Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην κολύμβηση παίζουν τεράστιο ρόλο η τεχνική και οι αναπνοές.

 

Πήγα εγώ σαν τον βαρύμαγκα τον Μάιο να κολυμπήσω με τη μαγκιά και το τουπέ του Ελληνάρα, επειδή έτρεχα και έπαιζα μπαλίτσα και στο 25άρι ήθελα να βγω έξω κλαίγοντας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν είμαι σίγουρος ότι η αντοχή του οργανισμού σε ένα άθλημα (π.χ. τρέξιμο) "μεταφέρεται" σε ένα άλλο άθλημα (π.χ. κολύμπι). Ο λόγος είναι ότι κάθε άθλημα περιλαμβάνει διαφορετικές κινήσεις, οι οποίες εκτελούνται σε διαφορετική ένταση και διαφορετικό ρυθμό, οπότε ακόμα κι αν δύο αθλήματα διεγείρουν, μερικώς, κοινές μυϊκές ομάδες, οι υπόλοιπες που απαιτούνται για την άσκηση του ενός δεν σημαίνει ότι θα έχουν την ίδια "αντοχή" κατά την άσκηση του άλλου.

 

Πιο απλά:

Τρέξιμο = πόδια = γυμνασμένα πόδια/αντοχή στο τρέξιμο. 

Κολύμπι (το κοινό, πρόσθιο που κάνουμε όλοι, μην πεταχτεί κανείς και πει για πεταλούδα και ίπτυο κτλ) = πόδια και χέρια. Εάν κάποιος έχει καλή αντοχή δουλεύοντας τα πόδια του (όπως πιο πάνω) αυτή η αντοχή, όταν κληθεί να "μοιραστεί" και στα χέρια, "μειώνεται". Έτσι το αντιλαμβάνομαι, λίγο απλοϊκά ίσως, πολύ λάθος κατά πάσα πιθανότητα, οπότε μην μου δίνετε πολλή σημασία :-), αφήστε να απαντήσει κάποιος που το κατέχει το θέμα!

Υπάρχουν δύο ειδών "αντοχές" χοντρικά. Η μυϊκή αντοχή που και αυτή πάλι χωρίζεται σε διάφορα επιμέρους είδη και η καδριοαναπντευστική όπου και αυτή χωρίζεται σε διαφορετικά είδη.

 

Εν μέρει σωστά τα λες απλά εσύ αναφέρεσαι στην μυϊκή αντοχή ενώ εγώ και ο liverpool αναφερόμαστε στην καρδιοαναπνευστική αντοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κολύμβηση παίζουν τεράστιο ρόλο η τεχνική και οι αναπνοές.

 

Πήγα εγώ σαν τον βαρύμαγκα τον Μάιο να κολυμπήσω με τη μαγκιά και το τουπέ του Ελληνάρα, επειδή έτρεχα και έπαιζα μπαλίτσα και στο 25άρι ήθελα να βγω έξω κλαίγοντας...

 

Σωστό κι αυτό με την τεχνική, σίγουρα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

 

Υπάρχουν δύο ειδών "αντοχές" χοντρικά. Η μυϊκή αντοχή που και αυτή πάλι χωρίζεται σε διάφορα επιμέρους είδη και η καδριοαναπντευστική όπου και αυτή χωρίζεται σε διαφορετικά είδη.

 

Εν μέρει σωστά τα λες απλά εσύ αναφέρεσαι στην μυϊκή αντοχή ενώ εγώ και ο liverpool αναφερόμαστε στην καρδιοαναπνευστική αντοχή.

 

Σωστά, αλλά μεταξύ δύο αερόβιων αθλημάτων (τρέξιμο και κολύμπι), θεωρώ ότι καρδιοαναπνευστική αντοχή στο ένα δεν εξυπακούει καρδιοαναπνευστική στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σωστά, αλλά μεταξύ δύο αερόβιων αθλημάτων (τρέξιμο και κολύμπι), θεωρώ ότι καρδιοαναπνευστική αντοχή στο ένα δεν εξυπακούει καρδιοαναπνευστική στο άλλο.

Επειδή αρχίζουμε να μπαίνουμε σε broscience zone και δεν είμαι τόσο διαβαζμένος σε αυτό το κομμάτι θα ρίξω λίγο διάβασμα για να δω τι ισχύει. Αν και νομίζω πως εφόσον κινείσαι στην ίδια καρδιακή συχνότητα και στο τρέξιμο και στο κολύμπι η αντοχή θα είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σημερα προπονηση χωρις γαντια.. Αλλη αισθηση οντως..

