Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Προειδοποίηση προς άλλους vegan; Αν πάτε σε ηπειρώτικο γάμο να έχετε φάει από πριν ειδάλλως θα πέσει πολύ πείνα... 

 

Προειδοποίηση Νο2: ΜΗΝ έχετε κάνει προπόνηση πόδια 24 ώρες πριν το γλέντι!

 

Υ.Γ. Είμαι βέβαιος ότι παρόλο που το κλαρίνο βαρούσε ανελέητα κανα 3ωρο έπαιζε διαρκώς το ίδιο τραγούδι...

 

Υ.Γ.Νο2 Εγώ θα βάλω φώτο με την πρόοδο μου τον ερχόμενο Απρίλιο που θα έχω κλείσει 1 χρονο βάρη. Αλλά φωτογραφία για το πριν δεν σκοπεύω. Δέστε οποιονδήποτε γκαστρωμενο κοκκαλιάρη στην παραλία και έχετε την εικόνα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αρκετό lag

 

Υιn , στην πανεπιστημίου στην ομόνοια βρίσκεις δίσκους. Αν βρήκες ήδη, είσαι σούπερ. Ανεβαίνουν οι επιδόσεις? Είσαι ικανοποιημένη από το πρόγραμμα?

 

Ναι με το πρόγραμμα ολα οκ, είμαι πλέον στα 55 squat, 45 deadlift, 40 stiff legged deadlift, 35 good mornings. Στα πόδια/πλάτη ανέβηκαν όλα 5 κιλά δλδ κ στα χέρια 2.5. Απλ´ως νομίζω ότι μετα από τη βδομάδα που έρχεται ίσως χρειαστώ ξεκούραση, θα δω κιόλας π´ως θα πάει. Σκέφτομαι ότι κλείνω διμηνο που κάνω μαξ προσπάθεια, ίσως θα έπρεπε μία βδομάδα να κάνω κάτι πιο χαλαρο; Πείτε ιδέες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ιδιες ασκησεις με λιγοτερα βαρη.. Πχ squart 50... Καλο υπνο και πλουσιο φαγητο...

 

Για να μην αφησεις το σωμα να χαλαρωσει.. Αλλιως παλι το 55 κιλα θα σου φαινονται παλι βουνο.. Παντως squart με πατας κατα κρατος... Μπραβο σου.. Ακομα μικιο ειμαι εγω.. Τωρα αναπτυσομαι...

 

Α για το Αριανι τι γνωμη εχετε;; Δεν θελω να αρχισουν τιποτα μαλωματα.. Αν εχει πιο πολλα θρεπτικα στοιχεια πχ πιο πολυ πρωτεινη απο γαλα και αν πινεται με βρωμη... Κλπ..

 

Οταν ειχα παει Βουλγαρια στο Μπανσκο.. Ολοι οι ξενοι μαζι με το φαγητο και ενα ποτηρι αριανη ειχανε.. Για το στομαχι τους νομιζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία η πρώτη προπόνηση σε κέτο
τελικά καλά έκανα που την ξεκίνησα παρασκευή γιατι η προπόνηση της παρασκευής ουσιαστικά ήταν το κάψιμο του τελευταίου γλυκογόνου (το πρωί) και δεν την άκουσα. Σ/Κ είχα off και πρώτη προπόνηση σήμερα ήμουν ήδη σε κετοση (άρα full καύσιμο) 

δεν ξέμεινα απο ενέργεια όπως το πάθαινα στα τελευταία 10-15 λεπτά σε διατροφή χαμηλών Υδατανθράκων 
ακόμα και τώρα έχω ενέργεια και μου κάνει εντύπωση το μεγάλο focus που είδα
μόλις τώρα γύρισα απο την προπόνηση και νιώθω ενα ελαφρύ μούδιασμα (καλό όμως) που δεν μπορώ να το περιγράψω , νιώθω ευχάριστα με λίγα λόγια. (υπερβολικά ευχάριστα)

όλα πάνε μια χαρά απότι βλέπω . Carb up δεν σκοπεύω να κάνω πριν τον 15Αυγουστο αν ολα πανε καλά και δεν το χρειαστώ(γιορτάζουν τα 2 αδέρφια μου) που θα εξαφανίσω ότι βρω μπροστά μου και είμαι οκ με αυτό γιατι οι γευσεις στα φαγητά που έχω στο menu μου ειναι πολύ ωραίες.

