Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

400 ?ελπίζω βρασμένα τουλάχιστον γιατί αν είναι 400 άβραστα δεν μπορώ να φανταστώ το στομάχι σου. 

 

Α...πες μία τα stats σου και σε τι θερμίδες κινήσε...

 

 

 

 

 

400 άβραστα. 

 

τώρα είμαι 85 κιλά . Υψος 1.83 Λόγω υψηλού ποσοστού λίπους (περίπου 20) και noob gains γιατι ξαναρχησα βάρη μετά απο αρκετά χρόνια κάνω ελαφρά υποθερμιδικό recomp (-1 κιλό τον μήνα περίπου). Ετσι βλέπω εδώ και 3 μήνες ότι έχω αρκετό fuel για να χτίσω μυική μάζα τους 3 αυτους μήνες παρόλο που επίσης ρίχνω λίπος (αρχισα σε πολύ υψηλά ποσοστά 25-27%). 

 

Κάνω Intermitten fasting με 1980 (low carbs περίπου 40γ) θερμίδες rest days (4) και 3350 (high carbs) τις μέρες προπόνησης (3). Λόγω του IF πρέπει να φάω ότι φάω σε ένα 8 ωρο παράθυρο που αρχίζει μετά το workout στις 2 και τελιώνει στις 10 το βράδυ. Λόγω ζωής με βολεύουν 2 γεύματα. 

 

Το μεσημεριανό μου ήταν 1450 θερμίδες και το βραδυνό μου 1907 σύνολο 3360 με 450γ carbs. 

 

όταν δω οτι τα αποτελέσματα επιβραδύνουν (γιατί τόσό καιρό πάνε πολύ γρηγορα μπορώ να πω) , θα σταματήσω το recomp και θα κάνω cut να διώξω το λίπος και να αρχίσω bulk μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

 

400 ?ελπίζω βρασμένα τουλάχιστον γιατί αν είναι 400 άβραστα δεν μπορώ να φανταστώ το στομάχι σου. 

 

Α...πες μία τα stats σου και σε τι θερμίδες κινήσε...

 

 

 

400 άβραστα. 

 

τώρα είμαι 85 κιλά . Υψος 1.83 Λόγω υψηλού ποσοστού λίπους (περίπου 20) και noob gains γιατι ξαναρχησα βάρη μετά απο αρκετά χρόνια κάνω ελαφρά υποθερμιδικό recomp (-1 κιλό τον μήνα περίπου). Ετσι βλέπω εδώ και 3 μήνες ότι έχω αρκετό fuel για να χτίσω μυική μάζα τους 3 αυτους μήνες παρόλο που επίσης ρίχνω λίπος (αρχισα σε πολύ υψηλά ποσοστά 25-27%). 

 

Κάνω Intermitten fasting με 1980 (low carbs περίπου 40γ) θερμίδες rest days (4) και 3350 (high carbs) τις μέρες προπόνησης (3). Λόγω του IF πρέπει να φάω ότι φάω σε ένα 8 ωρο παράθυρο που αρχίζει μετά το workout στις 2 και τελιώνει στις 10 το βράδυ. Λόγω ζωής με βολεύουν 2 γεύματα. 

 

Το μεσημεριανό μου ήταν 1450 θερμίδες και το βραδυνό μου 1907 σύνολο 3360 με 450γ carbs. 

 

όταν δω οτι τα αποτελέσματα επιβραδύνουν (γιατί τόσό καιρό πάνε πολύ γρηγορα μπορώ να πω) , θα σταματήσω το recomp και θα κάνω cut να διώξω το λίπος και να αρχίσω bulk μετα.

 

Πρέπει να έχεις πολύ κουράγιο να τρως τόσες θερμίδες μονοκοπανιά. Εδώ με 400 και 500 λες δεν αντέχω άλλο.

