Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν σεβομαι αυτον που κοκκορευεται και βγαινει στην παραλια και νομιζει οτι ειναι δυνατοτερος απο καποιον μη φουσκωμενο το ειπα εξαρχης αυτο. Γιατι αμα κατσουμε σε sparring θα τον κανω να λαχανιασει και να υποφερει. Μονο βαρη? χαχαχα καλα ενταξει. Οποιος νομιζει οτι μονο με τα βαρη εχει γυμναστει σωστα και ειναι δυνατος οσο φουσκωμενος και αν ειναι τον προκαλω οποτε θελει να μετρηθουμε στην αντοχη. Και αμα θελει να φορεσουμε και θωρακες να παιξουμε. Ληξις δεν καθομαι να διαφωνισω αλλο απο το Ιντερνετ σορρυ μονο το γυμναστηριο για μενα δεν ειναι σωστη αθληση και γυμναστικη :D

Μάλιστα.Αν εγω βγω και χαρακτηρίσω τον καθένα που ασχολείται με μαχήτικα αθλήματα και πολεμικές τέχνες ως βίαιο τραμπούκο,μπράβο,ανθρωπο της νύχτας κλπ πως θα σου φανει?

Δεν διαφέρει καθόλου απο το δικό σου τσουβαλιασμα,όπου θεωρεις οτι οποιος ασχολείται με τα βαρη και κουβαλαει αρκετη μυική μαζα με μικρα ποσοστα σωματικού λίπους,είτε ειναι κονιόρδος,είτε ψωροπερήφανος.

 

"Οποιος νομιζει οτι μονο με τα βαρη εχει γυμναστει σωστα και ειναι δυνατος οσο φουσκωμενος και αν ειναι τον προκαλω οποτε θελει να μετρηθουμε στην αντοχη."

 

Πραγματικά τα χεις κανει κουλουβαχατα. 

 

Και εμενα ενας θειος μου σαν τον Σταθη Ψαλτη ειναι ηταν πρωταθλητης πυγμαχιας και αμα πιασεις το μπρατσο του με την παλαμη σου το πιανεις αλλα ειναι λες και εχει πετρα μεσα... ειναι 65 χρονων αλλα και παλι θα εβαζα στοιχημα οτι αμα μπλεκοταν με καναν γυμνασμενο του γυμναστηριου μονο ο γυμνασμενος θα εψαχνε τα σαγονια του.

 

Νταξ γινομαι εριστικος τωρα.... ισως κακως κανω κουβεντα με ανθρωπους που θελουν να γυμναστουν μονο για το ποζεριλικι και να δειχθουν σε καμια γκομενιτσα ή στο φεησμπουκ (οπως κανουν).... το γυμναστηριο ειναι μονοδρομος τοτε αλλα εγω θελω και αλλα πραγματα και ας ειμαι και μισος απο σενα δεν με πειραζει.

Λολ,ο θείος σου τωρα που κολλάει?Αυτό που προσπαθει να σου πει,ειναι ότι μόνο η χρηση αερόβιας δεν ειναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να αλλάξει κάποιος σε σημαντικό βαθμό την εμφανιση του.

 

Εσυ που ξερεις γιατι γυμναζεται ο άλλος?

Επίσης για ποιον λόγο εχει γινει ταμπου το να θελεις να αρεσεις στις γκομενες?Όπως εσυ φανταζομαι οτι εκτιμάς ενα σφιχτο κ@##ρακι με στενή μεσουλα,ετσι και αυτές δεν χαλιουνται(το αντίθετο) με καποιον που εχει μία α εμφανιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

αν δεν χάσεις λίπος δεν θα γραμμώσεις 

αυτό ειναι η γράμμωση 

το παραπάνω λίπος ειναι σα να μεταφέρεις μια σακούλα σκουπίδια οπότε ο όγκος απο λίπος δεν ειναι καλός , δεν σε βοηθάει σε κάτι για να τον κουβαλάς πάνω σου . Αλλο να κουβαλάς 5-10 κιλά επιπλέον μυς και άλλο λιπος.

δεν θα σηκώνεις λιγότερα μετά την δίαιτα , κατα την διάρκεια μπορεί γιατι θα έχεις λιγότερη ενέργεια , αλλα αυτό δεν ισχύει για όλους , εγώ οταν ειμαι σε δίαιτα δεν πέφτω . Μετά απο σωστή δίαιτα δεν θα έχεις χάσει μυς (ή θα έχεις χάσει ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ) οπότε δεν θα έχεις θέμα μειωμένης δύναμης.

 

και εννοείτε οτι θα πρέπει να βάλεις μυς πρώτα για να κάνεις γράμμωση αλλιώς δεν έχει αξία.

