Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ετοιμάζομαι να μπω σε κέτο για καιρό
θα αλλάξω ολοκληρωτικά την διατροφή μου σε κέτο , δεν θα την κάνω για 1-2 μήνες  
κάθε 3ης μήνες περίπου θα κάνω υδατανθράκωση με pizza/παγωτό και οτι άλλο μπορέσω να σκεφτώ(γιατι στις γιορτές τρώω , δεν κάθομαι σαν τον περίεργο να τα κοιτάω).

στην κέτο θα έχω μπέικον , λουκάνικα , χοιρινό,κοτόπουλο, μοσχάρι , αυγά, τυρί , ταχίνι , φυστικοβούτιρο και ότι άλλο λιπαρό και νόστιμο μπορώ να σκεφτώ
τα Χριστούγεννα θα τα βάλω κάτω και θα δω πόσο με ωφέλησε , αν λειτουργήσει καλά πάνω μου όπως σε ενα gym buddy που ειναι όλο το χρόνο κομμένος και τουμπανέιρο θα την κρατήσω για πάντα.(εκτός απροόπτου) .

σήμερα που είχα προπόνηση χέρια είχα φορέσει αμάνικη (σπάνια φοράω αμάνικη γενικά , συνήθως φοράω ρούχα που κολυμπάω γιατι νιώθω άνετος). Πόσο πορωτικό να βλέπεις 2 φλέβες χοντρές απο την κορυφή του χεριού μέχρι και κάτω απο το δικέφαλο να πετάνε και όλους τους μυς στα χέρια να διαγράφονται και να χωρίζουν 
είχα να τα δω αυτά απο πριν το στρατό  :-D 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έχω κόμπλεξ εφόσον θέλω να γίνω σαν τον Tate 

 

Ας πάω να κάνω squats. 

 

Και είναι το ''fitness'' topic. 

 

Τι να πρωτοσχολιάσω. 

 

Αν θέλεις Να σχολειασεις κάτι, ξεχνά την κασέτα με την δύναμη θα μείνεις στασιμότητα και όλο το ευαγγέλιο σας.

 

Simple staff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι θέμα pattern overload. Δηλαδή ζορίζεται μια ήδη ζορισμένη περιοχή. Σε πια περιοχή του χεριού? Αγκώνες? Πήχεις? Καρπός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήχεις. Honestly πιστεύω ότι είναι επειδή τα χέρια μου είναι πολύ πιο αδύναμα από τα πόδια άρα το stiff legged βγαίνει εύκολα από άποψη ποδιών κτλ, αλλά δεν μου είναι εύκολο να κρατήσω τη μπάρα με πολλά κιλά. Παίζει σοβαρά να φόρτωνα κι άλλα αν δεν ζορίζονταν τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήχεις. Honestly πιστεύω ότι είναι επειδή τα χέρια μου είναι πολύ πιο αδύναμα από τα πόδια άρα το stiff legged βγαίνει εύκολα από άποψη ποδιών κτλ, αλλά δεν μου είναι εύκολο να κρατήσω τη μπάρα με πολλά κιλά. Παίζει σοβαρά να φόρτωνα κι άλλα αν δεν ζορίζονταν τα χέρια.

Αν δεν μπορείς να κρατήσεις την μπάρα και εγκαταλείπει η λαβή σου πριν τα πόδια τότε στα οριακά σετ βάλε straps...Και σιγά σιγά θα φτιάξουν και οι λαβές...μπορείς να κάνεις και 1-2 ασκησούλες για να δώσεις ένα boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήχεις. Honestly πιστεύω ότι είναι επειδή τα χέρια μου είναι πολύ πιο αδύναμα από τα πόδια άρα το stiff legged βγαίνει εύκολα από άποψη ποδιών κτλ, αλλά δεν μου είναι εύκολο να κρατήσω τη μπάρα με πολλά κιλά. Παίζει σοβαρά να φόρτωνα κι άλλα αν δεν ζορίζονταν τα χέρια.

το θέμα με τους πήχεις το έχω και εγώ

αν φορτώσω πολύ πράγμα πονάνε υπερβολικά και παθαίνω και μικροτραυματισμούς 

κανονικά θα έπρεπε να τους περιμένω να δυναμώσουν γιατι δεν ακολουθούν το υπόλοιπο σώμα αλλα δεν ψήνομαι

σήμερα έκανα κάμψεις δικεφάλων με μπάρα 40kg και πόναγε ο αριστερός πήχης σε σημείο να θέλω να πετάξω την μπάρα 

αλλα οκ .. δεν είμαστε τέλειοι ... κάποια στιγμή όλα θα φτιάξουν , με υπομονή ..

και το περίεργο ειναι οτι δεν έχω μικρούς πήχεις ...... anyway .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να κρατήσεις την μπάρα και εγκαταλείπει η λαβή σου πριν τα πόδια τότε στα οριακά σετ βάλε straps...Και σιγά σιγά θα φτιάξουν και οι λαβές...μπορείς να κάνεις και 1-2 ασκησούλες για να δώσεις ένα boost.

 

straps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα τα χέρια είναι πιο αδύναμα από τα πόδια. 

 

Λοιπόν εγώ θα πω μια τρελή ιδέα που δούλεψε για έναν επαγγελματία strongman και το μοιράστηκε και μπορεί να δουλέψει για σένα , αν τη δουλέψεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Μη βάλεις γάντια πάντως. Ούτε στραπς. 

