Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xμμμ, λαθος κατανοηση απο μεριας μου.

 

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι για καποιον που κανει προπονηση πυγμαχια, τα βαρη θα τον βοηθησουν απο αποψη ενεργειας, εκρηξης και αντοχης. Και εννοειται και το αντιθετο.

 

Δεν εννοουσα να καιγεσαι αγωνιστικη προπονηση πυγμαχια και να κανεις φουλ σετ βαρη. Γινεται αλλα ειναι ψιλο-απανθρωπο. Θα πρεπεις να λιωνεις ολη μερα στο γυμναστηριο και εννοειται πως δεν θα γινεις "τοπ" και στα δυο. Ασε που το σωμα σου μετα απο λιγο δεν θα την παλευει.

 

Κανεις φοκους στο ενα, και δουλευεις και το αλλο συμπληρωματικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Xμμμ, λαθος κατανοηση απο μεριας μου.

 

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι για καποιον που κανει προπονηση πυγμαχια, τα βαρη θα τον βοηθησουν απο αποψη ενεργειας, εκρηξης και αντοχης. Και εννοειται και το αντιθετο.

 

Δεν εννοουσα να καιγεσαι αγωνιστικη προπονηση πυγμαχια και να κανεις φουλ σετ βαρη. Γινεται αλλα ειναι ψιλο-απανθρωπο. Θα πρεπεις να λιωνεις ολη μερα στο γυμναστηριο και εννοειται πως δεν θα γινεις "τοπ" και στα δυο. Ασε που το σωμα σου μετα απο λιγο δεν θα την παλευει.

 

Κανεις φοκους στο ενα, και δουλευεις και το αλλο συμπληρωματικα.

σωστός  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yanni εμένα δε με ενδιαφέρει πως είναι. Θα μπορούσε να είναι πιο ογκώδης αλλά το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει με το σώμα του. Πχ. ο Σωκράτης σηκώνει 2χbw deadlift για 5 επαναλήψεις, 3 σετ. Είναι πάρα πολύ καλό. Θα ήθελα και το δικό μου σώμα να το κάνει αυτό. Ας είναι και 75 κιλά.

 

Τώρα , το να είσαι απλά αδύνατος , δε λέει τίποτα. Δεν είμαστε μοντελάκια ρούχων. Είμαστε άνθρωποι και θα έπρεπε να μας νοιάζει η λειτουργικότητα. Αν η εμφάνιση έρχεται και με τη λειτουργικότητα, τόσο το καλύτερο.

 

Προσωπικά απλά δε μπορώ να μπω σε δίαιτα. Δεν ήμουν ποτέ αδύνατος.Και τώρα , δεν είμαι χοντρός. Απλά , πιστεύω πως το θέμα δίαιτα έχει γίνει πλύση εγκεφάλου στο μυαλό μας και χάνουμε όλη την πλάκα . Πάρε  τις παραπάνω θερμίδες, και πήγαινε στο γυμναστήριο, κολύμβηση, τρέξιμο, ορειβασία και κάνε κάτι με αυτές. Σπάσε ρεκόρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου αλλά με διαφορετική οπτική. Άλλο να έρθουν οι "επιπλέον" θερμίδες από το μέλι κι άλλο από τα κορεσμένα λιπαρά της μπριζόλας.

 

Κι εγώ είμαι μαζί σου πάντως στη μη μέτρηση θερμίδων. Έχω αποβάλει από τη διατροφή μου συγκεκριμένες τροφές κι από τις άλλες τρώω όσο κι όποτε μου έρθει, αδιαφορώντας για τα παραπάνω λιπαρά ή υδατάνθρακες ή πρωτείνες. Το σώμα μου θα πάρει τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται κι η αεροβική/βάρη/δουλειες στον κήπο θα κάψει τις επιπλέον θερμίδες.

 

Τέλος, το τι μπορείς να κάνεις με το σώμα σου δεν το βλέπω στο γυμναστήριο αλλά σε πρακτικά θέματα όπως πόσα κεραμίδια μπορείς να κουβαλήσεις όταν φτιάχνεις μια στέγη ή πόσο βαθιά στο χώμα βυθίζεις το σωλήνα ή αν μπορείς να ανοίξεις το μαμημένο το βάζο με τη σάλτσα -που είχα αναφέρει και παλιότερα. 

 

Υ.Γ. Το να είσαι αδύνατος πράγματι δε λέει πάντα την αλήθεια. Έχω ένα φίλο οικοδόμο που είναι πιο αδύνατος από μένα αλλά στη δουλειά είναι κτήνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για να μη νομίζετε ότι είμαι κανένας χοντρός , περίεργος , δεν ξέρω τι, να μια σημερινή φωτό. Έτοιμος για τις παραλίες ρε.

 

1069312_10201099368182197_1155708117_n.j

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο με το θέμα αλλα έχει κανεις ιδέα γιατι μπορώ να κουνάω μόνο το αριστερό μου στήθος ? το άλλο δεν το ελέγχω ενώ ελέγχω τους περισσότερους μυς στο σώμα
μου κάνει εντύπωση αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ενα δικιο σε αυτο, πιο πολυ για να σε πειραξω το ειπα....

 

Τι θες να κουνας τα βυζακια σου οταν φορας κολλητη μπλουζα?

οχι , θελω να ξέρω ποια οι διαφορά μεταξύ αριστερού και δεξιού στήθους, γιατι κάποια θα είναι αφού στο ένα μπορώ και στο άλλο όχι. Οταν φτάσεις σε κάποιο επίπεδο αρχίζεις και νιώθεις τους μυς στο σώμα σου (της πλάτης πχ αργείς να τους νιώσεις) κλπ. Νιώθω και τους δύο μυς αλλα μόνο τον αριστερό μπορώ να τον κουνήσω .

 

και δεν φοράω κολλητές μπλούζες και δεν κάνω τον καραγκιόζη  :-)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...