 

Το IF θα το συνεχίσεις για πολύ ακόμα ή όταν θα αρχίζεις το bulk θα πας σε κλασική υπερ-θερμιδική με 5-6 γεύματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση

 

Ειναι αυτός ο σωστό τρόπος για να μετράς την μέση σου?

 

http://youtu.be/yQjNj_v2G_o

 

 

 

Σημείωση: έτσι και ψάξεις στο googleυπάρχουν παραπάνω απο ένας τρόποι...

 

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση

 

Ειναι αυτός ο σωστό τρόπος για να μετράς την μέση σου?

 

http://youtu.be/yQjNj_v2G_o

 

 

 

Σημείωση: έτσι και ψάξεις στο googleυπάρχουν παραπάνω απο ένας τρόποι...

 

 

Thanks

 

Αυτός πάντως όπως και να την μετρήσει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχεις πολύ κουράγιο να τρως τόσες θερμίδες μονοκοπανιά. Εδώ με 400 και 500 λες δεν αντέχω άλλο.

 

Το IF θα το συνεχίσεις για πολύ ακόμα ή όταν θα αρχίζεις το bulk θα πας σε κλασική υπερ-θερμιδική με 5-6 γεύματα ?

 

Δεν νομίζω να σταματήσω ποτέ το if. 

 

1) με βολεύει φοβερά με την ζωή μου , είναι μαρτύριο να τρώς καθε 3 ώρες το έκανα και ξέρω

2) Περισσότερες έρευνες πλέον λένε οτι το meal frequency είναι άσχετο αν τα macros είναι σωστά

3) Εχει μεγάλα γεύματα και δεν νιώθεις οτι κάνεις καποια δίαιτα

4) Ετσι όπως τα έχω κανονίσει εγώ το νιώθω οτι το φαγητό είναι στρατηγικά εκεί που πρέπει ... 3500 θερμίδες μετα τα βάρη στο κεφάλι για 8 ώρες , full carbs , cardio ενω έχω να φάω 16 ώρες , max κάψιμο λίπους. 

 
Στην υπερθερμιδική στο IF δεν αλλάζει τόσο το work day (τώρα είμαι +20% θερμίδες) , το rest day είναι που αλλάζει. Οπότε παίζεις κάτι σαν -10% + 30% η 0% + 20 % για "lean gains". Ομολογώ όμως οτι δεν εχω δοκιμάσει υπερθερμιδική με IF ακόμα ....
 
Τώρα παίζω -30% +20%
 
Πάντως μπορώ να ρυθμίσω κάποια πράματα καλύτερα οι 1900 θερμίδες επι τόπου δεν είναι κάτι σωστό ούτε υγιές. Ισως τα κάνω 1700-1700 ίσως παίξω -25% + 15% θα δούμε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση

 

Ειναι αυτός ο σωστό τρόπος για να μετράς την μέση σου?

 

http://youtu.be/yQjNj_v2G_o

 

 

 

Σημείωση: έτσι και ψάξεις στο googleυπάρχουν παραπάνω απο ένας τρόποι...

 

 

Thanks

 

Είναι αλλά πρέπει να την μετράς στο σημείο με το περισσότερο λίπος (στον οφαλό επάνω) απο ότι ξέρω.

 

 Οταν λέτε αβραστα τι ακριβως εννοείτε; 

 

Οταν μετράς φαγητό για τα macros σου πρέπει να προσέχεις. Οταν βλέπεις nutritional information μπορεί το site να δίνει για ψημένο αλλά εσύ θές και μετράς το ομό.

 

Εξαρτάται απο το φαγητό τώρα , το κοτόπουλο όταν ψήνεται χάνει βάρος. Τα μακαρόνια όταν βράζουνε παίρνουν πολύ βάρος γιατι αποροφούν νερό (και 400γ  raw μακαρόνια είναι σχεδόν ένα κουτί, είναι πολύ μεγάλη ποσότητα να φάει κάποιος)

 

ο bosei με ρωτησε αν τα μέτρησα βρασμένα η άβραστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν νομίζω να σταματήσω ποτέ το if. 

