Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη μαμιεται τελευταια...

 

Καθε πρωι τρωω λιγα κριτσινια ή κανενα κουλουρι σικαλεως.. Κατα της 7:00+ αλλα μετα το πρωινο το τρωω αν σηκωθω κατα της 11:00+, σημερα 13:00..

 

Μου εδωσε μια λυση ο αδερφος μου, να φτιαχνω την βρωμη μαζι με το γαλα σε σεικερ να το παιρνω μαζι μου, ωστε να το τρωω κατα της 7:30... Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Επειδη μαμιεται τελευταια...

 

Καθε πρωι τρωω λιγα κριτσινια ή κανενα κουλουρι σικαλεως.. Κατα της 7:00+ αλλα μετα το πρωινο το τρωω αν σηκωθω κατα της 11:00+, σημερα 13:00..

 

Μου εδωσε μια λυση ο αδερφος μου, να φτιαχνω την βρωμη μαζι με το γαλα σε σεικερ να το παιρνω μαζι μου, ωστε να το τρωω κατα της 7:30... Τι λετε;

Μιά χαρά λύση είναι...αρκεί να σου αρέσει η γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν παω στην προπονηση με αθτοσκοπο να πιαστω. Αλλα να βγαλω το προγραμμα, με τα κιλα που θεωρω οτι θα μου δωσουβ το αποτελεσμα που θελω..

Πχ δεν θεωρω σωστο επειδη την προηγουμενη εβδομαδα στο ποδια ανεβασα 5 κιλα σε μια ασκηση, οτι παλι σημερα θα πρεπει να την κανω με αυτα τα πεντε επιπλεον κιλα. Ολες η μερες προπονησης δεν ειναι ιδιες. Μπιρει με πιο λιγα κιλα να κανω πιο καλη δουλεια.

 

Η γευση μου αρεση... Απλα θα πρεπει να κουβαλαω και νερο γιατι νομιζω θα ρουφηξει ολο το γαλα και δεν θα γινει δουλεια μετα απο 2 ωρες.. Εκτος αν στο σεικερ εχω το γαλα μεσα και λιγο πριν το φαω να ριχνω την βρωμη που θα την βαζω σε σακουλακι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν παω στην προπονηση με αθτοσκοπο να πιαστω. Αλλα να βγαλω το προγραμμα, με τα κιλα που θεωρω οτι θα μου δωσουβ το αποτελεσμα που θελω..

Πχ δεν θεωρω σωστο επειδη την προηγουμενη εβδομαδα στο ποδια ανεβασα 5 κιλα σε μια ασκηση, οτι παλι σημερα θα πρεπει να την κανω με αυτα τα πεντε επιπλεον κιλα. Ολες η μερες προπονησης δεν ειναι ιδιες. Μπιρει με πιο λιγα κιλα να κανω πιο καλη δουλεια.

 

Η γευση μου αρεση... Απλα θα πρεπει να κουβαλαω και νερο γιατι νομιζω θα ρουφηξει ολο το γαλα και δεν θα γινει δουλεια μετα απο 2 ωρες.. Εκτος αν στο σεικερ εχω το γαλα μεσα και λιγο πριν το φαω να ριχνω την βρωμη που θα την βαζω σε σακουλακι..

Καλά τα λες απλά σου απάντησα επειδή με ρώτησες αν φτάνει στην αποτυχία για να πιαστεί.

 

Αφού σου αρέσει η γεύση θα τα βρεις τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω πως γίνεται η βρώμη μέσα σε νερό ή γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν παω στην προπονηση με αθτοσκοπο να πιαστω. Αλλα να βγαλω το προγραμμα, με τα κιλα που θεωρω οτι θα μου δωσουβ το αποτελεσμα που θελω..

Πχ δεν θεωρω σωστο επειδη την προηγουμενη εβδομαδα στο ποδια ανεβασα 5 κιλα σε μια ασκηση, οτι παλι σημερα θα πρεπει να την κανω με αυτα τα πεντε επιπλεον κιλα. Ολες η μερες προπονησης δεν ειναι ιδιες. Μπιρει με πιο λιγα κιλα να κανω πιο καλη δουλεια.

