Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 γεύμα την μέρα σε περίοδο keto = priceless (εκτός πρωινού)

let me explain

το ανθρώπινο σώμα θέλει 35 ώρες περίπου για να μπει σε καταβολισμό 

τις 16 ώρες που δεν τρως το σώμα σου χρησιμοποιεί λίπος για να λειτουργήσει το οποίο δεν αναπληρώνει γιατί μετά που θα φας 1500-2000 θερμίδες μαζεμένες (έχεις φάει πρωινό) θα τις κάψει στο ατάκα γιατι τις είχες χαλάσει ολη την μέρα μέχρι να φας . (ειναι λειτουργία του ανθρώπινου σώματος και ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ όταν δουλευεις με γλυκογόνο , δηλαδή σε οποιαδήποτε διατροφή πλην της κετο).

Εκτός αυτού για να αναπληρώσει το λίπος θα πρέπει να υπερβεί τις θερμίδες συντήρησης ή να ξεμείνει πρώτα απο λίπος πράγμα που δεν ειναι εφικτό (εκτός αν πεθάνεις και σε φάνε τα σκουλίκια) .

Στην περίπτωση κάποιας άλλης διατροφής κάνοντας το αυτό θα ξεμενες απο γλυκογόνο που ειναι το αντίστιχο καύσιμο που χρησιμοποιεί

ο οργανισμός αντί του λίπους που χρησιμοποιεί στην κέτο και θα αναπληρωνόταν κατευθείαν αφότου κατανάλωνες υδατάνθρακες.

 

Δεν καίει μυς γιατι ειναι το τελευταίο πράγμα που θα κάψει σε κετο, πρώτα πρέπει να κάψει ΟΛΟ το λίπος του σώματος που όπως είπα ειναι ανέφικτο .
 
μόνο για αυτή την διατροφή λειτουργεί θετικά , μην το δοκιμάσετε σε άλλη. (αν και δεν το κόβω να το δοκιμάζει κανείς.  B) )

όποιος έχει αντίθετη άποψη (και έχει γνώσεις απο διατροφές τέτοιου τύπου) ας κάνει ενα research,είναι συνδυασμός fasting με κέτο και έχει ενδιαφέρων γιατι τα αποτελέσματα μιλάνε μόνα τους (έχω δει με τα μάτια μου το αποτέλεσμα σε άλλους, εγώ προς το παρών έχω το αποτέλεσμα της κετο και γουστάρω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

1 γεύμα την μέρα σε περίοδο keto = priceless (εκτός πρωινού)

let me explain

το ανθρώπινο σώμα θέλει 35 ώρες περίπου για να μπει σε καταβολισμό 

τις 16 ώρες που δεν τρως το σώμα σου χρησιμοποιεί λίπος για να λειτουργήσει το οποίο δεν αναπληρώνει γιατί μετά που θα φας 1500-2000 θερμίδες μαζεμένες (έχεις φάει πρωινό) θα τις κάψει στο ατάκα γιατι τις είχες χαλάσει ολη την μέρα μέχρι να φας . (ειναι λειτουργία του ανθρώπινου σώματος και ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ όταν δουλευεις με γλυκογόνο , δηλαδή σε οποιαδήποτε διατροφή πλην της κετο).

 

Εκτός αυτού για να αναπληρώσει το λίπος θα πρέπει να υπερβεί τις θερμίδες συντήρησης ή να ξεμείνει πρώτα απο λίπος πράγμα που δεν ειναι εφικτό (εκτός αν πεθάνεις και σε φάνε τα σκουλίκια) .

 

Στην περίπτωση κάποιας άλλης διατροφής κάνοντας το αυτό θα ξεμενες απο γλυκογόνο που ειναι το αντίστιχο καύσιμο που χρησιμοποιεί

ο οργανισμός αντί του λίπους που χρησιμοποιεί στην κέτο και θα αναπληρωνόταν κατευθείαν αφότου κατανάλωνες υδατάνθρακες.

 

Δεν καίει μυς γιατι ειναι το τελευταίο πράγμα που θα κάψει σε κετο, πρώτα πρέπει να κάψει ΟΛΟ το λίπος του σώματος που όπως είπα ειναι ανέφικτο .