 

1) με βολεύει φοβερά με την ζωή μου , είναι μαρτύριο να τρώς καθε 3 ώρες το έκανα και ξέρω

2) Περισσότερες έρευνες πλέον λένε οτι το meal frequency είναι άσχετο αν τα macros είναι σωστά

3) Εχει μεγάλα γεύματα και δεν νιώθεις οτι κάνεις καποια δίαιτα

4) Ετσι όπως τα έχω κανονίσει εγώ το νιώθω οτι το φαγητό είναι στρατηγικά εκεί που πρέπει ... 3500 θερμίδες μετα τα βάρη στο κεφάλι για 8 ώρες , full carbs , cardio ενω έχω να φάω 16 ώρες , max κάψιμο λίπους. 

 
Στην υπερθερμιδική στο IF δεν αλλάζει τόσο το work day (τώρα είμαι +20% θερμίδες) , το rest day είναι που αλλάζει. Οπότε παίζεις κάτι σαν -10% + 30% η 0% + 20 % για "lean gains". Ομολογώ όμως οτι δεν εχω δοκιμάσει υπερθερμιδική με IF ακόμα ....
 
Τώρα παίζω -30% +20%
 
Πάντως μπορώ να ρυθμίσω κάποια πράματα καλύτερα οι 1900 θερμίδες επι τόπου δεν είναι κάτι σωστό ούτε υγιές. Ισως τα κάνω 1700-1700 ίσως παίξω -25% + 15% θα δούμε..

 

Καλά είναι πως του πάει του καθενός.

 

Εγώ εφόσον βλέπω αποτελέσματα με αυτό που κάνω συνεχίζω κανονικά. Όταν βαρέσω ταβάνι τότε μπορεί να αρχίσω πιό περίπλοκες διατροφές.

 

Α και κάτι άλλο. Έγραψες ότι μετράς το 8ώρο που πρέπει να φας μετά την προπόνηση. Έχω διαβάσει ότι το 8ωρο αρχίζει με ένα προπονητικό γεύμα και οι υπόλοιπες θερμίδες μετά την προπόνηση. Εσύ πας και κάνεις βάρη μετά από 16 ώρες νηστείας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι πως του πάει του καθενός.

 

Εγώ εφόσον βλέπω αποτελέσματα με αυτό που κάνω συνεχίζω κανονικά. Όταν βαρέσω ταβάνι τότε μπορεί να αρχίσω πιό περίπλοκες διατροφές.

 

Α και κάτι άλλο. Έγραψες ότι μετράς το 8ώρο που πρέπει να φας μετά την προπόνηση. Έχω διαβάσει ότι το 8ωρο αρχίζει με ένα προπονητικό γεύμα και οι υπόλοιπες θερμίδες μετά την προπόνηση. Εσύ πας και κάνεις βάρη μετά από 16 ώρες νηστείας ?

 

Υπάρχουν πολλά είδη IF . Αυτό που ακολουθώ εγω (το πιο διάσημο πλέον www.leangains.com - http://www.youtube.com/user/fastingtwin

προϋποθέτει βάρη μετά απο 16 ώρες νηστείας για μέγιστο fat burn. Κάποιοι παίρνουν μόνο BCCAs πρίν την προπόνηση αλλά εγώ δεν θέλω κανένα συμπλήρωμα. Επίσης σύμφωνα με leangains το cardio δεν χρειάζεται / συστήνεται αλλά εγω κάνω γιατί έχω πολύ λίπος.

 

Δεν παίρνω pre-workout. Δεν μπορώ να πω ότι είχα προβλημα δίνω 100% κάθε προπόνηση. Πίνω περίπου 2-3 λίτρα νερό από τότε που θα ξυπνήσω μέχρι την προπόνηση. 

 

η προπόνηση μου είναι full body 40 - 50 λεπτά. Κάνω καθαρά bodybuilding προπόνηση (δισέτ). 6-8 επαναλήψεις με 100% κιλών ακολοθούμενες απο 10-15 50% κιλών. 