 

Η γευση μου αρεση... Απλα θα πρεπει να κουβαλαω και νερο γιατι νομιζω θα ρουφηξει ολο το γαλα και δεν θα γινει δουλεια μετα απο 2 ωρες.. Εκτος αν στο σεικερ εχω το γαλα μεσα και λιγο πριν το φαω να ριχνω την βρωμη που θα την βαζω σε σακουλακι..

Πρέπει να πηγαίνεις με το σκεπτικό να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου, μια επανάληψη, ένα βάρος παραπάνω. Αλλιώς απλά θα είσαι στάσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πηγαίνεις με το σκεπτικό να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου, μια επανάληψη, ένα βάρος παραπάνω. Αλλιώς απλά θα είσαι στάσιμος.

Αυτο προσπαθω να κανω...

 

Αλλα σε μερικες ασκησεις δεν ανεβαζω καθολου. Πχ στις προβαλες ειμαι στασιμος, ενω σε ολες τις αλλες ασκησεις στα ποδια το δινω και καταλαβαινει αναβαζοντας κιλα αν δω οτι με παιρνει..

 

Οταν ερχεται η ωρα να κανω προβολες, αγκομαχαω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα κανεις κυκλικο ,και καθε μερα κανεις μια ασκηση στο στηθος λογικα δεν θα πιαστεις.Ναι μεν θα μπορεις να κανεις περισσοτερα κιλα αλλα δεν θα πιαστεις.Οτι οτι δεν σε ποναει το σημειο που γυμνασες την επομενη μερα δεν σημαινει οτι δεν δουλεψες σωστα.Το θεμα ειναι αν κανεις split προγραμμα [4 ασκησεις στηθος σε μια ωρα].και την επομενη δεν πονας εστω και λιγο ,σημαινει οτι κατι δεν κανεις καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα ειναι να ανεβαινεις όταν δεις οτι μπορείς αλλα όχι να πέφτεις . το να μείνεις στάσιμος ειναι μες το παιχνίδι
δεν γίνεται να ανεβάζεις σε κάθε προπόνηση 5kg πχ , σε κάποια φάση θα κολλήσεις 
αλλα αν είμαστε φυγόπονοι έχει αντίκτυπο και στο αποτέλεσμα. Δηλαδή να πεις οτι σήμερα δεν νιώθω και πολύ power οπότε θα παίξω με ασφάλεια ... αν δεις οτι δεν βγαίνει η προπόνηση ρίξε για να βγει αλλα όχι πριν δεις οτι όντως δεν μπορείς.. και σε καμία περίπτωση δεν δουλευει θετικά αυτό ωστε να το κάνεις σύστημα. Αλλο μια φορά να μην την παλευεις και άλλο να το κάνεις για καλύτερο αποτέλεσμα.  :-D 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που πλέον είμαι σε δουλειά γραφείου 8ωρη, τί υγιεινό σνακ προτείνετε για το διάλειμμα; Μην πείτε για μπολ με φαγητό απ'το σπίτι γιατί δν θα παίρνω μαζί μου για διαφορους λόγους.

(Επίσης, νά'ναι κάτι που να με κρατάει λίγο για να πηγαίνω γυμναστήριο μετά. Και σε συνδυασμό με κανα ρόφημα πείτε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε κεκάκι βρώμης.

 

Συνταγη (δικη μου)

 

Βρώμη 500γρ,

1-2 κουπες ξηροι καρποί,

1 σακουλακι σταφιδες ή ότι αλλο αποξηραμενο φρουτο θελεις, ψιλοκομμενο αν βαλεις τιποτα συκα κλπ

200-250 γρ ταχινι

100-150 γρ μελι ή περισσοτερο αν το θελεις πιο γλυκο

λίγο χυμο πορτοκαλιου ή νερο

πολυ κανελα και ότι αλλο μυρωδικό θελεις

 

Ανακατευεις ταχινι με μελι και μετα προσθέτεις τα στερεα στη συνεχεια προσθετεις το χυμο ή το νερο τόσο ωστε να ειναι σχετικά υγρή η ζύμη αλλά όχι τερμα λασπη. Τα στρώνεις σε ενα ταψι που εχεις βαλει λαδόκολλα από πάνω και το πατας δυνατά, το ψήνεις κανα 20λεπτο, ισα-ισα να στεγνώσει. Διατηρείται ανετα 10 μερες εκτός ψυγείου και δεν εχεις τυψεις οταν τρως σνακ, ειναι και χορτατιστικό.