 

μόνο για αυτή την διατροφή λειτουργεί θετικά , μην το δοκιμάσετε σε άλλη. (αν και δεν το κόβω να το δοκιμάζει κανείς.  B) )

 

όποιος έχει αντίθετη άποψη (και έχει γνώσεις απο διατροφές τέτοιου τύπου) ας κάνει ενα research,είναι συνδυασμός fasting με κέτο και έχει ενδιαφέρων γιατι τα αποτελέσματα μιλάνε μόνα τους (έχω δει με τα μάτια μου το αποτέλεσμα σε άλλους, εγώ προς το παρών έχω το αποτέλεσμα της κετο και γουστάρω).

Ωραία τα πες...

 

Εγώ του χρόνου αν όλα πάνε όπως τα προγραμματίζω και ανάλογα πως θα πάρω τα κιλά που θέλω θα κάνω τα πρώτα στάδια της γράμμωσης με carb cycling και αργότερα με κέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν θα κάνω carb up αν δεν μου χρειαστεί για τα καλά πριν τις 15 Αυγούστου 
το χειμώνα όμως δεν θα συνεχίσω κετο γιατι δεν με συμφέρει σε bulking
εφικτό ,ποιο lean muscle gains αλλα όχι το καλύτερο αποτέλεσμα.

άσχετο αλλα απαγορεύτηκε το craze της driven sports και
πουλήθηκε σαν τρελό με το που μαθεύτηκε οτι περιέχει αμφεταμίνες

δεν είχα φράγκα εκείνη τη μέρα και δεν πρόλαβα να στοκάρω καμια 5αριά
τώρα δεν το βρίσκω στην Ελληνική αγορά εκτός απο ένα που βρήκα αλλα ηταν fake και δεν το πήρα ofc 
πριν κανα 2 χρόνια είχα δοκιμάσει ενα pre που απαγορεύτηκε μετά απο κανα 2-3 θανάτους και ηταν απίστευτο
δεν μιλάω για πρηξίματα γιατι δεν έχω θέμα , έχω απο φυσικού , αλλα η ενέργεια και η ψυχοτρόπος δράση του ηταν εμπειρία  :-D 

σχετικά με τους θανάτους ..
ΠΑΝΤΑ όταν υπάρχουν θάνατοι απο κάτι τόσο light(δεν ειναι και κάτι τοσο τρομερό ωστε να σε σκοτώσει) υπάρχει ενα υπόβαθρο απο πίσω (παχύσαρκοι που παίρνουν "λιποδιαλίτες" και δεν ακολουθούν τις οδηγίες , αλλα και άλλοι άρρωστοι άνθρωποι που δεν τηρούν τους κανόνες χρήσης ή που έχουν προβλήματα υγείας χωρίς να το γνωρίζουν κλπ).

και μετά το απαγορεύουν και ψάχνουμε να βρούμε κάτι που να μην ειναι πέταμα χρημάτων 

anyway , κανα καλό pre ξέρεις? πριν το στρατό γούσταρα jack3d (όχι την καινούρια μούφα έκδοση , την παλιά) και με έπιανε καλά, τώρα δεν έχω ασχοληθεί με pre)
έλεγα για NO Xplode 2.0 αλλα έχει carbs και ακόμα τα 9γρ είναι απαγορευτικά όταν κρατάω τον υδ κάτω απο 20γρ τη μέρα , που ούτε καν 9 δεν είναι , 18 να πω γιατι 1 scoop δεν νομίζω να με πιάσει μετα τις 3-4 μέρες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://musclemax.gr/pro-eksaskitika/driven-sports-craze-45servs-detail

 

Επειδή πρέπει να φύγω μερικά pre στα γρήγορα με καλές κρητικές είναι: assault,  1 M.R. και το καινούργιο το game day. Εγώ δεν έχω δοκιμάσει κάποιο ακόμα βοηθάει ο καφές.

 

Επίσης αν έχεις όρεξη για διάβασμα: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35423

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καφε το επιβεβαιωνω κι εγω... Αλλος ανθρωπος..

