Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εν τω μεταξύ είχε τόση ζέστη σήμερα που έφτασα στο gym φουλ ιδρωμένος, είχε χαλάσει και το AC στην αίθουσα με τους διαδρομους 852 βαθμους είχε μέσα, Στο 5λεπτο ένιωθα ότι θα λυποθυμησω με συμπτωματα αφυδάτωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

Υ.Γ. Εντωμεταξύ όταν κάνω squat στο gym μου που δεν έχω ούτε rack ούτε spotter περνάει όλη μου η ζωή μέσα από τα μάτια μου γιατί τέρμα οριακά στην τελευταία επανάληψη των βαριών σετ στο squat...εκεί δεν έχω επιλογή ή σηκώνομαι ή περιμένω μισή μέρα μέχρι να ψηλιαστεί κάποιος ότι είμαι ακόμα στην αποθήκη.

 

Γελάω.

 

Πάντως εγώ για να είμαι ειλικρινής κοιτάζω να μην τα ανεβάζω όλα μαζί ακόμα και αν κάποια από τις βασικές ασκήσεις δεν φτάνει οριακά τις αντοχές μου. Αν έχω ανεβάσει 2 από τις βασικές, στις άλλες κάνω 1-2 παραπάνω επαναλήψεις στα σετ και τις ανεβάζω την επόμενη βδομάδα. Μαλακία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Yin and @Dakon, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας.

 

όντως @Dakon, ασχολούμαι με τα του γυμναστηρίου περί του ενός έτους. Αερόβια προγράμματα και δυναμικά.

έκανα και βάρη κυρίως μηχανήματα προσαγωγών και απαγωγών, για χέρια και μπάρα με αλτήρες για στήθως και ωμοπλάτη.

Στα μηχανήματα για πόδια ήμουν στα 25με30 κιλά στα χέρια 5με10 και στα μικρά αλτηράκια έμενα στα δύο (δεδομένης της πεπαλαιωμένης αντίληψης για όγκο. Πλέον ακολουθώ διατροφή με περισσότερες θερμίδες από τις οποίες κατανάλωνα. Τώρα δεν

ξέρω αν οι αναλογίες μου λένε κάτι ωστόσο θα τα αναφέρω (1.62-50kg).

το ποσοστό λίπους μου ήταν στα 18.1 με όριο τα 24-30 και δείκτη μεταβολισμού τα 1316

οι θερμίδες που λάμβανα δεν ξεπερνούσαν τα 1200 και πλέον το διατροφολόγιο είναι στα 1600.

Η διατροφολόγος δεν μου γέμισε και πολύ το μάτι και είμαι προς αναζήτηση νέου. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι περιττά τα όσα αναφέρω, ελπίζω πως όχι.

Χωρίς να σε έχω δει , είσαι κατά πρώτο λόγο αδύνατη. Δε νομίζω να έχεις θέμα με το βάρος σου. Επίσης μια διατα με 1200 θερμίδες? Ουάου πρέπει να έχειις τρελή θέληση. Καλά έκανες και την ανέβασες στα 1600 , μη σου πω μπορείς άνετα να την πας στα 1800-2000 εφόσον σοβαρέψει η προπόνηση με βάρη. 18 ποσοστό λίπους επίσης είναι ΠΑΡΑ πολυ καλό και δε σε συμβουλεύω να το κυνηγήσεις για παρακάτω με τεχνητά μέσα. Ερωτήσεις για πρόγραμμα λοιπόν. Πόσες μέρες θες να διαθέσεις για βάρη στο γυμναστήριο?3-5 είναι τα περιθώριά σου . Επίσης υπάρχουν ασκήσεις που σου αρέσουν, που δεν σου αρέσουν και που δεν μπορείς να κάνεις>? Υπάρχουν κάποια απαραίτητα αλλά πάντα λαμβάνεται υπόψιν και το γούστο του ασκούμενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 φορές είναι καλά, δεν έχω θέμα γούστου, το θέμα μου είναι τα πόσα κιλά και τα πόσα σετ με επαναλήψεις πρέπει να κάνω. Από το gym μου είπαν για 2 σετ των 25 επαναλήψεων με λίγα κιλά όσα και χρησιμοποιούσα και τα έχω αναφέρει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρα να σε ρωτησω τι διατροφη ακολουθησες για μειωση του λιπους και αν ποτε πηρες καποιο συμπληρωμα, τυπου cla ή οτιδηποτε τελοσπαντων απο φαρμακειο?