Έχω μπερδευτεί λίγο με το κομμάτι της διατροφής στο θέμα γράμμωση. Στους κοιλιακούς το καταλαβαίνω, αν δεν φύγει όλο το λίπος δεν θα φανούν(εννοείται πως θέλει και πολύ γυμναστική). Αλλά στα μπράτσα πχ σε τι επηρεάζει το λίπος; Πόσο μαζεύεται εκεί που αν δεν κάνεις δίαιτα δεν θα φανεί ο μυς;

 

Επίσης, εγώ για την γράμμωση αναφερόμουν στο τι θα κάνει κάποιος καθαρά από άποψη γυμναστικής. Το ότι έχω κοιλιά το ξέρω και κάποια στιγμή θα ασχοληθώ περισσότερο με την διατροφή αλλά εγώ ρωτάω για την διαφοροποίηση που υπάρχει ανάμεσα στα σετ και στις επαναλήψεις. Δεν μπορεί να μην παίζει ρόλο, αν ήταν έτσι θα κάναμε όλοι τα ίδια να τελειώναμε

 

 

 

λοιπόν ας δοκιμάσουμε την αγαπημένη μου προσέγγιση για ένα πρόγραμμα. κθούλου στο πιο πάνω πρόγραμμα που πόσταρες, υπάρχουν ασκήσεις που σου αρέσουν και ασκήσεις που δεν σου αρέσουν?

Των ποδιών αυτήν την στιγμή τις βαριέμαι σε ένα βαθμό.Ίσως φταίνε και τα μηχανήματα ή ο Ερμής(ισχύει και αυτό - στο άλλο γυμναστήριο δεν τις πολυβαριόμουν).

 

Της πλάτης έτσι και έτσι με πιο πολύ την κωπηλατική στη μηχανή που βάζω κιλά και ζορίζομαι αλλά πιάσιμο δεν μπορώ να νιώσω. Αλλά μάλλον έτσι είναι η πλάτη γενικότερα. Όχι ότι δεν δυναμώνει βέβαια.

 

Στις υπόλοιπες είμαι κομπλέ.

 

 

Πάντως δεν ψήνομαι να αλλάξω το πρόγραμμα, τουλάχιστον όχι μεγάλες αλλαγές γιατί το σώμα έχει πολύ να απορροφήσει ακόμα σε αυτό το στάδιο συν ότι από την άλλη βδομάδα θα πηγαίνω ίσως και λιγότερο από 3 φορές λόγω χρόνου. Από Σεπτέμβριο θα πηγαίνω πάλι κανονικά.

 

 

YiN, γενικός κανόνας για τα βάρη είναι ότι κάνουν ~2€ το κιλό. Για ποια άσκηση τα θέλεις τόσο μικρά βάρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί λίγο με το κομμάτι της διατροφής στο θέμα γράμμωση. Στους κοιλιακούς το καταλαβαίνω, αν δεν φύγει όλο το λίπος δεν θα φανούν(εννοείται πως θέλει και πολύ γυμναστική). Αλλά στα μπράτσα πχ σε τι επηρεάζει το λίπος; Πόσο μαζεύεται εκεί που αν δεν κάνεις δίαιτα δεν θα φανεί ο μυς;

 

Επίσης, εγώ για την γράμμωση αναφερόμουν στο τι θα κάνει κάποιος καθαρά από άποψη γυμναστικής. Το ότι έχω κοιλιά το ξέρω και κάποια στιγμή θα ασχοληθώ περισσότερο με την διατροφή αλλά εγώ ρωτάω για την διαφοροποίηση που υπάρχει ανάμεσα στα σετ και στις επαναλήψεις. Δεν μπορεί να μην παίζει ρόλο, αν ήταν έτσι θα κάναμε όλοι τα ίδια να τελειώναμε

 

 

 

 

 

 

Όπως στους κοιλιακούς όταν αρχίζει και πέφτει το λίπος αρχίζουν και φαίνονται έτσι και στα μπράτσα ξέρω γω ο μυς φαίνεται "καθαρότερος", απαλαγμένος από λίπος.