 

Καλα υπαρχουν ομως και μερες που δεν δινεις αυτα που περιμενες.. Τρελη ξενερα...

 

Αλλα περιμενεις την επομενη φορα για να επανορθωσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πήγα να σηκώσω τη μπάρα για τα σκουώτ και ξέχασα το "σφουγγαράκι" για ένα σετ... Το αποτέλεσμα είναι 2-3 υπέροχες γραμμές στους ώμους μου. Γενικά συμβαίνει αυτό ή το δερματάκι μου είναι απαλό και λείο σαν παρθένας πριγκίπισσας;

 

Δυστυχώς πρέπει να έπαθα ζημνια στον μηριαίο δικέφαλο.. Στο leg extention με ενοχλούσε αρκετά και δεν έβαλα πολλά κιλά. Στο σκουώτ δεν ενόχλησε σχεδον καθόλου κ έβαλα 30 (2 δεκάρες και 2 πεντάρες) στα deadlift αν πήγαινα να κάνω τα stiffed πονούσε πολύ οπότε έκανα με λυγισμένα πόδια, στο leg press σχεδόν καθόλου. Το περίεργο είναι πως πήγα να κάνω curl χωρίς βάρος, να δω αν με ενοχλεί.. Περισσότερο ενοχλούσε στο extention ή το deadlift παρά στο curl.. Τι να πεις.. Τι να κάνω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πήγα να σηκώσω τη μπάρα για τα σκουώτ και ξέχασα το "σφουγγαράκι" για ένα σετ... Το αποτέλεσμα είναι 2-3 υπέροχες γραμμές στους ώμους μου. Γενικά συμβαίνει αυτό ή το δερματάκι μου είναι απαλό και λείο σαν παρθένας πριγκίπισσας;

 

Δυστυχώς πρέπει να έπαθα ζημνια στον μηριαίο δικέφαλο.. Στο leg extention με ενοχλούσε αρκετά και δεν έβαλα πολλά κιλά. Στο σκουώτ δεν ενόχλησε σχεδον καθόλου κ έβαλα 30 (2 δεκάρες και 2 πεντάρες) στα deadlift αν πήγαινα να κάνω τα stiffed πονούσε πολύ οπότε έκανα με λυγισμένα πόδια, στο leg press σχεδόν καθόλου. Το περίεργο είναι πως πήγα να κάνω curl χωρίς βάρος, να δω αν με ενοχλεί.. Περισσότερο ενοχλούσε στο extention ή το deadlift παρά στο curl.. Τι να πεις.. Τι να κάνω τώρα;

 

Ε τώρα πώς να στο πω μάλλον έχεις απαλό και λέιο δερματάκι παρθένας πριγκίπισσας.

 

Για τον δικέφαλο από ό,τι καταλαβαίνω από τις κινήσεις που είπες ότι σε ενόχλησε το πρόβλημα είναι πιο πολύ στη διάταση του μυός. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να το ξεκουράσεις αν σε ενοχλεί, δες αν θα σε πονάει ακόμα μέχρι την επόμενη φορά που θα κάνεις πόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μαλλον εχεις απαλο δερμα...

 

Και τα κιλα που σηκωσες ειναι περιπου 40+ και οχι 30 γιατι σηκωνεις και την μπαρα μαζι.. (Μπορει η μπαρα να κυμαινεται απο 10 εως 20 κιλα.. ) μαλλον το παρακανες αν πηγες να το κανεις πρωτη φορα..

 

Σφουγγαρι γιατι να βαλεις; Δεν νιωθεισ αμεσα την πιεση των κιλων, ουτε μπορεισ να υπολογισεισ την δυναμη που πρεπει να βαλεισ για να τα σηκωσεισ. Η αμεση επαφη εχει καλυτερα αποτελεσματα...

 

Αντρες ημαστε ρε. Πρεπει να μαθαινουμε στον πονο.. Οταν μετα πας να σηκωσεις τα 80αρια κλπ θα λες τι ειν αυτο ...

