εγώ διάφορα κουσούρια από πολεμικές τέχνες και βάρη. Θέλει πάντα ζέσταμα και σωστή τεχνική. Το θέμα είναι ότι κουσούρια σε γόνατα, αγκώνες και άλλες αρθρώσεις παλεύονται, κουσούρι στην μέση όμως και κήλη συγκεκριμένα δεν παλεύεται.. 

 

είναι ο λόγος που δεν κάνω κωπηλατική με μπάρα, άρσεις θανάτου και goodmornings. Είναι ασκήσεις με πολύ μεγάλο ρίσκο αν κάτι πάει στραβά, το οποίο δεν αξίζουν. (δεν είναι ότι δεν έκανα ποτέ, έκανα μέχρι να καταλάβω το ρίσκο και να τις κόψω).

 

Επίσης, In the long run, είναι καλύτερα κάποιος να κάνει drop set και κάνα 2 reps παραπάνω για progressive overload παρά να μένει στις 6 επαναλήψεις και να φορτώνει τον κώλο του. 'Οπως έλεγε και ο boss χτες για την διατροφή, αν κάποιος βλέπει το "άθλημα" με ωριμότητα πρέπει να το βλέπει σαν κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει για πάντα. Πρέπει να είναι sustainable. Πόσο να αντέξει το σώμα στην καφρίλα?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς 40 λετπά ύπνο το μεσημέράκι δεν βγαίνει το πρόγραμμα :D

 

Κοιμαμαι τα μεσημερια 1 ωρα  απο τοτε που απολυθηκα απο τον στρατο ,απλα  δεν παιζει να μην  κοιμηθω μεσημερι ειμαι κομματια ολη την υπολοιπη μερα μετα.Φυσικα ειναι θεμα συνηθειας 

Αν εχεις καρτα μελους καθε φορα που πας , με το λογαριαςμο μαζευεις ποντους. Και σου βγαινουν διαφορα κουπονια αναλογα με το ποσους ποντους εχεις μαζεψει.

 

Ε εγω επειδη πηγαινα πολυ συχνα σημερα που πηγα (και εφαγα καθαρα - να τα λεμε αυτα :P ) εφτασα το ανωτατο σε ποντους που αντιστοιχει σε κουπονι των 100€

ΧΟΝΤΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω καταντήσει κουραστικός αλλά για όλα έχω και αντίλογο. Sorry in advance. 

Εχω δυο κηλες απο τραυματισμο στο τζιμ.Ε θα το εχω για παντα με χτυπαει εκει που δεν το περιμενω καταρα κανονικαΓιαυτο ποτε τζιμ με νευρα και θολωμενο μυαλο.

Βασικά μπορεί να μπορείς να μην την έχεις για πάντα. Έχουν δείξει ότι ακόμη και "τεράστιες" κοίλες έχουν καλή πρόγνωση που μπορεί να υπάρξει και μείωση στο volume της στο 1/3 της αρχικής. 

 

Αυτα ειναι παυσιπονα καλα το μεσουλιντ overated.

Δημιουργείτε φλεγμονη και τα παυσιπονα δεν την καταπολεμουν.

Ο αναστολεας κανει αυτη την δουλεια, αναστελει την δημιουργία φλεγμονης που ειναι υπευθυνη για τον πονο.

Παρε arcoxia, ειναι λιγο ακριβο αλλα ειναι εγγυηση.

Αναστολεας κυκλο-οξυγενασης 2, COX 2. Ειναι το ενζυμο που κατ'επεκταση προκαλει την φλεγμονη και τον πονο, αναστελει την παραγωγη καποιον χημικων ενωσεων που ειναι υπευθυνες για τις φλεγμονες.

Για πες μία αν θέλεις τι backround έχεις...

 

Υπάρχουν 2 flaws σε αυτά που λες.

1) Έχεις σαν δεδομένο ότι υπάρχει φλεγμονή και κατ' επέκταση 2) ότι ο πόνος δημιουργείται από αυτή ενώ ξέρουμε ότι πόνο μπορούμε αντιληφθούμε όχι μόνο όταν υπάρχει ένα input (ένας ιστός που δίνει σήμα για πόνο), αλλά και όταν υπάρχει output από τον εγκέφαλο (οπότε όχι κάποια "βλάβη"). 

 

Ξέρω έχω και εγώ διάφορα κουσούρια από πολεμικές τέχνες και βάρη. Θέλει πάντα ζέσταμα και σωστή τεχνική. Το θέμα είναι ότι κουσούρια σε γόνατα, αγκώνες και άλλες αρθρώσεις παλεύονται, κουσούρι στην μέση όμως και κήλη συγκεκριμένα δεν παλεύεται.. 