 

Εγω εκοψα τα φρουτα το βραδυ λογω των σακχαρων που διαβασα οτι δεν ειναι και το καλυτερο. Προμηθευτηκα flair και διαφορα λαχανικα αλλα δε χορταινει το ρημαδι :P :p κανα παξιμαδακι μπορουμε να προσθεσουμε;;

 

 

Αφηστε παιδες εν τω μεταξυ με πηρανε στο ψιλο... Με βλεπει η γυμναστρια που μπηκα μεσα , με χαιρεταει, και μου φωναζει ολα καλα? μια χαρα της λεω. Και μου κανει..το χεις παρει ζεστα βλεπω, Τουμπανο θα σαι σ ενα χρονο, τουμπανο λεμεεε!! :P :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε πες τις μακακιες και πες καμια συμβουλη, δειξε μου δυο τρια πραγματα μην σε κανω εγω τουμπανο στο ξυλο...Επρεπε να της πεις...

 

Μπορεις να προσθεσεις παξυμαδι ολικης ομως....



Άμα δεν σου φαίνεται βουνό πρέπει να αρχίζεις να ανεβάζεις λίγο ένταση. Φτάσε στα όριά σου. Έχω ίδιο πρόγραμμα με το δικό σου με μόνη εξαίρεση Good mornings αντί για προβολές και χτες ας πούμε εβλεπα αστεράκια. Και για το επόμενο 3ήμερο δεν προβλέπεται περπάτημα.  :-D

 

Υ.Γ. Εντωμεταξύ όταν κάνω squat στο gym μου που δεν έχω ούτε rack ούτε spotter περνάει όλη μου η ζωή μέσα από τα μάτια μου γιατί είμαι τέρμα οριακά στην τελευταία επανάληψη των βαριών σετ στο squat...εκεί δεν έχω επιλογή ή σηκώνομαι ή περιμένω μισή μέρα μέχρι να ψηλιαστεί κάποιος ότι είμαι ακόμα στην αποθήκη.

Μια χαρα νιωθω.. Με την μπανανα και το καφες που πινω πριν την προπονηση παω λες και τρυπηθηκα...

 

Εμενα ερχεται που και που ο πατερας μου ή ο αδερφος μου ο μικρος, με βλεπου αν ζω, καλα ο πατερας μου με ψιλοκοροιδευει κιολας.. Τι λεει μασιστα και τετοια... Καλαμπουρι να γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Margarita θέλει πείσμα και μπόλικη υπομονή. Το πρώτο καιρό ήταν απίστευτα δύσκολο...

Το πρωινό μου ήταν το εξής: 1 ποτήρι γάλα 1.5% με 3 κουτ.σούπας δημητριακά ή 1 ποτήρι χυμό (ανανά ή ρόδι ή μήλο) μια φέτα κίτρινο τυρί light με μία φέτα ολικής ψωμί ή 1 ποτήρι πάλι χυμό με 2 φρυγανιές ολικής με μέλι

Δεκατιανό: 1 φρούτο

Μεσημεριανό: παιδική μερίδα, λίγο φαγητό και κει πρόσεχα τον συνδιασμό, αμύλου, λευκού τυριού με κρέας κτλ και σαλάτα άνευ λαδιού (μόνο το λάδι που είχε το φαγητό κατανάλωνα)

Απουγευματινό: 1 φρούτο

Βραδινό: 1 σαλάτα άνευ λαδιού, 1 τοστ ολικής με γαλοπούλα και τυρί λάιτ, 1 γιαούρτι 2% και 1 αυγό ολόκληρο

Τα τελευταία χρόνια έχω κόψει το βραδινό, άντε 1 σαλάτα με κανα γιαούρτι.


