Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα πηγε πολυ καλα η προπονηση.. Ποδια γυμνασα..

 

Πολυ ιδρωτας... Αρχισα να συνιθιζουν τα χερια μου χωρις γαντια. Καταλαβα οτι τωρα νιωθω την δυναμη που σφιγγω.. Με τα γαντια εχεις μια μινι ψευδεστιση..

 

Αυτη η εβδομαδα μεχρι τωρα παει καλα και δυνατα.. Αυριο ρεπο. Πεμπτη να δουμε τι θα γινει με τα χερια..

 

Πινω τωρα τελευταια διπλο ελληνικο καφε λιγο πριν παω για gym.. Κανει και αυτος την δουλεια του..

 

Πρεπει ομως να παω για ψωνια... Σημερα προμηθευτικα βρωμη...

 

Αλλα θελει κι αλλα πραγματα...

 

Σοκολατα τρωτε;;

 

Λεω πχ να βαζω στο πρωινο τριμενη κουρβετουρα ή τρουφα καθε τεταρτη και κυριακη.. Οχι καμια τεραστια ποσοτητα .

Εγώ μετράει που έχω δύο πρωτεΐνες με γεύση σοκολάτα ?

 

Ρε συ όσο περνάει ο καιρός να καθαρίζεις την διατροφή...μην την φορτώνεις κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σήμερα έκανα σκουώτ με τη μπάρα και όχι στο σμιθ. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά στο σμιθ είχα νιώσει πως έκανα δουλειά καλυτερα απο το ελεύθερο. Επίσης το stiffed deadlift δεν το'χω, με πονάνε οι γάμπες γαμώτεν. Αλλά ανέβασα τα κιλά στα 50 και ένιωθα να σφίγγουν τα πάντα, καλή φάση. Στο τέλος στο leg curl επειδή τα 12χ25 τα σήκωσα άνετα πήγα να βάλω 10χ35 και γάμησα τις γάμπες μου.. Όχι καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα σκουώτ με τη μπάρα και όχι στο σμιθ. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά στο σμιθ είχα νιώσει πως έκανα δουλειά καλυτερα απο το ελεύθερο. Επίσης το stiffed deadlift δεν το'χω, με πονάνε οι γάμπες γαμώτεν. Αλλά ανέβασα τα κιλά στα 50 και ένιωθα να σφίγγουν τα πάντα, καλή φάση. Στο τέλος στο leg curl επειδή τα 12χ25 τα σήκωσα άνετα πήγα να βάλω 10χ35 και γάμησα τις γάμπες μου.. Όχι καλή φάση.

 

Σιγα σιγα ψηλε! Μην ανεβαζεις κιλα αποτομα και μην καταπονεις την ιδια μυικη ομαδα τοσο πολυ. Κατανοητο το να θες να ανεβασεις κιλα και να "τουμπανεψεις" αλλα ενας ενδεχομενος τραυματισμος μπορει να σε παει πολυ πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε! Ουτε καν η κλασική καγκουριά "DUUUH ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΓΑΜΑΩ ΑΤΣΑΛΙ". Απλα την προηγούμενη φορά με τα 30 κιλά (δλδ 20 η μπάρα και 2 5κιλα) βγήκε σαν να μην είχα βάρος. Δεν έχω καμία διάθεση να τουμπανέψω :P Να φτάσω στα κιλά που θέλω χωρις να γίνω μπούλης θέλω ;) θενξ για την συμβουλή σου πάντως,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα σκουώτ με τη μπάρα και όχι στο σμιθ. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά στο σμιθ είχα νιώσει πως έκανα δουλειά καλυτερα απο το ελεύθερο. Επίσης το stiffed deadlift δεν το'χω, με πονάνε οι γάμπες γαμώτεν. Αλλά ανέβασα τα κιλά στα 50 και ένιωθα να σφίγγουν τα πάντα, καλή φάση. Στο τέλος στο leg curl επειδή τα 12χ25 τα σήκωσα άνετα πήγα να βάλω 10χ35 και γάμησα τις γάμπες μου.. Όχι καλή φάση.

Την εκτέλεση μέχρι που την κάνεις? Πας κάτω από την παράλληλο ? Πάντως δώσε χρόνο στο κανονικό squat...θα το λατρέψεις.