 

Μια δοση ενιωσα να γλιστραει λιγο η μπαρα αλλα αυτο με εκανε να την πιασω πιο σφιχτα μετα...

 

Το κακο... Με εκανε πληγη το σχοινακι μετα ξυ του δειχτη και του μεσαιου δαχτυλου... Τωρα οποτε τα ενωνω τσουζι λιγο αλλα θα συνηθισω, δεν μασαω....

 

Ενα αλλο που παρατηρησα, πχ στο τελευταιο σετ στις πιεσεις στηθους 6*48 κιλα περιπου, ενω τις βγαζω(στις 4,5,6 ζοριζοναι αρκετα) στο αρχικο σηκωμα τις μπαρας κολωνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σημερα προπονηση χωρις γαντια.. Αλλη αισθηση οντως..

 

Μια δοση ενιωσα να γλιστραει λιγο η μπαρα αλλα αυτο με εκανε να την πιασω πιο σφιχτα μετα...

 

Το κακο... Με εκανε πληγη το σχοινακι μετα ξυ του δειχτη και του μεσαιου δαχτυλου... Τωρα οποτε τα ενωνω τσουζι λιγο αλλα θα συνηθισω, δεν μασαω....

 

Ενα αλλο που παρατηρησα, πχ στο τελευταιο σετ στις πιεσεις στηθους 6*48 κιλα περιπου, ενω τις βγαζω(στις 4,5,6 ζοριζοναι αρκετα) στο αρχικο σηκωμα τις μπαρας κολωνω...

Χαχα...έγινες άντρας.

 

Την πληγή (μετά θα γίνουν πληγές) δεν θα τις νιώθεις καν σε λίγο. Εγώ που πειράζω τις πληγές αυτές όταν δεν έχω τι να κάνω τις κάνω κάπως μυτερές και καμιά φορά τσιμπάνε στις χειραψίες.

 

Την ψυχολογία σου άλλαξε απλά. Μπαίνεις στο σετ λες και θα τα σπάσεις.

Θυμάμαι όταν άρχιζα πήγαινα σαν γατάκι κι έλεγα από μέσα μου δεν θα βγάλω ούτε τις μισές και είναι πολλά τα κιλά και θα πέσουν πάνω μου και άλλα τέτοια κλαψομουνιάσματα.

Πλέον όταν είναι να μπω σε σετ με μικρές επαναλήψεις και ζόρικα κιλά τα παίρνω πάντα με θυμό τα κιλά. Τσαμπουκά θέλει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αρχίζουμε να μπαίνουμε σε broscience zone και δεν είμαι τόσο διαβαζμένος σε αυτό το κομμάτι θα ρίξω λίγο διάβασμα για να δω τι ισχύει. Αν και νομίζω πως εφόσον κινείσαι στην ίδια καρδιακή συχνότητα και στο τρέξιμο και στο κολύμπι η αντοχή θα είναι η ίδια.

 

OK, thanks for the effort!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spotter θέλει,μήν πάρει μαζί με τα κιλά και καναν ωμο.

Αν και δέν ξέρω την διαμόρφωση του πάγκου,τις θέσεις στήριξης που έχει ή το μήκος του χεριού/διάπλαση του Liverpool,όταν είσαι στο όριο μερικά εκατοστά κάνουν την διαφορά μεταξύ ενός επιτυχημένου lift και της παγοκύστης (στην καλύτερη).

Στον προηγούμενο γυμναστήριο δέν μπορούσα πάνω απο 80kg πάγκο.Ο τρόπος με τον οποίο έπιανε η μπάρα στα στηρίγματα και το σημείο (αρκετά πίσω απο το κεφάλι) δέν μου άφηνε αρκετό περιθώριο για να ωθήσω σωστά τα κιλά και ζόριζα απίστευτα τους ώμους,τους αγκώνες και τους βραχίονες.

Άλλαξα γυμναστήριο,  6x100...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω τους ορθοστστες τους βαζω εκει που με βολευει ...

 

Οταν κανω σε ισιο παγο τους βαζω σχεδον στα 3/4 του ανοιγματος των χεριων μου.... ωστε σηκωνοντας τα να ειμαι ετοιμος να εκτελεσω την ασκηση...

