Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ..

 

Καλα το καταλαβα στην αρχη..

 

Οντως περιεργος μυς οι γαμπες.. Ενω δειχνουν ωραιες.. Μερικες φορες παω να τις σφιξω και ειναι καπως.

 

Θα το καθιερωσω στις 12 επαναληψεις με ικανοποιητικα κιλα.. Θα κανω τα πειραματα μου κι εγω.. Ετσι κι αλλιως εκρηξη δεν μπορει να δημιουργησω.. Χαχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

τα υπόλοιπα παιδιά έχουν όλη την καλή διάθεση να μας συμβουλέψουν.

προσωπικά,αν και ασχολούμαι λίγα χρόνια με τα του γυμναστηρίου θα ήθελα γνώμες κάποιων πιο έμπειρων δεδομένης της ασχετοσίνης. Πρέπει και μεις κάπως πρέπει να μάθουμε. :-D

 

@ΥιΝ, μιας και είσαι του ιδίου φύλλου και έχεις περισσότερη εμπειρία επί του θέματος, θα ήθελα, αν φυσικά σου είναι εύκολο. να μου προτείνεις ένα ασκησιολόγιο ή οποιαδήποτε άλλη συμβουλή. Θα χαρώ πολύ να μάθω. :-)

 

Κοίταξε ολοκληρωμένο πρόγραμμα δε μπορώ να σου βγάλω εγώ γιατί δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις, ο dakon και ο bosei πχ. μπορούν να σε συμβουλεύσουν καλύτερα σε αυτό το κομμάτι.

Το μόνο γενικό που μπορώ να σου πω, αν έχεις καιρό να γυμναστείς, είναι να κάνεις για 1 μήνα απλές ασκήσεις με βαράκια (πχ. εγώ στην αρχή έκανα lunges για τα πόδια) για να ξεσκουριάσεις και μετά περνάς στις βασικές σοκαριστηκές ασκήσεις (πχ. squat). 

 

Από εκεί και πέρα, αν δεν έχεις θέματα με τη μέση or smth θέλει απλά προσοχή ώστε να εκτελείς σωστά τις ασκήσεις. Τώρα μέχρι πού θα φτάσεις τα challenges έχει να κάνει με το γούστο σου (για τα οπτικά αποτελέσματα), τις προσδοκίες σου από το σώμα σου και, last but not least, το σκαρί σου. Πχ. εγώ δεν μπορώ να είμαι πολύ αδύνατη, δεν είναι έτσι το σώμα μου άρα δεν περιμένω ότι θα φτάσω 50 κιλά ξέρω 'γω (όχι χωρίς να κάνω κακό στο σώμα μου έστω). Αντίστοιχα, όμως, δεν το θεωρώ και υπερβολή για το δικό μου σώμα, αν πετάξει λίγο παραπάνω ο τετρακέφαλος. Επομένως ξεκινάς, ξεσκουριάζεις και you go by feel συζητώντας φυσικά με ανθρώπους που μπορούν να σε συμβουλέψουν σωστά. 

 

dakon γιατί κάνεις την κότα παιδί μου; =ρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ..

 

Καλα το καταλαβα στην αρχη..

 

Οντως περιεργος μυς οι γαμπες.. Ενω δειχνουν ωραιες.. Μερικες φορες παω να τις σφιξω και ειναι καπως.

 

Θα το καθιερωσω στις 12 επαναληψεις με ικανοποιητικα κιλα.. Θα κανω τα πειραματα μου κι εγω.. Ετσι κι αλλιως εκρηξη δεν μπορει να δημιουργησω.. Χαχα..

Α να σου πω. Όταν κάνεις κάμψεις γαμπών βάζεις τις μύτες σου κάπου ψηλότερα (σε κανά ξύλο ξέρω γω (εγώ αυτό κάνω)) ή όχι ? Αν όχι βάλε κάτι να είναι ψηλότερα οι μύτες γα να κάνεις όσο γίνεται την κίνηση σε όλο το εύρος.

