Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να αφαιρεσεις ταχινι και μέλι και να βαλεις περισσότερο χυμο ή νερο.

 

Ρε συ με τόση ταχίνι και μέλι φτάνει τις θερμίδες που θέλει για μία μέρα...

Ειναι αρκετο αλλά σκεψου ότι βγαινουν καμια 20ρια κομματια αρα 10γρ ταχινι και αλλα 10 μελι το κομματι, αλλά μπορεις να τα μειωσεις βαζοντας νερο ή χυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Α! Δν φαίνεται πολύ δύσκολο αυτό που λες! Thanks!

 

Επειδή είμαι όμως ψιλοασχετη...βρωμη είναι τα κουακερ; Αυτά να βάλω; Κ επίσης το ταχίνι νόμιζα ότι παχαίνει :-P

Ναι η βρώμη είναι τα κουάκερ. Τίποτα δεν παχαίνει αν φροντίζεις να βάζεις τις κατάλληλες ποσότητες. Απλά το ταχίνι έχει τα λιπαρά στον θεό οπότε οι θερμίδες πηγαίνουν κι αυτές στον θεό οπότε θέλει προσοχή με τις ποσότητες.

 

Μπορεις να αφαιρεσεις ταχινι και μέλι και να βαλεις περισσότερο χυμο ή νερο.

 

 

Ειναι αρκετο αλλά σκεψου ότι βγαινουν καμια 20ρια κομματια αρα 10γρ ταχινι και αλλα 10 μελι το κομματι, αλλά μπορεις να τα μειωσεις βαζοντας νερο ή χυμο.

Καλά ναι...δεν πρόκειται να φαγωθεί ολόκληρο απλά δεν είναι και οι καλύτερες επιλογές...ειδικά το μέλι που είναι σκέτη ζάχαρη.

 

Υ,Γ. ρε παιδιά πως το τρώτε το ταχίνι...σήμερα πήρα ένα βαζάκι να δοκιμάσω και μόνο από την μυρωδιά πήγα να το πετάξω. 

 

Υ.Γ. 2 το ταχίνι το φυλάμαι στο ψυγείο για να γίνει πυχτό ή έξω και μένει κάπως νερουλό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μέτρο λοιπόν.<br>

Το μέλι είναι πάντως ωραίο συστατικό. Δλδ έστω κ ένα γιαούρτι με μέλι ίσως με κράταγε. Πρέπει μάλλον να δοκιμάσω διάφορα κ να δω πώς θα την παλεύω μέχρι το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μέτρο λοιπόν.

Το μέλι είναι πάντως ωραίο συστατικό. Δλδ έστω κ ένα γιαούρτι με μέλι ίσως με κράταγε. Πρέπει μάλλον να δοκιμάσω διαφορά κ να δω πώς θα την παλεύω μέχρι το απόγευμα.

Στο εγγυώμαι πως με ένα γιαουρτάκι και μία κουταλίτσα μέλι δεν πρόκειται να κρατηθείς...αν μπορείς να πάρεις και φας γιαούρτι έχε έτοιμη κάπου αλλού και κάπου 50γρ. βρώμη...την ρίχνεις μέσα, ανακατεύεις και είσαι έτοιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ κάτσε να δω πρώτα αν θα μ'αρέσει η βρωμη :-P δν εχω δοκιμάσει ποτέ!

Βασικά δεν έχει τόσο έντονη γεύση...ίσα που θα την καταλάβεις...ειδικά με λίγο μέλι τίποτα δεν θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αποκλειεις το ταπερακι με μια σαλατα και ενα τοστ... Ας αφησουμε επιτελους τις ντροπες απεξω...

 

Βλεπω μερικους πανε και περνουν καφε στο χερι απο το ταδε μαγαζι ετσι απο τουπε.. Αντι να παρουν ενα σεικερ και μα το κανουν σπιτι..

 

Παρε κανενα φρουτο μαζι σου, κρακερ χωρις αλατι, σαλατα οποτε μπορεις(σαν αυτες του ικεα σε μεγεθος), τοστ με γαλοπουλα, κανενα κριτσινι ολικης, ριζογκοφρετες, κανεναν ξηρο καρπο, φτιαξε μπισκοτα βρωμη(εχει συνταγη στο ιντερνετ πολυ ευκολη)...οχι ολα αυτα σε μια μερα. Απλα να χεις εναλλαγη.. Καθε τρεις ωρες πρεπει να τρως κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και και ~2 μήνες τρώω μιση ώρα πριν το γυμναστήριο μιάμιση κουταλιά σούπας βρώμη με 1 κουταλιά του γλυκού μέλι, θεωρώντας ότι δίνει ενέργεια και επίσης ότι κάτι πρέπει να φάω, ελαφρύ.