πάντως just for the record δεν τρώω λουκάνικα , τελικά δεν μου αρέσουν
μπέικον με αυγά μου αρέσει , πανσέτα  , ταχίνι , κότα , μοσχάρι , αμύγδαλα , τυρί υψηλών λιπαρών κλπ
με λίγα λόγια τα αλλαντικά γενικά δεν μου αρέσουν  :eek: 

δοκιμάζω διάφορες συνταγές τώρα και βρίσκω ωραία πραγματάκια  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως just for the record δεν τρώω λουκάνικα , τελικά δεν μου αρέσουν

 

αα κριμα.παντως αν τα παρεις το ματι σου ειναι στα σουπερμαρκετ και σε μερικα κρεοπωλεια.λουκανικα απο κοτοπουλο και γαλοπουλα γεμιστα με τυρι.πολυ ωραιο και ελαφρυ

 

407206_4698395814395_351911638_n.jpg

 

 

.ακομα και τα φρανκφουρτης δεν σου καθονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με το πρόγραμμα ολα οκ, είμαι πλέον στα 55 squat, 45 deadlift, 40 stiff legged deadlift, 35 good mornings. Στα πόδια/πλάτη ανέβηκαν όλα 5 κιλά δλδ κ στα χέρια 2.5. Απλ´ως νομίζω ότι μετα από τη βδομάδα που έρχεται ίσως χρειαστώ ξεκούραση, θα δω κιόλας π´ως θα πάει. Σκέφτομαι ότι κλείνω διμηνο που κάνω μαξ προσπάθεια, ίσως θα έπρεπε μία βδομάδα να κάνω κάτι πιο χαλαρο; Πείτε ιδέες.

Πολύ καλά κιλά...μπράβο.

 

Όταν νιώσεις ότι χρειάζεσαι ξεκούραση τότε κάνε μία εβδομάδα deload. Δηλαδή παίζει με γύρω στο 60-70% των κιλών που έπαιζες στο πρόγραμμά σου. Δεν ξέρω τι πρόγραμμα έχετε βγάλει με τον Dakon...Μερικά προγράμματα έχουν στάνταρ πότε θα κάνεις deload και με πόσο % των κιλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ωραίο αρθράκι για την αερόβια στα ελληνικά (αν και δεν μιλαει για hiit) που φαίνεται να τα λέει καλά συγκριτικά με οτι άλλο ξερω και εχω διαβάσει. 

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=8524

 
προσοχή με όσους κάνουν αερόβια "χύμα" χωρίς να μετράνε παλμούς υπάρχει περίπτωση να κάνουν τζάμπα η λάθος δουλειά. Εγώ κάνω περίπου 45 λεπτά στο 65% περίπου (130-140 σφυγμούς) περπάτημα σε διάδρομο μετά απο 16 ώρες "νηστείας" 3 φορές την ευδομάδα, ημέρες χωρίς βάρη.
 
Το λέω αυτό γιατι όταν είχα αρχίσει έκανα κολύμπι αντί για περπάτημα, χωρίς να μετράω σφυγμούς. Απο τότε που σταμάτησα το κολύμπι η μυική μου μάζα αρχισε να αυξάνεται με (αρκετά) ταχύτερους ρυθμούς ενώ στο λίπος δεν ειδα καμια διαφορά. Νομίζω οτι πιεζόμουνα πολύ και τα αποτελέσματα σε συνδιασμό με τα βάρη ηταν αρνητικά. 

 

@ YiN , δυνατά κιλά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα κριμα.παντως αν τα παρεις το ματι σου ειναι στα σουπερμαρκετ και σε μερικα κρεοπωλεια.λουκανικα απο κοτοπουλο και γαλοπουλα γεμιστα με τυρι.πολυ ωραιο και ελαφρυ

 

407206_4698395814395_351911638_n.jpg

 

 

.ακομα και τα φρανκφουρτης δεν σου καθονται?