Μπόλικο νερό, της τάξεως των 3 λίτρων.
Αλκοόλ το ξέχασα..σόδα με λεμόνι στα μπαρ...και σε έκτακτες περιπτώσεις το πολύ δύο φλιτζάνια λευκό κρασί εβδομαδιαίως. η μπύρα ήταν όνειρο θερινής νυκτός.
αν θες γλυκάκι μου επιτρέπονταν ζελέ φρούτων άνευ ζάχαρης φυσικά. Α και 1 κουτ.γλυκού γλυκό κουταλιού.


σσ. το τούμπανο σε ένα χρόνο είναι σχετικό...στο gym που πήγαινα δυστυχώς δεν ήμουν ικανοποιημένη από τους γυμναστές, ειδικά στα μέσα της χρονιάς που άλλαξαν και έφυγαν οι καλοί....
όσο για συμπληρώματα τίποτα δεν πήρα...δεν έχω εντριφήσει επί τούτων, δεν θα 'χα πρόβλημα να λάβω κάτι βοηθητικό. Μόνο μια βιταμίνη D3 παίρνω λόγω όμως κάποιων προβλημάτων υγίειας.

Πάντως σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάρεις τη γνώμη κανενός ειδικού διατροφολόγου, πάντα ρυθμισμένο στο σώμα και τις απαιτήσεις του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι ...Νομιζω αυτο ειναι μαρτυριο... Την πληρωνες κιολας?

 

Γιατι να μην δεν θας το βραδυ? 50 κιλα εισαι οχι 150....



Κατσε να πουν τα αλλα παιδια που ειναι πιο εμπειρα εμενα τι πρεπει να αλλαξεις....

 

Μαλλον απο το μεσιμεριανο και κατω ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγουλιαζεις απο την μυρωδια των φαγητων, τα χεις σιχαθει ή ολο αυτο το πραγμα στο δημιουργησε αυτο το κομπλεξ..

 

Ανεβασε θερμιδες..οπως σου ειπε o dakon . Πανε στο γυμναστηριο αρχισε τα βαρη, κοιταξου τωρα στο καθρεφτη βγαλε μια φωτο, και μετα απο 2 μηνες ξανακαντο να δεις τι διαφορα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν πεινούσα, μου είχε κοπεί η όρεξη. Ναι αυτό προσπαθώ να τις ανεβάσω κάπως.

@Margarita απλά έχε στο νου σου ότι ακόμα και που χάνεις το λίπος πρέπει να σφίξεις τον μυ γιατί μετά δεν θα φαίνεται ωραία. Πλέον θεωρώ το παν να δυναμώσει ο μυς. και γω έκανα όλο το χρόνο κυρίως αερόβια προγράμματα και το μόνο που έβλεπα ήταν η μείωση πόντων και ελαφρώς ενδυνάμωση. Πραγματικά δεν ήμουν ικανοποιημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θελω να το δουλεψω το θεμα γιατι η "αγυμνασια" φαινεται απο μακρια.. Κ αυτος ηταν ο λογος για τον οποιο πηγα κυριως, η συσφιξη. Ειμαι σε πολυ αρχικο σταδιο ακομα, μιας βδομαδας γυμναστικη κ εχω μελλον μπροστα μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον με την δίαιτα των θερμίδων (1600) 

 

Να ξες ότι αν αρχίσεις βάρη θα χρειάζεσαι αρκετές θερμίδες παραπάνω. Μπδγ, ένα καλό της γυμναστικής είναι ότι μπορείς να τρως ανθρώπινα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...