 

Ενα κλικ ειναι και τα πηρα..

 

Και γω σημερα ετσι εκανα ...μολις εμπαινε για σετ ελεγα ενα, δυο, τρια, ξαπλωνα, εσφιγκα γροθια και βαρουσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ανέλαβα μια μεγάλη δουλειά και δεν έχω χρόνο ούτε κουράγιο για πλήρες πρόγραμμα γυμναστικής αλλά δε θέλω να μείνω εντελώς μακριά, έχει λογική να κάνω 2 φορές τη βδομάδα 1 κυκλική προπόνηση, 1 άσκηση για κάθε μυική ομάδα; Δηλαδή, 1 σετ στήθος, 1 δικέφαλο, 1 ώμο, 1 τρικέφαλο, 1 πλάτη, 1 πόδια τετρακέφαλο, 1 γάμπα ;

 

Μιλάμε για 2 βδομάδες, μετά θα επανέλθω στα συνηθισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ειναι η σκεψη σου.. Αλλα καλυτερα 2 ασκησεις.. Με μια σε καθε μυικη ομαδα δεν θα κανεις τιποτα...

 

Ωστε το σοκ(πιασιμο) που θα παθεις μετα απο την αποχη, δεν θα ειναι πολυ μεγαλο...

 

Την διατροφη μην εγκαταληψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ανέλαβα μια μεγάλη δουλειά και δεν έχω χρόνο ούτε κουράγιο για πλήρες πρόγραμμα γυμναστικής αλλά δε θέλω να μείνω εντελώς μακριά, έχει λογική να κάνω 2 φορές τη βδομάδα 1 κυκλική προπόνηση, 1 άσκηση για κάθε μυική ομάδα; Δηλαδή, 1 σετ στήθος, 1 δικέφαλο, 1 ώμο, 1 τρικέφαλο, 1 πλάτη, 1 πόδια τετρακέφαλο, 1 γάμπα ;

 

Μιλάμε για 2 βδομάδες, μετά θα επανέλθω στα συνηθισμένα.

Μιά χαρά είναι...εγώ το είχα δοκιμάσει για ένα μήνα 3 φορές την βδομάδα τον φλεβάρη και είχα μιά χαρά αποτελέσματα αλλά το παράτησα επειδή έβγαινε πολύ μεγάλος ο όγκος προπόνησης + έβγαλα και τραυματισμό τότε.

 

Φρόντισε μόνο να βγαίνεις σε όλα τα σετ σε αποτυχία.

 

Αν θες καμία συμβουλή για επιλογή ασκήσεων ή να παίξεις με tempo κτλπ. σφύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μονος τρόπος να βελτιώσεις την καρδιοαναπνευστικό είναι να τρέξεις, να κολυμπήσεις, να κάνεις ποδήλατο κλπ, έτσι; Μυικά απ'οτι λετε αντέχω πολυ περισσότερο παρά καρδιοαναπνευστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μονος τρόπος να βελτιώσεις την καρδιοαναπνευστικό είναι να τρέξεις, να κολυμπήσεις, να κάνεις ποδήλατο κλπ, έτσι; Μυικά απ'οτι λετε αντέχω πολυ περισσότερο παρά καρδιοαναπνευστικά.

Ναι...κάνε ό,τι σου αρέσει από αυτά...εννοείται δεν υπάρχουν μόνο αυτά. Και με βάρη μπορείς να κάνεις αερόβιο ξέρω γω.

 

Αποτυχια ωστε να πιανεται;;

 

Αυτου του ειδους η προπονηση δεν θελει πολυ καλο ζεσταμα;;;

Το πιάσιμο μην το έχεις ως αυτοσκοπό. Οκ...για πολλούς (και για μένα) είναι ένας καλός δείκτης για το τι προπόνηση έκανες αλλά δεν σημαίνει πάντα ότι αν δεν έχεις πιάσιμο (DOMS) δεν δούλεψες κιόλλας. Εγώ το έχω ξαναγράψει...στα δικέφαλα έχω πιαστεί 3-4 φορές στην ζωή μου...δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύω. Για να πιαστώ στα δικέφαλα χρειάζεται να το ξεφτυλίσω στην προπόνηση που εν τέλει θα έχω χειρότερα αποτελέσματα μακροχρόνια.

 

Και ναι...θέλει καλό ζέσταμα, όπως και όλα τα προγράμματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...