δεν θέλω ελαφρύ , λιπαρό θέλω  :-D 

οπότε κοτόπουλου και γαλοπούλας βγαίνουν εκτός (εντομεταξύ αυτό το τυρί που έχει μέσα δεν θα το έτρωγα για κανένα λόγο ,μου φαίνεται "ψεύτικο" προτιμώ γκούντα πχ

το θέμα ειναι οτι δεν μου αρέσουν σαν γεύση , δοκίμασα 3-4 διαφορετικά 

αν έχεις μάθει να τρως κρεατικό ακατέργαστο δεν σου κάθεται καλά 

πανσέτα 4ever  :-) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά κιλά...μπράβο.

 

Όταν νιώσεις ότι χρειάζεσαι ξεκούραση τότε κάνε μία εβδομάδα deload. Δηλαδή παίζει με γύρω στο 60-70% των κιλών που έπαιζες στο πρόγραμμά σου. Δεν ξέρω τι πρόγραμμα έχετε βγάλει με τον Dakon...Μερικά προγράμματα έχουν στάνταρ πότε θα κάνεις deload και με πόσο % των κιλών.

 

 

Το πρόγραμμα είναι αυτό που είχα ποστάρει - το είχες δει κι εσύ νομίζω, μαζί με τις διορθώσεις του dakon. Δεν έκανα με ποσοστά των κιλών που αντέχω εξ αρχής, γιατί ανεβάζω με καλή συχνότητα ακόμα. Γι'αυτό ρωτάω για deload, δεν έχω κάνει καθόλου, είμαι δύο μήνες στο μαξ. Η βδομάδα που πέρασε ήταν οκ σχετικά αλλά νομίζω ότι μετά από αυτήν ίσως χρειαστεί.

 

Έντιτ: Το πρόβλημα είναι στα χέρια/στήθος. Πάγκο και military press είμαι στα 30 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα το είναι αυτό που είχα ποστάρει - το είχες δει κι εσύ. Δεν έκανα με ποσοστά των κιλών που αντέχω εξ αρχής, γιατί ανεβάζω με καλή συχνότητα ακόμα. Γι'αυτό ρωτάω για deload, δεν έχω κάνει καθόλου, είμαι δύο μήνες στο μαξ. Η βδομάδα που πέρασε ήταν οκ σχετικά αλλά νομίζω ότι μετά από αυτήν ίσως χρειαστεί.

Α ναι...το ψιλοθυμάμαι το πρόγραμμα. Εγώ θα σου έλεγα το deload να το κάνεις όταν πραγματικά νιώσεις ότι το χρειάζεσαι. Περίμενε όμως και τον dakon να πει την γνώμη του γιατί είναι πιό σχετικός με τα προγράμματα δύναμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι...το ψιλοθυμάμαι το πρόγραμμα. Εγώ θα σου έλεγα το deload να το κάνεις όταν πραγματικά νιώσεις ότι το χρειάζεσαι. Περίμενε όμως και τον dakon να πει την γνώμη του γιατί είναι πιό σχετικός με τα προγράμματα δύναμης.

 

Nαι αρχίζω και το ψιλονιώθω αυτό είναι το θέμα, αλλά θέλω να δω και πώς θα πάει η βδομάδα ξες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δυο μήνες συνεχές ανέβασμα , δεν είναι κακό να σταματήσεις μια εβδομάδα. Αν προγραμματίζεις να φύγεις διακοπές όμως , μη σταματήσεις τώρα. Σταμάτα στις διακοπές σου τελείως. 1-2 βδομάδες δεν παθαίνεις τίποτα. Αν δεν πας διακοπές και θες να κάνεις deload, ρίξε τα κιλά στο μισό ή βγάλε 10-15 κιλά από τα πάντα και δούλεψε και άλλα σημεία με απομονωτικές που θεωρείς έχεις θέμα(πχ, τρικέφαλοι, κοιλιακοί). Όπως τη βρίσκεις. Η deload πρέπει να είναι η χαρά του παιδιού αλλά με νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, γουηλ ντου. Θα δω πώς θα πάει η βδομάδα και θα κρίνω αναλόγως. Διακοπές παίζουν μόνο 3ήμερα δεξιά κι αριστερά οπότε δεν επηρεάζεται άμεσα το γυμναστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...