 

2 σετ απο bicepts, triceps , chest , shoulders , back και 3 σετ απο hamstrings , quads και calves. Αποφεύγω τα big 4 λόγω των απείρων τραυματισμών που κουβαλάω απο τις πολεμικές τέχνες που έκανα παλιότερα. Ελπίζω σε κάνα χρόνο να τους ξεπεράσω και να αρχίσω sqats, deadlifts και dips που και που. (τουλάχιστον κάνω chinups)

 

Οσο για το αν δουλεύει το if η τα 6 γευματα φαντάζομαι η διαφορά είναι μικρή με τα ίδια μάκρος (αν υπάρχει καθόλου διαφορά δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά είδη IF . Αυτό που ακολουθώ εγω (το πιο διάσημο πλέον www.leangains.com - http://www.youtube.com/user/fastingtwin

προϋποθέτει βάρη μετά απο 16 ώρες νηστείας για μέγιστο fat burn. Κάποιοι παίρνουν μόνο BCCAs πρίν την προπόνηση αλλά εγώ δεν θέλω κανένα συμπλήρωμα. Επίσης σύμφωνα με leangains το cardio δεν χρειάζεται / συστήνεται αλλά εγω κάνω γιατί έχω πολύ λίπος.

 

Δεν παίρνω pre-workout. Δεν μπορώ να πω ότι είχα προβλημα δίνω 100% κάθε προπόνηση. Πίνω περίπου 2-3 λίτρα νερό από τότε που θα ξυπνήσω μέχρι την προπόνηση. 

 

η προπόνηση μου είναι full body 40 - 50 λεπτά. Κάνω καθαρά bodybuilding προπόνηση (δισέτ). 6-8 επαναλήψεις με 100% κιλών ακολοθούμενες απο 10-15 50% κιλών. 

 

2 σετ απο bicepts, triceps , chest , shoulders , back και 3 σετ απο hamstrings , quads και calves. Αποφεύγω τα big 4 λόγω των απείρων τραυματισμών που κουβαλάω απο τις πολεμικές τέχνες που έκανα παλιότερα. Ελπίζω σε κάνα χρόνο να τους ξεπεράσω και να αρχίσω sqats, deadlifts και dips. (τουλάχιστον κάνω chinups)

 

Οσο για το αν δουλεύει το if η τα 6 γευματα φαντάζομαι η διαφορά είναι μικρή με τα ίδια μάκρος (αν υπάρχει καθόλου διαφορά δηλαδή)

Εγώ αν έκανα το IF που κάνεις θα έβαζα σίγουρα BCAA's.

 

Για full body λίγο σου πέρνει η προπόνηση αν και κάνεις λίγα σετ. Υποθέτω λόγω εμπειρίας, ξέρεις τι κάνεις και τι δουλεύει πάνω σου.

 

Η μόνη διαφορά που φαντάζομαι υπάρχει με IF και κλασικά 6 γεύματα χωρίς καθόλου αερόβια είναι ότι μπορεί να παίρνεις λίγο πιό καθαρά τα κιλά, αν και αυτό εξαρτάται πάλι από 100 παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν έκανα το IF που κάνεις θα έβαζα σίγουρα BCAA's.

 

Για full body λίγο σου πέρνει η προπόνηση αν και κάνεις λίγα σετ. Υποθέτω λόγω εμπειρίας, ξέρεις τι κάνεις και τι δουλεύει πάνω σου.

 

Η μόνη διαφορά που φαντάζομαι υπάρχει με IF και κλασικά 6 γεύματα χωρίς καθόλου αερόβια είναι ότι μπορεί να παίρνεις λίγο πιό καθαρά τα κιλά, αν και αυτό εξαρτάται πάλι από 100 παράγοντες.

