Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασε 2 κρίκους και ιμάντες και κρέμασέ τους και κάνε μονόζυγο, μη κάνεις βυθίσεις, πάρε λαβές για pushups. Ή μη τις κάνεις καθόλου αν είναι ακόμα νωρίς.

Ευχαριστω για την απαντηση!Πιστευω οι λαβες για καμψεις ειναι ενταξει γιατι κρατιεται σταθερος κ ισιος ο καρπος αλλα γιατι οχι σε κανονικο μονοζυγο παρα μονο με κρικους κ ιμαντες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Οι κρίκοι και οι ιμάντες είναι πολύ καλοί καθώς δεν στρίβει τίποτα στο χέρι σου. Στρίβουν αυτοί οπότε δεν έχεις τέτοια θέματα. Βοηθάει και για πόνους στον πήχη. Είναι πολύ φυσική θέση.Και οι λαβές είναι πιο πολύ για πρόληψη. Αλλά δοκίμασέ τες, είναι φτηνές και βλέπεις. Αν σε πονάει ακόμα , περίμενε να περάσει. Δύσκολο σημείο ο καρπός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κρίκοι και οι ιμάντες είναι πολύ καλοί καθώς δεν στρίβει τίποτα στο χέρι σου. Στρίβουν αυτοί οπότε δεν έχεις τέτοια θέματα. Βοηθάει και για πόνους στον πήχη. Είναι πολύ φυσική θέση.Και οι λαβές είναι πιο πολύ για πρόληψη. Αλλά δοκίμασέ τες, είναι φτηνές και βλέπεις. Αν σε πονάει ακόμα , περίμενε να περάσει. Δύσκολο σημείο ο καρπός.

Να περασει μονο του δεν το νομιζω γιατι ηδη με ταλαιπωρει απο τον Νοεμβριο..Εκανα καποιες φυσιοθεραπειες πριν 2 βδομαδες αλλα εκλεισε για διακοπες ο φυσιοθεραπευτης.Μου ειπε καποιες ασκησουλες για ενδυναμωση με το μπαλακι του αντι στρες κ με ενα μονοκιλο βαρακι αλλα εγω δεν την παλευω γιατι καθε μερα τρεξιμο χωρις ενδυναμωση εχω μεινει μισος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους!Ξερει καποιος να μου προτινει καποιο site ή ασκησεις για μονοζυγο,διζυγο και καμψεις(οσο γινεται χωρις να επιβαρυνω τον καρπο)Ειχα παθει τενοντιτιδα μαλλον κ δεν θελω να μπω δυνατα παλι γιατι ακομα με ενοχλει.

Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση με σένα.

Έχω τεντονίτιδα στο δεξιό καρπό.(από υπερέκταση όταν είχα πέσει σε αγώνα ποδοσφαίρου πριν από 6 χρόνια!). 

 

Οι λαβές για κάμψεις δεν με βοήθησαν και πολύ. Σου συνιστώ να δοκιμάσεις κάμψεις πάνω στις γροθιές σου.

Μετά από αρκετό καιρό μόνο έτσι μπορώ να κάνω κάμψεις χωρίς κανένα πόνο στον καρπό.

 

Μονόζυγο μην κάνεις καθόλου άμα νιώθεις πόνο. Αργότερα που θα ηρεμήσει το χέρι δοκίμασε να κάνεις μονόζυγο με neutral grip.

Επεξ/σία από javavall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liverpool Squat όχι squart. Squirtle squirtle. Σχεδόν κλαίω.Σχεδόν όμως

 

dimitra όπως τα λέει η yin είναι. Τα πολλά κιλά και οι επαναλήψεις δε βάζουν όγκο από μόνα τους. Η τεστοστερόνη και η μάσα βάζουν . Ευτυχώς (?) δεν έχεις μεγάλα ποσοστά τεστοστερόνης εκτός και αν θες να γίνεις δημήτρης και είσαι στα μέσα θεραπείας. Οπότε δώστου να καταλάβει . Μη σε απασχολεί καθόλου.

Περα απο το ορθογραφικο λαθος απαντηση δεν πηρα..

 

Τεσπα... Παω να κανω ποδια οπως συνηθως....

 

 

@fotis χαιρομαι που εδωσα νοημα στους φιλους σου...

 

Απλα οταν οποτε βλεπετε ποστ μου, μπορειτε οχι μονο να το σχολιαζεται αρνητικα αλλα και μα μου δινεται καμια συμβουλη ετσι για το γαμωτο...