 

Επίσης μην μείνεις μόνο στις 12 reps. Παίξε σε όλο το εύρος που σου είπα και βλέπεις πως δουλεύει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ακομα μπορει και χαζο να ειναι. Λειτουργικης φυσεως..

 

Πχ κανω ενα σετ squat με 12.5 + 12.5 κιλα + με την μπαρα..

 

Οταν ειναι να ανεβασω απο 2.5 κιλα εκαστος... Ειναι σωστο να βαλω 2.5+2.5 ή να τα βγαλω και να βαλω 5 κιλα + 5 κιλα....

 

Βαζω 2 10 κιλα κατω και ανεβαινω με τις μυτες πανω, ετσι κανω τις καμψεις ...

 

Θα παιξω με τις επαναληψεις... Εννοειτε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ακομα μπορει και χαζο να ειναι. Λειτουργικης φυσεως..

 

Πχ κανω ενα σετ squat με 12.5 + 12.5 κιλα + με την μπαρα..

 

Οταν ειναι να ανεβασω απο 2.5 κιλα εκαστος... Ειναι σωστο να βαλω 2.5+2.5 ή να τα βγαλω και να βαλω 5 κιλα + 5 κιλα....

Στα κιλά που παίζεις τώρα δεν έχει και τόση διαφορά αλλά το βέλτιστο είναι να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες πλάκες. Οπότε βγάζεις 2,5άρια και βάζεις 5άρια.

 

Οκ, με τις γάμπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yin περίμενα να ποστάρεις το πρόγραμμά σου. Κάνει μια χαρά για όλους αλλά αναρωτιέμαι πως θα το έβλεπε μια γυναίκα.

 

Liverpool, αν θες βγάζεις και τα Leg extensions . Δεν έχουν πολύ νόημα όταν κάνεις προβολές και squat.

 

Dimitra, αν ασχολείσαι καιρό με τα του γυμναστηρίου υποθέτω πως δεν είσαι αρχάρια και χρειάζεσαι ένα αρχικό πρόγραμμα σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Yin and @Dakon, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας.

όντως @Dakon, ασχολούμαι με τα του γυμναστηρίου περί του ενός έτους. Αερόβια προγράμματα και δυναμικά.
έκανα και βάρη κυρίως μηχανήματα προσαγωγών και απαγωγών, για χέρια και μπάρα με αλτήρες για στήθως και ωμοπλάτη.
Στα μηχανήματα για πόδια ήμουν στα 25με30 κιλά στα χέρια 5με10 και στα μικρά αλτηράκια έμενα στα δύο (δεδομένης της πεπαλαιωμένης αντίληψης για όγκο. Πλέον ακολουθώ διατροφή με περισσότερες θερμίδες από τις οποίες κατανάλωνα. Τώρα δεν
ξέρω αν οι αναλογίες μου λένε κάτι ωστόσο θα τα αναφέρω (1.62-50kg).
το ποσοστό λίπους μου ήταν στα 18.1 με όριο τα 24-30 και δείκτη μεταβολισμού τα 1316
οι θερμίδες που λάμβανα δεν ξεπερνούσαν τα 1200 και πλέον το διατροφολόγιο είναι στα 1600.
Η διατροφολόγος δεν μου γέμισε και πολύ το μάτι και είμαι προς αναζήτηση νέου. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι περιττά τα όσα αναφέρω, ελπίζω πως όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Yin and @Dakon, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας.

 

όντως @Dakon, ασχολούμαι με τα του γυμναστηρίου περί του ενός έτους. Αερόβια προγράμματα και δυναμικά.

έκανα και βάρη κυρίως μηχανήματα προσαγωγών και απαγωγών, για χέρια και μπάρα με αλτήρες για στήθως και ωμοπλάτη.