 

Όταν κάνεις γράμμωση δεν αλλάζουν τα σετ ή οι επαναλήψεις απλά μπορεί να χρειαστεί μικρότερο βάρος σε σχέση με αυτά που έκανες πριν γιατί θα είσαι σε υποθερμιδική διατροφή άρα λιγότερη ενέργεια. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει πρόγραμμα γράμμωσης ή όγκου, οι όροι γράμμωση και όγκος αναφέρονται στην διατροφή και όχι στην προπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δες αυτό το βιντεάκι και θα καταλάβεις τι παίζει με τα σετ το βάρος και τον ρυθμό που πρέπει να προπονείσαι ανάλογα με τον στόχο σου. Η υπερτροφία έχει να κάνει με ταλαιπωρία του μυ. Αυτά τα πολλα κιλα λιγες επαναλήψεις / όγκος , λιγα κιλά πολλές επαναλήψεις / γραμμωση που λέγανε είναι μαλακίες, ίσα ισα όσο πιο πολύ ωρα ταλαιπωρείς τον μύ (βλέπε δισέτ / σουπερ σετ) για bb τόσο πιο πολύ υπερτροφια έχεις, αντίθετα όσο πιο πολυ ταλαιπωρείς το νευρικό σου σύστημα με πολλά κιλα πιο πολύ προπονείς για δύναμη , οχι υπερτροφία. 

 

 

Δεν υπάρχει προπόνηση γραμωσης όπως σου λένε , είναι διατροφή αυτό. Υπάρχει όμως προπόνηση δύναμης η υπερτροφίας και είναι διαφορετικές (οχι οτι με προπονηση δύναμης δεν θα βάλεις πολύ μυκη μάζα, απλά μιλάμε για optimal προπονήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

YiN, γενικός κανόνας για τα βάρη είναι ότι κάνουν ~2€ το κιλό. Για ποια άσκηση τα θέλεις τόσο μικρά βάρη;

 

Τους δίσκους 1.25 τους θέλω γιατί στο γυμναστήριο που πηγαίνω έχει από 2.5 και πάνω. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε όλες τις ασκήσεις που κάνω με μπάρα, όταν θέλω να ανεβάσω κιλά το μίνιμουμ που μπορώ να ανεβάσω είναι 5 κιλά, τα οποία είναι πάρα πολλά. Στα πόδια την πάλευα να ανεβάζω 5 μέχρι τώρα, αλλά αυτή τη στιγμή έτσι και ανεβάσω βαθύ κάθισμα πεντόκιλο θα πεθάνω. Για τα χέρια ούτε συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα ένα από αυτά για να έχω μια εικόνα όταν κάμω γυμναστική τι καίω.

 

Γατί, δεν το χρειάζεσαι. Κάνε τη γυμναστική σου και τη διατροφή σου και ο καθρέφτης σου/ τα ρούχα σου θα είναι ο καλύτερος θερμιδομετρητής.

 

Τον Μάιο ήμουν 101, σήμερα είμαι 95 χωρίς να έχω ακολουθήσει αυστηρή διατροφή (πέρυσι στο ίδιο χρονικό διάστημα ήμουν 90) και οπτικά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από πέρυσι και τα ρούχα που φορούσα πέρυσι, μου ξανακάνουν και φέτος :)

 

Επίσης σταμάτησα να ζυγίζομαι κάθε μέρα, όπως έκανα, γιατί μου δημιουργούσε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση η ψυχολογία (όταν δηλαδή έχεις λιώσει σε γυμναστήριο, κολυμβητήριο και η ζυγαριά δίνει και μισό κιλό παραπάνω από την προηγούμενη ζύγιση, σε παίρνει από κάτω και ελλοχεύει ο κίνδυνος να τα βροντήξεις όλα κάτω).

 

Πλέον ζυγίζομαι 1 φορά τη βδομάδα και κάθε φορά κατεβαίνει το νούμερο :)

 

Απορία: Άντρας ηλικίας 31, ύψους 1,87, βάρους 95 κιλών atm, ποιό είναι το ιδανικό βάρος?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απορία: Άντρας ηλικίας 31, ύψους 1,87, βάρους 95 κιλών atm, ποιό είναι το ιδανικό βάρος?

για εμένα το ιδανικό βάρος ειναι αυτό που καθιστά το σώμα σου λειτουργικό , την υγεία σου σε καλά επίπεδα και σε κάνει να νιώθεις ευχάριστα με τον εαυτό σου.

 

αν σου αρέσει αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη και μπορείς να είσαι άνετος στην καθημερινότητα σου και στην δουλειά σου γιατι να ψάχνεις για νούμερα?

 

οι στόχοι του καθενός μας ειναι διαφορετικοί :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Απορία: Άντρας ηλικίας 31, ύψους 1,87, βάρους 95 κιλών atm, ποιό είναι το ιδανικό βάρος?

Όπως είπε και ο Νίκος δεν υπάρχει στάνταρ ιδανικό βάρος.