 

Αν δεν σε βολεύουν τα stiff leg DL μπορείς να κάνεις bulgarian deadlift και εν τω μεταξύ να αρχίσεις διατάσεις για οπίσθιους μηριαίους (αυτοί είναι που σε πονάνε...όχι οι γάμπες). και σιγά σιγά θα φύγουν τα πονάκια στα stiff leg DL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα, τι αλλο μπορουμε να τρωμε το βραδυ μετα το γυμναστηριο? χτες την εβγαλα με κερασια/βερυκοκα, αλλα αφενος εχω διαβασει οτι τα φρουτα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη, αφετερου ενας φιλος μου πε οτι ειναι καλυτερο να τρωω ενα ειδος φρουτων, μη τα ανακατευω. Ισχυει?

Και κανα 3ωρο πριν, που τρωω το μεσημεριανο υπαρχει κατι που πρεπει ν αποφευγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα, τι αλλο μπορουμε να τρωμε το βραδυ μετα το γυμναστηριο? χτες την εβγαλα με κερασια/βερυκοκα, αλλα αφενος εχω διαβασει οτι τα φρουτα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη, αφετερου ενας φιλος μου πε οτι ειναι καλυτερο να τρωω ενα ειδος φρουτων, μη τα ανακατευω. Ισχυει?

Και κανα 3ωρο πριν, που τρωω το μεσημεριανο υπαρχει κατι που πρεπει ν αποφευγω;

πάει αναλόγος τι χωράει στην διατροφή σου

το βράδυ βέβαια καλύτερα να αποφεύγεις τους υδατάνθρακες (τα φρούτα έχουν πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και το κοτατζ ειναι καλή ιδέα 
αν και εμένα μ αρέσει το γιαούρτι πριν τον ύπνο
μια φάση πρόπερσι το χειμώνα έτρωγα μισό κιλό γιαούρτι με κανέλα και μύγδαλα πριν κοιμηθώ (οχι για βραδινό  , για πριν τον ύπνο λέμε)    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετράει που έχω δύο πρωτεΐνες με γεύση σοκολάτα ?

 

Ρε συ όσο περνάει ο καιρός να καθαρίζεις την διατροφή...μην την φορτώνεις κι άλλο.

Ενταξει την καθαριζουμε αλλα τα γλυκα θα τα κανουμε περα για παντα;

 

Δεν ειπα να τρωω καθε μερα σοκολοτα(οπως κανεις εσυ και μας κοροιδευεις, χαχαχα) αλλα νομιζω ο οργανισμος θελει και το γλυκο του. Δεν ειπα γαλακτος, κουβερτουρα ή υγειας...

 

Μπισκοτα δηλαδη βρωμης με μελι παλι μακρια;; Θα μου πεις οτι το μελι ειναι σακχαρο αλλα αν λεει η συνταγη 3 κουταλιες να βαλω τις μισε που σε καθε μπισκοτο θα ειναι ουτε 1 γραμμαριο το μελι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίβερπουλ αντί να βάζεις μαλακιούλες απο δω κι απο κει, δώσε στον εαυτό σου ένα ή δύο γεύματα την εβδομάδα όπου θα μπορεις να τρως ό,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανω αυτο οποτε με βολευει απο αποψη θερμιδων...

 

Προσπαθω να ειμαι σωστος στην τηηση της διατροφης μου..

 

Ενταξει τις ψρες που τρωω μερικες φορες το μαμαω...εξαιτιας της δουλειας το πρωι κοιμαμαι.. Μπορει να φαω πρωινο 12:00 .. Πριν εχω φροντισει να φαω κανενα κουλουρι, κανενα σαντουιτσακι με γαλαπουλα και ψωμι ολικης. Ολα αυτα κατα της 7:30..

 

Θελω πρωτα να χασω 5 κιλα και μετα να καθιερωσω ενα γευμα συνηθως την κυριακη που θα μπορω αν με παιρνει να φαω κανενα κομματι γλυκο απο αυτα που κανει η μανα μου και με βαζει σε πειρασμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει την καθαριζουμε αλλα τα γλυκα θα τα κανουμε περα για παντα;

 

Δεν ειπα να τρωω καθε μερα σοκολοτα(οπως κανεις εσυ και μας κοροιδευεις, χαχαχα) αλλα νομιζω ο οργανισμος θελει και το γλυκο του. Δεν ειπα γαλακτος, κουβερτουρα ή υγειας...

