Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Για συντήρηση και μια αρχική επαφή είναι μια χαρά. Αλλά μόλις το συνηθίσεις το επίπεδό τους, αρχίζουν τα ζόρικα. Γιατί τα ζόρικα λάστιχα είναι πολύ δύσκολα να τα χειριστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dakon ειπε οτι θα φτασεις σε ενα επιπεδο που το λαστιχο δεν θα σου κανει τιποτα..

 

Θα πρεπει να το αλλαξεις με καποιο αλλο, που θα εχει μεγαλυτερη αντισταση..

 

Ειναι μια καλη εναλλακτικη λυση, αν δεν μπορεις να πας στο γυμναστηριο...

 

Υπαρχουν πολλες ασκησεις που μπορεις να κανεις με αυτα.. Σχεδον για ολες.. τις μυικες ομαδες..

 

Υ.Γ : βλεπω να πεταω το 10κιλο πανω στο iphone.. Συνεχεια αντι για το λ πατιεται το κ, αντι του μ το ν.. Δεν θα την γλυτωσει μου φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν επαρκούν. Δε γνωρίζω κανένα αποτελεσματικό τρόπο με λάστιχα εκτός από έναν τύπο στο youtube που πουλάει το πρόγραμμά του. Δεν παίρνω όρκο πως κάνει μόνο λάστιχα. Σίγουρα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα αλλά εώς που δεν ξέρω. Δυο αλτήρες με δίσκους είναι καλύτερη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος που δεν γυμναζόταν καθόλου θα δει διαφορά αν κανει συστηματικά λάστιχα.

 

Αν τα συνδυάζεις με bodyweight ασκήσεις και μονόζυγο σπίτι μπορείς να έχεις έως και πολύ καλά αποτελέσματα.  Απλά υπάρχουν κάποια όρια σε όλα αυτά μετά από ένα σημείο χρειάζεται gym για σωστή δουλεία η έστω home gym με τουλάχιστον κάποιους αλτήρες κάνα πάγκο και καμιά μπάρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθέτω αλτηράκια και είπα να δοκιμάσω και τα λάστιχα αντίστασης.
Για το γυμναστήριο πέρα από spinning αυτή τη περίοδο δεν κάνω κάτι άλλο.

Γι' αυτό ήθελα κάτι στο σπίτι για ενδυνάμωση και σύσφιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω το προφανές. Κάνε στο γυμναστήριο κάτι για ενδυνάμωση. Σύσφιξη σαν λέξη δεν υφίσταται. Είναι μαρκετινίστικος όρος για κρέμες και απάτες. Δημιουργείς μυς με γυμναστική και βάρη και χάνεις λίπος με αερόβιο και διατροφή. Με υπερβολικό αερόβιο και χωρίς βάρη όμως , εξαναγκάζεις το σώμα σου να κάψει και μυς. Κάνε λοιπόν τα προφανή και πάλι. Και τα τρία. Και δε θα χάσεις.

 

Επίσης πρέπει η αντίστασή σου να ανεβαίνει. Απλά , 1-2 αλτηράκια σε μικρά βάρη δεν κάνουν πολλά πράγματα. Το σώμα συνηθίζει και δεν κάνει κάτι παραπάνω, δε δημιουργεί μυς. Πρέπει να το σοκάρεις με αυξανόμενη και προοδευτική ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Dakon για αυτό κάνω το spinning ως αερόβια άσκηση.
Δυστυχώς ξανά για ενδυνάμωση σε gym από Σεπτέμβρη.
Έχεις δίκιο για το συσφιξη (είναι αγαπημένη λέξη του θηλυκού γένους) και για αυτό μου βγαίνει πιο εύκολα.

Για αυτό και λύση ανάγκης τα λάστιχα αντίστασης.

@liverpool το έχω στα υπόψη μου το συγκεκριμένο λινκ όπως επίσης και τα λάστιχα με διαβαθμίσεις δυσκολίας
απλά ήθελα να δω αν τα χρησιμοποιεί κανείς κατ' οίκον και πως του φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα τότε, και εγώ τώρα στις διακοπές ένα λάστιχο δουλεύω και το βάρος του σώματος (μεγάλο βάρος όμως , με εχει γονατίσει :-D ). Αγόρασε ένα δύσκολο λάστιχο και κάνε ασκήσεις, έχει μεγάλη ποικιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dakon,  είμαι κοπέλα και τολμώ να πω ότι δεν θέλω να πάρω μυικό όγκο, ναι να βάλω κανένα κιλό  ακόμα αλλά θέλω να το γραμμώσω.
Οπότε προτιμώ τα λίγα κιλά σε συνδιασμό με τις πολλές επαναλήψεις



αν δεν στερεώσεις καλά το λάστιχο και σου έρθει στη μάπα, τι παθαίνεις άραγε;;;

για αυτό ρωτάω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dakon,  είμαι κοπέλα και τολμώ να πω ότι δεν θέλω να πάρω μυικό όγκο, ναι να βάλω κανένα κιλό  ακόμα αλλά θέλω να το γραμμώσω.

Οπότε προτιμώ τα λίγα κιλά σε συνδιασμό με τις πολλές επαναλήψεις

 

γράμμωση = χάσιμο λίπους

αμα βάλεις κιλό και δεν ειναι μυικό θα είναι λίπος (ή νερά αλλα δεν μας ενδιαφέρουν αφου φευγουν για πλάκα)

τώρα καταλαβαίνεις πιστευω οτι αυτά τα δύο που λες ειναι αντίθετα

οπότε επειδή υποθέτω οτι είσαι λιγότερα κιλά απο αυτά που έχεις στο μυαλό σου σαν ιδανικά για να λες οτι θες να βάλεις κανα κιλό ακόμα, θα σου πρότεινα να άρχιζες με την βοήθεια κάποιου διατροφολόγου* μια διατροφή ώστε να βάλεις κιλά όσο το δυνατών καθαρότερα. Μετά κάνεις και την γράμμωση σου και εισαι κομπλέ. 

 

*αρκεί να βρεις της προκοπής , γιατι πολλοί απο αυτούς είναι άστα να πάνε  :lol: 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...