Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μιλάμε για την ιδανική ώρα για βάρη τότε αυτό είναι κοντά στα 45-50 λεπτά. Όταν πας από ώρα και πάνω αρχίζει και γίνεται έκριση κορτιζόλης (καταβολική ορμόνη). Υπάρχουν και προγράμματα με τεράστια ένταση που περιορίζονται στα 30 λεπτά για τον λόγο της κορτιζόλης.

 

Ο LRoi θα λέει 2-3 ώρες για βάρη + ό,τι αερόβιο κάνει μετά λογικά.

 

Ναι παίδες, με αερόβια μαζί. Εγώ τρέχω και 20 λεπτά πριν τα βάρη χαλαρά, ούτως ώστε όταν μπω στα βάρη από το πρώτο λεπτό να αρχίσω να καίω. Και μετά από 45 λεπτά, 1 ώρα βάρη, ανάλογα με το πόσο διαθέσιμοι είναι οι πάγκοι και τα όργανα στο γυμναστήριο θα τρέξω και 30 λεπτά στον διάδρομο ή θα πάω για μία ώρα κολύμβηση ή ενίοτε θα κάνω όλα τα παραπάνω, ανάλογα πόσο καλά αισθάνομαι. 

 

2 ώρες βάρη, θα είχα πεθάνει από βαρεμάρα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι παίδες, με αερόβια μαζί. Εγώ τρέχω και 20 λεπτά πριν τα βάρη χαλαρά, ούτως ώστε όταν μπω στα βάρη από το πρώτο λεπτό να αρχίσω να καίω. Και μετά από 45 λεπτά, 1 ώρα βάρη, ανάλογα με το πόσο διαθέσιμοι είναι οι πάγκοι και τα όργανα στο γυμναστήριο θα τρέξω και 30 λεπτά στον διάδρομο ή θα πάω για μία ώρα κολύμβηση ή ενίοτε θα κάνω όλα τα παραπάνω, ανάλογα πόσο καλά αισθάνομαι. 

 

2 ώρες βάρη, θα είχα πεθάνει από βαρεμάρα :P

Ρε συ δεν χρειάζεται να τρέχεις τόσο πριν τα βάρη. Τσάμπα ενέργεια χαλάς. Φύλα την να βγάλεις πιό δυνατές προπονήσεις και μην σε αγχώνει ότι δεν έκαψες αρκετά. Απλά το αερόβιο μετά τα βάρη κάντο 40-45 λεπτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι παίδες, με αερόβια μαζί. Εγώ τρέχω και 20 λεπτά πριν τα βάρη χαλαρά, ούτως ώστε όταν μπω στα βάρη από το πρώτο λεπτό να αρχίσω να καίω. Και μετά από 45 λεπτά, 1 ώρα βάρη, ανάλογα με το πόσο διαθέσιμοι είναι οι πάγκοι και τα όργανα στο γυμναστήριο θα τρέξω και 30 λεπτά στον διάδρομο ή θα πάω για μία ώρα κολύμβηση ή ενίοτε θα κάνω όλα τα παραπάνω, ανάλογα πόσο καλά αισθάνομαι. 

 

2 ώρες βάρη, θα είχα πεθάνει από βαρεμάρα :P

 

καλο ειναι να κανεις 5 λεπτα ζεσταμα

μετα βαρη! και αφου τελειωσεις με βαρη και κοιλιακους κανεις τοτε το αεροβιο για περισσοτερες  καυσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τρωω το κοτατσ μαζι με σαλατα ... Καλο μου φαινεται,...Απο δευτερα θα παω να παρω 5'6 να εχω να τρωω....

Δεν τρώγεται αυτό το πράγμα ρε συ...πως το τρως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα @bosei τιποτα απο αυτα που τρωω δεν τρως χαχαχαχα...

 

Αυγα οχι,γαλα οχι,κοτατσ οχι....Χαχαχαχα...

 

Πλεον αποφευγω να μιλαω για ποσα αυγα αγοραζω γιατι την αλλη φορα ειχαμε παλιδρομισεις....χαχαχαχα

 

 

Ε δεν νιωθω και πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ δεν χρειάζεται να τρέχεις τόσο πριν τα βάρη. Τσάμπα ενέργεια χαλάς. Φύλα την να βγάλεις πιό δυνατές προπονήσεις και μην σε αγχώνει ότι δεν έκαψες αρκετά. Απλά το αερόβιο μετά τα βάρη κάντο 40-45 λεπτά.

 

Θα ξαναπεθάνω από βαρεμάρα αν τρέξω 45 λεπτά. :P Άσε που ειδικά μετά από ραχιαίους είμαι σα να κατάπια σκουπόξυλο πάνω στο διάδρομο. Μόνο κολύμβηση μπορώ να αντέξω να κάνω πάνω από 30 λεπτά. (χθες έκανα και παραπάνω από ώρα, την είδα Γιαννιώτης :P )

 

Γι' αυτό και το σπάω το αερόβιο και επειδή θυμάμαι ότι μετά τα 20 λεπτά περίπου αρχίζει η καύση.

 

Δεν το κάνω πάντα αυτό, μόνο όταν αισθάνομαι καλά. Εξάλλου στο προγραμμά μου στα βάρη έχω πολλές επαναλήψεις, λίγα κιλά και αρκετές φορές έχω παρατηρήσει ότι μετά από τρέξιμο βρίσκει ρυθμό η αναπνοή μου και βγαίνουν τα σετ, ενώ με 5 λεπτά ζέσταμα λαχανιάζω από τις επαναλήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται την άσκηση. Συνήθως 15-20 επαναλήψεις των 4 σετ και κοιλιακούς - ραχιαίους παραπάνω.

 

Κοιλιακούς 4 σετ από 30 επαναλήψεις και το ίδιο σε ροκανίσματα και αν έχω χρόνο κάνω και κοιλιακούς στο μηχάνημα.

 

PS Αν με ρωτάς για ραχιαίους μόνο, κάνω γύρω στα 3 σετ, 20 επαναλήψεις. Μετά παίζει πόνος.

 

PS2 Γενικά όπως καταλάβατε βαριέμαι, γι' αυτό και προτιμώ τα ομαδικά προγράμματα, γιατί εκεί πέφτει βούρδουλας. Και να βαρεθώ, δεν παίζει να σταματήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20αρες ειναι πολλες...

 

12αρες καντε και ανεβασε λιγο τα κιλα σου...

 

Σε καθε μυικη ομαδα διαφοροποιειται το συνολο των σετ/ασκησεων..

 

πχ δικεφαλλα κανεις καπου 9 σετ συνολο τρικεφαλλα 12 σετ συνολο κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραχιαίους κάνω στη Ρωμαϊκή, δεν κάνω στο μηχάνημα.

 

Δεν έχει κιλά για να ανεβάσω εκεί, εκτός αν λες να παίρνω και κανένα 5κιλο δίσκο στα χέρια.

 

Δικέφαλα - τρικέφαλα, σε αυτά που αναφέρεις είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρωμαϊκή είναι για κοιλιακούς βέβαια =ρ

 

Έχεις δει κανέναν να κάνει κοιλιακούς στη ρωμαϊκή? :P

 

Δεν έχει σημασία γιατί φτιάχτηκε, σημασία έχει ότι πλέον χρησιμοποιείται μόνο για ραχιαίους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...