Στα μηχανήματα για πόδια ήμουν στα 25με30 κιλά στα χέρια 5με10 και στα μικρά αλτηράκια έμενα στα δύο (δεδομένης της πεπαλαιωμένης αντίληψης για όγκο. Πλέον ακολουθώ διατροφή με περισσότερες θερμίδες από τις οποίες κατανάλωνα. Τώρα δεν

ξέρω αν οι αναλογίες μου λένε κάτι ωστόσο θα τα αναφέρω (1.62-50kg).

το ποσοστό λίπους μου ήταν στα 18.1 με όριο τα 24-30 και δείκτη μεταβολισμού τα 1316

οι θερμίδες που λάμβανα δεν ξεπερνούσαν τα 1200 και πλέον το διατροφολόγιο είναι στα 1600.

Η διατροφολόγος δεν μου γέμισε και πολύ το μάτι και είμαι προς αναζήτηση νέου. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι περιττά τα όσα αναφέρω, ελπίζω πως όχι.

Ο καλυτερος διατροφολος εισαι εσυ για τον εαυτο σου..

 

Αφου ξερεις τις θερμιδες που πρεπει να λαμβανεις καθε μερα. Κανε μια ισοθερμιδικη διατροφη.

 

Καθε μερα να λαμβανεις μονο 1350 θερμιδες, κοβεις του υδατανθρακες το βραδυ, πλουσιο πρωινο με βρωμη κλπ..

 

Αρχιζεις σιγα σιγα να κανεις βαρη, σε ολες τις μυικες ομαδες και κυριως την ομαδα των ποδιων,μηρων. 

 

Μα έχεις ήδη squat ρε συ. Αν θες κράτα το leg extension...όπως το νιώθεις. 

Θα το κρατησω, μονο την σειρα θα αλλαξω για αρχη.

 

Αφου ξερω οτι το προγραμμα μπορω να το βγαλω δεν μου φαινεται βουνο...Απο θεμα ασκησεων ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γκρινιάξω; Θα γκρινιάξω.

 

Είπα να κάνω μια προσπάθεια στο γυμναστήριο για τους δίσκους 1.25 που λέγαμε. Πάω στο γυμναστή τον ρωτάω αν υπάρχουν πουθενά "έχει μόνο πάνω για τα ομαδικά προγράμματα γιατί δε τους χρησιμοποιούσε κανείς". 

Κατέληξε ότι δε χρειάζομαι τόσο μικρούς δίσκους κι ότι αν θέλω να ανεβάσω θα ανεβάζω πέντε κιλά και θα φωνάζω τον γυμναστή να με βοηθάει.

 

Εντάξει, αύριο παίρνω δικούς μου αλλά τα λεφτάκια που τους σκάω γαμώ.

 

:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα το κρατησω, μονο την σειρα θα αλλαξω για αρχη.

 

Αφου ξερω οτι το προγραμμα μπορω να το βγαλω δεν μου φαινεται βουνο...Απο θεμα ασκησεων ..

Άμα δεν σου φαίνεται βουνό πρέπει να αρχίζεις να ανεβάζεις λίγο ένταση. Φτάσε στα όριά σου. Έχω ίδιο πρόγραμμα με το δικό σου με μόνη εξαίρεση Good mornings αντί για προβολές και χτες ας πούμε εβλεπα αστεράκια. Και για το επόμενο 3ήμερο δεν προβλέπεται περπάτημα.  :-D

 

Υ.Γ. Εντωμεταξύ όταν κάνω squat στο gym μου που δεν έχω ούτε rack ούτε spotter περνάει όλη μου η ζωή μέσα από τα μάτια μου γιατί είμαι τέρμα οριακά στην τελευταία επανάληψη των βαριών σετ στο squat...εκεί δεν έχω επιλογή ή σηκώνομαι ή περιμένω μισή μέρα μέχρι να ψηλιαστεί κάποιος ότι είμαι ακόμα στην αποθήκη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...