Για μένα ιδανικό βάρος είναι αυτό που αρέσει οπτικά σε εσένα χωρίς υπερβολές. Και λέω χωρίς υπερβολές γιατί αν ξέρω γω είσαι 20-25 κιλά πάνω από το ύψος σου και κομμένος μπορεί το αποτέλεσμα να σου αρέσει αλλά δεν είναι και το ιδανικότερο για την καρδιά σου να κουβαλάς τόσο πράγμα μακροχρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατί, δεν το χρειάζεσαι. Κάνε τη γυμναστική σου και τη διατροφή σου και ο καθρέφτης σου/ τα ρούχα σου θα είναι ο καλύτερος θερμιδομετρητής.

 

Τον Μάιο ήμουν 101, σήμερα είμαι 95 χωρίς να έχω ακολουθήσει αυστηρή διατροφή (πέρυσι στο ίδιο χρονικό διάστημα ήμουν 90) και οπτικά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από πέρυσι και τα ρούχα που φορούσα πέρυσι, μου ξανακάνουν και φέτος :)

 

Επίσης σταμάτησα να ζυγίζομαι κάθε μέρα, όπως έκανα, γιατί μου δημιουργούσε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση η ψυχολογία (όταν δηλαδή έχεις λιώσει σε γυμναστήριο, κολυμβητήριο και η ζυγαριά δίνει και μισό κιλό παραπάνω από την προηγούμενη ζύγιση, σε παίρνει από κάτω και ελλοχεύει ο κίνδυνος να τα βροντήξεις όλα κάτω).

 

Πλέον ζυγίζομαι 1 φορά τη βδομάδα και κάθε φορά κατεβαίνει το νούμερο :)

 

Απορία: Άντρας ηλικίας 31, ύψους 1,87, βάρους 95 κιλών atm, ποιό είναι το ιδανικό βάρος?

Συνήθως ειναι το ύψος σε εκατοστά μείον 100 give or take

 

Αν και τώρα περισσότερη σημασία εχει πόσο λίπος πιέζει τα ζωτικα σου όργανα παρά το πως δείχνεις στον καθρέφτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

601028_10151416143517511_1450275463_n.jp

 

Παιδες επικεντρωθειτε στον τιτλο του θεματος, οι κοντρες αλλου... Ο Νικος συζηταει και λεει την γνωμη του ...Αν δεν αρεσει πχ σε μενα απλα δεν του απανταω.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό βάρος δεν το αναφέρω σαν αυτοσκοπό, απλά για να έχω μία ιδέα και έναν απώτερο στόχο. 

 

Εξάλλου αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αν δεν το παραχέζεις στο junk food, αν προσέχεις τις ώρες που τρως και αν γυμνάζεσαι 3-4 φορές τη βδομάδα, 2-3 ώρες τη φορά, το σώμα σου θα αποκτήσει το ιδανικό βάρος.

 

Περισσότερο για να προσαρμόσω την διατροφή μου θερμιδικά το ρωτάω, χωρίς όμως να έχω σκοπό αυτή την περίοδο να τηρήσω απόλυτα διατροφή, γιατί φεύγω και για διακοπές και εκεί θα γίνουν κάποιες κραιπάλες όπως καταλαβαίνετε :)

 

Και 101 όταν ήμουν όλοι μου έλεγαν ότι είμαι μια χαρά, αλλά εγώ δυσκολευόμουν να κάτσω στο γραφείο (με εμπόδιζε η κοιλιά) και τα ρούχα μου ειδικά στην περιφέρεια με στένευαν ασφυκτικά. 

 

Οπτικά δηλαδή δεν έβλεπες έναν χοντρό άνθρωπο, επειδή έχω στενή λεκάνη και μεγάλη πλάτη, αλλά τοπικά υπήρχε περίσσευμα, σε κοιλιά, σωσιβιάκι, γλουτούς, τετρακέφαλους και φυσικά αυτό είχε αρχίσει να αποτυπώνεται και στο πρόσωπο με μαγουλάκι κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 με 3 ωρες γυμναστικη για μενα ειναι υπερβολη....1 με 1,5 ειναι η ιδανικη...4 φορες την εβδομαδα...

Αν μιλάμε για την ιδανική ώρα για βάρη τότε αυτό είναι κοντά στα 45-50 λεπτά. Όταν πας από ώρα και πάνω αρχίζει και γίνεται έκριση κορτιζόλης (καταβολική ορμόνη). Υπάρχουν και προγράμματα με τεράστια ένταση που περιορίζονται στα 30 λεπτά για τον λόγο της κορτιζόλης.

 

Ο LRoi θα λέει 2-3 ώρες για βάρη + ό,τι αερόβιο κάνει μετά λογικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...