 

Καλά είναι; Το μέλι είναι υδατάνθρακας οπότε δίνει ενέργεια. Η βρώμη τι είναι; Χονεύονται εύκολα; Εκ του ποτελέσματος καλά πάει πάντως. Στην αρχή έβαζα και γιαούρτι για να γίνει πιο ομογενές και να τρόγεται και πιο ευχάριστα αλλά το σταματησα.

 

 

Μωρέ κάτσε να δω πρώτα αν θα μ'αρέσει η βρωμη :-P δν εχω δοκιμάσει ποτέ!

Σαν χαρτόνι είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και και ~2 μήνες τρώω μιση ώρα πριν το γυμναστήριο μιάμιση κουταλιά σούπας βρώμη με 1 κουταλιά του γλυκού μέλι, θεωρώντας ότι δίνει ενέργεια και επίσης ότι κάτι πρέπει να φάω, ελαφρύ.

 

Καλά είναι; Το μέλι είναι υδατάνθρακας οπότε δίνει ενέργεια. Η βρώμη τι είναι; Χονεύονται εύκολα; Εκ του ποτελέσματος καλά πάει πάντως. Στην αρχή έβαζα και γιαούρτι για να γίνει πιο ομογενές και να τρόγεται και πιο ευχάριστα αλλά το σταματησα.

 

 

Σαν χαρτόνι είναι

Αν δεν έχεις φουσκώματα από την βρώμη (λόγω φυτικών ινών) οκ η βρώμη. αλλά το μέλι δεν θα το προτιμούσα επειδή μπορεί να είναι υδατάνθρακες αλλά είναι όλοι σάκρχαρα. Γιατί δεν τρως απλά ένα μηλαράκι-μπανανούλα ? Κι αυτοί υδατάνθρακες είναι.

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αποκλειεις το ταπερακι με μια σαλατα και ενα τοστ... Ας αφησουμε επιτελους τις ντροπες απεξω...

 

Βλεπω μερικους πανε και περνουν καφε στο χερι απο το ταδε μαγαζι ετσι απο τουπε.. Αντι να παρουν ενα σεικερ και μα το κανουν σπιτι..

 

Παρε κανενα φρουτο μαζι σου, κρακερ χωρις αλατι, σαλατα οποτε μπορεις(σαν αυτες του ικεα σε μεγεθος), τοστ με γαλοπουλα, κανενα κριτσινι ολικης, ριζογκοφρετες, κανεναν ξηρο καρπο, φτιαξε μπισκοτα βρωμη(εχει συνταγη στο ιντερνετ πολυ ευκολη)...οχι ολα αυτα σε μια μερα. Απλα να χεις εναλλαγη.. Καθε τρεις ωρες πρεπει να τρως κατι.

Καλά...για ταπεράκια έχω τόσα να συζητήσω...τι κουβέντες έχω ρίξει και πόσο έχω τσακωθεί για αυτά τα γαμωταπεράκια δεν λέγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τωρα παιρνω καφε απο το σπιτι, σεικερ(θα αρχισω απο αυριο) με βρωμη και γαλα, παλια επαιρνα κουλουρι ολικης, ή κριτσινια ολικης..

 

Η βρωμη με γαλα και σταφιδες ειναι υπεροχη... Βαλτε και κανενα ξηρο καρπο μεσα ή φρουτο πχ μπανανα...

 

Πριν την γυμναστικη καλυτερα να τρωτε καμια μπανανα, πρασινο μηλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τωρα παιρνω καφε απο το σπιτι, σεικερ(θα αρχισω απο αυριο) με βρωμη και γαλα, παλια επαιρνα κουλουρι ολικης, ή κριτσινια ολικης..

 

Η βρωμη με γαλα και σταφιδες ειναι υπεροχη... Βαλτε και κανενα ξηρο καρπο μεσα ή φρουτο πχ μπανανα...

 

Πριν την γυμναστικη καλυτερα να τρωτε καμια μπανανα, πρασινο μηλο.

Να προσθέσω για πριν την προπόνηση και τα κεράσια...είχαν σαπίσει οι μπανάνες που χα και είχα μόνο κεράσια. Με γύρω στα 15 βγάζεις τον υδατάνθρακα μία μπανάνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου, ίσως εδώ, είχα πει πριν 6-7 μήνες ότι τρώω μπανάνα πριν το gym και κάποιος μου 'πε πως και δεν μου κάθεται βαριά. Ότι δεν προτείνεται δηλαδή, τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου, ίσως εδώ, είχα πει πριν 6-7 μήνες ότι τρώω μπανάνα πριν το gym και κάποιος μου 'πε πως και δεν μου κάθεται βαριά. Ότι δεν προτείνεται δηλαδή, τεσπα

μιά χαρά προτείνεται...μπανάνα και πράσινο μήλο είναι Must για πριν και μετά την προπόνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...