Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

τα άβραστα μακαρόνια είναι τα al dente?

 

οχι , είναι όπως τα βγάζεις απο το κουτί. Al dente σημένει μικρής χρονικής διάρκειας βράσιμο ώστε να είναι πιο σκληρά. Al dente τα τρώω πάντως γαμάει.

 

Στην Ιταλία οταν πήγα δεν είχε επιλογή, μόνο al dente σερβίρανε αν δεν τους έλεγες τιποτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Οχι οχι το δισέτ είναι πυρινικό πράμα δεν συγκρίνεται με τίποτα. Καμία σχέση η μέρα δισετ με την άλλη άσχετα από τα διαλείμματα. 

 

Δοκίμασα διαφορα πράματα στα βάρη , νομίζω ο μόνος τρόπος να καταστρέψεις τον μυ, να τον κάνεις να κλάψει είναι το δισέτ... Είναι διαφορετικό είδος κούρασης από τις 3 επαναλήψεις ξέρω γω είναι καθαρά λιώσιμο του μυ. Το ξέρεις αφού τελιώσεις οτι θα γίνει διπλάσιος...

 

Όλες οι τεχνικές είναι μέσα στο πρόγραμμα. Το θέμα είναι να μην συνηθίζει ο μυς τα ίδια και τα ίδια. Α και το πιό κουρέλιασμα του μυ το βλέπω εγώ στα drop sets όχι στα δισετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι τεχνικές είναι μέσα στο πρόγραμμα. Το θέμα είναι να μην συνηθίζει ο μυς τα ίδια και τα ίδια. Α και το πιό κουρέλιασμα του μυ το βλέπω εγώ στα drop sets όχι στα δισετ.

 

drop set στα ελληνικά = δισέτ (νομίζω δηλαδη)

 

"A drop set is the simple technique where you perform a set of any exercise to failure or just short of failure, then drop some weight and continue for more repetitions with the reduced poundage."

 

αυτό που περιέγραψα οτι κάνω είναι

 

ίσως το δισετ σημένει κάνεις αλλη ασκηση ιδια μυική ομάδα ? Δεν θυμάμαι καλά..

 

drop set κάνω παντως αγγλιστι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και κει (Ιταλία) δεν έτρωγες μετά τις 23.00, όλα κλείνανε, Στην Ελλάδα, τα φαγάδικα, μετά τις 23.00 γεμίζουνε...

Συγγνώμη, αλλά γιατί τα τρώτε άβραστα κατευθείαν από το κουτί; τι γίνεται αν τα τρώτε al dente?

Εγώ al dente τα τρώω με τριμμένη φρέσκια ντομάτα, ψιλοκομμένο δυόσμο και ρίγανη, άνευ λαδιού και έτσι για το φινάλε, μια φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρα.. Βρασμενα τα τρωει ο ανθρωπος.. Αβραστα τα μετραει.. Πχ βαζει το πακετο που ειναι 500 γρ ωμα ομως.. Οταν τα βρασει θα αυξηθει το βαρος τους.. Δεν τον νοιαζει αυτο.. Αν γινουν πχ 700 γρ..

 

Λαθος καταλαβες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και κει (Ιταλία) δεν έτρωγες μετά τις 23.00, όλα κλείνανε, Στην Ελλάδα, τα φαγάδικα, μετά τις 23.00 γεμίζουνε...

 

Συγγνώμη, αλλά γιατί τα τρώτε άβραστα κατευθείαν από το κουτί; τι γίνεται αν τα τρώτε al dente?

 

Εγώ al dente τα τρώω με τριμμένη φρέσκια ντομάτα, ψιλοκομμένο δυόσμο και ρίγανη, άνευ λαδιού και έτσι για το φινάλε, μια φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών

 

τα βράζουμε βρε... είπαμε γυμναζόμαστε αλλά δεν είμαστε τοσο hard core να φάμε μακαρόνια αβραστα απο το κουτί...σιγα μην φάμε και το κουτι  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, σορρυ, το ντεκαπάζ θα φταίει... Σημειώστε ΑΚΥΡΟ


σσ. καλά που το αποσαφηνίσατε γιατί πραγματικά θα το googlara για να δω τι στα κομμάτια κάνουν τα άβραστα!!! ξέρω για άβραστα-ωμά αυγά αλλά για μακαρόνια πρώτη φορά άκουγα.
χαχα, ανέκδοτο του καινούργιου μήνα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drop set στα ελληνικά = δισέτ (νομίζω δηλαδη)

 

"A drop set is the simple technique where you perform a set of any exercise to failure or just short of failure, then drop some weight and continue for more repetitions with the reduced poundage."

 

αυτό που περιέγραψα οτι κάνω είναι

 

ίσως το δισετ σημένει κάνεις αλλη ασκηση ιδια μυική ομάδα ? Δεν θυμάμαι καλά..

 

drop set κάνω παντως αγγλιστι

Drop set είναι αυτό που γράφει στα αγγλικά. Το δισέτ αναφέρεται σε 2 διαφορετικές ασκήσεις της ίδιας μυϊκής ομάδας χωρίς διάλλειμα μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα drop set ειναι καλο να γινονται;

 

Πχ κανω εγω 5 μηνες γυμναστικη.. Μετα για 3 εβδομαδες ειναι καλο να σοκαρω τους μυς κανοντας drop sets?

Δεν έχει να κάνει αν είναι καλό ή κακό. Το κάνεις για να δώσεις ένα διαφορετικό ερέθισμα στον μυ.

 

Εγώ στην θέση σου δεν θα τα έβαζα ακόμα. Μείνε στις κλασικές τεχνικές με άψογη τεχνική, μάθε να βαράς τον μυ που θες και αργότερα τα βάζεις. Το τελευταίο με το να "βαράς" τον μυ που θες είναι πολύ σημαντικό και να το έχεις πάντα στο μυαλό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ειπα να το κανω τωρα..

 

Εξαλλου ακομα τωρα μπαινω στο κλιμα που λενε. Δεν θελω να φερθω επιπωλαια και κανω καμια πατατα.

 

Κανω τις ασκησεις οπως πρεπει, με αρκετο ζορισμα, που μερικες φορες απορω αν θα μπορεσω να συμμαζεψω τον χωρο φευγοντας ή θα τον αφησω ετσι με την κουραση που νιωθω..

 

Σημερα ειχα χερια. Πως εμεινα πανω στο σωμα μου απορω. Αφου πηγα στο συνεργειο να βοηθησω λιγο τον πατερα μου με ενα αμαξι πιανω το κλειδι να αρχισω να ξεβιδωνω και βλεπω το χερι μου να τρεμει..

 

Βλεπω στον δικεφαλο να εμφανιζονται φλεβες. Οχι να πεταγονται.

 

Οταν κανω πχ καμψεις δικεφαλλων με την στραβομαρα, νιωθω τους μυς λες και με εμπιξε καμια τα νυχια της μεσα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα! Σιγά και ο χιου  ο τζάκμαν που βαράει 200αρι δεαδλιφτ! παραλίγο να κάνω κι εγώ 200 αλλά δεν είχε αρκετές πλάκες μωρέ.. :D

 

Συνεχίζω πάντως να μην μπορώ να φάω τις ποσότητες που θέλω και "πρέπει".. Τι στο διάολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...