 

Μπισκοτα δηλαδη βρωμης με μελι παλι μακρια;; Θα μου πεις οτι το μελι ειναι σακχαρο αλλα αν λεει η συνταγη 3 κουταλιες να βαλω τις μισε που σε καθε μπισκοτο θα ειναι ουτε 1 γραμμαριο το μελι...

Όσον αφορά τις αναγκες του οργανισμου,δεν νομιζω οτι θα παθει κατι αν αποφευγεις τα γλυκα!

Το ολο θεμα κατα τη γνωμη μου ειναι να καθαρίσεις την διατροφη σου μεχρι εκει που δεν σε επηρεαζει ψυχολογικα.

Το οτι συγκεκριμενοι ανθρωποι μπορουμε να τρωμε και @@@τα με φραουλες για τον σκοπό μας,δεν πρεπει να ναι κριτηριο για την δόμηση ενος προγραμματος διατροφης.

Επισης οι θυσίες που θα κανει καποιος,εξαρτωνται απο τον σκοπό που εχει βαλει στο κεφαλι του καθως και απο το πόσο/πως ανταποκρίνεται το σωμα του στην προπόνηση και διατροφή.

Κοινως αν ειχα σαν απωτερο σκοπό την διατηρηση μιας α φυσικής καταστασης,απλα θα ετρεχα 2-3 φορες την εβδομαδα+καλλισθενικές!Αν παλι ο στοχος ειναι 5-8 κιλά πανω από το υψος σου με χαμηλό διψηφιο(η και μονοψηφιο ποσοστο λίπους πχ 8-9%) και επιδόσεις του στυλ 1.5bw+ πάγκο 2bw+ σκουατ και 2.5bw+ deadlifts,τοτε η προσεγγιση ειναι διαφορετική όπως και το μεγεθος των θυσίων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπισκοτα δηλαδη βρωμης με μελι παλι μακρια;; Θα μου πεις οτι το μελι ειναι σακχαρο αλλα αν λεει η συνταγη 3 κουταλιες να βαλω τις μισε που σε καθε μπισκοτο θα ειναι ουτε 1 γραμμαριο το μελι...

 

Mια χαρα ειναι μην τρελαινεσαι για ανθρωπους που δεν ασχολουνται επαγγελματικα με fitness και bb αυτα δεν ειναι ουτε πταισματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενταξει εχω ενα σκοπο αλλα οχι οτι θα κατσω να μου τρεχουν τα σαλια και μα μην το μασαμπουκιασω...

 

Μετα ξερω οτι θα πρεπει να δωσω λιγο παραπανω στην αεροβια για να καψω περισσοτερες θερμιδες απο τι θα εκαιγα..

 

Οπως ειπα και παλια, δεν θελω σωμα στεγνωμενο σαν τοιχος. Απλα να φαινεται ωραιο/καλαισθητο, να φοραω τα ρουχα που πρεπει και οχι 5-6 νουμερα μεγαλυτερα, να μην πεταγονται κοιλιες και πλαινα σαν να ειμαι γκομενα. Τα στηθοι μου να ειναι φυσιολογικα αντρικα και οχι σαν γυναικεια που μπορω να φορεσω και ενα νουμερο σουτιεν...

 

 

Αν ειναι να επιλεξω μεσα σε τροφες, τωρα πλεον επιλεγω με βαση το πιο ειναι πιο υγειινο, τι θρεπτικα στοιχεια εχει/μου προσφερει, ποια θα ειναι η απορροφητικοτητα του απο τον οργανισμο μου.. Παλια σαν λυσσασμενος ετρωγα οτι να ναι..

 

Πηγαινα νε ενα φιλαρακι μου σε πιτσαρια και τσακιζαμε 1 μετρο πιτσα μονοι μας μαζι με 2 μπυρες.. Τωρα αν παω για πιτσα ασχετα οτι του κεω οτι θα βαλεις φετα ντοματα, τονο κρεμμυδι και οχι σαλαμια και τιγκα στο κασερι τρωω 4 με 5 κομματια βαρια βαρια με μια μπυρα και αυτη την λιβανιζω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...