 

* Εγω βαζω και κανα ιπποφαές ή οτι αλλο βρω, δεν εχει δοσολογιες, μπορεις να αυτοσχεδιασεις, το μυστικό είναι η ζυμη να ειναι σχετικά νωπή (να εχει βραχει η βρωμη δηλαδη για να κωλλήσει το κεκακι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που πλέον είμαι σε δουλειά γραφείου 8ωρη, τί υγιεινό σνακ προτείνετε για το διάλειμμα; Μην πείτε για μπολ με φαγητό απ'το σπίτι γιατί δν θα παίρνω μαζί μου για διαφορους λόγους.

(Επίσης, νά'ναι κάτι που να με κρατάει λίγο για να πηγαίνω γυμναστήριο μετά. Και σε συνδυασμό με κανα ρόφημα πείτε.)

Με ένα σνακ μόνο μέσα σε ένα 8ωρο δεν θα σε κρατήσει τίποτα. Προσπάθησε να τα κάνεις 2. Αν δεν μπορείς με τίποτα να παίρνεις ταπεράκι η αμέσως επόμενη λύση για μένα για να σε κρατήσει (αν κάνεις 1 γεύμα) είναι γιαούρτι με βρώμη. Η βρώμη που είναι τίγκα στις φυτικές ίνες θα σε κρατήσει αρκετή ώρα (κανά 4ωρο). Επίσης μπορείς να φτιάξεις τοστάκι (με ψωμί του τοστ ολικής άλεσης) με γαλοπούλα και κάποιο τυρί χαμηλών λιπαρών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που πλέον είμαι σε δουλειά γραφείου 8ωρη, τί υγιεινό σνακ προτείνετε για το διάλειμμα; Μην πείτε για μπολ με φαγητό απ'το σπίτι γιατί δν θα παίρνω μαζί μου για διαφορους λόγους.

(Επίσης, νά'ναι κάτι που να με κρατάει λίγο για να πηγαίνω γυμναστήριο μετά. Και σε συνδυασμό με κανα ρόφημα πείτε.)

Αν και εχει ζέστη: μαύρο ψωμί με γαλουπουλα και φιλαδελφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε κεκάκι βρώμης.

 

Συνταγη (δικη μου)

 

Βρώμη 500γρ,

1-2 κουπες ξηροι καρποί,

1 σακουλακι σταφιδες ή ότι αλλο αποξηραμενο φρουτο θελεις, ψιλοκομμενο αν βαλεις τιποτα συκα κλπ

200-250 γρ ταχινι

100-150 γρ μελι ή περισσοτερο αν το θελεις πιο γλυκο

λίγο χυμο πορτοκαλιου ή νερο

πολυ κανελα και ότι αλλο μυρωδικό θελεις

 

Ανακατευεις ταχινι με μελι και μετα προσθέτεις τα στερεα στη συνεχεια προσθετεις το χυμο ή το νερο τόσο ωστε να ειναι σχετικά υγρή η ζύμη αλλά όχι τερμα λασπη. Τα στρώνεις σε ενα ταψι που εχεις βαλει λαδόκολλα από πάνω και το πατας δυνατά, το ψήνεις κανα 20λεπτο, ισα-ισα να στεγνώσει. Διατηρείται ανετα 10 μερες εκτός ψυγείου και δεν εχεις τυψεις οταν τρως σνακ, ειναι και χορτατιστικό.

 

* Εγω βαζω και κανα ιπποφαές ή οτι αλλο βρω, δεν εχει δοσολογιες, μπορεις να αυτοσχεδιασεις, το μυστικό είναι η ζυμη να ειναι σχετικά νωπή (να εχει βραχει η βρωμη δηλαδη για να κωλλήσει το κεκακι).

Ρε συ με τόση ταχίνι και μέλι φτάνει τις θερμίδες που θέλει για μία μέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Δν φαίνεται πολύ δύσκολο αυτό που λες! Thanks! <br><br>

Επειδή είμαι όμως ψιλοασχετη...βρωμη είναι τα κουακερ; Αυτά να βάλω; Κ επίσης το ταχίνι νόμιζα ότι παχαίνει :-P

 

Για τοστ το σκεφτόμουν κι εγώ. Μέχρι τώρα την βγάζω με πτι μπερ :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...