 

Αποψη που την αλλαξα απο δω, πρεπει ακομα και στα λιγα κιλα να δουλευεις οπως στα πολλα και να μην το βλεπεις σαν αγκαρια.. Ε αυτα τα χω για πλακα και κανουνε την ασκηση σαν να ημαστε πανω σε τραμπολινο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πήγα να σηκώσω τη μπάρα για τα σκουώτ και ξέχασα το "σφουγγαράκι" για ένα σετ... Το αποτέλεσμα είναι 2-3 υπέροχες γραμμές στους ώμους μου. Γενικά συμβαίνει αυτό ή το δερματάκι μου είναι απαλό και λείο σαν παρθένας πριγκίπισσας;

 

Δυστυχώς πρέπει να έπαθα ζημνια στον μηριαίο δικέφαλο.. Στο leg extention με ενοχλούσε αρκετά και δεν έβαλα πολλά κιλά. Στο σκουώτ δεν ενόχλησε σχεδον καθόλου κ έβαλα 30 (2 δεκάρες και 2 πεντάρες) στα deadlift αν πήγαινα να κάνω τα stiffed πονούσε πολύ οπότε έκανα με λυγισμένα πόδια, στο leg press σχεδόν καθόλου. Το περίεργο είναι πως πήγα να κάνω curl χωρίς βάρος, να δω αν με ενοχλεί.. Περισσότερο ενοχλούσε στο extention ή το deadlift παρά στο curl.. Τι να πεις.. Τι να κάνω τώρα;

Θα συνηθησεις,οντως και εμενα στις πρωτες μερες ειχα κοκκινιλες στον σβερκο.Δεν ειναι λιγο 6-80 κιλα πανω στο σβερκο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σημάδια αυτά είναι μεγάλη καύλα. Εμένα μένουν αρκετές μέρες . Πάντως πέρα από την πλακα , μη βάζετε πράγματα ανάμεσα στη μπάρα και στην πλάτη σας. Δεν έχετε καλή αίσθηση του βάρους και αν είναι και τίποτα ογκώδες και έχει απόσταση, δημιουργούνται και πρόσθετες ροπές. Το δέρμα θα σκληρύνει σιγά σιγά και δε θα έχετε τίποτα. Καμιά κοκιννίλα.

 

Allantin αν απλά σε ενοχλεί, άστο και θα δεις στην επόμενη προπόνηση. Μπορεί απλά να κουράστηκε το σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε κομπλεξικούς στο gym σας?
εγώ εχω εναν που τρώγεται με τα ρούχα του όποτε βλέπει εμένα και ενα αλλο τύπο (σε καλύτερο επίπεδο απο εμένα ο άλλος). Βλέπει κάτι αθλητές με απίστευτα σώματα που τους κοιτάω και πορόνομαι και πάει να τους διορθώσει (  :-D )

ειναι κοντά 50 χρονών και ακόμα εκτελεί λάθος τις ασκήσεις (σηκώνοντας τα kg που σηκώνω με σωστή εκτέλεση) και για τα 20 χρόνια που απότι λέει οτι ασχολείται δεν έχει καμια μυική μάζα της προκοπής, αν δεις και τον κίλο του που τον κάνει να μοιάζει σαν κεφτές,άστα να πάνε. Για να σας δώσω να καταλάβετε ειναι η προσωποποίηση του λίγδα/φασίστα/άσχημου  τύπου που λέει κάθε μέρα και απο μία διαφορετική ιστορία (βρωμάει ψέμα) πως η τάδε γκόμενα στην παραλία ή στο gym (που είχε έρθει απογευμα) τουρλωνόταν μπροστά του και τον προκαλούσε γιατι τον γούσταρε.

με πέτυχε σε περίεργη φάση σήμερα , είχα ξυπνήσει στραβά και μου λέει όλο πόζα είσαι (φορούσα ακούστηκα και νόμιζε οτι δεν τον άκουσα) . Πετάω τους αλτήρες κάτω , βγάζω το ακουστικό και τον κοιτάζω και μου λέει "ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ!, προς θεού!"

συνήθως γελάω αλλα θα με πετύχει σε άσχημη στιγμή κ θα τον χτυπήσω καμια μέρα..

 

έχετε τέτοιους ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...