 

Συνήθως τη λαβή τη δυναμώνουμε κρατώντας στατικά τα βάρη. Σιγά σιγά το πράγμα έρχεται στα ίσα του. Μπορείς αρχικά να μειώσεις τις επαναλήψεις στα dumbell row στις 8 και να ανεβάσεις το βάρος. Αλλά εφόσον θες και ευλιγισία στα δάχτυλα (την οποία μη φοβάσαι δε χάνεις εφόσον την προπονείς στα όργανα και με διατάσεις στο σπίτι :devil: ), πάρε ένα σκουπόξυλο και αρχίνα να το περιστρέφεις  και να χτυπάς μαξιλάρια  και να δουλεύεις τέτοιες κινήσεις.Δε μπορώ να βρω το βίντεο που το λέει ο τύπος , αλλά δε βλέπω λόγο γιατί να μη το δουλέψεις. Έχει και πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

straps?

 weight-lifting-straps.jpg

Τυλίγεις γύρω από την μπάρα ενώ το άλλο άκρο είναι περασμένο γύρω από τον καρπό σου και δεν ζορίζεται τόσο η λαβή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα τα χέρια είναι πιο αδύναμα από τα πόδια. 

 

Λοιπόν εγώ θα πω μια τρελή ιδέα που δούλεψε για έναν επαγγελματία strongman και το μοιράστηκε και μπορεί να δουλέψει για σένα , αν τη δουλέψεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Μη βάλεις γάντια πάντως. Ούτε στραπς. 

 

Συνήθως τη λαβή τη δυναμώνουμε κρατώντας στατικά τα βάρη. Σιγά σιγά το πράγμα έρχεται στα ίσα του. Μπορείς αρχικά να μειώσεις τις επαναλήψεις στα dumbell row στις 8 και να ανεβάσεις το βάρος. Αλλά εφόσον θες και ευλιγισία στα δάχτυλα (την οποία μη φοβάσαι δε χάνεις εφόσον την προπονείς στα όργανα), πάρε ένα σκουπόξυλο και αρχίνα να το περιστρέφεις και να χτυπάς μαξιλάρια  και να δουλεύεις τέτοιες κινήσεις.Δε μπορώ να βρω το βίντεο που το λέει ο τύπος , αλλά δε βλέπω λόγο γιατί να μη το δουλέψεις. Έχει και πλάκα.

 

A ναι άλλο ένα πρόβλημα που ξέχασα, το dumbell row τι άβολη άσκηση  :mad:

 

Οκ, γάντια δε θα βάλω αλλά και το θέμα με τους κάλους δεναι λίγο για 'μένα ε. Ακόμα δεν έχω βγάλει αλλά το βλέπω να 'ρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα τα χέρια είναι πιο αδύναμα από τα πόδια. 

 

Λοιπόν εγώ θα πω μια τρελή ιδέα που δούλεψε για έναν επαγγελματία strongman και το μοιράστηκε και μπορεί να δουλέψει για σένα , αν τη δουλέψεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Μη βάλεις γάντια πάντως. Ούτε στραπς. 

 

Συνήθως τη λαβή τη δυναμώνουμε κρατώντας στατικά τα βάρη. Σιγά σιγά το πράγμα έρχεται στα ίσα του. Μπορείς αρχικά να μειώσεις τις επαναλήψεις στα dumbell row στις 8 και να ανεβάσεις το βάρος. Αλλά εφόσον θες και ευλιγισία στα δάχτυλα (την οποία μη φοβάσαι δε χάνεις εφόσον την προπονείς στα όργανα), πάρε ένα σκουπόξυλο και αρχίνα να το περιστρέφεις και να χτυπάς μαξιλάρια  και να δουλεύεις τέτοιες κινήσεις.Δε μπορώ να βρω το βίντεο που το λέει ο τύπος , αλλά δε βλέπω λόγο γιατί να μη το δουλέψεις. Έχει και πλάκα.

Αυτό λες ε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για το spinning? Εχει κανει κανεις; Με ψηνει να παω ένας φίλος αλλά δεν τρελαίνομαι για ομαδικα προγράμματα με πορωμένους γυμναστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι , καμμία σχέση. Παίρνεις όντως ένα ξύλο και το περιστέφεις σαν Jedi και βαράς σάκους και μαξιλάρια. 

 

Yin , ότι και να λέμε εμείς , αν οι κάλοι είναι θέμα στη δουλειά σου, τότε γάντια. Θα ήθελα να έχεις μια δυνατή χειραψία με κάλους , έτσι να ψαρώνει ο κόσμος, αλλά δε θα φτάσουμε και στην υπερβολή. Γαντάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι , καμμία σχέση. Παίρνεις όντως ένα ξύλο και το περιστέφεις σαν Jedi και βαράς σάκους και μαξιλάρια. 

 

Yin , ότι και να λέμε εμείς , αν οι κάλοι είναι θέμα στη δουλειά σου, τότε γάντια. 

 

Κοίτα για την ώρα το αφήνω ακόμα. Προσέχω και αν δω ότι πάει να μου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα θα δω τι θα κάνω. Επειδή παλιότερα είχα θέματα με τενοντίτιδες, παίζει πολύ σοβαρά η γυμναστική να το φτιάξει τελικά αντί γι'αυτό που φοβάμαι. Τα χέρια μου είναι αισθητά λιγότερο ευπαθή από τότε που ξεκίνησα βάρη. Στο dumbell row αντί για κωπηλατική επιμένεις ε; :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...