 

Τόσο έχω να διαθέσω λόγω εργασίας. Βγαίνει τσίμα τσίμα στα κοντά στα 50 λεπτά γιατι παίζω τα δύο απο τα σετ χέρια και πόδια χωρίς διάλειμα. (γάμπες ή quads και μετά απο 10 sec κάνω τρικέφαλο συγκεκριμένα για να χωρέσουν όλα). 

 

Τα διαλειματά μου ανάμεσα στα σετ είναι 30-45 sec. 

 

μετά την προπόνηση τρέμω βέβαια.. 

 

Α δισέτ κάνω προπόνηση παρά προπόνηση , δεν νομίζω οτι αντέχει κάποιος δισετ σε κάθε προπόνηση εκτός αν κάνει παρέα με άλογα...η είναι 18 χρονών ξερω γω

 

Φοβάμαι για τον χειμώνα πάντως που θα χρειάζεται μεγαλύτερο ζέσταμα... θα πρέπει να κάνω 10 λεπτά παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο έχω να διαθέσω λόγω εργασίας. Βγαίνει τσίμα τσίμα στα κοντά στα 50 λεπτά γιατι παίζω τα δύο απο τα σετ χέρια και πόδια χωρίς διάλειμα. (γάμπες ή quads και μετά απο 10 sec κάνω τρικέφαλο συγκεκριμένα για να χωρέσουν όλα). 

 

Τα διαλειματά μου ανάμεσα στα σετ είναι 30 sec. 

 

μετά την προπόνηση τρέμω βέβαια.. 

 

Α δισέτ κάνω προπόνηση παρά προπόνηση , δεν νομίζω οτι αντέχει κάποιος δισετ σε κάθε προπόνηση εκτός αν κάνει παρέα με άλογα...

Έτσι...με εγκεφαλικό να βγαίνεις μέσα απ' το gym. Ε και με τόσο μικρά διαλλείματα σε 50 λεπτά είναι σαν να κάνεις δισετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε φερουν ντονατς με σοκοκατα μολις εχει βγει απο το μαγαζι που τα φτιαχνει και να λες οχι δεν θελω..

 

Ενω ο μικρος αδερφος το καταβροχθιζει με τοση απολαυση... Η σοκοκατα να ειναι τοσο ρευστη.. Αρε τι νας εκαναν βραβιατικο..

 

Καλα 400 γραμμαρια μακαρονια ειναι πολλα. Χαρας το κουραγιο σου. Γιατι δεν επαιξες με συνδυασμο. Να εβαζες τονο πχ ή κοτοπουλο.

 

Στα μακαρανια ολικης πρεπει να τηρουμε τον χρονο βρασιματος, αν τον ξεπερασουμε εχει αρνητικα αποτελεσματα.

 

Μονο μιας ολες αυτες οι θερμιδες δεν δημιουργουν σοκ στον οργανισμο; Μετα απι 16 ωρες νηστειας πρεπει να πεθαινεις της πεινας... Μαλλον θα τρως και γρηγορα, που ειναι λαθος επιλογη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι...με εγκεφαλικό να βγαίνεις μέσα απ' το gym. Ε και με τόσο μικρά διαλλείματα σε 50 λεπτά είναι σαν να κάνεις δισετ. 

 

 

 

Οχι οχι το δισέτ είναι πυρινικό πράμα δεν συγκρίνεται με τίποτα. Καμία σχέση η μέρα δισετ με την άλλη άσχετα από τα διαλείμματα

 

 

Δοκίμασα διαφορα πράματα στα βάρη , νομίζω ο μόνος τρόπος να καταστρέψεις τον μυ, να τον κάνεις να κλάψει είναι το δισέτ... Είναι διαφορετικό είδος κούρασης από τις 3 επαναλήψεις ξέρω γω είναι καθαρά λιώσιμο του μυ. Το ξέρεις αφού τελιώσεις οτι θα γίνει διπλάσιος...

 

 

(edit : drop set ευνοούσα όχι δισετ)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...