 

Επίσης, In the long run, είναι καλύτερα κάποιος να κάνει drop set και κάνα 2 reps παραπάνω για progressive overload παρά να μένει στις 6 επαναλήψεις και να φορτώνει τον κώλο του. 'Οπως έλεγε και ο boss χτες για την διατροφή, αν κάποιος βλέπει το "άθλημα" με ωριμότητα πρέπει να το βλέπει σαν κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει για πάντα. Πρέπει να είναι sustainable. Πόσο να αντέξει το σώμα στην καφρίλα?

 

Μωρέ παλεύονται αν θες. Απλά πρέπει να γίνουν τα κατάλληλα adjustments και όπως λες πρέπει να αξιολογήσεις αν αξίζει το ρίσκο να ασχοληθείς -ή τον χρόνο/διάθεση προσθέτω εγώ- μιάς και κλαιν αν δεν σε νοιάζει πολύ το athletic development/general strength/ ή κάτι ποιό συγκεκριμένο όπως powerlifting τότε ναι...δεν αξίζει να κάτσεις να κάνεις τα απαραίτητα adjustments για τις άρσεις θανάτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω καταντήσει κουραστικός αλλά για όλα έχω και αντίλογο. Sorry in advance. 

Βασικά μπορεί να μπορείς να μην την έχεις για πάντα. Έχουν δείξει ότι ακόμη και "τεράστιες" κοίλες έχουν καλή πρόγνωση που μπορεί να υπάρξει και μείωση στο volume της στο 1/3 της αρχικής. 

 

Για πες μία αν θέλεις τι backround έχεις...

 

Υπάρχουν 2 flaws σε αυτά που λες.

1) Έχεις σαν δεδομένο ότι υπάρχει φλεγμονή και κατ' επέκταση 2) ότι ο πόνος δημιουργείται από αυτή ενώ ξέρουμε ότι πόνο μπορούμε αντιληφθούμε όχι μόνο όταν υπάρχει ένα input (ένας ιστός που δίνει σήμα για πόνο), αλλά και όταν υπάρχει output από τον εγκέφαλο (οπότε όχι κάποια "βλάβη"). 

Μωρέ παλεύονται αν θες. Απλά πρέπει να γίνουν τα κατάλληλα adjustments και όπως λες πρέπει να αξιολογήσεις αν αξίζει το ρίσκο να ασχοληθείς -ή τον χρόνο/διάθεση προσθέτω εγώ- μιάς και κλαιν αν δεν σε νοιάζει πολύ το athletic development/general strength/ ή κάτι ποιό συγκεκριμένο όπως powerlifting τότε ναι...δεν αξίζει να κάτσεις να κάνεις τα απαραίτητα adjustments για τις άρσεις θανάτου.

Η κυκλο οξυγεναση ειναι υπευθυνη της παραγωγης προσταγλανδινων, χημικες ενωσεις, που προκαλουν πονο ΚΑΙ φλεγμονη.

Ειναι στανταρ φαρμακο για τετοιου ειδους πονους.

Στην δικη μου εμπειρια παντα :)

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η κυκλο οξυγεναση ειναι υπευθυνη της παραγωγης προσταγλανδινων, χημικες ενωσεις, που προκαλουν πονο ΚΑΙ φλεγμονη.

Ειναι στανταρ φαρμακο για τετοιου ειδους πονους.

Στην δικη μου εμπειρια παντα :)

 

 

Σύμφωνοι απλά θέλω να πω πως δεν ξέρεις τι είδους πόνο έχει...δεν έχει πει και τίποτα οπότε η φλεγμονή είναι υπόθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι απλά θέλω να πω πως δεν ξέρεις τι είδους πόνο έχει...δεν έχει πει και τίποτα οπότε η φλεγμονή είναι υπόθεση. 

Τονιζω οτι λειτουργει και ως παυσιπονο και ως αντιφλεγμονωδη..μπλοκαρει και τα δυο γιαυτο εγραψα πιο πανω το ΚΑΙ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τονιζω οτι λειτουργει και ως παυσιπονο και ως αντιφλεγμονωδη..μπλοκαρει και τα δυο γιαυτο εγραψα πιο πανω το ΚΑΙ :P

Οκ,..επειδή είναι μεγάλη συζήτηση αυτή και δεν είναι μέρος για εδώ ας το αφήσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτον, μεγαλος διαξιφισμός με φαρμακα ή χωρις :P

Οκ,..επειδή είναι μεγάλη συζήτηση αυτή και δεν είναι μέρος για εδώ ας το αφήσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...