 

Καλο μεσιμερι.. Στους μερτ του αθληματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα υπόλοιπα παιδιά έχουν όλη την καλή διάθεση να μας συμβουλέψουν.
προσωπικά,αν και ασχολούμαι λίγα χρόνια με τα του γυμναστηρίου θα ήθελα γνώμες κάποιων πιο έμπειρων δεδομένης της ασχετοσίνης. Πρέπει και μεις κάπως πρέπει να μάθουμε. :-D

@ΥιΝ, μιας και είσαι του ιδίου φύλλου και έχεις περισσότερη εμπειρία επί του θέματος, θα ήθελα, αν φυσικά σου είναι εύκολο. να μου προτείνεις ένα ασκησιολόγιο ή οποιαδήποτε άλλη συμβουλή. Θα χαρώ πολύ να μάθω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:devil:kukukuku

 

@liverpool η απαντηση στην ερωτησή σου είναι εύκολη και την ξέρεις. Και τα 2 την ημέρα ποδιών ή όποτε έχεις πόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έκανε εντύπωση να ψάχνετε μόνο για τέστο

τα υπόλοιπα θα τα είχε στοκ :-D

Δεν ξέρω τι εχει για στοκ αλλα κάθε μέρα έρχεται με καινούργια μπουκάλια και με περίεργα και πολυχρωμα υγρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα τελικα προπονηση. Επειδη ειχα αμφιβολιες παλι εκανα προβολες. Με ξεσκισανε...

 

Στο squat κατεβαινα κατω και μετα ενιωθα σαν να σηκωνω 100 κιλα .. Ζοριστηκα πολυ, αλλα εβλεπα το σωμα μου και κ@υλωνα..

 

Εκει οπου εχω το γυμναστηριο, βαζουνε πιο διπλα το αμαξι, σε τετοιες ασκησεις, με βλεπω απο την αντανακλαση που δημιουργηται στο τζαμι του πισω επιβατη και την πορτα.. Μου φαινεται πολυ χρησιμο για την σωστη εκτελεση τους.

 

Την αλλη εβδομαδα θα κανω back squat αντι για προβολες..

 

Με τετοια ζεστη, τα παντα εγιναν μουσκεμα.. Εγω, η πετσετα, τα ρουχα και οι καλτσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liverpool δεν είναι ή back squat ή προβολές. Μπορείς και τα δύο να βάλεις μέσα στην ημέρα των ποδιών.

 

Γράψε μία τι κάνεις στα πόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα 4 σετ οπως συνηθως, 12,10,8,6 επαναληψεις, πιο λιγες επαναληψεις πιο πολλα κιλα φορτωνα. Συνολο 20 σετ.

 

Εκτασεις τετρακεφαλων

 

Leg curl

 

Squat με ελευθερη μπαρα

 

Καμψεις γαμπων με ελευθερη μπαρα

 

Προβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα τελικα προπονηση. Επειδη ειχα αμφιβολιες παλι εκανα προβολες. Με ξεσκισανε...

 

Στο squat κατεβαινα κατω και μετα ενιωθα σαν να σηκωνω 100 κιλα .. Ζοριστηκα πολυ, αλλα εβλεπα το σωμα μου και κ@υλωνα..

 

Εκει οπου εχω το γυμναστηριο, βαζουνε πιο διπλα το αμαξι, σε τετοιες ασκησεις, με βλεπω απο την αντανακλαση που δημιουργηται στο τζαμι του πισω επιβατη και την πορτα.. Μου φαινεται πολυ χρησιμο για την σωστη εκτελεση τους.

 

Την αλλη εβδομαδα θα κανω back squat αντι για προβολες..

 

Με τετοια ζεστη, τα παντα εγιναν μουσκεμα.. Εγω, η πετσετα, τα ρουχα και οι καλτσες...

 

Δίνεις ατάκες στον λαό...  :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δινω πολυ στο squat μου το λες αυτο ε;

 

Οκ .. Απο την αλλη εβδομαδα με αυτη την σειρα θα το κανω.

 

Να σου πω σημερα οτι ετσι ειχα σκεφτει να το κανω αλλα μετα δεν το επραξα.. Το εκανα οπως το εγραψα απο πανω.

 

Γαμπες εκανα 4 σετ, θα τα κανω 6 σετ.. Θα τις κανω τουμπανω...χαχαχαχα

 

Σε ευχαριστω και παλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δινω πολυ στο squat μου το λες αυτο ε;

 

Οκ .. Απο την αλλη εβδομαδα με αυτη την σειρα θα το κανω.

 

Να σου πω σημερα οτι ετσι ειχα σκεφτει να το κανω αλλα μετα δεν το επραξα.. Το εκανα οπως το εγραψα απο πανω.

 

Γαμπες εκανα 4 σετ, θα τα κανω 6 σετ.. Θα τις κανω τουμπανω...χαχαχαχα

 

Σε ευχαριστω και παλι..

Η σειρά είναι για να δώσεις ό,τι έχεις στο squat και οι γάμπες εκεί ενδιάμεσα για να ξεκουράσουν τα τετρακέφαλα για τις προβολές αργότερα.

 

Γάμπες σου έβαλα 4-6 σετ γιατί πραγματικά είναι πολύ περίεργοι μύες. Μπορεί να χρειαστούν κι άλλο ζόρι. Αν είσαι ικανοποιημένος με τα 4 σετ που κάνεις μην βάλεις άλλο αλλά εγώ ας πούμε κάνω 6 σετ γιατί με τα 4 δεν νιώθω. Επίσης γάμπες συνήθως οι επαναλήψεις που παίζονται είναι 12-20. Με τον χρόνο βέβαια θα δεις εσύ σε τι επαναλήψεις έχεις καλύτερη ανάπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...